358
  • Kara kán
    #318
    Köszönjük, Emese!
    Maga olyan okos.
  • Lollerka
    #317
    szerintem a holdon levo koloniaknak az lenne a lenyege h kiprobaljak a technologiat, nincs legkor, kotott oxigen van, jegbe zart viz, attol fuggoen melyik oldalon van a kolonia meleg/hideg

    de az osszes planetaval egy gond van, az h nem lesz tokeletesen ugyan olyan mint a fold, teny hogy van viz, de tiszta h2o nem eleg a tuleleshez, az asvanyi anyagokat meg zacskoban fogjuk vinni? (itt a holdra es olyan bolygokra gondolok amiknek nincs kozel lelegezheto atmoszferajuk es olyan legkor h ne kelljen urruhaban setalgatni rajta, mert hogy robotbanyaszassal soook ideig nem csinalnank semmit az tuti)

    a magneses terre lattam SGn egy megoldast, eleg egyszeru, csak egy bazieros magnes kell hozza:D

    nem tudom, szerintem az embereknek nem a bolygok kolonizalasan kellene torniuk az eszuket, hanem olyan urhajo letrehozasan ami fent tudja tartani az eletet

    sok bolygo van ahol van viz, asvanyok es minden ami kell, sokkal jobb nekunk ertukmenni, kitermelni, raktarozni, mintsem egy egesz bolygot benepesiteni, tudom h ez messze van, de tobb ertelmet latom, egy mozgo flotta megis csak jobb esellyel el tul mindent mint egy bolygon elo civilizacio(lasd, vlmi gebasz van hova megyunk innen?)

    ha vlki felhozza azt h a nomat elet nem olyan jo mint a helyhezkotott annak uzenem h az urhajok az eletter nem a bolygo, az urhajon allithato legkor van, konnyebb megoldani a sugarzasi problemakat(mint egy bolygon ahol ezek fennalnak, teny h van olyan bolygo amin ilyen problema nincs)

    summa summarum, 2 lehetoseg van(mint mindig az eletben^^)

    A-olyan urhajok amin lehet elni, amik kepesek kitermelni az elethez szukseges dolgokat es vegso soron uj urhajokat epiteni(szerintem ehhez szukseges az emberi onfelaldozas h nem ker fizetest azert h a kozert dolgozik, viszont ezert csak moslegszeru kajat kap, ugy mint kinaban a szegeny emberek)

    B-a leheto legjobban foldre hasonlito bolygot megtalalni
    ez a lehetoseg sokkal jobb, viszont ha talalunk is, az tobb mint valoszinu h messze lesz, es keves ilyen bolygo van, bar teny h kevesebb dolgot kell megoldani technologiai teren mint az urhajos modszerrel
  • Kara kán
    #316
    Nos, igen: ha a szívemre hallgatok, akkor hozzád állok közelebb, ha meg az eszemre, akkor a szkeptikusokhoz. Én is szeretek álmodozni, de nagy projekteket az ember egyedül nem tudja megvalósítani, sőt, kis csapattal sem. Emiatt, szeretjük, nem szeretjük, muszáj valamilyen szinten betagozódni a jelenlegi társadalomba.
    Egyébként, ilyenkor ősz vége felé engem inkább a hétköznapi dolgok foglalkoztatnak, például miként lehetne a lakást befűteni úgy, hogy minél kevesebb gázt használunk, amely megjegyzem orosz gáz (energiafüggőség). Ezeken kellene agyalnunk inkább szerintem, talán így közelebb jutnánk egy marsi kolónia fenntartásának lehetőségeihez is.
    "Aki sokat markol, az keveset fog." - ugye ismerős? Épp azon gondolkodtam, hogy az elmúlt 20 év alatt milyen szépen kiépült itt az autópályahálózat, de mennyire ki van zsigerelve a magyar lakosság, amelynek csökken a lélekszáma. Akkor meg kinek épültek ezek a szép autópályák? Köztereinkről lassan sikerült eltakarítani a kommunista mocskot, talán csak az erősen ellentmondásos Károlyi Mihály szobra szúrja még a szemet a Parlament szomszédságában. Kő- és fémszobrok - de lesz-e, aki ezeket megkoszorúzza? Lesz-e ereje a politikisianknak és tudósainknak leszállni a fellegekből a napi valóság talajára és úgy cselekedni, hogy a haza fényre derüljön és a 20 éve elnyert politikai szabadság mellé gazdasági szabadság is megteremtődjön; de főleg belbiztonság legyen, és az országban garázdálkodó pitiáner bűnözők, antiszociális csoportok, maffiózók és korrupt hivatalnokok garázdálkodása befejeződjön? Mert ez előfeltétele bármiféle tudományos álomnak és tervnek. Már az ókoriak is tudták, hogy ami az égben, az van vagy lesz a Földön is. Én ezt megfordítanám: ami a Földön, az lesz az égben is!
  • dronkZero
    #315
    "MINDEN BOLYGÓNAK SZÖKIK VALAMILYEN MÉRTÉKBEN A LÉGKÖRE,"

