229
  • mizar1
    #149
    Egyértelműen írd le a választ, ne hadoválj itt össze vissza!
  • Tau Tang Wou
    #148
    Most mi ez a fölényeskedés, hogy "úgyis ebéd idő van" ?

    Ez volt a szitu:
    "Adott egy űrhajó, amelyik bekapcsol az oldalán egy rakétát amelyik bepörgeti."

    Ez volt a kérdés:
    "Ha a rakéta folyamatosan üzemel egyre gyorsabban fog e pörögni vagy egy bizonyos fordulatszámot elérve tovább nem gyorsul a pörgése?"

    A választ megkaptad.
    Még indoklást is írtam hozzá, pedig nem volt a feladatkiírásban.

    Annyit kellet volna mondanod, hogy "OK, eltaláltad", de te inkább mellébeszéltél.

    Nem jött be a csapdád, de nem kell rögtön depisnek lenni. :)


  • gforce9
    #147
    1 helyben fog forogni, ha a rakáta tengelye eltér az űrhajó tömegközéppontjától. Először persze eindulhat valamerre, de hajlott pályán és egy idő után visszajut oda ahol volt. Ez a pálya szűkül és mindenképp forgás a vége, ha a rakéta tengelye nem pontosan esik rá tömegközépponttra.
  • gforce9
    #146
    Felém sosem volt rosszindulatú Mirzar, pedig ne vagyunk cimborák. Szerintem ennek oka van, hogy így érzed. No mindegy, én is most megyek mert egyéb dolgom akadt. A további kellemes napot, késő este még benézek :)
  • Tau Tang Wou
    #145
    Én viszont inkább abban vagyok biztos, hogy nem is fog egy helyben forogni.

    Szóval mindenképpen kell az a rajz a további válaszhoz, mert nincs kedvem minden lehetőséget végigmagyarázni.
  • mizar1
    #144
    gforce jól mondja, nincs szükséged rá.
    Az internetre van szükséged, mint állítottad.
    Mi nem tudjuk jól használni a világhálót, te profi vagy benne.
    Mi a válasz?

    Rendben, ha idő kell az van. Úgyis ebédidő van.
    Ne kapkodj.

  • Tau Tang Wou
    #143
    Nem tudod mi a rosszindulat.

    Én csak jeleztem, hogy a vitatéma mindenki számára könnyen utánanézhető kérdésekről folyik.

    Ellenben mizar1 azt írta mintegy tényként, hogy a neten kerestem választ a kérdésére, holott, ha megnézi a kommentek időbélyegét, akkor maga is kiszámolhatta volna, hogy ennyi idő alatt képtelenség guglizni is meg meg is írni a választ.
    Majd hozzá tette, hogy akkor most mondd el te mit gondolsz a feladványról.

    Érted?
  • gforce9
    #142
    Ezek a paraméterek akkor szükségesek, ha a kérdés az, mennyivel fog forogni maximálisan. De itt pusztán annyi a kérdés, van e forgási sebességnek maximuma és ha van akkor miért van? Ez a kérdés független a hajtómű teljesítményétől vagy épp az úrhajó nagyságától.
  • Tau Tang Wou
    #141
    Jó neked nincs szükséged a rajzra, mert él a fejedben egy kép róla, de nekem szükségem lenne rá.
    Azt írtad a kérdésben a rakéta egyik oldalán bekapcsolod a hajtóművet. Mekkora rakéta, mekkora hajtómű, stb.

  • mizar1
    #140
    Érdekes, hogy távol keleti barátunk annak ellenére nem tudja a választ, hogy kirázza a kisujjából a fizikát.
  • gforce9
    #139
    "Mellesleg ebből a hozzászólásodból úgy tűnik, hogy rosszindulatú vagy."

    pár hozzászólással ezelőtt írtad:

    "Nem minden vita értelmetlen, de egy ilyen cikk alatt azon vitázni, amit már Kepler meg Newton is tudott, szerintem égő. :)"

    Ezzel meg kapásból mindenkit lehülyézel.
  • mizar1
    #138
    Hibás következtetés, hogy rosszindulatú vagyok.
    Az igazság érdekel.

    Összeállt az anyagom olyan rendszerré amely képes rácsodálkozni a környezetére.
    szeretném megérteni a Világot e rövid idő alatt ameddig az anyagi rendszerem viszonylag stabil és embernek nevezhető.
  • gforce9
    #137
    Az az égéstermék, mivel kiáramlási sebessége elég nagy és az újhajó egy helyben áll (csak forog), azonnal messzire elrepül az űrhajó közeléből. Nem alkot körülötte közeget.
  • mizar1
    #136
    Na most bekövetkezett az a helyzet, amikor a magukat nagyokosoknak képzelők leszólják azokat akik fölvetnek valamit és könnyedén lobogtatják mások munkáit.
    Csakhogy azokat a fölvetők is ismerik.

