273
  • Astrojan
    #153
    "A fekete lyuk jelenlegi állás szerint nem egy véges kiterjedésű test."

    Ohh, akkor talán végtelen? Nyilvánvalóan néhány elmebeteg jár ide hülyeségeket tanítani.


    Szia mizar, jó látni néha értelmes szót is. A testek közepén (tömegközéppontjában) nulla a gravitáció ezt kurvanehéz felfogni egy bigott relativistának.

    Azonban a legnagyobb gravitáció nem a felszínen van mert a testek általában nem homogének. A Föld esetében is inkább a Föld magja a meghatározó, ezért a legnagyobb gravitációs hatás kb 3000 km mélységben van, itt a g = 10.7 m/s^2


    Ragnar 146, nem tart a végtelenhez. Az előbbiek alapján nullához tart. Ezért a relativitáselmélet totálisan félreérti a világot és az általa elkövetett hiba/hazugság éppen végtelen nagyságrendű.
  • Tetsuo
    #152
    Pont ezt mondtam én is. ;-)
    A millió sci-fiből éppen Hawking "elméleteit" és bizony, sokszor csak hipotézisét fogadják el leginkább, tekintélyalapon.
  • UUUU
    #151
    "A fekete lyuk jelenlegi állás szerint nem egy véges kiterjedésű test."

    Jelenlegi állás szerint, valaki lemérte már valaki? Megtapasztalta már valaki, vagy lemérték már bármilyen eszközzel? Esetleg találgatnak a tudósok és zsákszámra gyártják a különböző téziseket és egymásnak mondanak ellent?
    Na jelenleg kb ilyen szinten tudunk bármit is a fekete lyukakról és az a vicc, hogy ezek a tudósok úgy nyilatkoznak róla, mintha az emberiség mindent tudna a világegyetemről, miközben a holdnál messzebbi égitestre se tette a lábát a millárnyi égitest közül.
  • mizar1
    #150
    "... a jelenlegi filozófia kb. 100 évvel van lemaradva a természettudományok mögött."

    Gondolom ezt a hülyeséget Hawkingtól vetted.
  • mizar1
    #149
    Basszus, gforce, én most nem egy matematikai modell szélsőértékéről beszélek. A matematika pont kiterjedése nulla.

    A valós anyagi világról beszélek, amivel a fizika foglalkozik.
    Az anyagi világban minden test közepén nulla a gravitáció és a felszínén a legnagyobb.
    Milyen bizonyítékod van, hogy az anyag fölveszi egy matematikai modell szélsőértékét?

