Dojcsák Dániel

Mobil internetet mindenkinek!

Szakértők szerint a mobil internet soha nem töri át a gátakat, amennyiben a szolgáltatók és a készülékgyártók nem képesek átlépni a marketing szakadékon, ami tömegesen lenne képes vonzani az előfizetőket.

A Point Topic és a YouGov kutatásai szerint sokmilliónyi potenciális vevő ácsingózik a mobil internetre és boldogan fizetnének rá elő, amennyiben a szolgáltatók vállalható árazással és korrekt opciókkal kínálnák azt. Tim Johnson, a Point Topic vezető elemzője szerint a szituáció azonos a mobiltelefónia és az internet kezdeti szakaszaival. Jelenleg még csak a korai befogadók használják ki a lehetőséget, de ez a réteg - csakúgy, mint bármilyen korábbi technológiai innováció esetén - főként a képzett, fiatal technokrata férfiakból áll.

A felmérés szerint ma világszinten a mobil internethasználók 57 százaléka 35 év alatti, jómódú fiatalember. Ezzel ellentétben viszont azok összetétele, akik azt állítják, hogy érdeklődnek a mobil internet után és szívesen használnák azt, jóval komplexebb, mind nemek, életkor, jövedelem és társadalmi helyzet szempontjából.

A mai felhasználás főként munkahellyel, munkával kapcsolatos alkalmazásokban merül ki, míg az érdeklődők nagy része főként szórakozásra, kapcsolattartásra használná. Emiatt a tendencia miatt kell a marketing (a marketing nem egyenlő a reklámmal!) módszereknek gyökeresen megváltoznia, hogy jóval szélesebb rétegekhez juthasson el úgy, hogy kielégítse igényeiket és szükségleteiket. Emellett persze nem árt, ha a készülékek és az árak is megfelelőek az alacsonyabb jövedelmű rétegek számára is.

Ezt a fajta marketing szakadékot elsőként Geoffrey Moore ismertette 1991-ben könyvében, a "Crossing the Chasm"-ben. Ebben többek közt arról ír, hogy a technológiai termékek esetében mi teszi nehézkessé a termékcikluson belüli váltást a korai befogadók és a korai többség között. A két réteg között komoly rés van, mivel a jóval gyakorlatiasabb "korai többség" vevőcsoport már főként kényelmet és praktikus megoldásokat szeretne látni, míg a korai befogadók számára a teljesítmény, a funkció és az innováció a fontos.

A nagy tömegeket nem lehet megabitekkel, megabyte-okkal, hertz-cekkel és mindenféle egyéb szám értékekkel megfogni. Több fórumon is kiderült már, hogy a laikusok nagy részének fogalma sincs arról, hogy mit jelent a megabit fogalma és azt sem tudja, hogy mi a különbség a GPS vagy a GPRS között, de a WiFi is inkább egy bolyhos kiskutyára emlékezteti, mint bármilyen hálózatra. Ennek ellenére a hazai szolgáltatók, és a felmérés szerint a külföldiek továbbra is a sávszélességgel szeretnék eladni az internetszolgáltatást, megapixellel a fényképezőgépeket és GHz-cel a laptopokat.

A kutatás szerint a potenciál valóban óriási a világ minden táján, de a szolgáltatóknak egy új szemléletet kell elsajátítani ahhoz, hogy ezt ki is használják. Bár úgy tűnik, hogy némelyek kezdenek ráérezni, hiszen az egyik óriás mobilszolgáltató épp nemrégiben vezette be egy új szlogenjét, ami nem akar több lenni, mint amire szükség van: "The internet is now mobile."

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • gsm900 #18
    Nekem mobil internet nem kéne ! Csak ADSL ! GSM
  • Epikurosz #17
    Mit szarakodtok ennyit?

    Megmondom én nektek a tuttit:

    Olyan kis mobil-PMR hibridek kellenek, amelyek az internetes torrentezéshez hasonlóan lehetővé teszik az osztott adatforgalmat, beleértve a telefonálást is.
    Így kiiktattuk a mobilszolgáltatókat, és az internetszolgáltatókat is.

    Jogi feltételek:
    - már adottak

    Műszaki feltételek:
    - szabad frekvencia (ez adott, PMR; de tartalékként ott van a WIFI is)
    - GFDL szoftver titkosítással
    - kb. 10 km hatótávolságú walkie-talkie-mobil-internet hibrid (már van olyan PMR, amelynek hatótávja 10 km és 10 ezer Ft.-ba kerül, de akár 3-5 km hatótávolságú kütyükkel is be lehetne kapcsolódni)

    Az egész Föld egy Nagy Hálózat lenne.

    Kellene pár átjátszó állomás a kontinensek között, és nagy kiterjedésű lakatlan területek (pld. Szahara) esetében, de ilyen esetekben műholdas szórásban is lehetne gondolkodni. Ezért persze már fizetni kellene, de településekekn belül semmilyen infraktruktúrára nem lenne szükség, ott ingyen mobiloznál és neteznél.

