Szekeres Viktor

Jön a Vasember - Mindenki tódul a mozikba?

Íme a bizonyíték, hogy az amerikaiak érettebbek a magyaroknál, hisz mi tévesen azt hisszük, hogy a szuperhős képregény dedósoknak valók.

Amerika képregény-nagyhatalom, ezt nem is kell ecsetelnünk. Magyarország pedig még csak nem is hatalom, nem hogy kishatalom, bár való igaz, hogy egy-két éve történt egy kisebb fajta comic-boom és elkezdtek megjelenni a pár éve itthon még elképzelhetetlennek tartott képregények, gyűjteményes kiadások és leginkább mangák, melyekre talán legjobban vevő a nép.

Persze ezen megjelenések kerülik az újságosokat, inkább könyvesboltokra korlátozódnak (megtérülési okok miatt). Hasonló a helyzet az amerikai szuperhős-képregényekkel is, melyek közül hiába jelentette meg itthon egy kiadó a Pókember és az X-Men Ultimate sorozata mellett a Fantasztikus Négyes, illetve a Rozsomák füzeteket, utóbbiak nem voltak rentábilisak, így távoztak is a kínálatból, mint ahogy nemrégen az egyik Pókember-sorozat is kénytelen volt teljesen átalakulni. Egy-két füzet mellett maradt tehát a sok gyűjteményes, 2-3000 ezer forintba kerülő, de általában kiemelkedő minőségű, több füzetet is magába foglaló kiadás.


Itthon jövő héten kerül moziba a Vasember film, melynek főszereplője - polgári nevén Tony Stark - először 1963-ben jelent meg képregényben Stan Lee és Larry Lieber jóvoltából. Többet nem is árulnánk el róla, hiszen a film az előtörténetével is behatóan foglalkozik. Magát a Vasember-mozit természetesen - ahogy a legnagyobb szuperhősök debütálását - lélegzet visszafojtva várja Amerika, s bár nyilván nem pókemberi magasságokban fog bevételt termelni az első hétvégén a Robert Downey Jr. által főszerepelt film, de a becslések szerint 45-60 millió dollárt is kiadhatnak rá a nézők az első hétvégén.

És mi a helyzet itthon? Talán nem túlzás, hogy a kulturális deficit miatt legtöbben már a cím hallatán is harsány röhögésbe törnek. "Vas? Mármint Vasember? Vasból van? Az ebadta!" Nem is csoda, hogy itthon szinte mindegyik amerikai szuperhősről szóló képregény-film meglehetősen zsengén szerepelt, több rondán meg is bukott. Itthon, ha megjelenik a vásznon egy nagyarab zöld szörnyeteg (gyk. Hulk) vagy egy tiritarka repkedő harisnyás valaki, akkor az inkább mosolyra ingerli a többséget - már, ha egyáltalán vette a bátorságot valaki arra, hogy jegyet váltson a filmre.


Nem is csoda, hogy legtöbben beállnak Bölcs István köpönyege alá, aki annak idején meglehetősen tudatlanul így jellemezte a műfajt (nem csak a szuperhős-füzeteket): "A képregény lebutított mûfaj a nem olvasók számára. Azok számára, akik nem tudnak végigböngészni egy kisregényt, és képzõmûvészeti ismereteiket sem a reneszánsz alapozta. A képregény elébünk tesz egy vonalas rajzot, és a hõs szájából kijövõ légbuborékba annyit írnak: JAJ!" Persze ezután saját hozzáértését be is bizonyítja a következővel: "Magamnak nem sok szerencsém volt ehhez a mûfajhoz."


Itthon sajnos (vagy szerencsére? Ki tudja?) a többségnek megfelelő olvasmányélmény és tájékozottság hiányában még mindig nem nyílott fel a szeme. Így maximum bölcsistváni lózungokat szajkóznak és az általuk megnézett pár képregény-film alapján leszűrt féltanulságokat (tisztelet persze a kivételnek, akik a szuperhős képregények ismeretében hordják le megalapozottan Amerika egyik kedvelt szórakozását), miszerint a szuperhős képregények mindössze dedósoknak való műfaj. Holott az USA-ban épp hogy a 16-23 éves korosztály a legnagyobb vásárlója a lapoknak és a 30 feletti, nyilván nosztalgiától sújtott réteg is meglehetősen aktív vásárló.

