229
  • Doktor Kotász
    #189
    "Igen tudom, hogy nem ez az elfogadott.

    De azt is tudod ugye, hogy a Csillag közepében (magjában) plazmaállapot van.
    Olyan hőmérsékleten minden szétesik."

    Igen, minden atomjaira hullik, de az atomok nem hullanak szét. Az, hogy az atomról leválik az elektron, az az atommagokat még nem érinti. Illetve érinti, de ponz nem úgy, hogy szétesnek, hanem úgy, hogy fúzionálnak.
  • Doktor Kotász
    #188
    "Aztán miért nem marad ott, ha a rakéta már gyorsabb, mint a kiáramló gáz? :)

    Vagy megint csak szükség lenne, arra a rajzra, mert a rakéta átmérője 10 km és mire újra arra jár a pörgető rakéta, addigra már rég elszállt az égéstermék?


    Feladsz egy feladványt de folyamatosan módosítanod kell a kiindulási paramétereket.
    Tudod mit.
    Írd meg a megoldást, oszt hagyjuk a fenébe."

    Ez egy jó elméleti felvetés, csak egy valamit felejtesz el. A gáznak is van egy forgó mozgása, mert része az űrhajónak, és abban a pillanatban, ahogyan kikerül a rakétából, eltávolodna akkor is érintőirányban.
  • gforce9
    #187
    Jogos. Átgondoltam, igaz. Ennyi emiatt most hülye voltam? Én legalább elismerem, ha valamit nem gondoltam jól. Azért szeretek ilyesmikről beszélgetni, mert tanulni is lehet belőle. De ez most miért baj, vagy épp miért hülye ettől az ember?
    (Megjegyzem halkan, te is írtál pontatlanságokat ugyanúgy.) Mégsem mondta rád sem Mirzar sem én, hogy hülye vagy emiatt. Lehet emberi hangon is beszélgetni.
  • Doktor Kotász
    #186
    "A rakéta körpályán nem érheti el a kiáramló gáz sebességét."

    Döbbenet%

    Néttétek már meg a rakéta működési elvét, mert annyi sületlenséget horftok össze. A működési elv a lendület megmaradás törvénye.

    http://hu.wikipedia.org/wiki/Rak%C3%A9ta

    Newton harmadik törvénye. Én lendület megmaradás törvényének írtam, de használják a tudományos implzus szót os a lendületre.

    Ez a működési elv. Általános iskola 7-ik osztály tananyag.

    Döbbenet, hogy mit vitatkoztok azon, amit egy 13 éves gyereknek az iskolában tanítanak.

    Mindjárt kezdek elnézést kérni Molnibalagetől, amiért a múltkór megszóltam, hogy háborog a sok sületlenség hallatán.
  • Doktor Kotász
    #185
    Suerintem te semmit nem találtál el. Olyan hibás következtetést vontál le, hogy szörnyülködöm. Mellesleg Geforce9 is azonosan téves következtetésre jutott, csak más hamis érveléssel. Addig fog gyorsulni a forgása, amíg tart az üzemanyag. És most elvezhezőnk olyan elméleti baromságokat, hogy amikor a kerületi sebessége eléri a fénysebességet, mert addig nem tud eljutni, mert szétesik.
  • mizar1
    #184
    Így van.
    Amíg működik a kis rakéta addig gyorsul a pörgés, illetve amíg tolóerő van addig gyorsul a rakéta, akár a fénysebességig ha győzi szuflával.
  • Doktor Kotász
    #183
    "Ez jó fejtörő! Most így kapásból azt mondanám, hogyy a pörgés gyorsulása addig folytatódhat amíg a kerületi sebessége el nem éri a fúvókából kiáramló gáz sebességét. De lehet, hogy ez hülyeség :)"

    Az, hülyeség, mert az űrhajó hajtóművéból is lassabban jön ki a gáz, mint amire az űrhajó képes. Ugyanis a rakéta nem úgy működik, hogy a gázra tátámaszkodik a rakéta, hanem úgy, hogy a teljes rendszer lendülete váltpzatlan marad, és amit kidobsz hátul tömeg x sebességet, annyival növekszik az űrhajó tömeg x sebesség értéke. Magyarán, ha kiraknád a segged hátulra, és finganál egyet, az is gyorsítaná az űrhajót. Márpedig a fingod az 100 kmph-nál nem gyorsabb.
  • mizar1
    #182
    ...szerintem a nagy cellák aljának távolságában zajlik a fúzió.
  • mizar1
    #181
    Igen tudom, hogy nem ez az elfogadott.

