223
  • blitzkrieg1
    #1
    Huha, mindjart kiderul, hogy tenyleg lesz vilagvege 10 nap mulva...elveszik az aramot es leall a szimulacio.
  • mortep
    #2
    Tehát a szimulációban futó számítógép szimuláció fogja leleplezni a szimulációt... világos mint a nap...
  • yossarian14
    #3
    A témáról itt is lehet olvasni: http://konteo.blogrepublik.eu/2012/10/28/a-matrix-filing/
  • avman
    #4
    megvan a következő ignobel díj nyertese
  • Timbu
    #5
    "A szimulációkban belebújhat a letűnt korok szereplőinek bőrébe, közvetlen tapasztalással vizsgálva, tanulva és tanítva a történelmet."

    Ez teljesen logikus cél, az azonban már nem, hogy ha én az ókori Rómát be szeretném járni, akkor miért kellene az egész univerzumot atom szinten modellezni...
  • Cefet
    #6
    Micsoda f@szság... Filozófus...pfff.
    Csupa feltevés, meg kitaláció. A modellezést milyen szabályok, elvek mentén képzelik el? Mert ha jól tudom, akkor ma még a kvantummechanika és a relativitás elmélet nem igazán összeegyeztethető? Vagy a gépekre bíznak mindent, mert akkor egyből megmondom az eredményt: 42!
    Kvantum színdinamika, téridő-rács, téridő kontinuum: van itt minden, már csak Marty, Doki, a mezon erőmű, meg a féreglyuk hiányzik.
    Azt sem tudom, hogy ezzel a mondattal mit akartak mondani: "Következtetése, mely szerint valószínűsíthető, hogy egy szimuláció részei vagyunk, a Washington Egyetem fizikus csoportja hamarosan tesztelhető lesz." Mi van?
    SG.húúú!
  • WoodrowWilson
    #7
    Mit nem értesz azon a mondaton? A brit filozófus arra a következtetésre jutott, hogy 20% az esélye, hogy a jelenlegi világunk egy szimuláció. A Washington Egyetem fizikusai meg azt állítják, hogy hamarosan tudják tesztelni, hogy tényleg szimuláció-e.
  • Cefet
    #8
    Egy "tudományos"-nak szánt cikkben fogalmazhatnának kicsit pontosabban is. Mert az én olvasatomban az egyetem fizikus csoportja lesz hamarosan tesztelhető... :)
  • Interstate 95
    #9
    Erről számos híroldal is posztolt 2003 óta, csak googlez rá. Ráadásul könyv, és nem egy film is megjelent a témában, amikhez én speciel úgy állok hozzá hogy tartalmazhatnak bizonyos féligazságokat. Szerintem már ennyi elég ahoz hogy elgondolkozzunk magunkon, és a befásult hétköznapi gondolkodásmódot kicsit átalakítsuk. Nem vehetőek készpénznek az iskolában tanultak, és a fizika az utóbbi hónapokban erre rá is világított, alaposan megbillentve az alapokat. Én azt mondom várjuk meg a dolog végét, élből rámondani valamire hogy hülyeség az a legnagyobb fa**ság.
  • MerlinW
    #10
    A cikkről: hát... rég olvastam ekkora f***ságot:)
  • Barkasfarkas
    #11
    Egyetértek néhány előzővel, kár elvetni egy új szemléletmódot azért, mert nem összeegyeztethető némely jelenleg élő nézetünkkel.
    Véleményem szerint a materializmus tökéletlen és ezért megbukott, és erre éppen a kvantumfizika révén jön rá szép lassan az emberiség. Hogy szimuláció-e a világ, megint más kérdés, az én véleményem szerint holografikus, de ez csak vélemény. Az nagyon valószínű, hogy nem egy multicore-os PC-n futtatják az egészet, ha így van, hanem egészen másfajta energiaforrást, másfajta környezetet kell elképzelni - ha egyáltalán erre bárki képes.
  • noland
    #12
    Ez nem hülyeség, hanem a nép hülyítése!
  • Cefet
    #13
    Nem butaság amit írsz, de itt nagyon kilóg a lóláb.
    Van néhány ellentmondás a cikken belül, ami felett nem tudnék elsiklani akkor sem, ha a mindennapi gyakorlatban használnám a kvantum-színdinamika tér-idő rácson technológiáját. Egyáltalán, van valaki, akinek halvány sejtése is van, hogy mi ez? Szívesen meghallgatnám. Mert szerintem nagyon jól hangzik, de semmit sem jelent, semmi sincs mögötte. Kb. mint a scientológia.
    Vagy talán mégis van itt valami: valakik arra kíváncsiak, hogy mennyire vagyunk hiszékenyek, befolyásolhatóak, megvezethetőek, és - előre bocsánatot kérek mindenkitől, aki magára veszi - OSTOBÁK.
    Ha egy tudományos feltevést sehogy sem lehet bizonyítani, akkor az nem több, mint filozófia.
  • Cefet
    #14
    Az előző írásom válasz akart lenni a 11-es post-ra.
  • immovable
    #15
    LOL
  • Tufu
    #16
    a filozófia nem hülyeség, max egyes emberek nem olyan beállítottságúak, hogy foglalkozzanak vele, arra meg pláne lusták, hogy elgondolkodjanak rajta és megértsék.

