Berta Sándor

Minden vezeték nélküli funkció egy antennában

A fejlesztésből a gyártók és a felhasználók egyaránt profitálhatnak.

A Smart Antenna Technologies (SAT) nevű brit startup egy olyan többfunkciós antennát fejlesztett ki, amely egyaránt támogatja az LTE, a WLAN, a Bluetooth, a GPS és a WiGig szabványokat, ráadásul kiküszöböli az egyes jelek közötti interferenciákat.

A vállalkozást 2013-ban alapították, a Birminghami Egyetemből szervezték ki és eddig összesen 3,3 millió fontot sikerült összegyűjtenie a befektetőktől. Alapítója, Sampson Hu Kínából származik és ő fejlesztette ki a technika alapjait, amikor még doktorandusz volt a brit egyetemen. Célja az volt, hogy az antenna beépíthető legyen okostelefonokba, táblagépekbe, notebookokba, de később akár okostelevíziókba és hálózatba kötött járművekbe is, továbbá kapcsolódhasson a dolgok internetéhez.

Jelenleg a notebookoknál külön antennákat kell alkalmazni, hogy ne alakuljanak ki frekvenciazavarok. Amennyiben a készüléknek fémháza van, úgy az antennát nem lehet a kijelzőhöz vagy az alaplapra építeni, ez pedig erősen behatárolja a gyártók lehetőségeit. Elvileg egy hely marad a WLAN-modulnak és egy a 3G- vagy LTE-antennának. Amikor pedig a hagyományos antennák egymás mellett vannak, akkor csökken a hatékonyságuk és nő a fogyasztásuk. Az új antennában sikerült minden fenti rendszert ötvözni.

Colin Tucker, az Orange korábbi technológiai vezetője és a 3 nevű mobilszolgáltató alapító-vezérigazgatója szerint lehetséges lehet az antenna nagy darabszámban való nagy-britanniai gyártása, ez pedig komoly exportbevételeket jelentene az országnak. A startup jelenleg is tárgyalásokat folytat azzal kapcsolatban, hogy a terméket a Sony helyi technológiai központjában gyártsák. Ez Wales déli részén található és beszállítóként nagy értékű kamerarendszereket szerel össze, valamint a Raspberry Pi miniatűr számítógép különböző változatait gyártja.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Tetsuo #7
    Nem ilyenformán. :-) Talán leesett, hogy a srác nem a tömeget szolgálná ki, hanem egy szűk réteget, amit mondjuk a minőséggel céloz meg.
    Mellesleg pl. az Apple termékeire is elmondhatnád ezt (amit írtál), mégis veszik, mint a cukrot.
  • fonak #6
    Azta, ez aztán olyasvalami, amire még senki sem gondolt. :)
  • Kara kán #5
    Olyan férfias hangja van...
  • Tetsuo #4
    Márpedig ideje lenne már azt is dobni, mármint a qwertyt.
  • gforce9 #3
    Ez szerintem elve halott ötlet. Kb annyi esélye van, hogy elterjed, mint annak, hogy a qwerty vagy qwertz kiosztást másra cserélik. 0.
  • Tetsuo #2

    Erről is írhattok. ;-)
    Utoljára szerkesztette: Tetsuo, 2016.07.11. 20:03:32
  • kvp #1
    Gyakorlatilag csak a szabadalom vedi oket, mert a talalmany az adott antennak egymas melle helyezesebol all, azaz optimalizaltak az elrendezesuket a minimalis zavar es a maximalis teljesitmeny erdekeben. A problema az, hogy ez gyakorlatilag ranezesre masolhato kinaban, mert nem tartalmaz aktiv komponenseket.

    A teljesitmeny tovabb novelheto ha egyszerre csak egy aktiv ezek kozzul, ami mar igenyel koordinaciot a kulonbozo adovevok kozott, de ez a megoldas nem jarhato minden esetben. (max. a kimeno jel az ami befolyasolhato, a folyamatos vetelt nem jo otlet leallitani, kiveve ha az adott radios technologia kulon tamogatja protokoll szinten)

    Tehat az otlet jo, csak varhatoan nagyon gyorsan le fogjak masolni valahol kinaban.