223
  • wraithLord
    #143
    "...lehet, hogy az egész szimuláció azt méri, ..."

    És ezzel a "lehet"-tel van egy óriási gond. Hogy ez a 'lehet' az ég világon akármi lehet. :) Ha nem tudjuk igazolni, hogy egy szimulációban élünk, akkor is ott marad a lehetőség, hogy a szimuláció futtatója nem akarja, hogy ezt megtudjuk (és ennek különböző kombinációi). Tehát sehogy sem tudjuk cáfolni (, ha igazolni nem tudjuk - márpedig nem hinném, hogy tudjuk igazolni...). Itt a gond. Ugyanaz a gond, mint bármilyen más hitnél, vallásnál. Ezért írtam kommentek elején valahol, hogy ez a téma egy marhanagy hülyeség.
    Legalábbis megpróbálni beleilleszteni a valóságba, megpróbálni realizálni hülyeség. Fantasynek, sci-fi-nek viszont érdekes dolog - ha meg tudjuk állni azt, hogy összekeverjük a valósággal...
  • Cefet
    #142
    Teljes mértékben igazad van!

    Nexus: ilyen beszólás nálam is előfordul...
  • Agaba72
    #141
    "Leállítanák a rendszert, visszatöltenék a legutóbbi mentést, fölraknának egy patch-et, oszt jóccakát..."

    Ez csak akkor igaz, ha feltételezed, hogy a szimuláció működtetőjét zavarja, hogy a szimuláció "szereplői" rájönnek az igazságra. Semmi ok sincs ezt feltételezni. (lehet, hogy az egész szimuláció azt méri, hogy mennyi idő kell a benne szereplőknek az igazság kiderítésére )
  • NEXUS6
    #140
    Most jáccom a Bard's tale c. progival, ott mindíg kiszól a csákó, assziszi vicces.
    Tuggya, hogy csak játék pedig nincsenek kamerák.

    Én is be szokok szólni a gémernek, annak a G. O. Dömotörnek, vagy hogyhíjják.
    ;D
  • NEXUS6
    #139
    "Leállítanák a rendszert, visszatöltenék a legutóbbi mentést, fölraknának egy patch-et, oszt jóccakát..."

    Dézsa vű?
    :D
  • montyx
    #138
    Volt az a Jim Carrey (remélem jól írtam, csipás vagyok még) film, amikor megtalálta a kamerákat...
  • Cefet
    #137
    Kár erőlködni, soha nem fogunk rájönni, hogy a világunk csak egy szimuláció.
    Az ok egyszerű. Ha szimulációban élnénk, akkor folyamatosan figyelnének bennünket, és egyből észrevennék, hogy kiszúrtuk, hogy mi a szitu. Leállítanák a rendszert, visszatöltenék a legutóbbi mentést, fölraknának egy patch-et, oszt jóccakát...
    Újfent csak azt tudom mondani, hogy f@szság ilyesmire pénzt költeni, de még csak foglalkozni is a "problémával".
  • afirca
    #136
    Én arra jutottam a nagy kérdésekkel kapcsolatban, hogy mindenki tudja -és mindig is tudta-, hogy mi a pálya, csak valamiért, kényelmesebb vagy jobban megéri úgy csinálni, mintha nem tudnánk, hogy mi a mi. Nem is értem...
  • lambda5
    #135
  • blitzkrieg1
    #134
    Ez az oldal szerint pedig Europa nepessege soha nem haladta meg Kinaet:
    Vilag nepessege
    A romai birodalom nepessege: Roma
  • blitzkrieg1
    #133
    Europai civilizacio termeszetesen kicsi "e", reggel van meg.
  • blitzkrieg1
    #132
    Kicsit nezz te is utana a dolgoknak. Igen a Romai Birodalomban 50-60 millioan eltek, csakhogy az nem csak Europaban volt. Eszak-Afrika, Kis-Azsia is a resze volt. Egyiptom akkoriban igen surun lakott orszag. I.e. a 2-dik szazadban 26 millioan eltek Europaban, a Romai birodalom bukasa utan a lakossag a 10. szazadig alig nott. A 10. szazadban 30 millioan eltek Europaban. Kinaban I.e 2 szazadban 54 millio adofizeto volt. Csak ez utan kezdett rohamosan novekedni a lakossag.
    Javaslom tanulmanyozd kicsit: Okor es kozepkor
    Jah es amig nem ismersz ne mond hogy konteo vagyok, mert ugyanugy nem kedvelem oket mint te.
    Nem rajongok a keleti nepekert, de azert ne legyunk mar elogultak az Europai civilizacioval. Ha szegyen ha nem szegyen, a romai birodalom bukasa utan a beka segge ala fejlodott vissza az Europai civilizacio.
  • Tetsuo
    #131
    Na, már megint "brit tudósok". :D
    A szimulákrumon belul akarják "tesztelni", hogy szimulákrum-e? :D
    Angol logika...

