SG.hu

Kína tehetségek toborzásával állna ellen a szankcióknak

Kína az amerikai korlátozások szigorításával párhuzamosan a fű alatt műszaki tehetségeket toboroz.

2008-ban Kína meghirdette az Ezer tehetség tervet (TTP, Thousand Talents Plan), egy pazarul finanszírozott programot, melynek keretében az ázsiai ország igyekezett külföldön képzett elit tudósokat toborozni. Ez annyira jól sikerült, hogy Washington fenyegetésnek érezte az amerikai érdekekre és technológiai fölényre nézve, ezért 2016-ban a tudósok ellen vizsgálatokat indítottak, majd két évvel később, 2018-ban Kína le is állította a programot. De most Kína csendben újjáélesztette a kezdeményezést új névvel és formában, egy szélesebb körű projekt részeként, hogy felgyorsítsa technológiai fejlődését. A megújított toborzási kampány lakásvásárlási támogatást és átlagosan 3-5 millió jüan, azaz 420 000-700 000 dollár közötti aláírási bónuszt tartalmaz.

Kína több különböző tehetséggondozó programot működtet, amelyek a tengerentúli kínaiakat és a külföldi szakembereket egyaránt megcélozzák. A TTP elsődleges helyettesítője a Qiming (Megvilágosodás) nevű program lett, amelyet az Ipari és Információs Technológiai Minisztérium felügyel. A technológiai tehetségek vonzásáért folytatott verseny különösen érdekes abból a szempontból, hogy Hszi Csin-ping elnök az amerikai exportkorlátozások kapcsán hangsúlyozza, hogy Kínának önállóságot kell teremtenie a félvezetők terén. Az amerikai kereskedelmi minisztérium által októberben elfogadott rendeletek többek között korlátozzák az amerikai állampolgárokat és állandó lakosokat abban, hogy támogassák a fejlett chipek fejlesztését és gyártását Kínában.

Az állami Hszinhua hírügynökség szerint a TTP-n keresztül történő tengerentúli toborzás célja az innovációvezérelt gazdaság kiépítése és a tehetségek mobilitásának előmozdítása a szellemi tulajdonjogok tiszteletben tartása mellett. A Qiming olyan tudományos és technológiai területekről toboroz, amelyek "érzékeny" vagy "titkos" területeket, például a félvezetőket is magukban foglalják. Elődjével ellentétben nem hozza nyilvánosságra a díjazottakat, és nem szerepel a központi kormányzati honlapokon, ami a források szerint az érzékenységét tükrözi. A dokumentumok némelyike a Huoju, vagyis a Fáklya mellett említi a Qiminget, amely a Tudományos és Technológiai Minisztérium régóta létező kezdeményezése, és amely a technológiai cégek klasztereinek létrehozására összpontosít.


A nyugati egyetemeket elvégző kínaiak mesés fizetésekre számíthatnak otthon

Az Egyesült Államok régóta vádolja Kínát szellemi tulajdon és technológia ellopásával, amit Peking politikai indíttatású vádként utasított el. "Az amerikai és nyugati csúcstehetségek megszerzése gyakran ugyanolyan jó, mint magának a technológiának a megszerzése" - nyilatkozta Dean Boyd, az amerikai kormány Nemzeti Kémelhárítási és Biztonsági Központjának szóvivője a kínai tehetségtoborzó programok kapcsán. "Ha ez a toborzás eredendő érdekellentéteket vagy elkötelezettséget eredményez, az kockázatot jelenthet az amerikai gazdaságra és nemzetbiztonságra nézve". Mindazonáltal a szellemi tulajdon tehetségáramláson keresztüli kiszivárgásának visszaszorítása nehéz, mert az ilyen erőfeszítések "azzal a veszéllyel járhatnak, hogy etnikai alapú boszorkányüldözéssé válnak".