    Persze, hogy nem képzelgek. De természetesen én is el tudom képzelni Micimackót a fekete égitest közepében.
    De azt gondoltam, fizikáról folyik itt a szó, és nem mítoszokról.
    Utoljára szerkesztette: mizar1, 2015.08.29. 17:53:35
  • gforce9
    #148
    Ezt Astrojantól tanultad? A fekete lyuk jelenlegi állás szerint nem egy véges kiterjedésű test. Így teljesen logikátlan dolog a newtoni gravitációtörvények szerint tekinteni rá. Az ugyanis az véges kiterjedésű testekre igaz. A fekete lyuknál pedig jelenleg úgy tudjuk, hogy nincs erő ami megállítaná az anyag összeomlását egy pontba. Azt tudom, hogy mivel te ezt elképzelni nem tudod ezért tagadod és kész. Lényegtelen. Ez maximum a filozófiád támasztja alá ami egyrészt nem tudományos érv másrészt a jelenlegi filozófia kb. 100 évvel van lemaradva a természettudományok mögött.
  • mizar1
    #147
    A fekete lyuk közepében, mint ahogyan bármely test közepében a gravitáció nulla.
    A testek felszínén legnagyobb a gravitációs erő értéke, és ahogyan haladsz befelé, annál kisebb, míg a középpontban nulla.
    Utoljára szerkesztette: mizar1, 2015.08.29. 17:23:28
  • Ragnaar
    #146
    Nem is írtam, hogy lehetne, mint ahogy a gravitáció sem végtelen a fekete lyuk középpontja közelében, csak elég nagy ahhoz, hogy tartson a végtelenhez.
    Utoljára szerkesztette: Ragnaar, 2015.08.29. 17:04:33
  • mizar1
    #145
    Végtelen tömegű egyébként sem lehet.
    Semmi nem lehet végtelen tömegű.
  • Ragnaar
    #144
    Most már látom a 'léptékeket' így az az ábra elég szemléletes, és nyilván nem lesz egy feketelyuk sem végtelen tömegű, ha nincs ami táplálja..
  • mizar1
    #143
    Valószínűleg minden hullám, az anyag atomos rendszerei is.
    Csak a kérdésre, hogy mi hullámzik, a válasz az, hogy az anyag.
  • Nos
    #142
    akkor erről lemaradtam :)
    így még job :) köszi
  • gforce9
    #141
    Közvetetten már sikerült kimutatni. 2 egymás körül keringő csillag illetőleg pulzár mozgását figyelve. Az elmélet azt mondja, hogy gravitációs hullámok formájában energiát veszít a rendszer és a keringés lassul. Megmérték és a lassulás mértéke pontosan egyezett az elmélet által megjósolttal. Ha jól dereng Nobel díj is lett belőle.
  • Nos
    #140
    Igen, per pillanat a Hold is távoldoik a Földtől. Én sem azt írtam, hogy mindenképp közeledik:
    "két lehetőség van: vagy elég energiád van ahhoz, hogy folyamatosan távolodj, vagy nincs, és akkor nagyon lassan elkezded elveszíteni a momentumodat a gravitációs hullámok miatt. Nincs stabil pálya ".
    A gravitációs hullámok létét egyébként már a század elején feltételezték, ez jön ki az általános relativitáselméletből. Ezt bárhol megnézheted, nem én találtam ki, és főleg nem új dolog. Ezek a hullámok pedig energiát hordoznak, Persze amit írtam, csak az általános relativitáselméletből következik, szóval ha az nem igaz, akkor ez sem. Lehet, hogy Hawking épp összetöri ezt az elméletet :)

    Egyébként kimutatni még nem nagyon sikerült őket, de próbálkoznak: http://astronomynow.com/2015/03/31/race-to-detect-gravitational-waves-intensifies/
  • mizar1
    #139
    Magyarázd el nekem okoska, mi az a dimenzió, és hogyan akarsz átjutni egy másik dimenzióba, ahol más Univerzum van.
  • mizar1
    #138
    Ja, ha rájöttél valamire, az nagy dolog. :-)
  • mizar1
    #137
    Szerintem inkább ismernetek kellene a fizikát, és legalább középszintű filozófiai ismeretek sem ártanának. Manapság ez utóbbival sehol nem foglalkoznak, meg is látszik.

    Varázsolni nem akartok? Gondolom abban is hisztek...
  • Sequoyah
    #136
    Jo koszi, rajottem most mar a #134-nel:) Ervek nincsennek mogotte, csak ugy van es kesz:D Szerencsere vannak itt ertelmes emberek akik tudnak ervelni is az allitasaik mellett.
  • gforce9
    #135
    Felesleges vitázni vele. Neki van egy saját elképzelése a világegyetemről, ami nélkülöz minden alapot. Ahogy Astrojané is. Egyiküket se lehet semmilyen módon meggyőzni, hogy tévednek, pedig nem egyszer lett megcáfolva mindkettőjük "elmélete".

    Amúgy azért tartja hülyeségnek, mert ő így tartja ő megmondta a tutit és kész. Felesleges szót vesztegetni erre.
  • mizar1
    #134
    Nincsenek más dimenziók.
    A Fekete test tömege növekszik.
  • Sequoyah
    #133
    Mert mi tortenhet a fekete lyukba eso anyaggal?
    - Orokre elveszik, megsemmisul
    - Kilokodik
    - Fereglyukon keresztul az univerzum mas reszebe kerul
    - Mas dimenzioba kerul