    Hogy ez a világ csupán egy szimuláció, azt ugyanúgy nem lehet megfigyelni ezen világon belul, mint Isten létezését. A (számunkra valaha megismerheto) természettudomány torvényei felett áll mindketto, hiszen elvileg annak teremtoi.

    Durva, hogy valaki még ilyenre is pénzt kap.

    Jóval 2003 elott már sokmillió olvasó és mozinézo elképzelte a brit tudós "elméletét".
    Pl. A 13. emelet c. film 1999-bol pont errol szól, ajánlom mindenkinek!

    Filózófikusan elmélkedve pedig úgy gondolom, persze szigorúan szvsz, hogy ha szimuláció, ha nem az, nekunk teljesen mindegy.
  • NEXUS6
    #130
    Format c: ?
  • woy
    #129
    és mi történne ha rájönnének arra, hogy csak szimuláció ?
  • Interstate 95
    #128
    Én anno a felénél kinyomtam majd delete, viszont a benne lévő megvalósítás példának itt jelen esetben tökéletes.
  • mapon28
    #127
    Jaj! Ez a film nagyon ergya!
  • Interstate 95
    #126


  • Nos
    #125
    A legértelmesebb hozzászólás:
    "Na akkor fordítsuk le, hogy mit is tanultunk.
    Ősrobbanás ( Big Bang ) = Enter
    Istenek = Programozók
    Anygalok és az ördögök = System Administratorok
    Világ = Enviroment
    Én = Objektum
    Ti = NPC-k
    A halál = Task killer
    A minket felépítő elemek = Source kódok
    Az időt nem UTC-ben, hanem RTC-ben kell mérni ( Real Time Clock )
    A cheat kódokat pedig Jézus, mózes, Noé és a többi csodatevők birtokolják"

    Ennél okosabb senki nem lesz, kár erőlködni.
    Kétezer éve gondolkodnak a problémán (csak a görögök még másképp hívták), nem itt fog megoldás születni, főleg mert ha jó a szimuláció/álom/akármi, akkor belülről nem lehet kilátni :)

    Persze itt jön az, amihez folyamodhatunk:

    "Tegyük fel, hogy a szimuláció nem tökéletes."
    Nagy dolgok születtek már a "tegyük fel, hogy . . ." kezdetű mondatokból.
  • kisemlős
    #124
    Egyértelműen szimuláció! Bizonyíték, a barátnőm tele van "bug"okkal. :-DDD
  • Palinko
    #123
    na ittvan... köszönöm az alátámasztást mester :D
  • C0mputers
    #122
    Ó, akkor hadd mondjam el én is a véleményem: túl nagy arcod van a vidéki, szimpla tanár szakos papíroddal.
  • NEXUS6
    #121
    Ó, nem erről született már egy roppant tudományos munka!

  • johnfly
    #120
    Ez röhejesen hangzik,de csak azért, mert a bad trip nem egyenlő túladagolás, azon drogok listájáról meg amit cigibe tekerve dohánnyal keverve szívnak, egyiktől sem fut le valaki tíz kilométert. A super skunk-tól pont leszarod, hogy kerget a halál, az ópiátoktól meg nincs erőd elfutni. Ha krekk volt, azon meg nem segített volna, ha dohánnyal szívják. Bocs hogy kötekedtem. Biztos elmaradott vagyok, és a designer drogok közül kerül ki a győztes.
  • Palinko
    #119
    képzelj el egy világot ahol mindenki pilóta meg katona meg a felsoroltak. nekik lehet az az izgalmas hogy Te kiviszed a szemetet

