Berta Sándor

Biometriai igazolványokat vezet be Szingapúr

2005-től minden szingapúri útiokmányban szerepelni fognak a tulajdonos biometriai adatai, például az ujjlenyomata. Az ázsiai miniállam máris felkérte a cégeket, hogy tegyék meg ajánlataikat a rendszer kiépítésére.

Mint azt Wong Kan Seng szingapúri belügyminiszter bejelentette az útlevelekbe beépített Smartcard memóriakártyákban tárolt különböző információk (az arc felismeréséhez szükséges adatok, ujjlenyomatok, írisz ismeretőjegyek stb.) segítségével, bárki egyszerűen és könnyen azonosítható lesz. Mint Wong elmondta, szeretnék, hogy ha az új rendszer már a következő év végén üzemképes lenne.

Az intézkedésre azért kerül sor, mert az Amerikai Egyesült Államok (USA) fel­szó­lította Szinga­púrt és még további 26 országot - amelyek min­de­gyi­ké­nek vízum-megál­la­po­dá­sa van az USA-val - hogy leg­ké­sőbb 2005. október 26-áig lás­sák el az ál­lam­pol­gá­raik úti­ok­má­nyait biomet­riai azo­no­sító-infor­má­ciók­kal. Az érin­tett álla­mok ter­mé­sze­tesen választ­hat­ják azt a megol­dást is, hogy az pol­gá­raikat tel­jesen új, már ezeket az adatokat is tartal­ma­zó útlevelekkel, igazolványokkal látják el. A szigorí­tá­sok­ról a 2001. szeptember 11-i terror­merény­le­tek után döntöttek.

Szingapúrban először az állami Changi Airport repülőtéren vezetik be az állampolgárok és az utasok biometriai azonosítását (a projekt keretében még az átutazókat is ellenőrizni fogják). Hasonló "szolgáltatással" egyébként már a Szingapúrt a szárazföld felől megközelítő utasok is találkozhatnak 1996 óta.

Az ázsiai miniországban a biometriai azonosítórendszerek segítségével már most naponta 40 ezer embert ellenőriznek, ez a szám a repülőtér hálózatba kapcsolásával a többszörösére fog emelkedni. Egy-egy állampolgár vagy utas ellenőrzése körülbelül 10-12 másodpercet vesz igénybe. A rendszer hatékony, ám mindez nem nyugtatja meg a civil szervezeteket, amelyek az emberi jogok súlyos megsértésének tekintik ezeket az eljárásokat.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • HUN Tick #5
    mi az , hogy: " A rendszer hatékony, ám mindez nem nyugtatja meg a civil szervezeteket, amelyek az emberi jogok súlyos megsértésének tekintik ezeket az eljárásokat." Ha azt akarod, hogy ne repüljön bele egy repülőgép az irodádba, akkor bírt már ki azt a 10-12 másodpercet
  • Tetsuo #4
    Az tuti. Ujjlenyomatot műanyagból simán lehet önteni v a sajátot ráírni a memókártyára (megfelelő berendezéssel) ami anyagiak és kapcsolatok kérdése, tehát a terroristáknak ez nem probléma.
  • Mike #3
    a terroristák úgyis kijátszák
  • aaaaa #2
    Erről megint eszembe a jut pl. a térfigyelő kamerák használata. Egyszer bemuttatájk a TV-ben hogy milyen hasznos : Ha más bűnözőt nem tudtak vele fogni, egyból riaszthatták a Rend éber őreit egy galád autós miatt aki képes volt a lakótelepen felállni a járda szélére, igaz senkit nem zavarva, de legalább jól meg tudták büntetni. Gratuláok ! Inkább szívassunk meg 100 milliió becsületes embert, hogy elkapjanak pár "bűnözőt". Ha nincs elég igazi bűnös keresni kell valakit, akiből azt lehet csinálni,akár a törvények irracionális megszigorításával is, mert még megkérdőjeleznék a hatóságok működésének fontosságát.
  • [HUN]PAStheLoD #1
    A rendszer hatékony, ám mindez nem nyugtatja meg a civil szervezeteket, amelyek az emberi jogok súlyos megsértésének tekintik ezeket az eljárásokat.

    míg "mi" ,akiknek nincs mitől félnie (mert ugye totál becsületes és jóakaró állampolgárok/emberek vagyunk) , elszenvedünk 10-12 másodperc kellemetlenságet (ami azért nem egy fergeteges időtartam, ill. a kellemetlenség se kellemetlenség), addig az xy terroristákat/bünözőket/körözötteket/illegális akárkiket legalább nagyobb eséllyel (mert 100% sose lehet) kiszűrik