Berta Sándor

A génadatok, mint üzleti modell

A 23andMe hozzáférhetővé tette a Genentech számára az ügyfelei géntesztadatait. Az együttműködés 60 millió dollár értékű.

"A 23andMe üzleti modellje az, hogy génadatokat gyűjt és azokat utána eladja a gyógyszeriparnak. A 99 dollárba kerülő otthoni géntesztekkel ugyanis a vállalat soha nem keresett pénzt. A beküldött nyálmintákat továbbadja egy laboratóriumi cégnek, amely a teszteket valójában elvégzi, s ezért a 23andMe legalább annyit fizet, mint az ügyfelei neki. Ez a gyakorlat azonban nem etikátlan, ezzel szerintem semmi probléma sincs, főleg akkor, ha az adatok hozzájárulhatnak ahhoz, hogy az érintettek jobb kezelést kaphassanak. Ezeknél az információknál egyaránt fontos a munka és a kutatás."

"A klasszikus tudományos felhasználáson túl úgy gondoljuk, hogy közvetítők vagyunk a kutatók és az emberek között. Egy olyan lehetőséget kínálunk, amelyen keresztül a tudósok és a cégek kapcsolatba léphetnek a betegekkel és megkérdezhetik őket arról, hogy hozzáférhetővé teszik-e az adataikat és részt vennének-e különböző projektekben. Azt is ki kell ugyanakkor hangsúlyozni, hogy a 23andMe által szállított információkból az egyes ügyfelek gyakorlatilag nulla személyes hasznot húzhatnak. Úgy gondolom, hogy ez a gyakorlat néhány nagyon gazdag ember játékterületévé fogja tenni a génkutatást, de egyúttal hozzájárul majd ahhoz, hogy mindenki hozzájuthasson az egészségügyi adatokhoz" - jelentette ki Daniela Steinberger genetikus.

A szakember szerint az új eszközök esélyt kínálnak az orvosoknak arra, hogy visszatérhessenek a valódi feladatukhoz: támogathassanak más embereket a nehéz helyzetükben. A jelenlegi projektek még kis tűszúrások, amelyek a klasszikus orvosi rendszert érik, de egyre több ilyenre lehet felkészülni. Ezek más egészségügyi trendekkel együtt, amelyek a bármikor és bárhol használható adatokon alapulnak, lassan forradalmasítják az egészségügyi rendszert és ez nagyon jó.

A 23andMe kénytelen volt tavaly komoly nehézségekkel szembenézni, miután az illetékes amerikai egészségügyi hatóság, az FDA nyomására le kellett állítania legnépszerűbb terméke forgalmazását. A vállalat lehetővé teszi a felhasználóknak, hogy a saját génjeik alapján minden eddiginél többet tudhassanak meg a származásukról, illetve genetikai jellemzőikről.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!