Gyurkity Péter

Betilthatják a Samsung egyes telefonjait az USA-ban

Az Apple újabb győzelmet aratott a dél-koreai rivális ellen évek óta zajló bírósági hercehurcában, ám ezen győzelem jelentősége egyesek szerint minimális, még akkor is, ha a Samsung egyes termékeit most valóban betilthatják az Egyesült Államokban. A vita lezárása még a mostani döntéstől sem várható, ez a jelek szerint még évekig folytatódni fog, bár komoly értesülésként merült fel, hogy a felek a háttérben szeretnének megegyezni egymással. Mivel azonban a piac továbbra is kettejük vetélkedéséről szól, ennek esélye kicsinynek látszik.

Az Egyesült Államokban az International Trade Commission (ITC) múlt heti döntésében arról olvashatunk, hogy a Samsung valóban megsértette, illetéktelenül használta fel az Apple két szabadalmát. Ezek egyike a hordozható eszközökön használt érintőképernyők több ujjal történő kezelésére, a másik pedig a csatlakoztatott fejhallgató, avagy mikrofon beazonosítására vonatkozik, míg néhány további technológia esetében nem találtak visszaélésre utaló nyomot.

Az eredetileg még 2011-re visszanyúló döntés azt jelenti, hogy az USA-ban betilthatják a Samsung néhány termékének importját, a két éve húzódó ügy révén viszont itt bizonyos régebbi, már kevésbé használt megoldásról lenne szó. Példaként említhető a Continuum, a Transform, valamint a Galaxy S II, márpedig ezek a telefonok már egyre kevésbé, vagy egyáltalán nem megtalálhatók a boltok polcain. Mégis, az Apple számára egyértelmű győzelem a döntés meghozatala (pontosabban az eredeti ítélet helybenhagyása), bár ez a győzelem ezúttal sem teljes.


A Samsung rögtön ki is emelte saját reagálásában, hogy a vetélytárs nem tudta levédetni a szögletes és lekerekített dizájnra vonatkozó megoldását, így a legtöbb esetben továbbra is lehetőség van a fair és szabad versenyre. Érdemes ehhez hozzátenni, hogy Obama elnöknek 60 nap áll rendelkezésére, ez alatt kell dönteniük az ítélet megerősítéséről, illetve annak elvetéséről - mindkettőre volt már példa a két gyártó jogi küzdelmében, legutóbb például eltörölték az Apple egyes termékeire vonatkozó importtilalmat, amely egy hasonló ITC-döntés eredményeként jött létre. Ez utóbbi eset is csak a háború egy újabb állomását jelentette, így a mostani bejelentés is ily módon értékelhető.

Az évek óta tartó bírósági hercehurca ráadásul egyszerre több fronton zajlik, az európai fejleményekről mi is több alkalommal beszámoltunk. A legfontosabb állomásnak talán a tavaly augusztusi, éppen egy évvel ezelőtt meghozott ítélet tekinthető, amelyben 1 milliárd dolláros kártérítés megfizetésére kötelezték a dél-koreai gyártót, miután bűnösnek találták őket a szabadalmi jogok megsértésében. Egészen pontosan az iPhone telefonok és iPad táblákban alkalmazott technológiák engedély nélküli átvételéről volt szó, és bár a Samsung szerint éppen ugyanilyen tolvajlásra került sor az Apple részéről, ez utóbbi beadványt a bíróság végül elutasította. A látszólag vesztes fél nem nyugodott bele a per alakulásába, rögtön fellebbeztek az ítélet ellen, így az érintett technológiák alkalmazását illetően továbbra is kérdések merülnek fel, miközben a piaci helyzet szép lassan átalakulóban van - erről még a cikk végén szólunk néhány szót.

Az amerikai gyártó nem sokkal ezt követően 26 különböző Samsung-termék betiltását szerette volna elérni az Egyesült Államokban, ám erre végül nem került sor - mi több, a tavaly augusztusi ítéletben meghatározott kártérítési összeg csökkentése is felmerült. Európában is elcsattant néhány pofon, az Egyesült Királyságban például az Apple hiába próbálta betiltatni a Samsung tábla PC-it, idén pedig Németországban az iPad és iPhone képernyőzárral kapcsolatosan született hasonló, számukra kedvezőtlen döntés, a bíróság ugyanis megsemmisítette az almás cég erre vonatkozó szabadalmát.