    De azt is tudod ugye, hogy a Csillag közepében (magjában) plazmaállapot van.
    Olyan hőmérsékleten minden szétesik.

  • Doktor Kotász
    #180
    Nem a lehűléstól alakulnak ki a nehezebb elemek.
  • Tau Tang Wou
    #179
    Annak mi értelme, hogy megint elmondod a te verziódat az egész beszélgetésről.
    Akit érdekel olvasson vissza.

    Amúgy meg nem hülyéztem senkit, csak mondtam, hogy olyan dolgokról vitatkoztok, ami után bárki könnyen utánanézhet és nincs veszekedés.

    Itt van ez a jó téma a cikkben, de nem erről szól a vita.
    Szerinted?
  • mizar1
    #178
    Ja. Azt válaszoltad, hogy leáll mert a kibocsájtott gáz leállítja.
    Utána meg tervrajzot kértél.
    Inkább gondold meg legközelebb, hogy kapásból hülyézel e másokat.
  • Tau Tang Wou
    #177
    Kb 1 perc alatt válaszoltam, de még pár órát rugóztál rajta.

    Gratulálok.
  • mizar1
    #176
    Amíg erő hat rá, gyorsul. Vagyis amíg a kis rakéta működik.

    Elég nehezen született meg részedről a válasz, ami jó is meg nem is.
    Mivel végtelenségig nyilván nem gyorsulhat, de nem is az volt a kérdés.
    Értelmes téma volt ez, arra voltam kíváncsi, hogy ha már ennyire lenézel akkor ilyen egyszerű kérdésre tudod e a választ.
  • Tau Tang Wou
    #175
    Már kétszer leírtam, hogy nem gyorsul a végtelenségig.

    Valami értelmesebb téma?
  • mizar1
    #174
    Akkor mit nem értesz azon, hogy egy űrhajó oldalára csatolt rakétahajtómű bepörgeti a rakétát?
    Miért a részletekbe veszel el? Csak nem azt akarod mondani, hogy nem tudod elképzelni a helyzetet műszaki rajz nélkül?
    Nehogy már azt állítsd, hogy ilyet nem lehet tenni!

    Nem az volt a kérdés, hogy odaszorítja e az űrhajósokat a falhoz, hanem, hogy gyorsul e a pörgés vagy egy pörgési sebességnél tovább nem gyorsul?
    Úgy tűnik az időt húzod.
  • Tau Tang Wou
    #173
    Kicsit se.
  • mizar1
    #172
    Most szórakozol velem?
  • Tau Tang Wou
    #171
    Az űrhajósok felkenődnek a falra, mint egy centrifugában.
  • mizar1
    #170
    Már nem azért, de a Gemini 8 -nál ott volt ez a probléma.
    Az űrkabin oldalán egy stabilizáló rakétát nem tudtak kikapcsolni és az bepörgette az egész űrhajót.
    Már ott tartottak, hogy másodpercenként egyet fordult mire sikerült a helyzetet megoldani.
    A kérdés az volt hozzád, a nagy tudóshoz, hogy mi lett volna ha a rakéta folyamatosan üzemel,
    Semmiféle paramétert nem módosítgattam.

  • Tau Tang Wou
    #169
    Aztán miért nem marad ott, ha a rakéta már gyorsabb, mint a kiáramló gáz? :)

    Vagy megint csak szükség lenne, arra a rajzra, mert a rakéta átmérője 10 km és mire újra arra jár a pörgető rakéta, addigra már rég elszállt az égéstermék?


