Gyurkity Péter

AMD: nem áll le a Bobcat fejlesztése

Bár a cég méretes pofont osztott ki az Intel Atom processzoroknak a lassan nyugdíjas éveiket élő Athlon chipekkel, tagadják, hogy leállították volna a hasonló mobil eszközökbe szánt Bobcat fejlesztését.

Az Inquirer még a hét elején számolt be arról, hogy a processzorgyártó végül dobta a saját chip kifejlesztésére vonatkozó korábbi terveket, így nem várható az Atom család közvetlen ellenfelének megjelenése. Erre már korábban is utaltak a cég részéről, igaz egyetlen alkalommal sem említették név szerint a megoldást, ehelyett nagy általánosságban bizonyos termékcsaládok leállításáról beszéltek.

Ez okozhatta a félreértéseket, mivel még az elemzők egy része is bizonytalan az AMD pontos terveit illetően. Itt két eltérő vonalra koncentrálnak, az egyik az ultra-alacsony feszültségű Athlon chipek, a másik pedig a Bobcat, amely eredetileg az Atom ellenfeleként készült. Azóta némi magyarázattal egészítették ki a beszámolókat, amelyekben megjegyzik, hogy az Atom családból is két változat készült, az egyik (Diamondville néven) a netbook és mini laptop (nettop) készülékekbe, a másik pedig (Silverthorne kódnév alatt) pedig a mobil internet eszközökbe (MID) kerül, némileg eltérő jellemzőkkel. Így már érthető, hogy az AMD miért erőltet két különböző vonalat.

Az AMD a maga részéről cáfolta a fejlesztés leállításáról szóló korábbi hírt, kiemelve, hogy a Bobcat fontos termék (core fejlesztés). Ezzel egy korábbi nyilatkozatra utaltak, amelyben annyi hangzott el, hogy a core termékek továbbra is kiemelt szerepet kapnak (ilyenek a CPU és GPU vezérlők), viszont néhány mellékágon futó munkát valóban leállítanak, így például a digitális televízió készülékekbe szánt chipek és a hordozható megoldásokba szánt vezérlők fejlesztését.

Arról nem szól a fáma, hogy a Bobcat mikorra készül el - addig is maradnak a régi Athlon chipek, amelyek a mobil szegmensben veszik fel a versenyt az Atomokkal, teljesítményben lekörözve azokat, ám a fogyasztást illetően messze elmaradva tőlük.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • arty #7
    és ez igaz az AMD+780G párosra is :)
  • Abu85 #6
    Volt már teszt a Nano-ról és a rá épülő mini-ITX platformról külföldön ... Idle-ben teljesen azonos a fogyasztás az Atommal, terhelés mellett fogyaszt 10%-al többet, de hát basszus ennyit bőven ér az a többször gyorsabb S3 Chrome IGP vezérlő, ami teljes HD gyorsítást alkalmaz, sőt még játszani is lehet rajta.
  • shabba #5
    A Nanoval ugyanez a gond mint az AMD termékével. Nagyobb teljesítményt ér el, de azt 6-10x nagyobb fogyasztás mellett teszi. Ha viszont az órajelét visszaveszik úgy hogy a fogyasztása jobban közelítsen az Atoméhoz, akkor máris tova tűnik a korábbi teljesítmény előny. Teljesítmény/fogyasztás hányadosban az Atomot nehéz legyűrni, hisz az egész termék pont erre van kihegyezve. Abszolút teljesítményben könnyen lenyomható(főleg egy magas fogyasztású cpuval), hisz ez a platform nem arra készült, arra ott vannak a Core procik.
  • shabba #4
    "Arról nem szól a fáma, hogy a Bobcat mikorra készül el - addig is maradnak a régi Athlon chipek, amelyek a MOBIL szegmensben veszik fel a versenyt az Atomokkal, teljesítményben lekörözve azokat, ám a fogyasztást illetően messze elmaradva tőlük"

    Kihagytad az idézeted elejét, pedig egy igen fontos jellemzőre utalnak belle. Vagy szándékos volt? Az általad linkelt teszt sem az mobil termék kínálattal foglalkozik.

    Tessék ez egy dekstop rendszer, de mobil Atom cpuval és chipsettel szerelve így a fogyasztása is annak megfelelő. Asus Eee Box B202: An Atom-based mini PC Ráadásul ez árban is közelebb van a tesztedbeli AMD konfigurációhoz. A tesztben azt írják 90 dollár körül van a cpu ára, a használt alaplap is ugyanennyibe kerül. Egy nettop Atom alaplappal együtt 70 dollár körül van, de még a 2 magos is 100 dollár alatti.

    És ugye mobil fronton ott vannak még a Z500 szériás még alacsonyabb fogyasztású Atomok a hozzájuk való kis fogyasztású chipsettel, amiket a MID-eknél használnak föl. Ott a cpu és a chipset együttes TDP-je nem éri el az 5W-ot.
  • Abu85 #3
    Fura, hogy az Atomgyors Via Nano-t meg sem említjük.
  • Kobaljov #2
    ..szerint.
  • Kobaljov #1
    "teljesítményben lekörözve azokat, ám a fogyasztást illetően messze elmaradva tőlük" az a hatlmas nagy különbség kb. kb. 4 Watt..
    Rendszerszinten az Intel régebbi alaplapjával együtt az AMD fogyasztása már kisebb is volt a Tom's Hardware tesztje