    Nincs szükséged a rakéta tervrajzára.
    Az egy olyan hengeres test amelyre nézvést forogva nincs jelentősége a közegellenállásnak.
    amely ráadásul nincs is mert a kiáramló gáz eltűnik az űrben, a sűrűsége egyébként is elhanyagolható.

  • Tau Tang Wou
    #135
    Mellesleg ebből a hozzászólásodból úgy tűnik, hogy rosszindulatú vagy.

    Nem hiszem, hogy sokat szeretnék veled beszélgetni.
  • Tau Tang Wou
    #134
    A közeg a rakétából kijövő égéstermék.
  • Tau Tang Wou
    #133
    Ez nem a neten fellehető válasz, hanem kb egy perc alatt fejből megírt válaszom.

    Azóta még gondolkodtam rajta és úgy látom a pontosabb válaszhoz szükségem lenne a rakéta rajzára, méretekkel együtt.
  • mizar1
    #132
    Ez akkor a végleges, neten föllelhető végleges válaszod?
    És ami a te gondolkodásodból fakad?
  • gforce9
    #131
    Az űrben milyen közegről beszélsz? Mert oké, lehet én tévedek, de tudtommal ilyen szót, hogy közegellenállás, az űrben nem használunk.
  • Tau Tang Wou
    #130
    Ja.
  • gforce9
    #129
    "közegellenállása" ?
  • gforce9
    #128
    Ez jó fejtörő! Most így kapásból azt mondanám, hogyy a pörgés gyorsulása addig folytatódhat amíg a kerületi sebessége el nem éri a fúvókából kiáramló gáz sebességét. De lehet, hogy ez hülyeség :)

  • Tau Tang Wou
    #127
    Egy idő után nem gyorsul tovább, mert a rakétából kijövő gáz közegellenállása beállítja a maximálisan elérhető sebességre.
  • mizar1
    #126
    Akkor most mi az igaz?
  • mizar1
    #125
    Egyébként, látod, hogy az a fickó aki szerint egy hülye vagyok azzal se volt tisztában, hogy az űrhajó mellé kitett toll mit csinál.
    Szerinte a tömegének megfelelő pályára áll. :-)
    De elmondott engem mindenféle ostobának természetesen trágárul mert kulturált is volt.
  • Tau Tang Wou
    #124
    A bolygók keletkezésének modelljeit szuperszámítógépekkel ellenőrzik, fejlesztik.
    Itt hosszabb vita kerekedett abból, hogy kialakulhat e két bolygó ugyanazon a pályán.

    Hát nem, mert a modellek ezt hitelesen bebizonyítják.
    Valaki szerint mégis. :)

    Nem véletlen, hogy ekkora fejtörést okoz a Hold a tudósoknak.
    Főleg most, hogy újabb bizonyíték van arra, hajszál pontosan megegyezik a földkéreg összetételével a "holdkő".

    Mert ugye azt egyik sem meri megkérdőjelezni, hogy a "holdkövek" Holdról származnak-e?
  • mizar1
    #123
    O.K.
    Akkor légyszíves adj választ a következőre (használd a netet is):

    Adott egy űrhajó, amelyik bekapcsol az oldalán egy rakétát amelyik bepörgeti.
    Ha a rakéta folyamatosan üzemel egyre gyorsabban fog e pörögni vagy egy bizonyos fordulatszámot elérve tovább nem gyorsul a pörgése?
  • gforce9
    #122
    Hát szerintem a bolygókeletkezés máig kiforratlan elmélet, arról vitázni nem hinném, hogy hülyeség, hogy hogyan szólhat, vagy épp nem szólhat bele a gravitáció. Az pedig, hogy valaki nem tudja pontosan, hogy hogyan működik a gravitáció világűrben, miért lenne égő? Legtöbbünk oroszul is tanult, aztán ez a tudás enyhén megkopott, mert nem kellett használnunk. A gravitációnak a bolygókra gyakorolt hatásairól tanultakat is ugyanilyen ritkán hasznosítjuk, nem csoda, ha vannak félreértelmezések, hibás gondolatok. Az égő az, ha valaki a másikat ezért paraszt módon küldi el a p*csába. Ez egy nagyon tapló szokás, főleg itt sg-n. Ritka az a tudományos fórum, ahol ennyire barom módon áll hozzá néhány ember a dologhoz.
  • Tau Tang Wou
    #121
    Nem minden vita értelmetlen, de egy ilyen cikk alatt azon vitázni, amit már Kepler meg Newton is tudott, szerintem égő. :)
  • mizar1
    #120
    Végül is értelmetlen minden vita, beszélgetés, hiszen az interneten már minden ott van.
    Így gondolod?