A fentiek fényében nem túl meglepő, hogy ez utóbbi vállalat most igyekszik megszabadulni beszállítójától, amely nem más, mint legnagyobb riválisa a piacon. A Samsung által legyártott chipeket a tajvani TSMC gyártósorain előállított példányokra cserélték le, ám nem sokkal ezt követően újabb szerződést kötöttek a dél-koreai vetélytárssal, amelynek eredményeként a 14 nanométeren készülő A9 chipek leszállítását 2015-től kezdik meg - már amennyiben az új gyártástechnológia addigra valóban kiforrottnak lesz tekinthető.

Júliusban az is felmerült, hogy a két vetélytárs szeretne megállapodni egymással. Kiszivárgott, hogy folyamatosan egyeztetnek ennek érdekében, tavaly például már találkoztak Szöulban, ám a februárban végre közelinek látszó megállapodás végül elmaradt. A Samsung ugyanis kikötötte, hogy szeretne szabad kezet kapni a szabadalmak felhasználása területén, ebbe azonban az Apple nem hajlandó belemenni, így a jelek szerint marad a vita, a bírósági küzdelem pedig folytatódik.

A mostani döntés egyes vélemények szerint szintén elbukik majd az elnöki vétón, mivel legutóbb is azzal indokolták a nemleges választ, hogy az ítélet kedvezőtlenül befolyásolná az amerikai piacot és az amerikai vásárlókat. Mivel azonban az ügy elindulása óta a Samsung már számos olyan új terméket is bemutatott, amelyek nem sértik a szóban forgó szabadalmakat, könnyen előfordulhat, hogy az adminisztráció végül helybenhagyja a bíróság által kimondottakat.

A legújabb piaci adatok szerint a szegmens változatlanul ezen két gyártó versenyéről szól, ebbe a többiek nem nagyon tudnak beavatkozni. Hat évvel ezelőtt az Apple még nem volt jelen ezen a területen, a Samsung pedig éppen első tapogatózó mozdulataira szánta el magát, a mostanra már többé-kevésbé érett piacon azonban a dél-koreai cég minden kategóriában vezet, az Apple pedig egyedül a csúcskategóriában jelent számára kihívást, igaz, messze megelőzve a többi indulót. Az Androidra támaszkodó egyéb gyártóknak nem sok levegő jut, és bár egyes szolgáltatók igyekeznek több alternatívát biztosítani, jelen pillanatban a legtöbb vásárló az Apple saját, illetve a Samsung androidos termékei közül választ magának tetsző példányt.

Az elkövetkező években - legalábbis a jelenlegi várakozások szerint - itt nem kerül sor jelentős változásra, marad tehát a két nagy rivális küzdelme, ami egyben azt is előrevetíti, hogy egy harmadik szereplőnek nem lesz esélye a megkapaszkodásra. A Microsofton is múlik majd, hogy ez a jóslat mennyire igazolódik be.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • mousee #21
    Igen, hívő én, linux/win szervereket üzemeltetve, windowson játszva, almás géppel, blekberry/droid telefonnal a zsebembe. A rohadt elvakult fajtámat, de tényleg. Szövegértelmezés az meg luxus, csak a személyeskedés megy :) Semmi baj pistike -pardon, miki- lesz ez még sokkal rosszabb is ;)

  • Mike #20
    na ezért még járhatna kettő
  • Mike #19
    téged meg hagyjunk
    hívőkkel nem érdemes leállni
    minden szar csak apple a jó, igen, így van
    ugyan ennyi pénzből más is tud jót csinálni, csak nincs rajta az apple jel, az már szar
    örülj ennek
  • Mike #18
    addig nem baj, ha a cég innovatív, és szeretjük a fejlesztéseit
    a baj akkor van, amikor a jogi osztályra kerül át a hangsúly az innováció helyett

    másrészről a fejlesztésünk értünk vannak
    a cégek nekünk csinálják ezeket, nem maguknak

    ha nem lenne tablet vagy érintőképernyő, lenne más

    és a microsoft és az apple is jött valahonnan
  • mousee #17
    Nyilván azért a legértékesebb cég a földön, mert szarul megy neki...
    Én is utálom az apple-t a hozzáállása miatt, az idióta pereskedései miatt, viszont a termékeire nálam per pill nincs alternatíva.

    1. Osx. Nekem kézre esik, sokkal kényelmesebb mint a windows. Stabil, a windows szeret pár sleep után idiótaságokat csinálni, hálózatot dobálni, meg úgy 1-2 hét uptime után simán megzakkanni. Programok nem indulnak el rajta, swap-el mint a hülye, néha pedig néhány installer úgy dönt, hogy el sem indul, restart után meg semmi baja. Ugyanígy ha virtuál gépeket akarok rajta futtatni, akkor nagyon nem akarja az igazat (win7), szarul kezeli a memóriát, a host rendszeren futó programok úgy belassulnak hogy az már fáj. Osx alatt paralellsben szépen fut 3-4 virtuál gép a saját kis hálózatukban, a host rendszerrel remekül integrálódik (drag n drop és társai), nem fogja meg a hostot a winnel ellentétben. Mindezt olyan környezetben, ahol a windowsos vas jóval combosabb. És persze az örök kedvenc win alatt a smartcard windows hisztije, ha úgy akarok vpn-re csatlakozni, hogy nincs az olvasóban a kártya, akkor csak restart után hajlandó beolvasni a cuccot.