    bár a szimuláció mehet magától is nem kell irányítsák.
  • liberty2
    #118
    Na akkor fordítsuk le, hogy mit is tanultunk.
    Ősrobbanás ( Big Bang ) = Enter
    Istenek = Programozók
    Anygalok és az ördögök = System Administratorok
    Világ = Enviroment
    Én = Objektum
    Ti = NPC-k
    A halál = Task killer
    A minket felépítő elemek = Source kódok
    Az időt nem UTC-ben, hanem RTC-ben kell mérni ( Real Time Clock )
    A cheat kódokat pedig Jézus, mózes, Noé és a többi csodatevők birtokolják

    Van még kérdés?
  • Renegade
    #117
    kis kötekedés:

    kábszer ami illegális (jog), drog meg ami tudatmódosít (csokitól a heroinig), szóval te drogoztál (N2O), aztán úgy döntöttél, hogy más, sokkal veszélyesebb droggal folytatod (etilalkohol). Egyébként tény házibulihoz a pia jobba megy :-)

    a haverjaid meg szimplán hülyék voltak, ha egy 120 kilós srác is túl tudta magát szívni, akkor a fele olyan nehéz cimbije igen csak viccesen festhetett :D
  • wibescu
    #116
    Szerintem az egyesített elmélet, amit a fizikusok keresnek, pont egy ilyen szimuláció kezdeti beállítás is lehet.
  • defiant9
    #115
    "Ki van zárva, mégpedig azért mert szubatomi szintű szimulációhoz, ekkora mennyiségben, olyan sok RAM kellene, ami a szimulált világ méretének legalább a 100x-a."

    A "szimulátor" soha nem lehet része a szimulált világnak, az nem hathat vissza rá, különben végtelen hurokba kerülne. Az hogy egy szimulátor csak csapágygolyókat(kvarkokat) tud szimulálni nem jelenti azt hogy a szimulátor nem állhat finomabb struktúrákból. Korlátozott agyunknak elképzelhetetlen az univerzum összes részecskéjének szimulálása, de nem is olyan régen az is elképzelhetetlen volt hogy van ennyi részecske.
    Jelenleg az univerzum nagy része energia aminek nagy része egy lebegő levesben található, nagyon nagy egységeit nagyon egyszerűen lehet "lebegtetni".

    Az is jól látszik hogy az egész univerzum szabályrendszere olyan ami kedvez annak hogy anyagcsoportok spontán szerveződjenek benne, a fénysebesség pedig egy komoly korlát amivel az univerzum egy része hathat egy másikra, a hatást közvetítő részecskék pedig már jól lebegtethetőek a folytonos valószínűségben, nem kell halálpontosan mindent kiszámolni.

    A kvantum szuperpozícióra akár tekinthetünk úgy mint egyfajta optimalizációra a szimulációban. A kvantum távolbahatásra pedig olyan "exeption"-ként amit a szimulátor optimalizálása miatt szükséges, emiatt nem is illik a szimulált világba.
  • Renegade
    #114
    hey bvalek, blitzkrieg

    népesség:

    eszerint a bme.-s pdf szerint Kína mindíg is Európa möhött kullogott népesség tekintetében 1950.-ig.

    népességnövekedés

    Jópofa, hogy vitáztok, de ne nekünk popkornt zabáló hallgatóságnak keljen már forrásokra vadászni, szóval :-)



    Ázsia azért fejletteb mert: wiki, nature, egyetemi esszé linkje
    Európa azért az meg a vallás mert: dettó
  • Sequoyah
    #113
    A legnagyobb ellenérv a szimuláció elméletére az én magam (mi magunk) vagyok. Ki az a barom, aki az én tökátlagos életembe akart belebújni? Ha én szimulációval játszok, akkor katona vagyok, pilóta, vagy bármi ami nagyon izgalmas, de minimum kőgazdag:) Vagy a másik végletként egy afrikai túlélőtúra egy helyi bennszülött bőrébe bújva.
  • Vol Jin
    #112
    Nem tom. A maximum drog, amit próbáltam, az a habszifon. Hab nélkül, bele a szifonba a patron, majd belélegezni a szifonból. Megszólaltam, hogy nincs semmilyen hatása, de észrevettem, hogy visszhangzik a szoba, (pedig nem). Ezt viccesnek találtam, és elkezdtem röhögni. Tartott az egész öt másodpercet. Utána fájt a fejem. Ez tartott egy percig. Ezután azt gondoltam, hogy részegnek lenni jobb egy bulin, mint szifonozni, és ittam tovább, mint a szifon előtt.

