194
  • Merces
    #154
    ...na akkor most álltalánositok,mivel nem szeretnék mindenkinek külön válaszoltagni, előre leszögezem hogy nem vagyok érzelgős tipus ha kell külösebb probléma nélkül megölöm az ebédre szánt állatot, de aki olyan hülyeségeket puffogtat hogy arra van szánva, meg hogy nem sajnálja az valószinűleg életében nem látott még haszonállatot, még kevésbé ölt meg olyat, arrol meg fogalma sincs hogy mi zajlik egy ,csirkefarmon, vágóhidon,szóval csak a saját tudatlanságát ,vagy bigottságát bizonygatja, esetleg játsza itt nekünk a kemény Jánost.
    ...Különben ha a szinetikus hus elterjed valószinű a haszonállatok többségének befellegzett.......valahogy nem tudom sajnálni........
  • 7HTH7
    #153
    Szerintem amiatt aggódnak, hogy a tápoldatmaradvány miatt lesz rossz íze.
  • Molnibalage
    #152
    A másik az, hogy ha tényleg beválik, akkor hány ember tudja megkülönböztetni őket. Már 5-6 éve is tudtak olyna műbőrt gyártani, hogy a szakértők is benézték és valódinak értékelték egy teszten.

    A technológia és K+F ide vezet.

    Egyébként meg nem értem, hogy egy lombikban nőtt hús, ha kémiailag megegyezne egy állatban levővel mitől lenne rosszabb...
  • Molnibalage
    #151
    Írd meg Tiborunak a koteo blogra.
  • 7HTH7
    #150
    Ja és még így utólag megjegyzem, nem tömtem magamba napi több kiló étrendkiegészítőt. Sőt, egyáltalán nem ettem semmiféle étrendkiegészítőt, mégis elég izmos lettem némi mozgástól :D
  • 7HTH7
    #149
    Én gyerek korom óta vega vagyok. Történetesen, a mostohaapám nagy húsevő volt, szóval hús hússal volt a menü, én meg egy idő után megutáltam. Pontosabban már elég komoly bajaim voltak tőle, mert folyton kihánytam a sok zsíros vackot és olyan magas volt a gyomorsavam, hogy ha azt azon az étrenden élek továbbra is, akkor lehet már nem is élnék. Megjegyzem akkoriban elég sovány is voltam.

    Na de a lényeg, hogy rájöttem, hogy mitől vagyok mindig rosszul és mi az ami nem kell nekem. Amint átálltam vega étrendre eléggé megvastagodtam és a gyomorbántalmaim is elmúltak.

    Nem tudom sokan honnan szedik ezt a "minden vega csontsovány és gyenge" téveszmét, de én valahogy nem ezt tapasztaltam. Én magam se vagyok sovány, sőt, még az átlagosnál kicsit vaskosabb is vagyok. 174 centi magas vagyok és 87 kiló.
    De az a vicc, hogy aki vegát eddig megismertem életemben az mind kicsit izmosabb alkatú volt az átlagnál.
    Szóval szerintem ez csak egy téveszme. Gondolom onnan ered, hogy a fogyókúrázók gyakran áttérnek pár hónapra vega étrendre. Az tény, hogy jelentősen fogynak, de csak egy ideig, míg a zsír le nem megy. Utána már inkább izom rakódik az emberre. Ez kb 1-2 év után látszódik meg ahogy észrevettem.

    Persze én aktívan sportoltam 17 éves koromig, ennek is köze lehet ahhoz, hogy kicsit vaskosabb vagyok az átlagnál, de 9 éve abbahagytam a sportolást és ahhoz képest nem sokat adtam le. Anno 92-93 kiló voltam csúcsformában, szóval a mozgásszegény életvitelemhez képest nem adtam le sokat és nem is híztam el.

    Csontom még sosem tört el, pedig több olyan sportot is űztem, ahol lett volna rá lehetőségem bőven, pl kyokushin, judo, bringaversenyzés. Úgyhogy nem lehet mondani, hogy törékeny lennék :)

    Betegségekről annyit, hogy nagyon ritkán vagyok beteg, talán 2-3 évente egyszer egy infulenza. Azzal se kell orvoshoz mennem, mert 1-2 nap múlva már kutya bajom sincs.

    Szokták még mondani, hogy a vegáknak alacsony a vörösvérsejtszáma meg ilyenek. Hát valahogy nem ezt vettem észre. Sportorvosin sose volt ezzel gond. Még elég magas is volt a vörösvérsejtszámom.