A kínai chipipar az elmúlt években virágzott, de idén mintegy 200 000 ember hiányával kell szembenéznie, köztük mérnökök és chiptervezők hiányával - derül ki a China Center for Information Industry Development, egy kormányzati agytröszt és a China Semiconductor Industry Association 2021-ben közzétett jelentéséből. Kína újabb tehetségkutató törekvései a legjobb külföldi intézményekben képzett jelentkezőket részesítik előnyben. A Qimingbe kiválasztott jelentkezők többsége az Egyesült Államok legjobb egyetemein tanult, és legalább egy doktori címmel rendelkezik. A Massachusetts Institute of Technology, a Harvard és a Stanford egyetemeken képzett tudósok vannak leginkább azok között, akiket Kína keres.

Az amerikai tisztviselők szerint a tehetségvadászat az Egyesült Államokban nem illegális, de az egyetemi kutatók törvénysértést kockáztatnak, ha nem hozzák nyilvánosságra a kínai szervezetekkel való kapcsolatukat, miközben amerikai kormányzati támogatásban részesülnek a kutatáshoz, illegálisan megosztják a védett információkat, vagy megsértik az exportszabályokat.

A Hangzhou Juqi Technology fejvadászcég márciusban hirdetést adott fel a ResearchGate-en, egy akadémikusok számára létrehozott közösségi hálózaton, amelyben olyan személyeket keresett, akik a legjobb egyetemeken szereztek doktori címet és a Fortune 500 vállalatnál szereztek tapasztalatot. A cél 5000 külföldi kutató toborzása a kínai vállalatok számára. A hirdetés szerint erőfeszítéseiért minden egyes kutató akár 15 millió jüan, azaz körülbelül 2,1 millió dollár jutalmat is kaphat. A hirdetés szerint aki olyan jelöltet ajánl, akit aztán kiválasztanak a tehetségprogramokba, az "gyémántokat, táskákat, autókat és házakat" kap.

Kína-szerte a tartományi és önkormányzati hivatalok komoly forrásokat ölnek a toborzási kampányba. Az egyik kezdeményezés a Kunpeng-terv, amelyet a keleti Csöcsiang tartomány hatóságai irányítanak, és amelynek 2019-es indulásáról az állami média is beszámolt. A Zhejiang Daily 2022 júniusában arról számolt be, hogy a program célja, hogy öt év alatt 200 technológiai szakértőt vonzzon, és 48-at már felvettek. A keleti Wenzhou városában a vezetés 2022-es tehetségpolitikai jelentése szerint a helyi hatóságok befektetése minden egyes szakemberbe elérheti a 200 millió jüant, beleértve az egyéni jutalmat, az induló finanszírozást és a lakhatást is. A személyzeti döntéseket felügyelő Kommunista Párt Szervezési Osztályának wenzhoui kirendeltségének jelentése szerint a 2022-es teljes költségvetés 49%-kal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, főként azért, mert 85 millió jüant különítettek el ezekre a programokra.

Annak ellenére, hogy Hszi Csin-ping elnök nagy hangsúlyt fektet Kína félvezetőipari know-how-jának fejlesztésére sok tengerentúli kínai szakértő óvakodik a visszatéréstől Kína politikai környezete és a nyugathoz képest gyengébb fejlesztési pozíciója miatt. Legfőbb aggodalmuk, hogy a programok egyik napról a másikra megváltozhatnak, vagy elveszíthetik a kormányzati támogatást. Zhuji - egy megyei szintű város Zhejiangban - 2022 októberében arról számolt be, hogy több mint 200 jelentkezője volt a tehetséggondozó programokra, de csak nyolc jelölt tért vissza Kínába.

