Berta Sándor

20 éves az okostelefon

Az első okostelefont még személyi digitális asszisztensnek nevezték, de kitűnt a többi termék közül.

1994-ben jelent meg az az eszköz, amit az első okostelefonnak lehet nevezni. A Simon nevű készüléket az IBM dobta piacra és nem aratott nagy sikert, ennek ellenére mérföldkőnek tekinthető és már rendelkezett azokkal a funkciókkal, amik a mai modelleket jellemzik.

A Simon fő egysége egy 16 MHz órajelű System-on-Chip volt és az MS-DOS különleges verziója futott rajta. A termék egyesítette magában a mobiltelefon és a PDA funkcióit, valamint az érintőképernyőt. A korabeli nyomtatott sajtó többnyire PDA-ként írt róla. A mai okostelefonokkal ellentétben nem tudott vezeték nélküli kapcsolaton keresztül csatlakozni az internethez, viszont az SMS-ek mellett faxokat is tudott küldeni, illetve fogadni. Emellett lehetőség volt elektronikus levelek küldésére és fogadására, ehhez a beépített modemmel és telefonkábellel csatlakozni kellett a Lotus CC:Mailt használó szerverhez.


A Simon kezelőfelülete ikonokra és ablakokra épült, az érintőképernyőt vagy az ujjakkal vagy a csomagban lévő toll segítségével lehetett használni, a kijelző azonban nem kapacitív, hanem rezisztív volt. A készülékre PCMCIA-kártyán megjelent különböző alkalmazásokat lehetett telepíteni, azonban ilyenből nem sok volt, hiszen mivel a Simonból csupán 50 000 darabot adtak el, ezért a fejlesztők számára nem számított jelentős piacnak.


A készülék súlya több mint 500 gramm volt, a hossza 23 cm és a nikkel-kadmium akkumulátort használt. Az üzemidő egy óra volt. Rendszerchipje az NEC Vadem-sorozatán alapult, amit kiegészített a grafikus egység és számos csatlakozó. A legfontosabb jellemzőjének azonban az x86-kompatibilitás számított, s ez lehetővé tette az Embedded-DOS alkalmazását. A Simon 2 éves szerződéssel 600 dollárba, míg szerződés nélkül 1100 dollárba került. Az eszközt kevesebb, mint egy évig lehetett megvásárolni, utódja nem volt. A Microsoft létrehozott egy oldalt, ahol a technikai specifikációk mellett számos leírás, többek között a kézikönyv is megtalálható.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • duke #9
    Erdekes, hogy volt ilyen fejlesztes, de ez meg annyira kezdetleges, hogy nem sok gyakorlati haszna volt, nyilvan ezert nem is volt folytatasa.
    Ez az egy oras uzemido is inkabb csak szunetmentes tapnak tunik, hogy amig az egyik szobabol atmegy valaki masikba, vagy kiszall az autobol, ne kapcsoljon ki a telefon.
  • NEXUS6 #8
    Haggyad, biztos vidéki. Ő csak a Dzsémszbond filmekben látott ilyeneket előtte, gondolom ők a nemzetbiztonságiak. Aztán valamelyik felvágós haverja megmutatta neki az Ájfónt.

    :)
  • Cat #7
    "Kb. 7 éve létezik kommersz okostelefon"

    Ez nem igaz. Gondolom az iPhonera gondolsz, de ha ezt a fenti izét nem is ismered el, 2000 előtt is volt rakat egyéb Symbianos Nokia cucc, pl. a Nokia Communicator 1996-os.
  • NEXUS6 #6
    Ja, mint a Sony Ericcson P800 P900 P910 sorozat.

    ;)
  • NEXUS6 #5
    Ugye hogy ugye, a Zalma a zistee!!!

    XD
  • Zoliz #4
    Nem kene indexesedni es megtéveszteni az embereket.
    Kb. 7 éve létezik kommersz okostelefon, régebben nyilván voltak a nemzetbiztonságiaknak kütyülyeik, de ezek nem nyilvánosak.
    Most feldobtak egy elavult példányt. Na és?
  • NEXUS6 #3
    Szemét álybíem lenyúlta a Zapplétól, be kell perelniiii!
    ;)
  • ZoliJ #2
    "Az üzemidő egy óra volt."
    Ezek után nem is olyan rossz a mai 1 napos üzemidő :)
  • Jani Hun #1
    'Az eszközt kevesebb, mint egy évig ett megvásárolni"