22
  • Sir Ny
    #22
    „Sanyi bácsi berakja a telepítőt, végigmegy a csík és másfél óra múlva 32 bitesről 64 bitesre váltott az oprendszere.”

    Bubuntuéknál is így megy mostanság.
  • asgh
    #21
    Pont az a poén, hogy mac-en nem kell rendszergazdának lenni ahhoz, amihez windows-on már igen, ezért egy csomó funkciót elérhetnek az átlagfelhasználók is.
    A backup tökéletes példa. Azért bonyolult a backup windows-on, mert alapvetően a felhasználóknak nem kell, vagy azért nem kell a felhasználóknak, mert túl bonyolult?
    Kiderült, hogy az átlagfelhasználónak is igen hasznos a backup, mivel mindenki törölt/módosított már fájlokat akaratlanul, de mivel az összes backup megoldás túl komplikált volt, a felhasználók inkább együtt éltek az adatvesztés veszélyével, mint hogy időt és energiát fordítsanak a backupolásra. Erre jött mac-en a time machine, ami tök automatikusan a háttérben elintézi az egész kérdést anélkül, hogy OKJ-s képzés kellene hozzá. Az átlagfelhasználók ebből annyit érzékelnek, hogy mac-en van backup, windows-on meg nincs, ami így önmagában természetesen nem igaz, de átlagfelhasználói szinten igen.
    Ugyanez a helyzet a user másolgatással. Lehet, hogy az emberek nem tartanak egyszerre több gépet otthon, de idővel igenis cserélik azokat, ilyenkor pl. tök jól jönne windowson is, hogy bejön az új hardver, a régi gépről átviszed az összes programot, beállítást, dokumentumot, jelszót, stb. a másik gépre és onnan folytatod a munkát, ahol a régi gépeden abbahagytad. Na ezt simán meg tudod csinálni mac-en, minden extra tudás nélkül. Megint csak ugyanaz a probléma: mivel windowson túl komplikált megoldani, ezért a felhasználók nem is próbálkoznak vele, pedig alapvetően hasznos funkció lenne. Így aztán mac-en van ilyen lehetőség, windows-on meg nincs.
    Oprendszer frissítés: amikor kijött a Windows 7 mindenki új gépet vett, vagy felrakta az új oprendszert régi gépére?
    Mennyivel kényelmesebb lehetett volna, ha nem kell előtte menteni, aztán legyalulni az egész XP-t és úgy felrakni a win7-et, hogy megmaradjanak a programok, dokumentumok, beállítások? Ezt mac-en tök magától megy minden különösebb hozzáértés nélkül. Sanyi bácsi berakja a telepítőt, végigmegy a csík és másfél óra múlva 32 bitesről 64 bitesre váltott az oprendszere.
  • hawkie22
    #20
    Na most amiket itt felsoroltál nagy hirtelenjében, abból az ´tlagos felhasználók 90%-a nem használ semmit.
    1. nem fog egyik gépröl a másikra usert másolgatni, mert egyszerüen pl. nincs másik gépe
    2. a Win7-et az esetek nagy részében már a gépre telepítve kapja, ergo a probléma nem jön elö nála, ha meg Win7-röl frissít, akkor nagy valószínüséggel törli az egészet a francba, a fontosabb adatokat lementi, a maradék megy a kukába, új partíció...
    3. A legtöbb átlagfelhasználó azt se tudja, mi az a backup. Még én se csinálok backup-ot rendszeresen a fájljaimról, pedig napi szinten használom a gépet. (Tudom, magamra vessek, ha bukom a fájlokat --> most vettem egy asztali gépet, meg egy netbookot, plusz van két tárwinchester is, most minden 3 példányban van meg, és havonta egyszer mindent lementek. Talán fejlödök. :))

    Ismétlem, átlagfelhasználóról beszélek, nem pedig informatikusokról, vagy rendszergazdákról, akik kicsivel többet értenek a gépekhez, mint a laikusok. A laikusnak az általad felsorolt dolgok semmit se jelentenek, nekik a lényeg, hogy menjen a net, meg a Word, meg az ilyen játékok probléma nélkül, vagy filmet/zenét tudjanak nézni/hallgatni a gépen. Slussz.
  • asgh
    #19
    "Mi van megbonyolítva win7-ben, ami osx-ben annyira egyszerű?"

