SG.hu

Az adatközpontok fogyasztják el Írország áramellátásának 21 százalékát

A szigetország központi statisztikai hivatalának (Central Statistics Office, CSO) legfrissebb adatai szerint az adatközpontok 2023-ban Írország áramellátásának több mint egyötödét fogyasztották el. A hír a szerverparkok növekvő energiaigénye miatti erősödő aggodalmak közepette érkezett.

Írország az adatközpontok energiafogyasztásának egyfajta állatorvosi lovává vált. Annak ellenére, hogy viszonylag kis ország, alig több mint 5 millió lakossal, 82 szerverközponttal büszkélkedhet, további 14 van építés alatt, és további 40 tervét engedélyezték. A CSO által közzétett legfrissebb statisztikákból kiderül, hogy az adatközpontok teljes mért áramfogyasztása a 2015-ös 5 százalékról tavaly 21 százalékra emelkedett. Összehasonlításképpen, az ország összes városi háztartása a mért villamosenergia-felhasználás 18 százalékát adta 2023-ban, az összes vidéki háztartás pedig 10 százalékot tett ki.

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) idei jelentése arra figyelmeztetett, hogy az adatközpontok globális villamosenergia-igénye 2026-ra megduplázódhat, és ebben a forgatókönyvben akár Írország teljes villamosenergia-ellátásának egyharmadát (32 százalékát) is felhasználhatják. Ez a kimenetel egyre valószínűbbnek tűnik, különösen, ha figyelembe vesszük az előrejelzést, amely szerint az elkövetkező években 65 százalékkal fog nőni a szerverparkok száma. A CSO jelentése szerint az összes ilyen építmény által mért villamosenergia-fogyasztás folyamatosan nő, a 2015 első negyedévében mért 290 gigawattóráról 2023 negyedik negyedévére 1661 gigawattórára. Ez 473 százalékos növekedést jelent, miközben a teljes mért villamosenergia-fogyasztás ugyanebben az időszakban mindössze 24 százalékkal nőtt.


Ami Magyarországnak az akkumulátorgyár az Írországnak az adatközpont, nálunk víz nem lesz a lakosságnak, náluk áram

Eközben az olyan közelmúltbeli trendek, mint a generatív mesterséges intelligencia, csak növelték az adatközpontok kapacitása iránti keresletet, és egy nemrégiben készült amerikai előrejelzés szerint az ilyen centrumok áramfogyasztása 2030-ra valószínűleg megduplázódik 2023-hoz képest. A brit National Grid vezérigazgatója szintén az év elején figyelmeztetett arra, hogy az adatközpontok energiafogyasztása az országban a következő évtizedben várhatóan 500 százalékkal nő. Az adatközpontok üzemeltetőit több okból is vonzza Írország, nem utolsósorban azért, mert ott az egyik legalacsonyabb a társasági adó az Európai Unióban, de azért is, mert az ország az Európát az Egyesült Államokkal összekötő transzatlanti kábelek csomópontja.

Az elmúlt évtizedben bekövetkezett gyors növekedés azonban aggodalomra ad okot, miszerint az energiaigényük áramhiányhoz vezethet az országban. Mások megjegyezték, hogy Írország éghajlati célkitűzései szerint 2030-ra 50 százalékkal kell csökkenteni az üvegházhatású gázok kibocsátását, és az adatközpontok növekvő kereslete nem segít, amikor az ország még mindig a fosszilis tüzelőanyagokból előállított villamos energiára támaszkodik. A CBRE kereskedelmi ingatlancég e hónap elején kiadott jelentése azonban azt jelezte, hogy a földterület és a rendelkezésre álló energia hiánya világszerte, de különösen Európában nehézséget okoz az adatközpont-iparnak. "Az áram- és telekhiány, valamint a fokozott szabályozás a legjelentősebb gátló tényezők az európai adatközpont-fejlesztések terén” - nyilatkozta Andrew Jay, a CBRE európai adatközpont-megoldásokért felelős vezetője.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!