    Szóval szerintem amiket itt írkálnak sokan a vegákkal kapcsolatban az egy nagy hülyeség. Többnyire olyanok írják ezeket, akiknek nincs évek óta vega ismerősük a környezetükben. Vagy ők maguk csalódtak mikor megpróbáltak így élni, mert hiányzott a husika íze nekik és nem volt lelki erejük a függőséget legyőzni :)

    Na de ne csak a husevő vs vega háborúról beszéljek, hozzászólok a cikk tartalmához is.

    Én ugyan nem fogok enni ilyen lombikhúst, de amúgy jónak tartom az ötletet, ugyanis a Föld népessége megállíthatatlanul növekszik és az emberek egy részének esze ágában sincs vegává válnia. A hús előállítása a jelenlegi módszerekkel hatalmas biomassza igényű dolog, ekkora mértékű népességnövekedéssel egyértelműen tarthatatlan ez a gazdálkodás.

    Egy húsevő ember ellátása nagyjából 20x annyi termőföldet igényel, mint egy vegáé. Nem véletlen sok a vega Indiában és Kínában. Ha mindenki annyi húst akarna ott enni, mint itt Európában szokás, akkor sokkal súlyosabb éhinség lenne arrafelé.

    Persze az se rossz érv a lombikhús mellett, hogy nem kell hozzá állatokat leölni. Tényleg itt lenne már az ideje kilépni a barbár kőkorból.

    Ha most ránk találna egy idegen civilizáció nem biztos, hogy szivesen felvenné velünk a kapcsolatot és segítene nekünk. Gondoljátok csak a helyükbe magatokat.
    Találtok egy bolygót ahol egy értelmes faj lakik, technikailag még fejletlen a csillagközi utazáshoz, de jól látszik, hogy van esélye elérni azt a szintet, mivel már próbálkozik meghódítani a világűrt. Itt elgondolkodol, hogy talán lehet hasznos lenne nekik némi segítséget nyújtani a fejlődéshez, mivel a világűr nagyon üres, kevés az értelmes faj és a lakott bolygó ezért minden új barát jól jöhet.
    Igenám, csak észreveszed, hogy a faj ragadozó és elég primitív véres módszerekkel gyilkolja a bolygóján élő többi hozzá hasonló felépítésű fajt. Na ez egyből ellenszenvet vált ki benned. Aztán mikor meglátják, hogy ez a faj még a saját fajtársait is előszeretettel gyilkolássza, akkor rádöbbensz, hogy talán mégse lenne olyan jó ötlet segíteni rajta, hisz te csak egy idegen vagy, nem a fajtársa, sőt még csak nem is a bolygóján élő másik faj. Ha velük így bánik, akkor majd te mit kaphatsz később, ha felveszed velük a kapcsolatot?

    Szerintem kétféle döntésed maradna. Egyik, hogy békéhagyod és reménykedsz benne, hogy sosem fog odáig eljutni ez a faj, hogy képes legyen csillagközi utazásra. A másik lehetőség, hogy kipusztítod míg még nem késő...

    Nos, talán ezt felismerve jutott arra a véleményre egy neves fizikus nemrég, hogy talán jobb lenne, ha csendben maradnánk...
  • Balumann
    #148
    Az a baj, hogy az emberek többsége olyan lökött, hogy biztos nem fogják ebben a jót látni. Már előre látom ahogy megjelenik a különböző konteos, Szendigáboros oldalakon, hogy ez is egy újabb emberiség ellen elkövetett bűn, ez okoz minden betegséget meg problémát, csak azt akarják hogy még betegebbek legyünk hogy el tudják adni a gyógyszereket, stb..
  • dyra
    #147
    Jó lenne ez nagyon is. Lehetőségünk van (lenne) olyan harmóniában élni a világgal mint előttünk még egy fajnak sem. Nagyon utópisztikus és jó érzés arra gondolni, hogy elfog jönni az idő, hogy nem kell állatokat öljünk azért, hogy mi együnk. Persze a sok Vadász nem tudom mit szól ehhez, csak sejtem, hogy ők továbbra is fent akarják majd "tartani" az egészséges erdei vadállat számot (mert ugye mi emberek mindent jobban tudunk). Én örömmel vásárolnák ilyen húst!
  • Lollerka
    #146
    mindenrol a penz dont, ha sokkal oclsobb lesz mint a rendes hus akkor tuti bevagodik a piacra mert eleg sokan vannak akik nem engedhetik meg amguknak h minden 2-3 nap egyenek hust,. csak esetleg szalamit v vlmi hasonlot esznek hetkoznap es hetvegen esznek hust

    ha ugyan az a taperteke es feherjei stb mint a rendes husnak es siman megennem
  • MZaXiMuS
    #145
    Á, nagy az energiaigénye. Replikátor-fejadagokat szabnak ki a legénység tagjainak.. :) Ez már kissé off téma, nem baj, az on már úgyis túl lett tárgyalva kb. :)
  • Chocho
    #144
    Ezzel csak annyi a baj, hogy a sorozatban és a filmben sem élnek az általa nyújtott lehetőségekkel, lévén nem lenne plot, hisz ezzel a kütyüvel kb. mindent meg lehetne oldani. :)
  • MZaXiMuS
    #143
    Nekem is a replikátor jutott eszembe, mikor a cikket olvastam .. :-)
  • Narxis
    #142
    Nincs mese, építene kell egy ilyet:

  • mferi87
    #141
    http://www.youtube.com/watch?v=SNB0kb1N-pU

    ezután a videó után szerintem meg lehet barátkozni a in vitro hús fogalmával. Én eszek húst, mert a szervezetnek szüksége van rá, és vega cuccokkal nem lehetetlen, de nehéz pótolni. Aki akar az egyen házilag tenyésztett állatot, azt támogatom, de hogy ilyen körülmények között tartott és leölt állatot egyek, ahhoz semmi kedvem.
    Még ha haszonállat is, kijár neki annyi tisztelet, hogy ne így végezze.
  • MZaXiMuS
    #140
    A belinkelt "vega" óriás testépítők is alátámásztják, hogy a laborhús jó ötlet és újabb fejlesztés; mert ezek a növényevő kondisok tuti, hogy napi több kiló étrendkiegészítő és hasonló cuccokat nyomnak magukba (vitaminokat, multiminerált, tömény fehérje tömegnövelőket, kreatint, és még ki tudja mit : ). Egyáltalán nem a növényektől nőttek ekkorára, hanem ahogy kvp is írta, a modernt technika segítségével. És ha elfogadjuk a multivita/minerál-tablettákat (azok sem nőnek a természetben maguktól ) , miért ne növesztenénk csirkeszárnyat is laborban .. :)
  • mousee
    #139
    Nem mintha igazán érdekelne valakit, de azért elmondom én is a véleményemet, ha már kialakult ez a vega vs húsevő csata :)

    Én magam is vega vagyok, de semmiféle elv nem hajt, a döntés a következőképpen alakult: Sikerült apám egyik kollégáján keresztül a saját szememmel látni, hogy milyen körülmények között, és hogyan lesz az élő állatból sajtkabátos szalámi, és egyéb húsipari termék. Hát, mit ne mondjak, elég gyomorforgató volt. Akkor eldöntöttem hogy többé ilyen gyárilag feldolgozott húst nem fogok enni. Később azt vettem észre, hogy vidéki rokonoknál felszolgált háztáji baromfiból készült étel sem ízlik, szóval volt egy pont, amikor elfordultam attól is. Egyszerűen nem jön be az íze. Viszont rengeteg gyümölcsöt és zöldséget kajálok, olajos magvakat is kimondottan kedvelem, és igyekszem a gabonaféléket minimumra szorítani az étrendemben.

    5. éve vagyok teljesen vega, szeretek a társaság középpontjában lenni, ökörködni, röhögni, jó helyekre járkálni, kirándulni, bulizni, járok rendszeresen futni, bicajjal megyek melóba, edzeni járok, és elég rég csapott le betegség a lábamról. Meló mellett folyamatosan bővítem az informatikai tudásomat, mellékállásból csurran cseppen. Nem vagyok se fáradékony, se dekoncentrált, sőt, azt vettem észre hogy kevesebb alvással is beérem.

    És itt be is fejeztem, ezen a poston kívül nem is akarok dicsekedni, vagy felvágni a fogyatékosságommal :) Mindenki azt eszik, ami neki jólesik, a döntés a saját kezében van.

    On:
    Szintetikus hús... hát... aki idáig húst evett, az nagyon nehezen fogja rászánni magát a "műhúsra". Plusz írta is már valaki, hogy szeretnek a gyártási költségeken spórolni, ebből kifolyólag tényleg elég sok szintetikus szar kerülhet a rendszerbe, mert az olcsóbb, és "a jónépnek jó lesz az". De a fejlesztést mindenképp támogatom, feleslegesen ne öljünk állatokat, főleg ne úgy, hogy 3 hét után dobjuk ki a hűtőből a meg nem evett húst.