Különösen a külföldi állampolgársággal vagy állandó lakhellyel rendelkező tudósok aggódnak amiatt, hogy a kínai kormányzati tehetségprogramokhoz való csatlakozás a nemzetközi lehetőségekről való lemondást vagy amerikai vizsgálatok tárgyává válást jelentheti. Egyes esetekben ezeknek a szakembereknek a kínai chipgyártó cégek tengerentúli vállalatainál kínálnak majd állást. "Biztonságosabb fél lábbal Kínában, fél lábbal kint" - mondta az egyikük.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Gabbbbbbbbbbbb #13
    Igaz amit írsz, de nem ilyen limitált 50-100 éves időintervallumban gondolkodtam.
  • Nagydög #12
    Lenyugozo, hogy menyi munkat teszel bele, hogy szinte mindenben tevedj.

    btw.:
    Alapvetoen van egy a demokratakkal szavazo regi republikanus csoport, tenyleges szavazoi tamogatas nelkul es van egy meg a parton belul is ellenzekben levo csoport, a szavazoik elsopro tobbsegenek tamogatasaval


    Ahogy egyik kedvenc "elemzom" Beau szokta mondani, a republikusok lunatic szarnya hajlamos osszekeverni a facebook/twitter zajt a tamogatottsaggal. Ugy tunik te is ugyanazokba az altright godrokbe estel, mint ok.
  • kvp #11
    A szemelyeskedes altalaban azt jelenti, hogy nincs erv. Vagy csak siman igazam van vagy a masik fel nem kepes vitatkozni. Egyik sem nyero.

    "minden republikánus véleménye ez?"

    Nem, en elsosorban konkretan a ketparti kozos allaspontrol irtam, amit mindket politikai part szenatorai elfogadtak. Ez pedig a kinai agyelszivas es ezaltal bekovetkezo technologia lopas tenye. Egyik amerikai part sem kerdojelezi ezt meg es Kina barat arulonak tartjak azt aki megis, foleg ha a kinai cegekkel szembeni szankciok ellen szolal fel. A feherek es keletazsiaiak elleni egyetemi megkulonboztetesrol pedig legfelsobb birosagi itelet szuletett. Ez kvazi az ottani alkotmanybirosag dontese, tehat a tenyallas adott, az amerikai egyetemek rasszistak voltak a feherekkel es keletazsiaiakkal szemben.

    https://www.usnews.com/news/national-news/articles/2023-06-29/supreme-court-strikes-down-use-of-race-in-college-admissions
    https://www.bbc.com/news/world-us-canada-65886212

    Ertem, hogy ezt a ket tenyt nehez megerteni itthonrol, de attol meg tenyek. Sok ember ilyenkor nem fogadja el a tenyeket, mert ellenkezik a kialakult nezeteivel. Ilyenkor szoktak pl. szemelyeskedni, mert mas ervuk nem marad.

    Ettol fuggetlenul a republikanusok maguk is tobb csoportra vannak szakadva. Alapvetoen van egy a demokratakkal szavazo regi republikanus csoport, tenyleges szavazoi tamogatas nelkul es van egy meg a parton belul is ellenzekben levo csoport, a szavazoik elsopro tobbsegenek tamogatasaval. Ez a tomeg kb. a teljes aktiv szavazok 45%-at jeletni, tehat kisebbsegi velemenynek szamit a teljes alkossagon belul. Igen, az amerikai lakossag majdnem felet nevezi az amerikai balodali media konspiracios elmelet hivonek. Azan amikor kiderul, hogy igazuk van, akkor meg azt mondjak nekik, hogy valoban igaz es ez igy jo.

    ps: Neha a tenyek konteonak tunnek az emberek egy reszenek akik nem kovetik a hireket, pedig csak sima hirek.
  • ENVE #10
    Próbálj már meg nyilvánvaló kognitív torzítások nélkül írni, mert fáj olvasni ezt a hülyeséget. "megegyezik az egyik oldal véleményével" = minden republikánus véleménye ez? Azért ekkora baromsággal ne égesd már magad könyörgöm... Az oké, hogy egy konteos, paranoid szardarab vagy, de erőltesd már meg magad, mert esküszöm nevetséges :D
  • kvp #9
    "Ezt a sok faszságot te tényleg honnan szopod?"