    Érdekes feltevés ez a "mátrixos" dolog.. bár már 2003 előtt jóval voltak akik úgy gondolták, hogy maga az univerzum és minden, ami létezik csak illúzió, saját elménk játéka, vagy egy kollektív tudat viszi előre a világegyetemet. Olyanokra is hivatkoztak, hogy azért vannak korlátaink, mert nem értjük és mikor megértünk valamit kitalálunk magunknak új korlátokat. Így fejlődik az emberi elme: korlátokat szabunk, majd átlépjük. Nem szeretnék belefolyni.. csak azt akartam ezzel mondani, hogy nem szabad eldobni egy elméletet sem, hiszen a tudomány összes ága megkérdőjelezhető, ha feltesszük a kérdés: "miért vagyunk mi itt?"
    Nos, azoknak akik támadni akarnak, már most leszögezem: NEM BIZTOS, HOGY EZ ÍGY VAN, szimplán egy másik aspektus. Mint mikor te meg akarod magyarázni egy másik embernek, hogy a pacal jobb, mint a babgulyás, miközben a másik meg rosszul van a pacal gondolatától is, mert annyira utálja.
  • A1274815
    #17
    "Számítógépes szimulációban élünk?"

    Ki van zárva, mégpedig azért mert szubatomi szintű szimulációhoz, ekkora mennyiségben, olyan sok RAM kellene, ami a szimulált világ méretének legalább a 100x-a. Ha pedig quantum számítógépen szimulálnák, akkor meg gyakorlatilag a szimuláció fizikailag is ugyan úgy nézne ki, mint a szimulált világ, vagyis felesleges a szimuláció.

    Amúgy manapság, minden összeesküvés elmélet megjelenhet tudományos cikként?
  • A1274815
    #18
    A filózófiával nekem az a bajom, hogy a többségét olyanok művelik, akiknek az egyéb tudományos ismereteik erősen konvergálnak a nullához.
  • liberty2
    #19
    Na srácok, had tegyek rendet. :)

    Cefet: Azért mert te nem tudod elképzelni a dolgot, másoknak még lehet annyi fantáziája. A tudomány alapvetően mindig abból indult ki, hogy mit akar az ember megvalósítani. A gyerekek babázni akarnak, tehát beleélni magukat mások szerepébe. A nagyobbak más SIM-eznek, tehát szintén mások élethelyzetébe képzelik magukat. Az ember azon mesterkedik, hogy minél tökéletesebb valóságot képezzen le és ennek lehet eredménye egy olyan világ amiben mi élünk. A benne élőknek, ha elég komplex gondolkodásmódot adnak akkor élhet önálló életet anélkül, hogy tudatában lenne annak, hogy ő csak egy program.

    noland: Hit kérdése az egész :) Isten is sokak szerint csak a nép hülyítése, de a mereven keresztényeknek isten olyan mint neked vagy nekem a talaj amin állunk. Van és kész.