    - Próbálj meg win7 alatt egyik gépről a másikra átvinni egy usert os-beállításokkal, dokumentumokkal, szoftverekkel (és azok beállításaival) együtt.
    - Próbáld meg az XP-t Win7-re frissíteni úgy, hogy csak a progress bart kell végignézned, aztán a rendszer egy óra múlva már használható és minden usered, szoftvered, beállításod, jelszavad megmarad.
    - Próbáld meg egy kezdőnek elmagyarázni, hogyan csináljon backupot külső HDD-re úgy, hogy a rendszer nem írja felül az újra backup-olt fileokat, hanem verziózva tárolja őket és csak akkor töröl (dátum szerint a legrégebbieket), ha megtelt a HDD. Mindezt háttérben automatikusan, vagy időzítve.
    Ugyanezz visszafelé:
    - Próbáld meg egy kezdőnek elmagyarázni win7-en, hogyan bootolja be a rendszert egy usb backup drive-ról és restore-olja.
    - Próbálj meg a backup-olt filejaid régebbi verziói között browse-olni előnézettel.
    - Próbálj meg egy gomb lenyomásával képekről, videókról, zenékről előnézetet kérni anélkül, hogy videolejátszó-, zenelejátszó- vagy képnézegető programot indítanál.
    És mindezt csakis az alap OS-el, minden extra utility nélkül.
  • mad mind
    #18
    Te miről beszélsz? Mi koppintás egy keretben, ami 1 cent vastag? mindegyik tökugyanolyan.
    Mi van megbonyolítva win7-ben, ami osx-ben annyira egyszerű?
  • llaszlo
    #17
    Nem kell új logika? Az Xp-hez képest egy rakás dolog totál más a win7-ben. Az OSX meg jóval egyszerűbb még mindig. Jó rendszer, de a mindennapi használatban az OSX még mindig kényelmesebb a beépített kényelmi funkciók miatt. Amik meggyorsítják a munkát. Én inkább agyf@szt kapok a win-től, hogy miért vannak benne megbonyolítva bizonyos dolgok amiket sokkal egyszerűbben is meg lehet oldani.
    Kíváncsi leszek az új vonalra amikor elkezdenek mobilOS-re hasonlítani a PC oprendszerek is.
  • Gerygrey
    #16
    Goto #11

  • narumon
    #15
    "Mármint az Apple-nek versenyben maradni? Lásd Android a smartphone-piacon."

    Céget egy rendszerhez hasonlítani? Szerintem az applet kurvára nem érdekli mennyi androidos telefon van a világon amig ő adja el a legtöbb okostelefont.
  • smv
    #14
    Asszem sima notebbok csak bazivékony, mint a Macbook Air.
  • gopher
    #13
    A Toshiba-t elfogadnám, mert az ilyen kocka design a legjobb (végre semmi szappantartó forma :D) De az biztos, hogy mostanában nem adnék ki pénzt ilyen gépre, nem tudnék vele mit kezdeni.
  • llaszlo
    #12
    Te sem használtál még osx-et huzamosabb ideig.
    A win7 tényleg jó rendszer, de az osx-et sokkal kényelmesebb és ez miatt gyorsabb is használni. A stabilitása meg még mindig bőven túlmutat a win-en.
  • Gerygrey
    #11
    Kit érdekel, melyik cég adja el?

    Én Androidról és iOS-ról beszélek, nem HTC-ről, Samsungról, Apple-ről és más gyártókról.

