Berta Sándor

Az űrből is jöhet majd az 5G

Három konszern új módon akarja elterjeszteni a szabványt.

Az Ericsson, a Thales és a Qualcomm Technologies a Föld körül keringő műholdak hálózatán keresztül hozza el az 5G-t a világba. A vállalatok azt tervezik, hogy tesztelik és validálják a nem földi 5G-hálózatokat (5G NTN), amelyek okostelefonos felhasználási esetekre összpontosítanak. Ez azt jelentheti, hogy egy 5G okostelefon a Föld bármely pontján használhatja az 5G-kapcsolatot és teljes globális lefedettséget biztosíthat a mobilszolgáltatások számára, beleértve a korábban csak korlátozott adatkapcsolati képességekkel rendelkező műholdas telefonrendszerek által lefedett helyeket is

Egy ilyen széles körű összeköttetés javítaná az 5G okostelefon-felhasználók barangolási képességét és lehetővé tenné a globális összeköttetést az 5G alkalmazások számára a közlekedés, az energia és az egészségügy területén. A világűrbe telepített hálózatot a földi rendszerek tartalékaként is lehetne használni nagyobb hálózati kiesések vagy katasztrófák esetén.

Erik Ekudden, az Ericsson alelnöke és műszaki vezetője kijelentette, hogy az Ericsson, a Thales és a Qualcomm Technologies közötti tesztelési és validálási együttműködés fontos mérföldkő a kommunikáció történetében, mivel a végeredmény azt jelentheti, hogy bárhol a Földön - az óceán közepén vagy a legeldugottabb erdőben - a közös 5G műholdas és földi összeköttetés révén kiváló minőségű, biztonságos és költséghatékony kapcsolat lesz elérhető.

John Smee, a Qualcomm műszaki részlegének vezető alelnöke mindezt azzal egészítette ki, hogy ahhoz, hogy az 5G teljesíteni tudja a mindenütt elérhető kapcsolat ígéretét, elengedhetetlen, hogy olyan területeken is képes legyen hálózati lefedettséget biztosítani, ahol földi mobilhálózat nem létezik, legyen szó akár az óceánokról vagy a távoli területekről. A közösen tervezett kutatásaik fontos lépést tesznek e létfontosságú technológia megvalósítása felé.

Az 5G-hálózatok kiépítése jelentős változást jelent a távközlési ágazat számára. Ez nem csupán az üzleti lehetőségek, hanem az emberek és dolgok milliárdjainak összekapcsolásához és védelméhez szükséges készségek tekintetében is változást jelent. A Thales a különböző tevékenységein keresztül mélyen érintett ebben. A két másik társasággal folytatott kutatási együttműködés bizonyítja a meggyőződésüket abban a tekintetben, hogy az 5G nem földfelszíni hálózatok hozzájárulnak ehhez a forradalomhoz, s a hálózatok rugalmasságát és biztonságát a következő szintre emelik.

A 3GPP - a távközlési szabványok globális szervezete - által márciusban jóváhagyott tesztek és érvényesítések először támogatják a nem földfelszíni hálózatokat. A tesztek célja a nem földfelszíni 5G-hálózatokhoz szükséges különböző technológiai összetevők, köztük egy 5G okostelefon, műholdas hasznos teher és 5G földi tápegységek validálása. A munka célja továbbá annak igazolása, hogy az 5G NTN támogatható okostelefonos formában, így a jövőbeli 5G okostelefonok ténylegesen műholdas telefonokká válnak. Az első tesztekre egy emulált űrkörnyezetben kerül sor a Franciaországban.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • kvp #6
    "Sem a kártyán, sem a telefonon nem lehet kikapcsolni az ilyen jellegű barangolást. Kész szerencse, hogy nem előfizus a telefon."

    Az ilyen opciokat a szolgaltato webes feluleten erdemes beallitani, meg az elutazas elott az adat roaming opciok kozott.

    "És mikor lesz ez qvázi ingyenes? Mert amíg egy egyszerű csomag adatforgalmába nem tartozik bele a Föld teljes egésze, addig nincs miről beszélni."

    Itt arol van szo, hogy 5G eseten nem kell specialis keszulek, ellenben egy rakat videki torony kivalthato az adott terulet felett athalado LEO muholdakkal, amik az eppen alattuk levo varosi downlink ponthoz csatlakoznak. Idealis esetben eszre sem veszi a felhasznalo, hogy egy videki torony vagy egy LEO muhold van hozza legkozelebb. Ez egy hagyomanyos cellularis GSM halozat, csak 3D elhelyezett, reszben mozgo tornyokkal. (a muholdas tornyok ahogy mozognak egymasnak adjak at a cellajukat, igy a felhasznalo egy helyi cellaban maradhat, csak az altala latott torony helye ugral az egen ossze-vissza)

    Az otlet egyebkent a spacex fele starlink-bol jon, nekik jutott eloszor eszukbe a LEO alapu lokalis downlink alapu gyors net. Ha nincs az adott cellaban egyetlen downlink pont sem, akkor johet a muholdak kozti atjatszos mesh network. A nagy iranyitott antennak elvileg lecsokkenthetoek tovabbi fejleszesekkel iranyitatlan beepitett antenna meretre, ha jelentosen megnovelik a muholdak Fold fele nezo antenna feluletet.
  • RJoco #5
    "Föld körül keringő műholdak hálózatán keresztül hozza el az 5G-t a világba"
    És mikor lesz ez qvázi ingyenes?
    Mert amíg egy egyszerű csomag adatforgalmába nem tartozik bele a Föld teljes egésze, addig nincs miről beszélni.
    A minap átléptem Svájcba és egy pillanat alatt eltűnt a kártyámról 25 euró, mert a csomag csak EU-s országokra vonatkozik.
    Persze küldte a szolgáltató, hogy de hülye vagyok, már elneteztem 25 eurót (tényleg?! és mire, mert nyoma nem volt!), egy kód és 10 euró segítségével vehet 1 GB-ot egy hétre.
    Sem a kártyán, sem a telefonon nem lehet kikapcsolni az ilyen jellegű barangolást.
    Kész szerencse, hogy nem előfizus a telefon.
    Szóval majd, ha ez az apróság megoldódik, akkor elterjedhet ez a fajta 5G. Addig meg...
  • asgh #4
    A cikk második mondata:

    "Az Ericsson, a Thales és a Qualcomm Technologies a Föld körül keringő műholdak hálózatán keresztül hozza el az 5G-t a világba."

    Tehát nem "torony _vagy_ műhold" a téma, hanem hogy "_milyen_ műhold". Alacsony latency-t pedig csak a LEO műholdak tudnak.
  • _svd_ #3
    A LEO pályán lévő holdaknak, legalább annyi hátránya van, mint előnye.
    A felhasználó szempontjából drágább és nagyobb készülékeket jelent, rövidebb akku idővel.
    A szolgáltató szempontjából. Egy földi torony upgrade-lhető. A műhold meg teljesen szétég a légkörben 5 maximum 6 évenként.
  • kvp #2
    Ha alacsony foldkoruli palyarol sugaroznak, akkor versenykepes lehet a sok hop-on atmeno (atjatszo lancos) videki tornyok kesleltetesevel. Ezt a megoldast hasznalja a spacex fele starlink is.
  • Tetsuo #1
    Az 5G (egyik) lényege az alacsony késleltetés. Ezzel a megoldással éppen azt ölik meg.