    Na ennyi az össz kábszeres élményem.

    Egyszer láttam egy kemény túladagolást. Valaki szerzett egy adag valamilyen szárított növényt. Annyit tudtak róla, hogy cigibe kell tölteni. Sodortak párat, és mindegyik elszívott egyet. Utólag tudták meg, hogy dohánnyal kellett volna keverni, és egy szálat több embernek elszívni. Ehhez képest dohány nélkül töményen, fejenként egy-egy szálat szívtak. Hát ez semmi, ez szar, ez nem hat mondogatták. Azután az egyik megszólalt, hogy ott áll a halál, és hátrálni kezdett. Jajj jön a halál, és a többire is ráhúzta a paráját. Elkezdett futni, a többiek meg utána. Lőrincről a Népligetig futottak a halál elől. Ez vagy tíz kilométer. A fickó pedig volt vagy 120 kilo és ötven métert sem futott volna magától. Utólag elmondta, hogy azt képzelte, hogy a halál jön mögötte, és lépnie kell egyet, mert ha nem, akkor meghal. Amikor lépett, akkor jó, ezt megúsztam, de a következőt nem fogom, és ez így ment kilométereken át, és mivel egyre jobban félt, inkább szaladt, mint lépegetett volna, és a végén egy óriási futásba hajszolta magát. Szóval én az ilyeneket kihagynám. :-)
  • Molnibalage
    #111
    MIB 1, és nem pontosan idézted...
  • Vol Jin
    #110
    Helytelen az idézet. Mármint lehet, hogy pontos, de hamis. Nem hitték 1000 éve szenttül, hogy a Föld lapos. Az ókorban már a kerületét is meghatározták. Egy adott napon két különböző, de egymáshoz képest észak-dél irányban elhelyezkedő városban levertek két egyforma karót merőlegesen. A déli árnyék szögét megmérték, és a két szögkülönbsége úgy aránylott a 360 fokhoz, mint a két város távolsága a Föld kerületéhez. Lehet, hogy egy paraszt, aki nem is foglalkozott a kérdéssel, ha rákérdeztek volna, a fejét vakarva azt hitte volna, hogy lapos, de a tudósok és a hajósok, akiket ez foglalkoztatott, tudták, hogy a Föld gömbölyű.
  • bvalek
    #109
    Európát 25 millióan utoljára a kökorban lakták... csak a császárkori Római birodalomnak 60 millió lakosa volt (Dél-Európa + Észak-Afrika), a 12. századi Európának pedig 70-80 millió (Észak-Afrika nélkül). Te szisztematikusan írsz butaságokat, úgyhogy rájöttem, nem tájékozatlan vagy hanem konteó hívö. Csak a te fajtád történetesen a történelemtudományt rongálja. Már várom, hogy mikor vádolsz meg hogy részt veszek a történelemtanárok összeesküvésében...
  • blitzkrieg1
    #108
    Ezek szerint a keleti nepek tudtak eloszor, aztan az europaiak.
    De amugy mindegy, nem az hatarozza meg a fejlettseget, hogy tudja-e, hogy kerek a Fold vagy sem.
  • bvalek
    #107
    2500 éve tudták a görögök hogy a Föld gömbölyü, a babiloniaktól tanulták, akik valószínüleg már több mint 3000 éve tudták. De ettöl a Men in Black még egy remek film :)
  • NEXUS6
    #106
    Köcsög kínaiak vagy 2500 éve ismerik a fúrásos bányaművelést is.
    Alávaló népség!
    ;)
  • NEXUS6
    #105
    Csak mert kipróbálnám, természetesen csak ha nem illegális.
    :D
  • blitzkrieg1
    #104
    Kina 3 millio km2-rel kisebb, mint Europa. Akkoriban Europat kb. 25 millioan laktak, mig Kinat 140-en.