Napi Online

Csak az atom jelenthet megoldást a hazai hiányra

A következő ötven évben még nélkülözhetetlen lesz az atomenergia Magyarországon - ezt komoly érvekkel alátámasztva senki sem vitatta a 2020-ig tartó új energiapolitikai stratégia társadalmi egyeztetésén.

"A paksi atomerőmű ma a magyar villamosenergia-termelés 38 százalékát adja, a 2020-ig tartó időszakon belül nem látunk olyan reális alternatívát, amely kiválthatná ezt a kapacitást" - ismertette a gazdasági tárca álláspontját Felsmann Balázs szakállamtitkár, a 2020-ig előretekintő energiapolitikai koncepció első társadalmi vitáján. A koncepció tervezete várhatóan szeptember végén kerülhet a kormány elé.

A tárca előrejelzése szerint az alternatív energiahordozók felhasználása a jelenlegi négy százalék körüli értékről 15-18 százalékra növekedhet a fenti időpontig. Ebből kiindulva 2020 után is szükség lesz atomerőművekre Magyarországon, ami viszont új erőművi blokkok építését jelenti.

Felsmann szerint ha valamilyen ok miatt mégis a hazai atomenergia-termelés megszüntetése mellett döntene az ország, annak alternatívája csak a légkört szennyező elavult hazai, ukrán, balkáni szénerőművekben, illetve ukrán atomerőművekben megtermelt áram importálása, ám ezen megoldások egyike sem kívánatos környezetvédelmi megfontolásokból.

"A magyar villamosenergia-rendszer jelenleg is kapacitáshiánnyal küzd, emiatt ma már nincs alternatívája az atomerőműnek" - szögezte le az egyik markáns véleményt Járosi Márton. Az Energiapolitika 2000 Társulat elnöke szerint a megújuló energiaforrásokban rejlő lehetőségeket ma túlbecsülik. A véleményskála másik végén elhelyezkedők - az atomellenes Energiaklub - álláspontja szerint a várható hatékonyságnövekedés és a zöldenergia együttesen kiválthatja az atomerőműveket.

A Greenpeace viszont a megújuló energia várható arányát kevesellte, Rohonyi Péter kampányszervező szerint kormányzati szervek véleménye alapján 2020-ig akár 20 százalékra növelhető a megújuló energiák aránya. A zöldeknek ezt a véleményét nem osztotta az ellenoldal, ám azzal a felvetésükkel egyetértettek, hogy a 2020-ig tartó koncepció időhorizontján jóval túlmutat egy majdani új atomerőmű élethossza, ezért ezen erőművek életképességét hosszabb időtávban is vizsgálni kell.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • AranyKéz #22
    http://www.sg.hu/listazas.php3?id=1186217857
  • dez #21
    300Ft-ból kb. 90Ft a jövedéki adó, de az árban term. benne van 15%-nyi áfa is (45Ft).
  • dez #20
    (Na persze a porszemeket nem lehet egyenként követni, és a testen kívülről is sem igazán mérhető.)
  • dez #19
    Japánban is volt néhány éve egy súlyos baleset, de nem erőműben, hanem egy üzemben, ahol túl sok finomított (vagy hogy hívják itt) uránércet hordtak össze egy helyre, és beindult a láncreakció egy rövid időre.

    Nos, a gazdasági szereplők számára jó, ha nem kimutatható a betegek száma, de mint magánember, talán nem kellene annyira örülnöd ennek. Pl. állítólag a csernobili radioaktív szél (por) meghatározhatatlanul sok ember egészségének árthatott itt Európában is.

    Persze csalfa módon elhárítjuk az egészet azzal, hogy az átlagos sugárzási szint csak elhanyagolhatóan emelkedett, valójában az erősen radioaktív porszemeket belélegezve a környező szövetek fókuszálva kapják a sugárzást, ami elég is pl. egy tüdőrákhoz.
  • dez #18
    Mint már írták, nem betáplálni kötelező, hanem átvenni. Pl. 1-2 éven belül 40db buszt fognak Bp.-en lecserélni elektro+hidrogén üzeműre (hidrogén motoros generátor áramával hajtják az elektromotort), a szükséges hidrogént vízbontással állítják elő, amihez az áramot (1,2 MW, ha jól emlékszem) 8db szélkerék fogja termelni.
  • eax #17
    Mert nem szeretnek, hogy a lakossag nagy resze a rohogestol fulladasos halalt szenvedjen.
    Na de most komolyan: szerinted hanyan allnanak neki kivinni a levest az udvarra fozocsknezni? Hany embernek van udvara, ahol ez kivitelezheto? Az evben hany nap van, amikor ez kivitelezheto?
    Aki meg nagyon haxolni akar, az meg egy tetszoleges izere felszerel mar m^2 alufoliat, es mar kesz is a hardver.
  • tar86 #16
    Zsenik figyelem!
    Évekkel ezelőtt Indiában az embereknek hordozható parabola tükröket osztogattak ingyen használatra, amivel napenergiát fel használva főzhették meg ebédjüket. Magyarországon miért nem honositják meg ezt a technikát?
  • AljasGetto #15
    "Mert kötelező rácsatlakozni az országos villamos energia hálózatra."

    Pontosabban az áramszolgáltatónak kötelező átvenni a megújuló energiaforrásból táplálkozó (kis)erőművektől a fölösleges energiát (ráadásul hatóságilag megszabott jó áron), és ugye ha túl nagy méreteket öltene, akkor ez szabályozhatatlan lenne...
  • Paul van Dick #14
    Ez hülyeség, remélem ezzel te is tisztában vagy.
  • lazsi #13
    Eszednél vagy ember? A literenkénti 300forintos benyaárból már így is 240ft jövedéki adó!!!!!