    Igen. A Marsnak meg olyan mértékben szökik, hogy az megakadályoz mindenféle terraformálási kísérletet. Ez volt az én alap állításom, ebből indult a vita.

    Erre kezdtél el beszélni arról, hogy a Földnek sem lenne már légköre, ha nem pótlódna, ami meg egy orbitális marhaság, mert a Földnek nem azért van még légköre, mert szökik, csak pótlódik, hanem mert SOKKAL KISSEBB mértékben szökik, mint a Marsé, a magnetoszféra, és a nagyobb gravitáció miatt.

    Aztán erőlteted ezt a pótlódás faszságot.
    Gázosítod a marskőzetet? Rendben, lefújja a napszél. Gázosítod tovább? AZT IS lefújja a napszél.
    És a bolygót mi fogja pótolni? Elgázosítottad és elküldted a mélyűrbe a Mars felét, és atmoszférád még mindig nincs, a gravitációd meg további felére csökkent. Hát ezzel aztán tényleg előbbre vagyunk.
    A bolygó anyagát nem anyu veszi a bó'tban, az annyi van a Marsnak, amennyi.

    Aha, persze, az aszteroida-bombázás. Na, az tényleg megoldaná a dolgot, azt aláírom. Egy cseppet munkaigényesebb, mint egy szimpla Mars-kolónia, ahová eredetileg menni akartál, meg mondjuk eltart úgy pár százmillió évig, mire szignifikánsan megnöveled a Marsot, de végülis "könnyedén" megy az, tényleg... Mi az neked, 140-es IQ-val rendelkező szuperkockának, összelapátolni kilenctized földtömegnyi sziklát? Űrhajók milliárdjait építeni csak azért, hogy aztán rászigszallagozd egy nagy kőre, aztán megpróbáld eltalálni vele a Marsot, amikor közel jár, közben elképzelhetetlen mennyiségű üzemanyagot elhasználva... Aztán persze megvárni, amíg újra megszilárdul és kihűl a kéreg... Hát ez valóban megvalósíthatónak tűnik, tényleg.

    Na jól van, ne fárassz a baromságaiddal, menj, biztos van még honlap, amit meg kell szerkesztened...
  • 7HTH7
    #314
    Jaja, tényleg van. De hiába magyarázom én azoknak, akik azt hiszik, hogy a Hold egy homogén kőgolyó :D

    Na tessék, nemrég akarták nekem bebizonyítani, hogy szomjan halnának a holdbázis lakói, erre találnak 4.5 millió liternyi vizet egyetlen kráterben XD

    A higanyból nagyon jó kis robbanószert lehet készíteni. Higany-fulminátot. ;)
  • nonicks
    #313
    én az előtte levő hsz-ekkel kapcsolatban írtam ezt(300 közül majd te kibogozod melyikre gondoltam)
  • Kara kán
    #312
    Van ott minden.
  • 7HTH7
    #311
    AZT A LINKET AZÉRT ADTAM, HOGY MEGÉRTSD: MINDEN BOLYGÓNAK SZÖKIK VALAMILYEN MÉRTÉKBEN A LÉGKÖRE, MERT ABBAN A HITBEN ÉLTÉL, HOGY A MAGNETOSZFÉRA ÉS A GRAVITÁCIÓ TELJES VÉDELMET AD.

    A MARS LÉGKÖRE PÓTOLHATÓ? HA SIKERÜLNE VALAMIKÉPP A VULKANIKUS TEVÉKENYSÉGET BEINDÍTANI. NE GONDOLD, HOGY A NAPSZÉL HATÁSÁT ÉS A FÖLDINÉL ALACSONYABB GRAVITÁCIÓT NEM TUDNÁ ELLENSÚLYOZNI AZ ERŐS VULKANIKUS AKTIVITÁS.