    Szenatusi meghallgatasok, legfelsobb birosagi dontesek, stb. Iszonyat durvan szelektalnak az egyetemek es szilicium volgy cegei a feher es keletazsiai ferfiak rovasara. Ezt hivjak hivatalosan antirasszizmusnak, magyaran a feherek es kinaiak elnyomasanak.

    2020 ota rengeteg feher es amerikai kinai szakember ment kinai ceghez dolgozni, ugyanis nem csak megbecsulik, de jobban is fizetik oket.

    "Az a legviccesebb, hogy észre se veszi magát."

    Mivel nagyjabol megegyezik a velemenyem az egyik amerikai oldal narrativajaval, ezert kb. az amerikai lakossag 45%-a szerint is igaz amit irok. Ebben a temaban az amerikai szakertok tobbsege is ezt gondolja es a kinai allamilag szervezett agyelszivassal kapcsolatban a szenatus abszolut tobbsege is egyetert a megallapitassal. (partszimpatiatol fuggetlenul) Tenyleg nem kovetitek a kinti politikat?

    ps: Kina allamkapitalizmus. Kvazi egy nagy cege minden. Ez a kapitalizmus egyik stabil allapota, amikor monopolhelyzet miatt megszunik a belso verseny. Hatalmas gazdasagi elonyt jelent mas allamok egymassal is versengo cegeivel szemben.
  • ENVE #8
    Az a legviccesebb, hogy észre se veszi magát. Én már mondtam neki, hogy keressen fel valami szakembert, mert innen még menthetőnek tűnik, de szerintem le se szarja, pedig elég paranoid. :D
  • militavia #7
    WUT? A kapitalizmus megjelenését és felfutását lényegében az alkotmányos monarchiák megjelenése és a köztársaságok felemelkedése tette lehetővé. Nem egyeduralomra épülő rendszerek hozták ezt össze.

    A II. vh után is kik buktak el hosszútávon? Szu és az összes komcsi diktatúra.
    Kínában ma államkapitalizmus van, ÉK halott, Kuba egy rakás szar.
  • Gabbbbbbbbbbbb #6
    A probléma az, hogy a demokrácia egy nagyon sérülékeny rendszer, nem véletlen, hogy a történelmet is jellemzően diktatúrák dominálták és sajnos ez visszacsaphat még, ahogy ezt Magyarországon is egyre inkább látjuk, de Kína is csak az elmúlt 3-5 évben lett újra diktatúra. (USA is csak kvázi demokrácia, mert kétpártrendszerük megbonthatatlan és extrém szinten korrupt.)

    Egyébként addig, amíg Kína annyira hipernacionalista, hogy egyes városokban köpköd az emberek egy része, ha nem ázsiai embert lát, addig nem kell attól tartani, hogy sikeresen menne az agyporszívó. Legalábbis nem a mérnöki/kutatói szférában, leszerelt katonai specialistákkal lehet gond, mert azokat nem fizetik meg eléggé, nincs megfelelő lehetőségük arra, hogy könnyen önerőből belépjenek az amerikai felső-középosztályba..
  • Gabbbbbbbbbbbb #5
    "Mar sok-sok eve szinte csak kinai szarmazasu diakok vannak az amerikai egyetemeken real szakokon. "

    Ez a legnagyobb baromság, amit tőled mostanában olvastam, pedig volt egy pár gyöngyszem.
  • militavia #4
    Ezt a sok faszságot te tényleg honnan szopod?
    Jelenleg a jenkiknél még a fehér családoknál is az egyik legjobb parti egy lánynak, ha ázsiai származású mérnök férje van.
    Nagyobb stigma az, ha ateistának vallaod magad, mintha sárga van.

    Iszonyatosan fárasztóak félkonteós baromságaid.