Berta Sándor

Kötelező lesz az ujjlenyomat az Európai Unió útleveleiben

Mindez azt jelenti, hogy az európai képviselők végülis, ha nagy vita után is, de megszavazták a különböző biometriai adatok, köztük az ujjlenyomatok kötelező alkalmazását az Európai Unió tagországainak úti okmányaiban.

Az európai konzervatívok és szociáldemokraták nagy többségének köszönhetően az Európai Parlament megszavazta a Coelho-jelentést. A képviselők több módosító indítványt is elfogadtak, így nem az eredetileg tervezett javaslatot szavazta meg az Európai Parlament. Az "Igen" végül csak úgy születhetett meg, hogy - amint azt Otmar Karas, az Osztrák Néppárt (ÖVP) gazdasági szóvivője és európai képviselője elmondta - külön rögzítették azt a kitételt, miszerint a beolvasott adatok nem kerülhetnek egy központi európai adatbázisba. Ez az adatbázis csak akkor kezdhet majd működni, amennyiben az európai uniós tagországok nemzeti adatvédelmi biztosai arról tájékoztatják az Európai Parlamentet, hogy rendelkeznek a központ működésének ellenőrzéséhez szükséges jogokkal.


Eddig csak a bűnözőknél volt szokás
Az európai képviselők így vágták át azt a gordiuszi csomót, amit a biztonságpolitikai és az adatvédelmi szempontok egyaránt történő figyelembe vétele jelentett. Végül úgy sikerült elfogadni a biztonságpolitikai szempontokat, hogy közben nem sérülnek az európai polgárok adatvédelmi jogai. Az Európai Tanács egyébként már korábban jelezte, hogy mindenképpen megszavazza a jogszabályt, ha elfogadja azt az Európai Parlament, ha nem.

A jelentés elfogadását hátráltatta, hogy időközben számos vita alakult ki, így például több európai képviselő is követelte hogy szabályozzák, mely európai intézmények és hatóságok és milyen mértékben férhetnek hozzá a központi adatbázishoz. Ezenkívül számos politikus azt javasolta, hogy csak akkor lehessen felhasználni a biometriai adatokat, hogy ha egy dokumentum eredetiségét vagy, hogy ha egy adott személy személyazonosságát kell igazolni velük.

A jogszabály az Európai Parlament által elfogadott kiegészítő határozat szerint leghamarabb csak 18 hónap múlva, vagyis 2006 nyarán léphet hatályba. A rendelet nem vonatkozik az Egyesült Királyságra és Írországra (persze ők sem maradnak ki), míg Dánia hat hónapon belül dönti el, hogy magára nézve kötelezően elfogadja-e a jogszabályt.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • dduma #20
    -A 1773-as Berlini járat 12 perc mulva indul! Kérem fáradjanak a bejáratokhoz
    -Jaj már csak annyi? Áááá, nem érem el
    Elkezdesz futni, és DEEEP
    -Elnézést uram, a csamagját legyen szives
    -Tessék, de siessen
    Tip tap tip tap
    -Most nyomja ide kérem az ujját
    BEEP
    -Te mocskos tahó, te vagy a 3szoros rendőrgyilkos!
    -Neeeem, neeeeeem
    BUMMM BUUUMM BBUMMMM BBUMMM
    -AGYADNAKI!
    BUMM BUMMM KATT KATT
    Az ellenőr mégegyszer ránéz az újlenyomatazonosításra, amin hirtelen megjelenik egy felirat
    "Elnézést kérünk, a rendszer a létrehozot temp állományok mérete miatt, nem adott reális adatokat. Újraindítás szükségeltetik"
    Azzal, mint ha mi sem történt volna, elszálítják a halott tested, és újraindítja a M$ újlenyomatfelismerő rendszerér...

    Szép kilátások. :D
  • pemga #19
    "Érdekegyeztetés után mindenkinek megfelelő döntés születik".

    Szerintem ez tökéletesen megvan, csak a "mindenki" kategóriába kizárólag az asztalnál ülő felek értendőek. Te már nem :)). De talán hagyjuk is abba, mert ez messzemenő politikai következtetésekhez vezetne :).
  • gonz #18
    De miert nem lehet igy dontest hozni Magyarorszagon?? Erdekegyeztetesek utan mindenkinek megfelelo dontes szuletik. Sajnos ilyenrol mi egy jo ideig csak almodhatunk..
  • Rincewind #17
    Egeszen biztos, hogy nem. :)
    Az amcsi vizum eddig se az azonositas miatt volt szivatos a magyaroknak, hanem a rengeteg feketemunkas es illegalis bevandorlo miatt (ami valljuk be teljesen jogos a reszukrol). De ha tisztessegesek a szandekaid, akkor csontnelkul megkapod a vizumot. Csak nem kell trukkozni... :)
  • arty #16
    kanada déli részén is -40 fok van télen :D

    kösz nem ... mondjuk USA sem :)
  • gz8 #15
    Engem már nem hoz lázba a dolog, sajna már nem az ígéret földje, ráadásul lóbrunya a sörük is.


    Mintegy 11-12 éve még jó volt ott, de ha már a Nagy Pancs túloldalával szemezel, akkor Kanada déli része!
  • Xboxman #14
    remélem így már megkapjuk a vízummentességet USA-ba
  • crx #13
    Én is és ha ki akarnák voni előbb keményen viszakérem a pénzem kamatostul és nem ők fogják a napi kamatot meghatározni:))
  • Punkerwork #12
    én 10 évre csináltattam :)
  • pemga #11
    Hmm, akkor most elegendő csak pár évre csináltatni útlevelet? Ha jól számolom, akkor jogilag 2006, tehát 2008-10 körülre már lesz is valami; jó, 5 évre még érdemes az útlevelet megújítani :).