Berta Sándor

Robothal gyűjti össze a tengerben lévő mikromű­anyagot

A megoldás a kagylóhéjhoz hasonlóan rétegezett felületű, és képes meggyógyítani magát.

A mikroműanyagok 5 milliméternél kisebb műanyagdarabok. Ezek komoly gondot okoznak az óceánokban, több milliárd ilyen apró darab lebeg a vízekben. Ezek vizes palackokból, autókból vagy szintetikus pólókból származnak és a 21. század egyik legnagyobb környezeti problémáját jelentik. Nagyon nehéz megszabadulni tőlük, bejutnak az ivóvízbe és az élelmiszerekbe, károsítva a környezetet és az állatokat. A Szecsuáni Egyetem Polimer Kutatóintézetében kifejlesztettek egy kis robothalat, hogy megoldják a problémát. Yuvan Wang, az egyik kutató elmondta, hogy ezzel az innovatív megoldással aktívan szeretnének fellépni a környezetszennyezés ellen. A szakember tudományos cikket publikált a témában.


A kínai tudósok által megalkotott robothal a saját rugalmas és öngyógyító testébe szívja fel a mikroműanyagokat. A fejlesztés képes meggyógyítani magát, ha megsérül, mindössze 13 milliméter hosszú és a farkában egy könnyű lézerrendszer található. Ez lehetővé teszi, hogy másodpercenként közel 30 millimétert ússzon, ami nagyjából a planktonok sebességével azonos és így képes a mikroműanyagot felszívni. A megoldás nagyon rugalmas, könnyen csavarodik és akár 5 kilogramm súlyt is megmozgathat. Wang hangsúlyozta, hogy miután a megoldás összegyűjtötte a mikroműanyagot, a kutatók részletesebben elemezhetik az összetevőket és meghatározhatják az anyag fiziológiai toxicitását. A hal anyagának regenerációs és gyógyítóképessége azért fontos, mert újra és újra megsérülhet, például a horgászok által. Az eszköz főként a víz felszínén működik jól, a mélyben nem.

A kutatók a robotot a tengerek inspirálta elemekből hozták létre. A csapat a gyöngyházhoz, a kagylóhéjak belső borításához hasonló anyagot hozott létre mikroszkopikus molekula-alapok rétegzésével. A mikroműanyagokban lévő szerves festékek, antibiotikumok és nehézfémek erős kémiai kötéseket és elektrosztatikus kölcsönhatásokat mutatnak a hal anyagával. Ettől hozzátapadnak a felszínéhez, így a halak összegyűjthetik és eltávolíthatják a vízből azokat. Yuvan Wang kiemelte, hogy ez csak egy koncepciópéldány, és még rengeteg kutatásra van szükség a területen. Ez a bionikus kialakítás csupán egy kiindulópont más hasonló projektekhez, és megmutatja, hogy a nanotechnológia jó irány a szennyezőanyagok összegyűjtése és kimutatása terén.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!