Berta Sándor

Olcsóságával hódíthat az Orange Pi

A kínai gyártó 15 dollárért kínálja termékét, az aprócska számítógéphez rengeteg dolgot lehet csatlakoztatni.

A Raspberry Pi klónjának számító Orange Pi PC nevű készüléket az Aliexpress kínálatában mindössze 15 dollárért lehet megvásárolni. Az Orange Pi nevű gyártó termékkínálatában emellett még számos változat található meg.

Az Orange Pi PC típusú miniatűr számítógép az Allwinner H3 típusú processzorra épül, amelynek négy ARM Cortex-A7 magja van, ezek órajele 1,6 GHz. A grafikus mag a Mali400MP2, az integrált DDR3 memóriából 1 gigabájt áll rendelkezésre, míg tárhelyként egy legfeljebb 64 gigabájtos memóriakártya szolgál. Van Ethernet- és fejhallgató-csatlakozó, de nincs WLAN-modul. A számítógépnek van HDMI-kimenete és három USB 2.0 portja. Az operációs rendszer az Android, az Ubuntu vagy a Debian lehet. A szükséges tápegységet külön kell megvásárolni. A WLAN-modulos változat 39 dollárba kerül.


Az Orange Pi további modelljei közül a sima Orange Pi Plus készülékhez akár 2 terabájtos SATA-merevlemez is csatlakoztatható, az Ethernet gigabites és négy USB 2.0-portja van. Az Orange Pi támogatja az Android 4.4 verzióját is. Az Orange Pi Mini a kétmagos, 1 GHz órajelű Allwinner A20-ra és a Mali400MP2 GPU-ra épül, s van két MicroSD-bővítőhelye, SATA 2.0-portja, kompozit- és HDMI-kimenete, kettő USB 2.0-portja, infra vevőegysége, integrált mikrofonja és 8 bites kamerainterfésze.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • kvp #6
    Ahogy arduino klonoknal, ugy raspberry klonoknal is csak olyat erdemes megvenni, ami egy az egyben megy az eredeti valtozat hivatalos szoftverevel, tehat ugyanazokat a hardver komponenseket tartalmazza. Minden mas barkacs megoldas problemas, mert egy ido utan support nelkul marad az ember. Sok olcso gyartonal mar a megjeleneskor is ez a helyzet. Viszont az 1:1-es masolatokkal max. minosegbeli problema lehet, a szoftverrel nem nagyon van gond.

    Dedikalt i/o-hoz szemely szerint en jobban szeretem a kulso megoldasokat, tehat adott egy pl. linux alapu kozponti egyseg es ahhoz koti az ember egy szabvanyos buszon (spi, i2c, stb.) az alacsonyszintu es buta (szoftvermentes) i/o egysegeket, pl. a digitalis ki es bemeneteket vagy a/d, d/a atalkitokat. Egyreszt igy nem nagyon kell alacsonyszintu szoftvert irni, masreszt kesobb barmilyen mas platformon is elmegy a kod.
  • kiak #5
    Van ezekhez is GPIO sw könyvtár amin keresztül eléred a portokat ezt használhatod pl linux alatt. Az A20 CPU meg ARM található hozzá annyi doksi hogy a SOC perifériák regiszterszinten programozhatóak. Ha arra gondolsz, hogy oprendszer nélkül milyen akkor macerás, de nem lehetetlen. Célszerűbb valamelyik bootloadert "faragni" (pl u-boot) mint nekiesni nulláról. Nem hatrany ha valaki ismeri mondjuk az ARM mikrovezérlőket mielőtt ilyenbe belevág.
  • kiak #4
    Azért aki ilyesmit akar venni nem árt, ha tud pár dolgot. Hasonló kiépítésben évek óta használok ehhez hasonló kínai 'csodát' cégnél meg magáncélra is amolyan mini pc.
    Androidot egyszer kíváncsiságból kipróbáltam, egerrel billentyűzettel azzal nincs tapasztalatom. A gyartótól letölthető linux imagek viszont gyakorlatilag használhatatlanul instabilak meg sem közelítik a rasberry pi-t ezen a téren. Fagynak össze-vissza különösen amikor az A20 hw támogatását akarod kihasználni pl DVB-T dekodolas vagy videolejátszás. Az ember mondhatná kijavítja a driver hibát ám a meglepetés akkor jön hogy az A20 kernel driverei tele vannak "bináris részekkel". Ezek a kínai cégek fütyülnek az opensource licensekre. Munkahelyen maradtunk is a rasberrynél.
    Még egy dolog, nem tudom a cikkben említett kártya hogy van vele, de az enyémen gyakorlatilag le kellett ragasszam a ledeket. Valamilyen különös oknál fogva a kinai gyártók a legerősebb fényű ledeket teszik rá a karacsonyfa ehhez képest bakfitty.
  • Ahoy #3
    Csak a Rasp azért is jó, mert milliónyi tutorial, kész cucc és oktató jellegű anyag van hozzá...

    Kérdés az, hogy most egy ilyen gépet mennyire más programozni CPU, IO stb...?
  • zola2000 #2
    A raspberry pit lehúzásnak éreztem mindig is, az aliexpresses árak mellett, a minőséget meglátod az eladók és a termékek visszajelzéseinél.
  • TokraFan #1
    A SATA-s verzió jól hangzik, csak kérdés a minőség...