    Merlin: Amit Cefetnek írtam, rád is vonatkozik. :)

    A1274815: Honnan tudod, hogy mondjuk 100 év múlva milyen RAM-ok lesznek? Ugye te se gondolod komolyan, hogy itt megállt a tudomány és ennél kisebb méretü és nagyobb teljesítményű RAM-ok már nem lesznek :)

    Tufu: Neked barátom, teljesen igazad van. A filozófiai kérdések közé tehetnénk azt is, hogy pl nem-e csak te vagy egy szimuláció és a világod a program? Ha meghalsz a program újraindít egy szimulációt. Lehet akár ugyan azt is. Déjà vu? :)

    Aki pedig nem akar erről a témáról olvasni, de nézne egy nagyon faja filmet annak ajánlom a figyelmébe a 13. emelet címü művet.
  • liberty2
    #20
    Előző hozzászólásomban a SIM helyett persze SIMS-et akartam írni, sry. Lemaradt az S :)
  • A1274815
    #21
    "Honnan tudod, hogy mondjuk 100 év múlva milyen RAM-ok lesznek? Ugye te se gondolod komolyan, hogy itt megállt a tudomány és ennél kisebb méretü és nagyobb teljesítményű RAM-ok már nem lesznek :)
    "

    Azért írtam oda azt,m hogy quantum számítógép esetén. Amúgy logikus mennyi a legkisebb memória, ami a legkisebb létező részecske állapotát képes tárolni? Pontosan akkora, mint az adott részecske. Az alá nem mehetsz. A számítás igényekbe, meg direkt nem mentem bele.
  • Interstate 95
    #22
    "ha egy tudományos feltevést sehogy sem lehet bizonyítani"

    Nagyon jó amit felvetettél, de mi van ha az ellenkezőjét csak annyival tudod "bizonyítani" hogy fa**ság ? Az mennyire hihető ? Kiknek hihető ? Mert ezzel maximum egy orránál vezetett embert lehet meggyőzni, persze ez fordítottan is igaz "lenne", de amíg az egyik fél vevő az újra és a bizonyítékot keresi, addig a másik nem csinál semmit a bíráláson kívül, és ez nagy különbség ! A jelenlegi világot nem a szkepticizmus építette fel ugyan ők is "élvezik", nem félek attól hogy a következőt majd ők fogják.
  • NEXUS6
    #23
    A 13. emelet kúl volt.
  • NEXUS6
    #24
    A szimulációnak az a lényege, hogy nem kell mindent folyamatosan leképezni. A szabályok, természeti törvények úgy is értelmezhetők, mint tömörítési, "textura generálási" algoritmusok. Akkor generálja le a rendszer, amikor a megfigyelő számára fontos. Így gyakorlatilag nem kell gyak végtelen mennyiségű adatot tárolni.
    A világ csak akkor jelenik meg olyan formába, ahogy ismerjük, amikor rá nézünk!

    Vesd össze még a hullámfüggvény "összeomlásával" a makrovilág jelenségei, a megfigyelés esetén.

    Aztán ki tudja mi az az informatikai technológia, mai mögötte van. Lehet digitális számítógép, szerintem nem valószínű. Ekkor a kerekítések miatt (mert nem tud végtelen számjegyből álló számokkal számolni ezért kerekít) lehet találkozni bizonyos vajta zajjal, műtermékkel. Bár kikuszöbölhető, hogy bizonyos határokon túl nincs szükség a a finomításra, egy új világ, új fizikai szint következik. Ami bizonyos szempontból, így is van. A kvantumok bevezetése gyakorlatilag a világegyetem egyfajta kvantáltságát, digitalizálását, szemcsézetségét jelenti.