    KARA KÁN ASZTEROIDA BOMBÁZÓS FELVETÉSE IS KÖNNYEDÉN MEGOLDANÁ A PROBLÉMÁT.
  • halgatyó
    #310
    Hú de beindult ez a fórum, már követni se lehet. Mire megírok egy hozzászólást, addigra 100-zal tovább mennek. átmegyek olvasási üzemmódba.
  • dronkZero
    #309
    1.

    Vénusz:
    Saját magnetoszféra nincs.
    Gravitáció nagy.
    Ionoszféra nagy.
    Napszél nagyon erős.
    Közepes mértékben szökik az atmoszféra.

    Föld:
    Van magnetoszféra.
    Gravitáció nagy.
    Ionoszféra közepes.
    Napszél közepes.
    Alig szökik az atmoszféra.

    Mars:
    Magnetoszféra nincs.
    Gravitáció kicsi.
    Ionoszféra elhanyagolható.
    Napszél közepes.
    Gyakorlatilag elfogyott az atmoszféra.

    Titán:
    Magnetoszféra nincs.
    Gravitáció nagy.
    Ionoszféra kicsi.
    Napszél nagyon gyenge, és még a Szaturnusz is árnyékolja.
    Lassan szökik az atmoszférája, de még van sok.

    Ennyi. Igen, a Föld légköre is szökik el, de messze nem akkora mértékben, mint a Marsé. A Titán légköre sem szökik akkora mértékben, mint a Marsé. EZT írja le a TE linked.

    2.

    Igen, ha LENNE MIBŐL pótolni az atmoszférát a Marson, akkor lehetne terraformálni, de NINCS MIBŐL, ezt olyan nehéz felfogni? A Mars már az összes tartalékát elhasználta, amiből az atmoszféráját pótolni tudta volna, gyakorlatilag üresre fújta a napszél. Emellett ki is hűlt, nincs vulkanikus tevékenység rajta, a jollyjokered nem játszik.
    Ha odamész, és irdatlan melóval csinálsz neki atmoszférát valahogy, akkor AZT IS le fogja fújni a napszél, mert gyakorlatilag MINDEN szempontból a legszarabb helyzetben van az a bolygó az összes felsorolt közül.

    Tudod elkezdtem benne kételkedni, hogy jártál-e te VALAHA egyetemre. Ennél tényleg értelmesebbek szoktak lenni ott az emberek. Általában egy diplomás műszaki ember legkésőbb harmadjára fel szokta fogni a dolgokat, neked már ötödjére nem sikerült addig sem eljutnod, hogy nem egyváltozós a függvény...
  • halgatyó
    #308
    hmmm. Ha ennyire zavar mások agyalgatása, akkor miért olvasod?

    Senki se írta, hogy könnyű lesz gyökeret verni a Marson. Mindannyian tudjuk, hogy nehéz. De az a véleménye itt néhány embernek, hogy akkor is meg kell próbálni (neeeem, nem a karakán aprópénzéből, majd összedobják a többiek:-))

    Más. Ezt a szocializmus dolgot egy kissé túllihegitek itt néhányan. Ez nem politikai topic, azért most nem szeretnék hosszas vitába szállni senkivel. Azt azért megjegyezném, hogy az ilyen "ez a modell sehol sem működik" kijelentés nagyon messze van attól, hogy akkor mi az, ami működik? (úgy értem, jól.)

    Az, hogy Kínában kirakják a pusztába a lánygyermekeket... hát ezen még agyalj egy kicsit. Nem kell helyből legyalázni mindent, ami nem tetszik ennek a fos vadkapitalista szemétdombot, a világ egyik legaljasabb és legócskább rendszerét vad agresszióval az egész világra ráerőszakolni akaró néhány álliberális buznyáknak. Tetszik vagy nem tetszik, Kína bizony felfelé mászik, a miránk erőszakolt fosrendszer pedig lefelé, akár az álszocializmus.
  • dondore
    #307
    VERY NICE
  • Kornan
    #306
    Az első mondatról ez a reklám jut eszembe, sajna magyarul nem volt. :P
    http://www.youtube.com/watch?v=GcZ9aTTBxxE

    Egy vicces videó amit keresés közben találtam: chocolate rain

    :)
  • Kara kán
    #305
    Két irányt látok:
    1. egyrészt az államok tökölnek (ISS stb.)
    2. másrészt kezd apránként feltörekedni a magánszektor (Szűz Galaktikus stb.)
    Nagy terveket az 1. tud megvalósítani, az nem vitás, de kicsi teniszlabdákat egyre inkább tud pöckölni a privátszféra is.
    Gyakorlatilag Bill Géc, ha akarná, de a Google-fejesek is (Szergej Brin et al.) tudnának űrhajót kilőni az űrbe, és fognak is. Az Apolló projekt ha jól emlékszem max. 100 mrd $ volt.