    Inkább a gondolkodásmódon kéne változtatni, hogy ne pocsékoljunk mint az állat... Reménykedni azért még szabad...
  • Molnibalage
    #138
    Ez a portás egyén valami hihetetlenül elvetemülten sötét...
  • kutyak
    #137
    A vega kérdéshez: én még nem láttam olyan folyamatosan nehéz fizikai munkát végző embert, aki ne evett volna húst. A napi egy óra edzés nem számít nehéz fizikai munkának, a nyolc órán keresztüli betonlapátolás viszont igen. Persze ilyenkor jönnek azzal, hogy "szombaton voltam a havernál kerítést betonozni, jobban bírtam mint a sok hájas húsevő". Ez akár igaz is lehet, de a hangsúly a folyamatos-on van. Vajon vasárnap este is ugyanúgy bírtad volna kölesfejfújton? És hétfőn, kedden... heti öt napon át, egész évben?

  • Meridian
    #136
    Úgy van. Mellesleg a növényevőknek kell pihenniük az étkezések közt, mivel nem tudják gyorsan megemészteni a táplálékot - kérődzniük is kell, ami nem más mint baktériumok segédletével a cellulóz lebontása. A ragadozók praktikusságból pihennek. Ugyanis nekik nehezebb beszerezni a táplálékot, pl egy tigris egy-egy éjjel akár 50 km-t is megtesz a préda felkutatásának céljából.
    Aztán ha az megvan akkor jóideig elvan vele, mert koncentráltabban és könnyebben emészthetően van benne az energia. Erre utal a jóval rövidebb bélrendszer is.
    De a vadászat energiaigényes, éppen ezért is kell sok és könnyen beszerezhető energia egy ragadozónak.
  • Alfa Of NS
    #135
    "Egyszerű kémia az egész. Ha húst eszel akkor a testednek le kell bontani előbb aminosavakra, hogy izmot tudjon csinálni belőlük. Ez energiába kerül és nagyon rossz hatásfokkal is működik. Nem véletlen, hogy a húsevő állatoknak rengeteget kell aludni(elég csak a macskát,kutyát,oroszlánt megfigyelni). "

    Minden fehérjét le kell bontani előbb, hogy aztán hasznosuljon, a növényit is. Amúgy a növények annyira gyatra energiaforrások, hogy a növényevő állatoknak egész nap zabálniuk kell, hogy kellő energiát vegyenek magukhoz, míg a húsevőknek elég egy-két naponta rövid ideig enniük.
  • Meridian
    #134
    Erről megkérdeztél már egy rendes fogorvost is? Mert 'eccer egy nekem ecsetelte, hogy nekem nincsenek is rossz állapotban a fogaim... egy vegáshoz képest. Az enyémek szépen tömhetőek, mivel van mit fúrni, faragni és tömni. De egy vegásnak csontig elkopnak a fogaik, a fogászok rémálma egy vegás fogsor...
  • Meridian
    #133
    Naccerű... ezt a kaját még a vegetáriánusok és a krisnások is megehetik.
    :P
  • B0nFire
    #132
    Izom, tehát sejtekből áll. A sejteket lehet tenyészteni mesterséges körülmények között. Tehát elvileg egy db osztódásra képes sejt is elég -- elméletileg -- bármekkora mennyiségű hús előállítására. Sejtet meg élő állatból lehet kinyerni, de ez bagatell. Kisebb dolog, mint a biopszia. Egy tű és egy szúrás, és megvan a szövet. Utána az állat élhet nyugodtan.

    Ez a lényege.
  • Omega
    #131
    De hogy készül ez a hús meg egyáltalán miből van? Erről egy szó sincs a cikkben. A hús izomszövet, azt is állítanak elő, vagy ez csak hasonlít rá, mert akkor ez tényleg nem jó dolog.
    Amúgy nem jött meg az étvágyam.
  • philcsy
    #130
    Itt konkrétan aminosavakról beszéltem.
    itt olvashatsz róla bővebbn
  • wraithLord
    #129
    Vagyis pontosítva: első esetben az állatokkal magát a baktériumtömeget etetik meg, de ki is lehet vonni a sejtekből a fehérjét (általában emberi fogyasztásra szánt termékek esetén.
    Viszont egyszerűbb olyan baktériumtörzzsel dolgozni, ami eleve a környezetébe kiválasztja a terméket, és nem kell a sejttömeggel babrálni...
  • wraithLord
    #128
    Te most a Single Cell Protein nevű "találmányra" gondolsz, vagy olyan génsebészeti eljárásra, amivel megoldották, hogy baktériumsejtek aminosavakat válasszanak ki extracellulárisan?
    Mert első esetben a magát a baktériumsejtet kell megenni, másik esetben pedig a baktériumtenyészet tápközegéből lehet kiszűrni a terméket (aminosavat).
  • wraithLord
    #127
    Ja, bocs, félreértettem a kommented. :)
  • philcsy
    #126
    Igen, de a rost elnevezést mi találtuk ki nem a növényevő állatok. :)
  • philcsy
    #125
    Egyáltalán nem drága. Több ezer tonna/év mennyiségben gyártanak aminosavakat fermentációval, amihez az esetek többségében génmódosított baktériumot használnak. Annyira olcsó, hogy állatoknak is adják táplálékkiegészítőnek.
    Te a tömegnövelő fehérjékről beszélsz. Azokat tényleg úgy gyártják.
  • wraithLord
    #124
    Ilyen értelemben azt hívjuk rostnak, amit nem tudunk megemészteni. Nekünk a pl. cellulózstruktúrák jobbára rostanyagnak minősülnek, de a növényevőknek jobbára nem, mert különben nem növényevőknek hívnák őket.
  • moikboy
    #123
    <i>"Az energiához meg glükóz kell a szervezetnek. Ami meg a gyümölcsökbe van és azonnal hasznosul is. Bármi mást eszel azt a testnek glükózzá kell alakítani ami szintén fölösleges energia és rengeteg emésztő enzim pazarlás."</i>