    Aztán a számtek háttér lehet analog, vagy qvantumszámítógép, vagy akár a különböző technológiák keveréke.

    És végül, ha meg ha az ember valóban tetten akarja érni a Mátrix hibáit, akkor ezt nem fizikai laborban, hanem a csodákban, paranormális jelenségekben, ilyesmiben érheti utol inkább. Persze ezeket a tudomány nagyjából tagadja.
  • MaRee
    #25
  • wraithLord
    #26
    De szeretem az ilyen hülyeségeket. Ez megint olyan, dolog, hogy ha nem tudják bizonyítani, akkor megint ott marad annak a lehetősége, hogy úgy írták meg a szimulációt, hogy a szimulált egyének ne tudják megállapítani, hogy ők valójában csak szimulálva vannak. AKárcsak Isten kérdése. Se bizonyítani, se cáfolni nem lehet, mert - nemes egyszerűséggel; bocsánat - baromságon alapul.
  • Tufu
    #27
    liberty2, mi egy sör mellett bizonyára jót beszélgetnénk :)
    "nem-e csak te vagy egy szimuláció és a világod a program"
    a kulcsmondat.. :)
    Többieknek:
    Van pár könyv, ami hasonló témákat ecsetel.. ha bele akarod magad ásni, el kell olvasni. Megoldás az is, ha a Stephen Hawkingot választod, vagy a Bibliát.. szöges ellentétek, de alapvetően mindegyik magyarázat arra a kérdésre: "miért vagyunk itt?"
    utána már csak a szubjektív vélemény marad.
  • Interstate 95
    #28
    Az informatika az utóbbi egy évtizedben többet fejlődött mint az előtte való évszázadban összesen. Akkor a te tudományos ismereteid mennyire konvergálnak a nullához, amikor leírsz egy #17 -es hozzászólást ? Vagy a szűklátókör annyira erős egyeseknél, hogy egy ilyen egyszerű információból képtelenek leszűrni legalább egy 50 éves jövőképet ? Mert ez esetben alap dolgokon bukik minden, és még nem tartunk a filozófiánál. Elnézést ha kissé cinikus vagyok, de ahogy látom jönnek mennek az emberek és hülyéznek le náluk tanultabb embereket mint minden hasonló cikknél, közbe meg a véleményt alkotók agyáról olyanokat kell leszűrnöm hogy csak képedek.
  • immovable
    #29
    Én biztos vagyok benne, hogy ezt az egész szimulációt az árnyék/világkormány pénzeli akik mögött a gyíkemberek állnak a rtotshild család megbízásából. Hogy ezt honnan tudom? Patakí Attila - aka jelzálogos fénylény - mesélte mikor a legutóbbi békemeneten savaztuk a cionista IMF delegációt. Ezt így higgyétek el. Jelszavunk szimulált seggbe szimulált lóf**zt!
  • liberty2
    #30
    Tufu: Ez a sörözés jó volna mert rég voltam fősulis és akkor tényleg volt, hogy elmentünk és egy éjszaka alatt gyakorlatilag bebizonyítottuk egymásnak, hogy a világ valóban csak egy szimuláció és ahogy mondtad korábban Nexus6, nem kell mindig mindent futtatnia a "szervernek". Ha pl azt vesszük, hogy a színeket, fényeket nem látod amikor csukva van a szemed akkor honnan tudod, hogy ott vannak azok akkor is? Kinyitod a szemed ott vannak, persze. Mert a szerver érzékeli, hogy kinyitottad a szemed, ergó a fényeket oda kell tenni eléd és a hozzá tartozó színeket. Legegyszerűbb példa: Vajon kialszik a hűtőben a lémpa, ha becsukod az ajtót?

