MTI

Nem vásárolhatja fel a Broadcom a Qualcommot

A Fehér Ház nemzetbiztonsági okokra hivatkozva megakadályozta, hogy a szingapúri chipgyártó Broadcom felvásárolja a kaliforniai Qualcomm telekommunikációs vállalatot.

Donald Trump elnök rendelettel akadályozta meg a felvásárlást, arra hivatkozva: "hitelt érdemlő bizonyítékok" vannak rá, hogy a mintegy 140 milliárd dolláros üzlet "kárt okozna az Egyesült Államok nemzetbiztonságának". Az ügylet, ha létrejött volna, a technológiai ipar egyik legnagyobb felvásárlásával lehetőséget teremtett volna Kínának arra, hogy döntő befolyást szerezzen az amerikai mobilkommunikációban.

Elemzők szerint az elnöki rendelet azt az amerikai álláspontot tükrözi, miszerint az Egyesült Államok az üzlet miatt elveszítette és "átadta" volna vezető szerepét Kínának a mobiltelefonok új nemzedékének megteremtésében és szabványainak meghatározásában. A szingapúri székhelyű Broadcom hátterében ugyanis Washington Kínát sejti, de legalábbis annak lehetőségét, hogy később kínai cégek lépjenek be az immár szingapúri tulajdonú nagyvállalatba.

A kaliforniai Qualcomm a kínai Huawei egyik legnagyobb versenytársa lett a világpiacon, és korábban egyszer már visszautasította a Broadcom felvásárlási ajánlatát, s az ajánlatot vizsgálta az amerikai pénzügyminisztériumon belül működő, az Egyesült Államokban tervezett külföldi beruházásokat vizsgáló bizottság is. A bizottság még március elején levélben hívta fel a figyelmet arra, hogy az esetleges felvásárlás után a szingapúri cég "forráshiányossá" teheti a kaliforniai vállalatot, s így megnyílna a lehetőség "harmadik külföldi partnerekkel" kialakítandó üzleti kapcsolatokra.

A minisztériumi szakemberek nem nevezték meg konkrétan, hogy mely külföldi vállalatokra gondolnak, de általában szólva leszögezték: ha Kína venné át a vezető szerepet az 5G mobiltelefonok piacán, annak "alapvetően negatív következményei lennének az Egyesült Államok nemzetbiztonságára nézve".

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Sequoyah #9
    Extrem peldaert erdemes tanulmanyozni a Del-Koreai gigavallalatok esetet. Talan ott van a legtobb hatalmuk az ilyen monopoliumoknak a vilagon.
  • Tetsuo #8
    Egyetértek, de sajnos van egy olyan határ, amikor az óriásvállalat lobbiereje nagyobb lesz, mint az ellenük fellépőké.
  • Sequoyah #7
    Attol fugg mekkora a beszallasi kuszob. Magas tokeigenyu iparagakban ebben van sok igazsag. Ezert nem jo a 100% kapitalizmus, es ezert valasztunk kormanyokat. Amikor a cegek monopolizalodnak, akkor lathatjuk, hogy a kormany nem teszi a dolgat.

    Egyebkent Amerika gazdasagi fenykora akkor kezdodott, amikor volt merszuk feldarabolni az oriasvallalatokat, mint pl a Standard Oil.
  • Whysper #6
    Remelem addigra meghalok
    Utoljára szerkesztette: Whysper, 2018.03.14. 14:29:00
  • Tetsuo #5
    A kapitalizmus általában egy monopolista folyamatot gerjeszt, ideális esetben amikor beteljesedik, csak egy darab vállalat tulajdonol minden javat a földön.
  • Sequoyah #4
    Nekem nem azzal van bajom, hogy kinai, vagy amerikai, vagy europai kezbe kerul egy masik orszagban levo ceg. Nekem magaval a felvasarlasok koncepciojaval van bajom.
    Szamos teruleten par evvel, evtizeddel ezelott piaci szereplok tucatjai voltak jelen. Ennek a kovetkezmenye egeszseges verseny, gyors fejlodes es vasarlobarat arak voltak. De a felvasarlasok kovetkezteben ezen teruleteken a szereplok szama erosen lecsokkent, vagy akar monopolium jott letre, es igy a szolgaltatas megdragult, a fejlodes pedig lelassult.
    Szoval a lepessel egyetertek, de a celjaval nem. Akkor is meg kene akadalyozni ezen orias-felvasarlasokat, ha pl mindket fel amerikai.
  • nlght #3
    Én azt nem értem, hogy miért kellett egy országba vinni mindennek a gyártását az elmúlt 30 évben. A kínaiak sosem erősödtek volna meg ennyire, ha nincs terük ipari kémkedésre.
    Rengeteg csóró ország van kikötővel, ahova vinni lehetett volna a gyártást Kína helyett.
  • kvp #2
    A kinaiak mar a francia es nemet autogyartokat vasaroljak fel, mivel az angol, sved es olasz markak kezdenek elfogyni. Ez az eus vezetok dontese es a lakossag hagyja.

    Az usa kezd beijedni hogy oket is megveszik kilora.
  • end3 #1
    Az "egészséges" protekcionizmus nem árt annyit a világnak, amennyit a szabadkereskedelem melldöngetői. - Az amerikai döntéshozók helyében ezt én sem engedtem volna.

    Meg kellene tanulnia a "leckét" az E.uniónak is, mert széltében hosszában vásárolják fel az amerikai, v. kínai mammutcégek azokat az uniós "startup"-okat, európai szoftverfejlesztő cégeket , amiben kicsit is fantázia és pénz van. (Esetleg az E.unió később megteremtendő, önálló IT-rendszerének jövőjét, - munkahelyeket, kiberbiztonságot, - is eladjuk ezáltal.)