    Ami meg a szintet illeti ez magasabb mint a műegyetemi diákok szintje, akik nem tudták megmondani, hogy a Holdon leesnek a tárgyak.
    Itt azért mindenki tudná a választ.
  • Tau Tang Wou
    #119
    Az azért vicces, hogy képesek vagytok gravitációról meg ezzel kapcsolatos dolgokról vitatkozni középiskolás szinten, mikor ott van előttetek az internet és csak utána kellene nézni az egésznek. :)

  • mizar1
    #118
    Még egy megjegyzés: a pulzárok már a nagyfokú összehúzódás miatt annyira fölgyorsulnak, hogy akár másodpercenként tesznek egy fordulatot.
  • mizar1
    #117
    Kezdjük azzal, hogy ismerem a bolygókeletkezési elméleteket.
    Fölvetettem azt, hogy a bolygókat maguk a csillagok gyártják le, hogy legyen miről vitatkozni.
    Van ennek racionalitása annak ellenére, hogy jelenleg nem ez a hivatalosan elfogadott.
    Azt ugyan nem írtam, hogy kipörgette magából, ennek ellenére tévedés, hogy a belehulló anyag forgatja meg a csillagokat.
    Az összehúzódó gáz és porfelhő forog egyre gyorsabban, éspedig az összehúzódás folyamata pörgeti föl. Ez a piruett jelenség. Ugyanaz ami a korcsolyázót pörgeti föl ha behúzza a karjait.
    A keletkező csillag dob ki magából születése valamelyik fázisában plazma anyagot amely földarabolódik, gömbökké alakul, lehűlése során kialakulnak a különböző kémiai elemek, magukkal viszik a kialakult csillag impulzusmomentumát.
    E folyamat miatt a keringésük azonos irányú lesz, stb.

    Ez egy elképzelés.

    Persze tudom, hogy az elfogadott elmélet szerint az "s" és az "r" neutronbefogással jönnek létre a vasnál nagyobb tömegszámú elemek, valamint a szupernova robbanásoknál.
    Csakhogy gondolkodjunk el azon, hogy minden csillag belsejében a hőmérséklet és a nyomás miatt plazma állapot van!
    A fölsőbb tartományokban, a csellákban már nincs olyan hőség és nyomás ott zajlik a hidrogén-hélium fúzió. Még följebb már nem esnek szét a calcium, szilícium, vas atomok sem és meg is találhatók ezek a Nap légkörében.
    A szupernova fölrobbanásakor is hirtelen hűl le a plazma anyaga.
    Szerintem ekkor keletkeznek a magasabb rendszámú elemek és az alacsonyabb hőmérsékleten stabilan meg is maradnak.

    Egy biztos, a csillagok mély belsejében csak plazmaállapot van!

    Tudom, hogy minden ami más az eretnek dolog és vihart kavar.
    Én gondolkodni szeretek még ha égetik is a talpamat ezért.

  • Doktor Kotász
    #116
    Oké, elhiszem, hogy a fürdőkádnál nem igaz a fürdőkádas eset, mert a kéz mozdulata erősebb hatást vált ki a dugó kihúzása közben, mint az eltérő szélességi fokok sebességkülönbsége.

    Viszont, hogy felvetetted, hogy a nap kipörgette magából az anyagot, az téves elképzelés. Mégpedig azért, mert a Nap forgása, mint minden égitestnél, azért alakult ki, mert eleve spirálszerűen hullott bele az anyag. Tehát azért forgott, mert a belehulló anyag forgatta meg. Tehát olyan nincs, hogy kipörgette magából, mert a forgása soha nem lehetett olyan erős, jiszen abból nyerte a perdületét, hogy beleestek a dolgok.
  • Pares
    #115
    Itt sokan azt hiszik, hogy nekik van igazuk. Pedig nem is, mert nekem.
  • mizar1
    #114
    Javaslom, hogy töltsd le a Microsoft "World Wide Telescop"-ot, jeleníts meg minden kisbolygót és nézd meg, hogyan keringenek.

    W.W Telescope
  • mizar1
    #113
    Az öt méter átmérőjű medencénél is nagyon óvatosan kellet kihúzni a dugót, hogy nehogy lökést adjanak a víznek és bizonyíthatóan a coriolis erő legyen az amelyik a csavaró hatást adja.
  • gforce9
    #112
    Az okát tudtam, nem azzal volt a gond, hanem ezzel én is így voltam, hogy egyik féltekén erre a másikon arra örvénylik mindenképp. Aztán most hogy utánakerestem kiderült, hogy ez az erő jóval kisebb annál, minthogy egy mezei lefolyóban kiváltson ilyen hatást. Az erő mértékét nem tudtam, hogy ennyire kicsi, ilyen léptékben.
  • mizar1
    #111
    A csavaró erőt valójában az okozza, hogy a nagyobb szélességi kör kerületi sebessége kisebb mint az egyenlítő felőli.

    Ha megindul a folyadék a lefolyó felé akkor a kisebb szélességi kör viszi magával a nagyobb kerületi sebességet, a magas szélességi körről pedig a kisebb kerületi sebességet. Ezért alakul ki a féltekére jellemző forgásirány mindig.
    Túl kicsi szélességkülönbséget a véletlen mozgások legyűrnek, közömbösítenek.

    Remélem így jól érthető az ok.
  • mizar1
    #110
    így van, a legkisebb kör alakú kád ahol bizonyítottan működik 5 méter átmérőjű volt.