    A vége az lesz egyébként, hogy a biblia valójában nem más mint egy "Server Install Guide"
  • A1274815
    #31
    Értelek, de néhány dolog, ami miatt kell az atomi szintű szimuláció: elektroncső, tranzisztor, kémiai folyamatok, atombomba, atomreaktor. Mondhatod, hogy jó, de ezeket modellezük felűről, aztán, majd a részecske gyorsítóban meg szimuláljuk atomi szinten. Csak hogy egy elektroncső is egy részecske gyorsító. Ad kettő jó szórakozást hozzá, hogy le programozd, azt ami felismeri mikor kell lemenni subatomi szintre és mikor lehet a makrovilág szimulációjával eljátszani.

    "Aztán a számtek háttér lehet analog, vagy qvantumszámítógép, vagy akár a különböző technológiák keveréke."

    Ha quantum számítógép akkor az akkora, mint a világ és a szerkezete is olyan, vagyis nincs értelme szimulációról beszélni.

    "És végül, ha meg ha az ember valóban tetten akarja érni a Mátrix hibáit, akkor ezt nem fizikai laborban, hanem a csodákban, paranormális jelenségekben, ilyesmiben érheti utol inkább."

    Amíg nem látok magam paranormális jelenséget addig az összeset férre magyarázásnak/csalásnak tudom be,. Ha meg látom, akkor csak javulnak a valószínűségek, hogy nem csalás/férremagyarázás.

    Amúgy a pszichológiai aspektusa érdekes inkább: az emberek többsége mindig is képes volt bár mekkora nép hülyítést elfogadni, ami csökkentette a jelenlegi nyomurúsággal teli életének a jelentőségét vagy magyarázatot adott arra, hogy miért kell úgy élnie, ahogyan most él.

    Amúgy ez a számítógépes szimulációban élünk az egyik legveszélyesebb dolog az életbiztonság szempontjából: ugyan is aki ezt elhiszi, mentesül minden nemű felelőség alol: bár mit tehet hiszen egy számítógépes szimuláció csak, még ha halálra kínozzák is érte, nem kell aggódnia, hiszen ő is csak része a szimulációnak.
  • Teppik Amon
    #32
    Biztos hogy szimuláció, meg még bugos is. A bizonyítás: Biztos volt veletek is hogy elmentél a világ végére nyaralni és találkoztál ismerőssel -> véges a kapacitása a szervernek és besorsolja az ismerősöket is a környékre amerre jársz. Ilyenkor jön a felkiáltás hogy "kicsi a világ". És mennyire igaz! :D
  • Cefet
    #33
    Ez fergeteges volt!
    Jobbnál jobb post-ok születnek, szóval továbbra is az a véleményem, hogy ez a cikk csak egy teszt.
    Apropó, valakinek valami infója erről: "kvantum-színdinamika tér-idő rácson elnevezésű technika"? Már 2003-óta cikkeznek róla, sőt, még könyv is jelent meg a témában! Lehetetlen, hogy úgy folyik itt a tudományos vita, hogy senki sem járatos benne! Talán a fantáziámmal van baj, amire utaltak is már. Valaki esetleg jobb fantáziával?
  • Tufu
    #34
    Ha fognánk magunkat és beülnénk egy helyre kocsmázni, most itt mindannyian, csak is kizárólag 1 dolog történhet: tömegverekedés :)
  • A1274815
    #35
    "Akkor a te tudományos ismereteid mennyire konvergálnak a nullához, amikor leírsz egy #17-es hozzászólást ? Vagy a szűklátókör annyira erős egyeseknél, hogy egy ilyen egyszerű információból képtelenek leszűrni legalább egy 50 éves jövőképet ?"