    Ha itt borul a bili, akkor megfognak szaporodni az ilyen kitelepülési projektek is nagyon gyorsan.
    És igazából kezdetben nem kell terraformálni semmit, kis meleg kuckót kell kialakítani pár szobanövénnyel, és hagyni, hogy a hülyék nyuvasszák egymást.
    Nekem a régi csillagmérnöki álmom az volt, hogy az aszteroidaöv égitestjeit összelapátolni, és ráejteni a Marsra, de ez még odébb van. :-)
  • xyl
    #304
    Bocsi mindenkitől azért, hogy elindítottam a lavinát, csak példa lett volna. Amúgy meg: Bármilyen elnyomás alóli megszabadulás ideig-óráig persze nagyon jó, de valamilyen rendszerre mindenképpen szükség van, és bármelyik rendszer magában hordozza a saját "karikatúráját". Most nem találtam erre jobb szót.
  • Kara kán
    #303
    Ha nagyon őszinte akarok lenni, soha nem tetszett a demokrácia. Mindig is a lelkem mélyén a felvilágosult abszolút monarchiában hittem úgy istenigazából, de ezt ne mondd el senkinek.
  • Kara kán
    #302
    Te nem érted, hogy nincs visszaút?????
    Minimum a címet...
  • Grr1234
    #301
    Paradoxon szagot érzek. :P
  • Mat666
    #300
    Én csak arra lennék kíváncsi hogy melyik ország(ok) állnák a csillagászati költségeket az a gond hogy megint fantáziálnak minden fél-e mars kolonizációról na persze álmodni lehet az ingyen van ha arra gondolunk hogy az Iss is alig bírják befejezni meg már halottunk állandó holdbázisról de semmi nem valósult meg belőle vagy ha még is akkor 10-15 év késéssel ha egyel talán.
  • morden
    #299
    A mérnököknek nem a személteten kellene vitatkozni, hanem kivetni magukból pl azokat akik az alföldre terveztek 2 domb alá alagutat, sajnos több kárt okoznak az ilyenek a szakmának, mint bármi más.
    Egy másik dolog, hogy a tutibiztos két lábon állunk mérnökszemélet éppen az űrkutatásban nem annyira előnyös. Itt inkább az újító friss generációs mérnököket kellene előre nyomni. Pl ha most visszarepülnénk 20 évet az időbe és az itt forumózó maradi mérnökurnak/uraknak azt mondja valaki, hogy nekiállunk egy robotot küldeni a marsra, tuti lebeszélte volna őket, hogy az bizony képtelenség ( gondolom).
  • Rotyoka
    #298
    Mire eljutnák eddig a fejlettségi szintig, addigra már rég kiírtjuk magunkat, de 100%-san.
  • Grr1234
    #297
    Ja, és erre nem kérek semmiféle reagálást - ez nem sértegetés volt, hanem egyértelmű véleménynyilvánítás. ;)
  • Grr1234
    #296
    Őhm... Nem szeretnék egyik "táborba" se csatlakozni, de ezzel a kommenteddel -félig- magadat égetted. És még ti beszéltek az óriási értelmi szintetekről, amikor úgy összevesztetek ezen a picike kis... "feltevésen", mint óvodások a lapáton.
  • Artak
    #295
    7HTH7. Szeretném felhívni a figyelmed arra az aprócska tényre, hogy a marsnál a kis tömege folytán és a mágneses mező hiánya miatt sokkal nagyobb az űrbe eltávozó gázok mennyisége.
    Amíg volt vulkáni tevékenység a bolygón addig volt légköre is mivel volt mágneses mezeje is (valószínűleg).

    Nem tudok pontos adatokat mondani, de valószínű, hogy a marson soha sem lesz újra légkör mert a napszél és a kis gravitáció miatt nem lehet elég gyors ütemben pótolni.

    Igazából az a lényeg, hogy nem biztos, hogy csak vulkanikus tevékenységre van szükség hanem igen fontos a magnetoszféra is aminek a jelentőségét mintha te alábecsülnéd.