A nagy kérdés, hogy kinek van igaza? E téren vajon előttünk jár Amerika és mi nem vagyunk képesek ép ésszel felfogni ezen művészeti ágba tartozó alkotások lényegét (a filmekről nem beszélünk, hiszen az adaptációk jó része erősen lebutított, gyenge produkció lett), vagy a képregények hosszú évtizedekre visszanyúló története is csak a "buta amerikaiak" toposz megteremtődésének egy kiváltó oka?

Magyar nyelvű filmelőzetes letöltése

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • moviefan #65
    Sziasztok!Én innen szedtem le, mert lusta voltam elmenni moziba!Ha valakinek segít: http://movie.hunsms.hu Nagyon állai film!Végig leköt!MIndenkinek ajánlom!
  • eti #64
    *én szeretem a legtöbbet XD
  • eti #63
    Batmanben pont igen... :) A képregényeket meg lehet szeretni ( nem mindet...), meg nem szeretni...
  • winnie #62
    "Tud valaki mondani nekem egy szuperhősökről szóló képregényt, amelyben a gonosz erő képviselője nem öli meg hősünk szüleit, nagyszüleit"

    iron man, batman, superman, fantasztikus négyes, daredevil, hulk, avengers, sorolhatnám - ez kábé mindre igaz. (főleg, hogy nincs olyan, hogy "gonosz erő", hiszen egy képergényes szuperhősnek 35-40 főellensége is lehet.)

    miért taszítaná ki a társadalom a szuperhősöket? ők azok, akik megmentik a világot általában. a legtöbb szuperhős ünnepelt hős a világban.
  • usererror #61
    Tud valaki mondani nekem egy szuperhősökről szóló képregényt, amelyben a gonosz erő képviselője nem öli meg hősünk szüleit, nagyszüleit, és a társadalom sem taszítja ki magából, mint egy egy gennyes kelést? Én még nem nagyon láttam ilyet, persze lehet, hogy simán műveletlen paraszt vagyok.

    Ahogyab lányregényeket írnak a kiscsajoknak, úgy képregényeket gyártanak a fiúknak - már ha azok nem éppen kalandregényeket olvasnak helyette, mondjuk a nagyDumástól. Míg a csajok a romanat nyálazzák és lakatlan szigetre vágynak, addig a fiúk pókemberként akarnak szembeszállni a gonosszal. Ez rendben is van, nagyjából addig az életkorig, amíg meg nem kapják az első igazolványukat.

    Egyébként itt egy adatptációról van szó, nem a képregényről. Az, hogy ezeket filmesítik meg, üzleti kérdés, hiszen az mérhető, hogy hányan olvasták már képregényként is az egyes sztorikat, magyarán szólva csak le kell kaszálni a piacot.
    Mi lenne, ha valaki csinálna egy új hőst és nem csak adaptálna? Az már azért kihívás lenne, nem? Mind művészi, mind pedig gazdasági szempontból. Azt hiszem erre még várni kell egy darabig.
    Azt meg szerintem felejtsük el, hogy magyarország nem érett még meg ennek a "műfajnak" a befogadására, mikor amerikában mekkora nagy keletje van ezeknek a filmeknek. Remélem, hogy soha nem érjük el azt a szintet.
  • eti #60
    ...bár a nyáron jön a DC-s Batman, ami így látatlanba is jó magasra teszi a lécet... megint...
  • eti #59
    Imdb: 8,4. Szerintem jóra sikeredett :) Most az Incredible Hulkra leszek még kiváncsi... remélem magukhoz kapnak végre a marvel képregény adaptációk is :D
  • Caine #58
    Megmondom őszintén: fogalmam sincs. Az biztos, hogy nagyon ütnek.
  • sz4bolcs #57
    Megy benne a Paranoid, War pigs, Electronic funeral is? :D Mert akkor tuti megyek rá.
  • sz4bolcs #56
    Nem tudom, miért áradoznak olyan sokan a forrásról, a zseniális képi világon kívül nem sok mindent tudott adni.
    Vannak mély tartalmú filmek szép csomagolásban, de az nem a fountain..