    Hülyegyerek, ha ez így lenne, akkor kurvára egészséges lenne szőlőcukrot zabálni magában. Tudod, hogy mégis miért nem tesszük? Mert kurvára nem az. Ha tiszta glükózt viszel be a szervezetedbe, akkor valóban gyorsan felszívódik, de a szervezet regulációs mechanizmusai azonnal igen erős inzulinválaszt adnak a bevitt glükózra. Hadd ne mondjam, hogy ha éppen nem edzés után vagy, és az izmaidba nem tud elraktározódni a bevitt energiamennyiség glikogén formájában, akkor mi lesz a glükózodból... Elárulom: háj.

    A ragadozók pedig nem azért alszanak mert annyira lefárasztaná őket az emésztés, hanem mert tartalékolják az energiájukat a vadászatra, ott ugyanis a túlélésük múlik azon, hogy mekkora erőkifejtésre képesek pár másodperces időtartam alatt.
    Mit gondolsz, az evolúció nem rostálta volna ki a ragadozókat, ha valóban ennyi hátránya lenne a húsevésnek? Szerinted miért nem növényevő minden állat? És miért nem növényevő minden ember? Ó, gondolom azért, mert az ember csak az elmúlt párezer évben tért át a húsevésre :D Akkor szerinted a mamutok mégis mitől pusztultak ki? :D
  • philcsy
    #122
    A legnagyobb állatok a bálnák, mindenevők.

    A növények nagy része rost. A rostokat nem emészted meg, azok áthaladnak rajtad. A növények tápértéke, a terméseket leszámítva, alacsony. Egy növényevőnek folyamatosan enni kell. A ragadozók azért pihennek sokkal többet, mert megtehetik. Nem kell folyamatosan táplálékot keresniük.
  • philcsy
    #121
    A növényi fehérjét ugyanúgy le kell bontani mint az állatit.
  • philcsy
    #120
    Én úgy tudom a mioglobin adja a hús színét. Ez raktározza az izomszövetben az oxigént.
  • moikboy
    #119
    Hát én még nem találkoztam ilyennel, de tuti, hogy jó drága lenne :D
    Így is kiváló hasznosulással bíró fehérjekészítményt lehet előállítani simán tejsavóból szűréssel:
  • philcsy
    #118
    "Arról meg nem is beszélve hogy boldog boldogtalan tolja a táplálék kiegésszítőket ami szintén szintetikus fehérje, de persze ez nem számít."
    Van egy érdekes fogalom: bioszintetikus.
    Szintetikus, mert gyárban gyártja az ember, de bio mert élőlények termelik. A megoldás génmódosított baktériumok, amelyek nagy mennyiségű felesleges aminosavat termelnek. Na ez kerül a táplálékkiegészítők nagy részébe.
  • moikboy
    #117
    Sőt, még a gerincesek közül is főleg az emlősök és a madarak lettek kikiáltva érző lénynek. Holott például egy polip sokkal nagyobb agytérfogattal, és feltehetőleg sokkal fejlettebb intelligenciával rendelkezik mint egy csirke a kupaknyi agyával.
  • philcsy
    #116
    Úgy hasonlítod össze őket mintha nem lenne mindenevő kategória.
  • philcsy
    #115
    "Soha az életben nem tudnál megenni egy nyers disznót vagy marhát de még csirkét sem a technológiánk nélkül(főzés,darálás)."
    Ez csak gusztus kérdése. Ettem már nyersen húst kíváncsiságból. Nem a rágással volt a probléma hanem a lenyeléssel, ha érted mire gondolok.