    "tök egyszerű a szoftverek telepítése, jól kezeli a jelszavakat, kényelmesebb és valahogy nincs vele szopás" - én pontosan ugyanezeket el tudom mondani a Windows 7-ről is, de a Windows 7 még annyival többet tud, hogy nem kell egy teljesen más logika alapján működő rendszert megtanulni. A váltás mellett van akár egy érv is?
  • EnxTheOne
    #10
    mijaza ultrabook? Olyan mint a netbook csak "Kisebb"?
  • llaszlo
    #9
    Érdekesen látod a dolgokat. Már miért ne lehetne más design??
    A Toshiba miért nem majmolja úgy az Air-t, mint a Lenovo? Annak a gépnek az alsó része totál MBA koppintás. Még az Asus is megtévesztésig hasonlít rá a kialakításában.
    Számtalan más design-t lehetne csinálni ha akarnának ahogy a Toshibának ez sikerült is.
  • asgh
    #8
    Az android hiába vezet a smartphone piacon, ha a legtöbb okostelefont az Apple adja el.



    "Én ha vennék Apple laptopot (a dizájn, a képernyő és az anyagminőség miatt, mert abban tényleg jók) akkor első nap Win7 kerülne rá, mert jó."

    Ezzel én is tök így voltam, még 2006-ban vettem egy fehér macbookot, mert olcsón hozzájutottam. Gondoltam majd windowst futtatok rajta, és ha nagyon kell, csak akkor bootolok be macos-be.
    Aztán kiderült, hogy osx alatt másfél órával tovább bírja az aksi filmnézés közben, tök egyszerű a szoftverek telepítése, jól kezeli a jelszavakat, kényelmesebb és valahogy nincs vele szopás. Így egy idő után inkább megkerestem az adott windows program osx alternatíváját, hogy ne kelljem a két oprendszer között kapcsolgatni. Nem telt bele 2 hónap és töröltem a windows particiót a gépről, mert egyszerűen nem volt rá szükség.
    Ilyenkor szokták mondogatni, hogy de ő .NET-re fejleszt, ahhoz meg windows kell. Ezt készséggel el is tudom fogadni, de ez egy rétegigény, ami pont azért nem érint mindenkit, mert egy adott platformhoz kötött. (Kb. olyan, mintha azt mondanám, hogy azért nem szeretem a windowst mert nincs rajta X-Code)
    A lényeg: a windows csak addig jó, amíg ki nem próbáltál mást. És a kipróbálás alatt nem azt értem, hogy megnyomkodod a mediamartban, hanem napi szinten használod huzamosabb ideig. Azt is elfogadom, ha valaki nem akar kipróbálni mást, mert jó neki, ami van, csak akkor nem elegáns más rendszerekről véleményt formálni.
  • fergusonpapa
    #7
    ülj le egyes!

    win7 macbookra? gratulálok.

    a mobil piacot meg h akarod öszehasonitani mikor android bármien márkánál futt az iphone meg csak egynél,mig elöbbit minden kinai szarra is ráteszik johogy nö a részedeséde,mig az apple csak minöségi (felsökategoriás)készüléket ad.

    ez olyan mint ha összehasonlitanád ha suzuki jobb nyártó mint a ferrari mert jobb a piaci részesedése :DDD
  • Gerygrey
    #6
    "Nem lehetetlen az Apple-l fel venni a versenyt, csak k...a nehez!!! :D"

    Mármint az Apple-nek versenyben maradni? Lásd Android a smartphone-piacon.

    "Nem latjak a gyartok, barmit is krehalnak azon meg mindig csak winf.s fog futni, nem LION! Es itt el is van asva a dolog."

    Szerintem meg nem. Én ha vennék Apple laptopot (a dizájn, a képernyő és az anyagminőség miatt, mert abban tényleg jók) akkor első nap Win7 kerülne rá, mert jó.

    "Plusz az Apple egyeb hatterszolgaltatasaival hol akarnak versenyezni?"

    Mint pl?