    Ráadásul TV-ben láttam, hogy a hihetetlenül okos tudósok azt mondták, hogy a napkitörések miatt a mars felszíne lakhatatlan amíg tart a kitörés. Utána meg arról áradoztak ezt meg azt telepítik majd be és azok oxigént fognak termelni. Gondolom azoknak nem gond a napkitörés...


  • Grr1234
    #294
    Emberek...?
  • Garou
    #293
    DronkZero olyan világosan leírta most a lényeget, hogy ennél jobban nem igazán lehet...

    De ahogy látom nehéz felfogni, hogy a világunk felfedezése, idegen égitestekre való utazás, stb tök más dolog minden szinten, mint komplett infrastruktúra, habitátok, mesterséges környezet kitelepítése, és ipari termelés megkezdése egy másik bolygón. Mondjuk ezt is leírták már itt...
  • 7HTH7
    #292
    KOmolyan kezd már elegem lenni, úgyhogy tényleg nem írok többet.

    FOGD MÁR FEL VÉGRE, HOGY A MARS ESETÉN NEM A MAGNETOSZFÉRA HIÁNYA ÉS A NAPSZÉL A LEGNAGYOBB PROBLÉMA, HANEM HOGY NINCS VULKANIKUS AKTIVITÁS, AMI AZ ELVESZTETT LÉGKÖRT PÓTOLNÁ. A MAGNETOSZFÉRÁVAL RENDELKEZŐ ÉS NAGY TÖMEGŰ ÉGITESTEK IS VESZÍTENEK LÉGKÖRT. EZT AZ IDÉZETT TANULMÁNYBAN IS LÁTHATOD. TE KOMOLYAN AZT HISZED, HOGY A FÖLDRŐL EGY NYOMORULT ATOM SE SZÖKIK KI A LÉGKÖRBŐL? MÉG A JUPITER IS VESZÍT A LÉGKÖRÉBŐL, PEDIG ANNAK AZTÁN VAN GRAVITÁCIÓS EREJE RENDESEN.

    MEGFELELŐ MÉRTÉKŰ VULKANIKUS TEVÉKENYSÉG KÉPES A LÉGKÖRVESZTESÉGET ELLENSÚLYOZNI BÁRMEKKORA IS AZ!!!
  • nonicks
    #291
    engem most egy kérdés foglalkoztat nagyon!
    Mi lenne, ha a Marson lenne valami kórokozó(vírus,baktérium vagy ilyesmi), és a Mars turisták összeszednék elhoznák a Földre, és a Földön mindenki kihalna ettől
  • Sir Ny
    #290
    "Csak ne az én adópénzemből."

    Khmm-khmm...

    Újabban nem tetszik a demokrácia? Mert bizony a demokrácia azt mondja ki, hogy a ( nem a te általad, hanem a többség által ) választott vezetők azt csinálnak a pénzeddel, amit akarnak. Minden olyan gondolat, mely szerint néked jogod lenne megszabni, hogy mit csináljon az állambácsi a pénzeddel, az ördögtől való.
  • dronkZero
    #289
    "Kinek is vannak ostoba elképzelései? Alapvető hiányosságaid vannak a témával kapcsolatban, amikre már többször is rámutattam."

    Arra a cikkre gondolsz, amit félreértelmeztél, és totál idióta következtetéseket vontál le belőle, és hogy ez nehogy kiderüljön, gondosan kerülöd a témát, amikor cáfollak linkkel?
    Hát ott bizony neked vannak ostoba elképzeléseid.
    De akkor még egyszer:
    1.(Dr.?) Bebesi Zs. nem állít semmi olyat, amit te a szájába akarsz adni. Éppen ellenkezőleg, azért példálózik a Marssal és a Vénusszal, hogy bemutassa, hogy mik a KÜLÖNBSÉGEK ezek közt az égitestek, és az őket érő napszél hatása közt. Tisztán és érthetően kifejti, hogy a Titán teljesen más eset, mint a Mars.
    2. Linkeltem Lammer egy cikkét, Lammerre Bebesi is hivatkozik. Abban leírja a két fő okot, ami a Mars légkörének elvesztését okozta, az egyik a napszél, a másik a kémiai lekötődés.
    3. Linkeltem wikipediát, ahol szintén Lammer az egyik referencia, és a szócikk konkrétan kimondja, hogy a Mars légkörveszteségének elsődleges oka a napszél pickup folyamatai.