    Feladsz egy feladványt de folyamatosan módosítanod kell a kiindulási paramétereket.
    Tudod mit.
    Írd meg a megoldást, oszt hagyjuk a fenébe.
  • mizar1
    #168
    A kibocsátott égéstermék elhagyja a pörgő rakéta terét, nem marad ott, tehát nem fékezi.
  • Tau Tang Wou
    #167
    Mivel még mindig nincs egy ábra, amiről vitatkozunk, így úgy képzelem el a helyzetet, hogy a pörgető rakéta merőlegesen áll a hengeres test oldalán és forgatja, mint egy csörlőt a kötél.

    Szóval azért áll le a gyursulás, mert a rakéta utoléri az általa kibocsátott égésterméket és az fékezi, illetve nem engedi tovább gyorsulni.
  • mizar1
    #166
    És mi az oka?
  • Tau Tang Wou
    #165
    Tuti, hogy leáll a gyorsulás.
  • gforce9
    #164
    Visszanéztem kicsit, de húzok is tovább. A tömegközépponttól való eltérés számít. Eltér e vagy nem. Egy ponthoz képest nem lehet értelmezni, hogy rá milyen szöget zár be egy erő vektora.
  • mizar1
    #163
    Igen, kösz.
    Én is utánanéztem. Hiába, ötven fölött már nem lehet csak a fejre és az emlékekre támaszkodni.
  • mizar1
    #162
    Teljesen mindegy, nem kell rajz.
    Nincs közegellenállás, mindegy, hogy milyen alakú, a lényeg, hogy pörgésről van szó.
  • Garga Pitic #161
    (Egy programmal korábban: Gemini 8 és az Agena céljármű esete)
  • mizar1
    #160
    Rosszul emlékeztem, a Gemini 8 pörgött. Elég nagy gond volt.
  • Tau Tang Wou
    #159
    Na, szóval...
    Ugye, hogy kellett volna az a rajz, mert ha jól értem az a rakéta merőlegesen áll a rakéta tengelyére.

    ?
  • mizar1
    #158
    Úgy tűnik nem érted a kérdést.
    Ott van az a fránya hengeres test és egy helyben pörög.
    Egy rakéta az oldalán anyagot áramoltat ki úgy, hogy egyre jobban pörgeti ezt a hengeres testet.
    Ez megtörtént az Apollo 8- nál (remélem annál, de már öreg vagyok és a memóriám nem a régi.)

    Leáll e a gyorsuló pörgés annál az értéknél ami a pörgető rakétából kiáramló anyag sebessége (mihez képest az, az állócsillagokhoz?)?

    Ennyi a kérdés, amelyről nem is kellene vitatkozni mert megtalálható a neten.
    A netes találat is érdekel, de a te véleményed is.
  • Tau Tang Wou
    #157
    A rakéta körpályán nem érheti el a kiáramló gáz sebességét.
  • mizar1
    #156
    Tehát egy hengeres közegellenállás nélkül forgó test oldalán egy rakéta folyamatosan üzemel, tolóerőt (forgató erőt) ad. Meddig fog gyorsulni a forgás?
    Ameddig kifogy a rakéta üzemanyaga, vagy ameddig a forgás sebessége eléri a kiáramló gáz sebességét.

    Komolyan kérdezem, és elfelejtem a trágárságaidat és a trágyát amelyet rám szórtál.
    Csak a tudás érdekel.
  • Tau Tang Wou
    #155
    Mi a kérdés?
  • mizar1
    #154
    Ismételd meg, hogy egyértelmű legyen.
    Ez egy tudományos vagy féltudományos vita -ahogy tetszik.

    Platon stílusában vitatkozzunk, mindig lépjünk eggyel följebb, ha az adott szint elfogadott.
  • mizar1
    #153
    Nem kell rajz.

    Adott egy hengeres test amit beforgat egy helyzet stabilizáló rakéta.
    nincs közegellenállás.

    Mi a válasz?
  • Tau Tang Wou
    #152
    Már leírtam.

    Elfelejtetted, vagy nem olvastad?
  • mizar1
    #151
    Elég nagy gondot okozott wez ha jól emlékszem az Apollo 8 esetében.

    de mivel én is mindig fejből válaszolok utánanézek.

  • Tau Tang Wou
    #150
    Ugye, hogy kellene az a rajz. :)