    "Hadjuk mar... "

    Szerintem is haGYjuk :)
  • asgh
    #5
    Az a különbség, hogy mind a windows, mind a rá írt programok alapvetően a desktop PCk erőforrásat veszik alapul (néha még azt sem). A fejlesztők úgy gondolkodnak, hogy ha nem elég erős a géped, akkor viszonylag olcsón felpumpolhatod a megfelelő szintre. Az ultrabookok nem netbookok, azoknak a PCtől elvárt funkciókkal illene rendelkezniük ezért nagyon nehéz a teljesítmény csökkenésével járó kompromisszumokat hozni.
    Az apple megteheti, hogy a viszonylag szűk termékpalettájához optimalizálja az oprendszerét, így pl. az Air meglepően jól használnató gép lett, a MacBookPro széria pedig - felhasználói szempontból - szinte semmiben sem gyengébb, mint az asztali gépeik. Az OSX-re fejlesztők ugyanis pontosan tudják, hogy milyen hardverre fejlesztenek és annak hol vannak a korlátai.
    A windows platformra szállító hardvergyártók viszont parázhatnak, hogy ha a vékony kialakítás miatt gyengébb teljesítményt produkálnak, akkor az egész termékük megy a levesbe, vagy pár hónappal később előáll a konkurencia +2Mh-el erősebb megoldással és onnantól az ő cuccuk a kutyának sem kell.
    Jah és erre jön rá az is, hogy ebben a kategóriában nem igazán tudnak az apple alá menni árban, legalábbis nem abban a nagyságrendben, hogy számítson (nagyjából az 1000usd körül mozognak).
  • TommeyIkya
    #4
    Nekem például azonnal megfordult a fejemben, hogy vennék ilyet magamnak, öcsémnek és még a páromnak is. :)

    Az egész cikkben nem értettem milyen Apple termékekre gondol a cikk író. Ha az iPad-ra, akkor az nem vetélytárs egy ilyennek, ha a MacBook Pro/Air-re, akkor sem mert árban annyival alatta van, hogy nem éri meg. Persze a fanok már biztos beleszoktak az oroszlánba, de aki az utóbbi 10évben Windowst használt, az a Win7-tel is nagyon jól el van, hiányérzet nélkül. A legtöbb játékot és programot erre fejlesztik, böngészéshez meg végképp minek 350k-t adni egy gépért?! :)

    Amúgy engem is érdekelne milyen háttérszolgáltatásokra gondolsz? MS-nek is ott van 25GB SkyDrive, Office Live, minden Live. Mondjuk az MSN-en kívül a többire sose volt szükségem/igényem. Firefox-nak is van szinkronizációs szolgáltatása, azt sem használom, Ubuntunak is van felhős tárhely szolgáltatása, az sem érdekel, még Wualam is van, de azt se használom.. Majd ha a legújabb filmeket és zenéket lehet potom pénzért nézni FullHD-ban/hallgatni FLAC-ban itt Mo.-n is, akkor átértékelhetjük a háttérszolgáltatások nyújtotta előnyöket.
  • mad mind
    #3
    Miért lenne nehéz? Laptop szinten, sehol sincs az apple, pedig van laptopja. Az hogy ezek minimálisan hasonlítanak az airre, az a notebook kialakításból adódik, ráadásul ezt nem tudta levédetni a pityu.
    Notebooknál, milyen háttérszolgáltatásról beszélsz? Csak az oprendszer a lényeg, amiben alig van különbség, a lion semmivel se jobb mint egy win7 vagy linux.
  • sg1oneill
    #2
    Hat mi mast erdemel az aki csak koppintani tud? :) de jol gondolkodnak az tuti, persze hogy elfognak bukni. Javitok: akkor megsem gondolkodnak jol :D
    Nem lehetetlen az Apple-l fel venni a versenyt, csak k...a nehez!!! :D
    Nem latjak a gyartok, barmit is krehalnak azon meg mindig csak winf.s fog futni, nem LION! Es itt el is van asva a dolog. Plusz az Apple egyeb hatterszolgaltatasaival hol akarnak versenyezni?
    Hadjuk mar...
  • llaszlo
    #1
    Ahogy elnézem ezeket a gépeket, hmmm per lesz. :D :D :D