    MI alapon zarsz ki csak ugy egyet a lehetseges elmeletek kozul? Foleg, hogy a tobbi sem all eros labakon. Az elso ketto torvenyt sert, a masik ketto "fantazmagoria"
  • Sequoyah
    #132
    Ha olyan lenne, mint a tobbi egitest, akkor klasszikus relativisztikus fizikaval magyarazhato lenne a mukodese. De nem magyarazhato vele, a magasabb rendu elmeletek amivel magyarazni probaljak pedig magukban foglaljak mas dimenziok letet is.
    Hawkins elmelete nem utkozik a jelenleg ismert torvenyekkel es megfigyelesekkel, viszont probal magyarazatot talalni valamire amire a jelenlegi elmeletek nem adnak magyarazatot, igy teljesen jo hipotezist alkotnak. Persze egyaltalan nem biztos, hogy valoban igy is van, Hawkins is csak mint egy lehetoseg tekint erre.
    .
    Szoval mivel a jelelegi ismereteink szerint Hawkins teoriaja nem lehetetlen, viszont sokkal jobb elmeletek nincsennek az ovenel, ezert igenis foglalkozni kell vele, mert meg kiderulhet, hogy ez a valosag.
  • mizar1
    #131
    A fekete lyuk csak egy nagy tömegű égitest, semmi több. Ugyan mi köze van más Univerzumokhoz?
  • mizar1
    #130
    Ez nem biztos.
    Távolodhatnak is, mint ahogyan a Naprendszer bolygói is lassan távolodnak a Naptól.

    A robbanó galaxisok esetében már valószínűbb, hogy a központi tömeg nyeli el a környező csillagokat, és időnként kidob egy kvazárt, amely megint csillagokat gyárt maga körül és új galaxis születik.
  • Sequoyah
    #129
    Nem lehet eljutni, melyik fizikai torveny alapjan?
  • Sequoyah
    #128
    Mar miert zuhanna bele minden a fekete lyukba?
    Ha a nap adott sebesseg folott kering a galaxis kozeppontja korul, akkor soha nem fog kozeledni, sot tavolodni fog az orokkevalosaig (ahogy a hold sem zuhan bele a foldbe). Ha kissebb, akkor kozeledik, elsuhan a fekete lyuk mellett, es elipszispalyan van, akkor sem zuhan bele.
    Egyebkent egy amator is konnyeden irhat szimulaciot szamitogepes programkent, vagy talalhat egyet neten hogy kiprobald.
    .
    Egyebkent ezt a "nap kozeledik a fekete lyukhoz" dolgot te talaltad ki, vagy valodi tudomanyos megfigyelesen alapszik? Nem talaltam referenciat ra.
    .
  • mizar1
    #127
    Azért, mert "fekete lyukakon" keresztül nem lehet eljutni más "Univerzumokba". Ez egy mítosz, tudományos köntösbe burkolva.
  • Sequoyah
    #126
    MIert lenne ez hulyeseg?
  • Ragnaar
    #125
    Elvileg a fény ott is egyenesen halad, csak a téridő görbülete miatt látszik másképp.
  • Tetsuo
    #124
    Erről beszéltem alább.
  • Nos
    #123
    Azért ez a "hazudni próbálsz" elég erős és sértő. Talán tévedsz, vagy nincs igazad. Te sem gondolod komolyan, hogy direkt ír olyanokat, amikkel te nem értesz egyet.
    Egyébként meg ki tudod mutatni egy nagyon távoli fekete lyuk hatását. Egyszerű modell: Ha már annyira elfogyott körülötte minden, hogy kb. csak te vagy, meg a fekete lyuk 10000 fényév távolságban, két lehetőség van: vagy elég energiád van ahhoz, hogy folyamatosan távolodj, vagy nincs, és akkor nagyon lassan elkezded elveszíteni a momentumodat a gravitációs hullámok miatt. Nincs stabil pálya még egy ilyen távoli objektum körül sem. Igaz, hogy az ilyen fajta lassulás borzasztóan . . . lassú :)

