MTI

Plágiumvita indult a német védelmi miniszter doktorija nyomán

A német közvéleményt erősen megosztja a védelmi miniszter disszertációját körüllengő plágiumgyanú. Míg a szakértők többsége szerint Karl-Theodor zu Guttenberg el fogja veszíteni doktori címét, az ellenzéki pártok pedig interpellálni akarják a politikust a Bundestagban, addig a konzervatív uniópártok felsorakoznak mögötte, és a Facebookon csoport alakult a támogatására.

Peter Landau müncheni jogászprofesszor elkerülhetetlennek tartja, hogy a bayreuthi egyetem megfossza Guttenberget doktori fokozatától. Szerinte a CSU-politikus hamisan tett becsületszó alatti nyilatkozatot arról, hogy disszertációját kizárólag saját kútfőből, illetve a feltüntetett forrásművek felhasználásával írta meg. A nyilatkozat azért volt hamis, mert Guttenberg vagy szándékosan nem sorolta fel az összes forrásmunkát, vagy valaki más/mások is dolgozott/dolgoztak a disszertáción. Így alig képzelhető el, hogy a miniszter hivatalban maradhasson - vélekedett a müncheni Ludwig Maximilians Egyetem jogi karának volt dékánja.

A Deutschlandfunk rádió vitaműsorában megszólaltatott szakértők kivétel nélkül elmarasztalták Guttenberget, és a másfél órás műsor alatt betelefonáló hallgatók, egy kivételtől eltekintve, szintén úgy vélték: a védelmi miniszter cselekedete - amennyiben beigazolódik a gyanú - tarthatatlanná teszi őt politikai tisztség viselésére. Reiner Burchard médiaszakértő a realitásérzék teljes hiányát vetette Guttenberg szemére, szembesítve a politikust korábbi, magasztos elveket hirdető kijelentéseivel, amelyekben igencsak magasra helyezte az erkölcsi mércét beosztottaival szemben.

Stefan Detjen jogász, a Deutschlandfunk főszerkesztője egy, a minisztert védő és "baloldali összeesküvést" emlegető hallgatónak válaszolva kifejtette: a "koppintásra" először rábukkanó történész nem magánszorgalomból vagy Guttenberg iránt érzett ellenszenvtől hajtva vadászott a disszertáció esetleges hibáira, hanem a brémai egyetem kérte föl arra, hogy írjon recenziót a 475 oldalas műről. Andreas Fischer-Lescano csak azt tette, amit a bayreuthi egyetemnek már 2006-ban meg kellett volna tennie: lelkiismeretesen megvizsgálni a dolgozatot abból a szempontból, csakugyan eredeti gondolatokat tartalmaz-e, és azok valóban érdemben gazdagítják-e a jogtudományt.


Karl-Theodor zu Guttenberg, a német védelmi miniszter

Heinrich Oberreuther politológus, a passaui egyetem tanára és a CSU alapos ismerője szerint három lehetőség áll Guttenberg és a CSU előtt: az egyik a "szemet behunyni és tovább menetelni" stratégia, mintha mi sem történt volna. A második a tanulság levonása és a távozás a politikából. A harmadik eshetőség, hogy Guttenberg beismeri a hibáját, és átmenetileg visszahúzódik a politika harmadik vonalába, hogy azután ismét az élvonalba kerüljön. Erre volt is példa más pártok esetében: Cem Özdemir, a Zöldek egyik vezetője a családtagjainak adta át a szolgálati repülőútjai során gyűjtött bónuszkilométereket. Amikor ez 2001-ben kitudódott, lemondott a pártelnökségben viselt tagságáról, majd öt év múltán újból előkerült a süllyesztőből, s ma ő a párt egyik társelnöke.

A Der Spiegel friss száma címlapsztorit szentel a védelmi miniszter doktorátusának "Mese a becsületes Karlról" címmel. A hírmagazin címoldalán Guttenberg látható, amint mesét olvas kisgyerekeknek. Maga a tízoldalas cikk a Tartalékos doktor (Doktor der Reserve) címet viseli, a szerző rámutat: az ügynek nagyobb a tétje annál, hogy Guttenberg csalt-e, és ezért le kell-e mondania. Ha beigazolódik, hogy csaló, akkor sok polgár veszíti majd el utolsó politikai reményét, a politikába vetett bizalom pedig tovább erodálódhat.

Az uniópártok vezetői kiálltak Guttenberg mellett. Angela Merkel kancellár, a CDU elnöke hétfőn leszögezte: őt nem a doktorátus érdekli, hanem az, hogy kormányának védelmi minisztere jól látje-e el a hivatalát. Márpedig Guttenberg "kitűnően dolgozik, és számomra egyedül ez számít" - így a kancellár. A Frankfurter Allgemeine kommentárja szerinte ez annyit tesz: kitartok Guttenberg mellett akkor is, ha megfosztják titulusától.

A bajor CSU elnöke, Horst Seehofer a ZDF televízióban kelt pártbéli kollégája védelmére, leszögezve: a párt tagsága és vezetősége egy emberként áll a védelmi tárca vezetője mögött. "Egy miniszter csak akkor bukhat meg, ha azt a pártja akarja" - fogalmazott Seehofer, akinek mellesleg kapóra jönnek a Guttenberg feje fölött gyülekező viharfelhők. Amióta ugyanis a védelmi miniszter egyfajta üstököse lett a német belpolitikának, sokan már őbenne látják a CSU következő elnökét és az uniópártok rátermett kancellárjelöltjét.

Az internet adta lehetőséget is kihasználják a pro és a kontra tábor hívei. Önkéntes kutatók a GuttenPlag Wiki platformon hétfő estig a disszertációnak már több mint 270 oldalán bukkantak "ollózott" bekezdésekre, illetve mondatokra; ez a 475 oldalas dolgozatnak több mint 60 százaléka. Guttenberg hívei sem alszanak: a Facebookon létrehozott fórumhoz (www.facebok.com/ProGuttenberg) hétfő estig több mint 110 ezren csatlakoztak. Egyikük így írt: "A siker irigységet szül. Hová vezet ez minket, németeket? Büszke vagyok, hogy van egy KTv.G, aki kis hibái dacára is reménnyel tölti el hazánkat."

A fórumon persze szóhoz jutnak ellendrukkerek is. Egyikük így vág vissza a fenti bejegyzés szerzőjének: "Hihetetlen! Mire is kellene irigykednünk? Az örökölt nemesi címre, esetleg a csalárd úton szerzett doktori titulusra?" Egy másik vitapartner pedig új internetes címet javasol Guttenbergnek: summa.cum.klau.de (klau = lopj németül).

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Merces #4
    ...német bulvártéma
  • MsUser #3
    Itthon is körbe lehet nézni és látnánk csodát "odafent" vagy bizonyítékot, magyarázat lenne a nagyfokú hozzánemértésre, aki csak ollózta vagy vette az nem is valószínű hogy ért hozzá! Viszont megvannak a kiváló kapcsolatai a feketézéshez és egyéb fontos fű alatti üzletekhez.
  • okosan gyerekek #2
    Mi a plágium? (húscafat bedobva.)
  • gulyasandras #1
    Károlin állítólag évek óta ez a gyakorlat (oktatók részéről, a hallgatók jelentős része szinte minden egyetemen "tudja, hogy kikhez kell fordulni", és 60000 körüli összegért meg is kapja a diplomamunkáját). De Pethő Sándoron és társain kívül a "tudományos fokozattal" rendelkezők kb. kétharmada ékeskedik idegen tollakkal.