    2. Laptop üzemidő. Mutass nekem olyan gépet, ami 4 évesen gyári akksival 4 órán át kényelmesen megy még wifivel, 50% fényerőn. Új air-re 12 óra üzemidőt mondanak, neten utánakerestem, sima netezős word-özös használat mellett még többet is kicsiholtak belőle. Ugyanilyen haswell alapú wines lapos 5-6 óra körül teljesít.

    3. Összeszerelés minősége: Nem recseg, nem ropog, egybe van, ízléses unibody cucc. Volt szerencsém már táskában leejteni, kutya baja. Ugyanitt pirospont a magsafe-nek, asszonypajtás már egy sima lapost atomjaira szedett volna, ha az nincs.

    Éééés ugyanezen indokok miatt lesz a tabletem is ios eszköz (hópfuli mini2). Megbízható, jó minőségű appok, és vállalható üzemidő. Nekem ez bőven megéri a plusz pénzt, és amiatt se fogok sírva fakadni, hogy néhány eurót ki kell szórni appokra. Ha már használom, és jó is, akkor megéri az árát.


    Mindezt úgy, hogy üzletpolitikáját és hozzáállását tekintve utálom az apple-t, mert pofátlan amit művelnek. De a cuccaik jók, és nálam beváltak.
  • MuchACHO79 #16
    Egyre jobban utálom az applet. Egyébiránt azért kerül ennyibe az almás termék, mert kurva szarul megy nekik a puccos bolt. A samu meg a sok pereskedés és birság miatt kénytelen magasan tartani az árakat, hiába dolgoztat szinte ingyen.
  • Marton95 #15
    Pont a minap néztem az új Media Marktos webáruházban a samsung telefonokat. Galaxykat nézegettem, de ilyen árért lehet benevezek egy Apple-re. Szerencsére minden fent van a weboldalon, ami az üzletben van (egy piros pont a MM-nak) és sztem innen fogom megrendelni. Mondjuk ha Apple-t veszek, mindig jön vmi fejlesztés, ami nélkül a régi teló már nem is olyan jó.. Úgyhogy sztem maradok a jól bevált Samsungnál. :)
  • nlght #14
    mi baj? anyuci elvette a cumid és nem adta vissza?
  • Laza #13
    +1

    Bár a valláskreáláshoz hívők is kellenek ... azaz ez nem feltétlen (csak) a cég hibája, hanem a 'rajongói' tábor, a felhasználói bázis agybaja ez (tiszt.kiv.)
  • Laza #12
    Azért azt ne hagyjuk ki, hogy azért mert akkor és ott ők kitaláltak valamit, még nem jelenti azt, hogy nem találta volna ki egy kicsit később más is.

    Persze, ha valaki kitalál valami újat és eget rengetőt, akkor azt védesse le ... de ma már minden olyan fiszfaszt levédetnek, ami nem hogy előremozdítaná az innovációs fejlődést (felhasználásával új dolgok feltalálása), hanem sok esetben inkább gátolja azokat a profit maximalizálás érdekében ... esetleg megakadályoz másokat abban, hogy ugyanolyan vagy hasonló dolgokat kitaláljanak, mert az már rögtön másolat, mégha az ember nem is hallott sosem az 'eredetiről'.

    Sok sebből vérzik ez az egész rendszer, réges-régen át kellett volna alakítani ... csak ugye most már nem nagyon mer senki sem hozzányúlni, mikor cégek milliárdokat áldoztak 1-1 licence csomag megvásárlására.

    Az Almát leginkább pont a fentiek maximális kihasználása és mások meggátolása, megsemmisítésére tett lépései miatt tartják sokan unszimpatikusnak, miközben a profit maximalizálás jegyében minden mesterségesen generált márkaértéken árulnak sokszoros haszonnal ... de persze nem ők egyedül.

    Persze az örök kapitalista közgazdasági tétel mindig igaz marad: addig emeld az árad, amíg még a terméked amit gyártasz belátható/tervezett időn belül elmegy és biztosan kiürül a raktárból és a kereslet nem csökken.