    Nem emlékszek rá, hogy sértegettelek volna. Egyetemet végeztem, tanultam quantum mechanikát. Programozó vagyok. Szerintem jobban képben vagyok, mint az a filózófus, aki megnézte a Mátrix-ot, majd google-zott egy kicsit. Végül pedig leírta azt, amit előtte egy csomóan többségükben SciFi írók és összeesküvés elmélet hívők. Aztán, ha valaki azt szóvá teszi, hogy baromság szerinte, és meg is indokolja, hogy miért gondolja úgy, megkapja a fejlődés visszafogója/tudományos analfabéta címet.
  • Cefet
    #36
    Olyan pesszimista vagy... Persze ott van a mozgás, és a jól végzett munka öröme...
    Interstate: 50 éves jövőképet leszűrni az informatikában? Öööö, gyerekjáték, mi sem egyszerűbb!
  • Munkas
    #37
    Ez ott van elrontva, hogy nem is az egész világegyetemet modellezik egy multi user szoftverrel, hanem csak engem egy first person szimulációval. Ti meg csak NPC-k vagytok benne. Persze kidolgozott személyiségekkel és virtuális emlékekkel, hogy hitelesek legyetek, mivel több ponton közös (vagy a döntéseimtől függően,közös lehet) a valóságismeretünk.
    Itt már mások a peremfeltételek, mert nem az egész világot, csak az én érzékszerveimet kell szimulálni. Hiába akarom kimérni, hogy mennyire kvantált a világegyetem mikro szinten, vagy mennyire korlátos makorszkópikusan, nyilván menni fog az elméletnek megfelelően, mert a modell nem a világegyetemet képezi le, csak amit érzékelek belőle. Így természetesen olyan eredményeket fogok látni, ami megfelel a saját univerzumom törvényeinek és peremfeltételeinek.
    Persze vannak gyanús elemek (pl. a kvantummechanika és a relativitáselmélet szabályinak életszerűtlen következményei is ilyenek), melyek a modell egyszerűsítésére utalnak, vagy csak arra, hogy feloldjanak a megismerés során képződő nem várt ellentmondásokat. De ezeket a modellen belülről valószínűleg nem lehet igazolni, hiszen ilyen a (szimulált) világ.
  • liberty2
    #38
    Utálom amikor elkezdek írni egy hozzászólást aztán látom, hogy valaki közben leírja pontosan ugyanazt. :) Munkással értek egyet. Ha tudjuk, hogy véges a kapacitásunk amivel szimulálni kell valamit akkor csak annyit szimulálunk amennyi az adott eredményhez szükséges és azt is csak akkor amikor szükség van rá. Vegyük például a SIMS-et. Van egy ház és abban van egy lakó. Tudjuk, hogy a lakó képes WC-re menni, enni, TV-zni, aludni. A WC és a hálószoba az emeleten van, a nappali és a konyha pedig lent. Egyszerre csak egy emeletet tudsz figyelemmel kísérni. Amikor az emeletet nézed akkor a számítógép nem küld jelet a videókártyádnak, hogy rajzolja meg ide-oda a WC-t mert az nem az emeleten van. Nincs szükség rá => nem foglalkozik vele a szimulátorunk. Az más kérdés, ha lemegy a karakterünk az emeletről, de a nézetet fent hagyjuk. Akkor sem kell sok mindent megtenni a CPU-nak és a GPU-nak, mert csak a folyamatot kell szimulálnia, komolyabb grafikai teljesítmény nélkül. Tehát maradt erőforrásunk feleslegbe. Ami azt jelenti, hogy nem kell mindent szimulálni, csak azt amit aktuálisan igényel a programban a szimulált elem. Ez az elem pedig nagyon könnyen lehet, hogy a mi tudatunk.
  • Interstate 95
    #39
    Ha eddig még nem találkoztál vele ő csak az sg egyik főtrollja, róla inkább ne szűrjél le semmit ezen kívül.
  • immovable
    #40
    Tuti rotcsild ügynök vagy.