    Egy "rendes" galaxisban persze a központi fekete lyukon kívül még van akkora tömeg, hogy inkább azt mondjuk, hogy a rendszer nem is a körül, hanem végül is maga körül forog, de a dolog vége mégis az, hogy a távoli anyag jelentős része is oda tendál. A nap 25000 fényévre van a középpontól, mégis akörül forog, és lassan közeledik is. A központi fekete lyuk ugyanúgy elnyelhetné az egész tejútrendszert, mint a közelebbi anyagokat, ha kellő idő állna a rendelkezésre, még a nagyon sok fényévre lévő dolgokat is. Annyi, hogy mi nemsokára karambolozunk az Andromédával, ami kicsit megbonyolítja a dolgot :)
  • mizar1
    #122
    "Hawking szerint az is elképzelhető, hogy az információ párhuzamos univerzumokba jut vissza." "A dolgok kijuthatnak a fekete lyukból és lehet, hogy egy másik univerzumban bukkannak fel"

    - Nagyon érdekes, hogy tudományos alapokról is el lehet jutni a hülyeségig.
  • Sequoyah
    #121
    Nameg a fekete lyuk az egyetlen ami körül a fény is képes körpályára állni:)
  • Ragnaar
    #120
    Oke, nincs ezzel gond, lassan összeáll. A feketelyuk pont olyan tömegközéppont, mint mondjuk egy csillag, és gravitáviós szempontból is úgy viselkedik, mindaddig, amíg az adott anyag be nem lép az eseményhorizontra.
    Utoljára szerkesztette: Ragnaar, 2015.08.29. 00:37:40
  • Irasidus
    #119
    Igen, eredeti, kimért. klik
  • Sequoyah
    #118
    Wow, ez a modell valodi meresek alapjan keszult es tenyleg kimertek, hogy ezek a csillagok es igy keringenek a fekete lyukunk korul, vagy ez csak egy fantaziarajz szeru pelda, hogy valami ilyesmi?
  • Sequoyah
    #117
    Az univerzum gyorsulva tagul, szoval biztosan nem fog 1 fekete lyukban vegzodni.

    Lehet nem nulla egy fekete lyuk hatasa az univerzum masik vegeben, de olyan merhetetlenul pici, hogy a tagulast nem kepes se megakadalyozni, sem visszaforditani.Ez csak akokr lenne, ha a fekete lyuk gravitacioja lenne az egyetlen kizarolagos ero az univerzumban.
  • Irasidus
    #116
    A Galaxisunk közepén lévő fekete lyuk körül így keringenek a csillagok (van ami igen közel, 20-23 csillagászati egységre is megközelíti, ami körülbelül az Uránusz pályájának felel meg):

  • Irasidus
    #115
    No, az előbb még azt álítottad az egy fekete lyuk, most viszont már egy galaxis halmaz? Nem azt állítottam, hogy ebben nincsenek fekete lyukak, megint hazudsz! Ugyanis tudom, hogy a galaxishalmazok: csillagok, kompakt égitestek, csillagközi gázok, por és a láthatatlan sötét anyag nagy kiterjedésű, gravitációsan kötött RENDSZERI, a galaxishalmazok meg ezen galaxisok RENDSZEREI! Amik más rendszerekre hatnak, és nem egyes összetevőire, márpedig a kérdése az volt, hogy ki tudod mutatni egy azaz egy darab ezer fényévre lévő fekete lyuk gravitációs hatását a Földre?
  • gforce9
    #114
    Tényleg nem bunkózni akarok, gondolj úgy rá, mint egy marhanagy tömegű csillagra. Mit látsz egy nagytömegű csillag körül? Esetleg az ikercsillagát (amit fekete lyuka környékén is kimutattak. Pályára állt objektumokat a porszemektől a bolygókon keresztül bármi lehet. Gondolj a napunkra. Elég nagy tömegű igaz? Mégsem szívja magához sem a földet, sem a kisbolygókat de még az állatövi fényt sem (ami a naprendszer síkjában lévő por). A fekete lyuk kívülről szemlélve és a gravitációs hatását tekintve semmiben sem különbözik a többi égitesttől. A fekete lyuk körül is keringhet ikercsillag vagy bolygó. Pályára is lehetne állítani körülötte műholdat. Tök úgy viselkedik, mint bármilyen más objektum. A furcsaságok az eseményhorizontján és azon belül kezdődnek.