    Na, mire vártok?

    (c) Epikurosz, 2007. Minden jog fenntartva, a szomszédok is!
  • Yoshimitsu #16
    Szerintem apalból a picikütyüs mobilnetnek nem nagy az éreketsége. Pont azért is amit itt olvastam. a mobilnet akkor már egy laptop és egy USB-modem, vagy Mobil-kártya. (Nekem USB modemem van mert a laptopomba nemjó egyik szolgáltató mobilkártyája sem...) És gyos és szép. Az 1000 GB-s pornót meg nem a mobilra kell leszedni. :D A ppicikütyüs net meg kb ugyan ennyibe kerül. mert maga a készülik ja jobb kb annyiba kerül, mint egy alsó középosztályba tartozó laptop, a havidíj is kb annyi han em több. (Szerintem)
    A csengőhang, háttér, és egyéb blődségek pénzért való letöltése pedig a legnagyobb primitívség egy olyan világban amikor mp3-as csengőhang, meg fotós telefon meg mitomén. Szóval igény sincs rá, csak aki azt mondja hogy érdekelné azt sem tudja miről beszélgetnek éppen, mert lófaszt nem ért hozzá.. :D
  • AgentKis #15
    Ez lemaradt: Drága lesz és vacak, mert a kevés előfizető pénzén kell kiépíteni a rendszert.
  • AgentKis #14
    A mobilinternet csak és kizárólag laptopon érdekel, 800*600-as alatti felbontású és 7 colnál kisebb képernyőt tartósan nézegetni szerintem beteges és perverz dolog... Viszont az adatforgalom meg olyan mértéktelenül drága (mellesleg még mocsok lassú is) a mobilos netekkel, hogy szerintem egyenlőre az e-mail-ezés csetelés és hírolvasás ami esetleg vonzó lehet (utóbbihoz is jó lehet, az előző hozzászólásomban említett plug-in). Na most az emberek nagy része mást is csinál, és arra meg végkép sajnálja a pénzt, hogy az otthoni szélessáv mellé még egy mobilnetes előfizetést is toljon. Viszont amíg nem lesz a stabil megoldásokkal versenyképes a szolgáltatás addig marad minden így: Drága lesz és vacak.
  • AgentKis #13
    Nekem egy P3 650-es, 512SD-s gépem is van otthon, de a flesses szarok bizony jól meglassítják a netezést. Pláne, ha egy oldalon 5-6 db is van belőlük (pl index). Na erre jó a FlashBlock nevű firefox plug-in. Azzal csak azokat játszod le amik érdekelnek. Egy flashes szarral meg jól elvan, tehát élvezhetőek a videok is.
  • kvp #12
    "Hát azért egy P3-on a netezés is erősen a használhatatlan kategóriába tartozik."

    Egy P2-es gep, 512Mb ram es winxp alatt tokeletesen lehet bongeszni. Lejatsza a youtube-os es az index-es videokat, tehat a flash is megy alatta. Az egyetlen elteres, hogy ie helyett opera fut rajta, ami hires arrol hogy kis gepeken is tokeletesen fut. (van meg rajta aktiv virusirto, ketfele spyware irto es tobbnyire fut az msn kliens is) Egyebkent egy atlag smartphone is hasonlo eroforrasokkal rendelkezik es a kisebb kepernyomeret miatt meg annyi munkaja sincs.

    A mobilinternet mar regota mukodik, meg ericsson t20-on hasznaltam eloszor (igen, 3 soros fekete-feher kijelzovel), csak az emberek az ara miatt nem hasznaljak rendeszeresen. Ez a szolgaltatoknak jo, mert az internetes adatok jo resze ingyenes, a zart premium szolgaltatasok (mms, csengohang, stb.) pedig fizetosek.
  • duke #11
    "Hát azért egy P3-on a netezés is erősen a használhatatlan kategóriába tartozik."

    Ezt azert nem mondanam.Szoktam internetezni egy 200 Mhz P1-es geppel,win98 plusz 6.0 Internet explorrel.Es egesz turhetoen megy.Leszamitva a buzi flash-kel teletuzdelt oldalakat siman lehet rajta netezni.Nem hinnem hogy volna olyan normalis internet oldal amihez keves lenne egy atlagos P3-as gep.
  • Cat #10
    "És még csodálkozunk hogy a 30-as iq-s átlagember full zajos, 12 megapixeles jpg-et tölt fel az iwiw-re."

    ha még .jpg t az istenes, az igazi lammer csak BMPt használ :D
  • b10 #9
    A Pannon a marketingre fordított pénzt inkább költse arra, hogy az árakat leviszi a harmadára, a sávszélt pedig országosan a duplájára emeli, és máris több embert érdekelni a mobil internet.