SG.hu

Gigantikus chipgyárat épít Izraelben az Intel

Az izraeli kormány és az Intel megerősítette egy 25 milliárd dolláros chipgyártó üzem építésének tervét az ország déli részén, amelyet Benjamin Netanjahu miniszterelnök Izrael történetének legnagyobb beruházásaként jellemzett.

Az Intel közel 50 éve van jelen Izraelben. Az amerikai technológiai óriás 11 700 embert foglalkoztat az országban, és az elmúlt fél évszázadban több, mint 50 milliárd dollárt fektetett be az országban. A társaság most Kiryat Gatban - amely Gázától mintegy 16 mérföldre északkeletre fekszik - meglévő chipgyártó üzemét akarja bővíteni, és a döntésükben az október 7-i támadás és az Izrael és a Hamász között folyó háború sem tántorította el. "Az Intel úgy döntött, hogy egy példátlan, 25 milliárd dolláros beruházást hagy jóvá, és itt, Izraelben hozza létre új gyárát" - írta Bezalel Smotrich izraeli pénzügyminiszter az X-en közzétett bejegyzésében. "Ez a beruházás magas színvonalú és termelékenységű munkalehetőségeket ígér és jelentősen hozzájárul az izraeli gazdaság növekedéséhez" - tette hozzá.

Netanjahu eredetileg júniusban jelentette be az új gyárat, és azt "egy nemzetközi vállalat eddigi legnagyobb izraeli beruházásának" nevezte. Az Intel akkor nem erősítette meg az új beruházást, csak annyit mondott, hogy izraeli üzemei kulcsfontosságúak a vállalat sikeréhez, és hogy a bővítési terveket a jövőbeli gyártási igények kielégítése iránti elkötelezettség vezérli. Most azonban megerősítették a befektetés tényét. "A Kiryat Gat-i gyártóüzemünk növelése hatalmas büszkeséget jelent az izraeli munkatársaink számára, és a kiválóság iránti rendíthetetlen elkötelezettségüket tükrözi" - mondta Daniel Benatar, az Intel Izrael társ-főigazgatója egy nyilatkozatban. "Az izraeli kormány támogatása lehetővé teszi számunkra, hogy tovább építsünk erre a kiválóságra, hogy Izrael a félvezető technológia és a tehetség globális központja maradjon."

Az Intel szerint a Kiryat Gat-i telephely bővítési terve hozzájárul ahhoz, hogy a világ minden tájáról tudjon anyagokat és chipeket beszerezni. A vállalat jelentős beruházásokkal igyekszik megerősíteni a félvezetőipar vezető pozícióját, és a növekvő geopolitikai feszültségek közepette nagyobb rugalmasságot kíván biztosítani az ellátási láncok számára. A vállalat 2022-ben azt mondta, hogy 20 milliárd dollárt fektet be két új amerikai chipgyártó létesítmény építésébe, valamint akár 90 milliárd dollárt új európai gyárak építésébe. Az izraeli kormány 3,2 milliárd dolláros támogatást nyújt a Kiryat Gat-i üzem bővítéséhez, több évre elosztva - jelentette az izraeli média. Az Intel vállalta, hogy a következő évtizedben 60 milliárd sékel (16,6 milliárd dollár) értékben vásárol árukat és szolgáltatásokat izraeli beszállítóktól.

A telephely bővítésének előkészítése érdekében már folynak az építési munkálatok, és az épületek jelentős része már elkészült. Az új üzem 2028-ban nyitja meg kapuit, és 2035-ig fog működni. A legfejlettebb gyártóüzemmel, Kiryat Gattal együtt a vállalatnak négy fejlesztési és gyártási telephelye van Izraelben. Az Intel 2017-ben 15,3 milliárd dollárért megvásárolta az izraeli Mobileye vezetéstámogató technológiai startupot is, majd alig több mint egy évvel ezelőtt tőzsdére vitte. 2022 februárjában bejelentették, hogy 5,4 milliárd dollárért megvásárolják az izraeli Tower Semiconductor chipgyártót, de ezt az üzletet az év elején elvetették, miután nem sikerült megszerezni a szükséges hatósági jóváhagyásokat. Az akvizíció állítólag azért hiúsult meg, mert a kínai trösztellenes szabályozó hatóság nem adta meg az engedélyt.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • csicso82 #1
    Ennél azért nyugodtabb környezetet is el tudnék képzelni egy gyárnak.