    Ha nem érted, kérdezz. Egyelőre meg vagy cáfolva. Ezek után kifejezetten tenyérbemászó, hogy még neked áll feljebb.

    "Pontosan te nem vetted figyelembe. Jöttök itt nekem a napszél általi légkör erózióval, mint nyomós okkal a Mars terraformálhatatlanságára, közben figyelembe se vettétek, hogy ugyanez a jelenség a kis tömegű, de sűrű légkörrel rendelkező égitesteknél is jelen van,"

    Te meg az alapvető különbségeket nem veszed figyelembe, amik az égitestek közt vannak. És nem, egyáltalán nem ugyanaz a jelenség, ERRŐL SZÓL A KIBASZOTT CIKK, AMIT BELINKELTÉL. Legalább azt értenéd, amit te linkelsz, de úgy látom, 140-es IQval ez nem megy.

    "Sőt a légkör szökése még a Föld esetén is megfigyelhető, a magnetoszférát ne képzeld egy üvegbúrának ahonnan nem mehet ki semmi, mert nem az."

    De, az:
    "Earth’s magnetic field protects it from solar winds and prevents escape of ions, "
    Ezzel már nem tudok mit kezdeni, tévedsz, ragaszkodsz hozzá, nem vagy hajlandó utánanézni. Na, ezt úgy hívják, hogy ostobaság.

    "Ki kell ábrándítsalak, most se nyereséges. Ha az lenne, akkor nem okozott volna gondot, hogy kissé lenyirbálták a költségvetést."

    Aha, látom, hogy neked elsősorban az írott szöveg értelmezésével vannak nehézségeid. Egy szóval nem mondtam, hogy ma nyereséges.
    Az egyetlen nyeresége az USA-nak a holdraszállással az volt, hogy egyedüli világhatalom lett. Ez egyszeri "bevétel", de ezáltal megtérült az egész űrversenyre fordított összes energia. Amikor realizálódott a "profit", elzárták a pénzcsapot.

    "Nem a kérdésre válaszoltál. Én azt kérdeztem hányan tartották nyereségesnek a vállalkozást? Mert nem sokan..."

    Azt MINDENKI tudta, hogy az űrversenyen a világ irányítása múlik, úgyhogy ez megint epic fail.

    "Igen gazdaságosabb egy műholdhoz, űrállomáshoz vagy űrhajóhoz kibányászni ott a nyersanyagot, megépíteni és útra indítani, mint itt a Földön. Csak ugyebár eleinte magas a holdbázis telepítési költsége."

    Akkor ezek szerint nem érted azt a szót, hogy "gazdaságos". Ha valami 1000 év alatt térül meg, akkor az NEM gazdaságos.

    "Épp arról beszélek"

    Nem, te nem erről beszélsz, hanem mindenféle elbaszott elképzelésedről, hogy kinevették a mérnököket, meg hasonló ostobaságokról.

    "A többség még akkor is azon a véleményen volt, hogy lehetetlen. "

    Na ebben tényleg valószínűleg igazad van, sokan tényleg még ma is azt hiszik... :P

    "Te már csak tudod hídépítő barátom..."

    Tervező. Köszi.

    "Egy hidat szerintem nem olyan bonyolult megtervezni, mint egy teljesen autonóm robotot."

    Aha. Jól van akkor...
  • Kara kán
    #288
    Kérdés:

    Mekkora egy minimális űrhajó tömege?
    Vagyis, a rakétának az önsúlyát is fel kell emelnie, a visszatéréshez is kell üzemanyag.
    Igazából az érdekelne, hogy mondjuk 10 kg súly űrbe juttatásához mekkora rakéta kell. Tudom, általános, pontatlan kérdés, de a miniatűr eszközök űrbejuttatása kapcsán jutott eszembe.
  • Palinko
    #287
    látom ettől a fás példádtól nem akarsz szabadulni.
    szerintem a pontjaid nem igazak nem vettem észre hogy bárki is mondta volna hogy le kéne állítani az űrkutatásokat vagy ne újjítsunk semmit se.

    Csak annyi a különbség a fás példánál maradva, hogy ők inkább lemásznának arról a fáról te meg azt akarod bizonygatni hogy egy fejes ugrást is túl fogsz élni és úgy kéne lemenni a fáról...
  • 7HTH7
    #286
    Nos, aki írta az azok táborában van, akik többet sértegettek és kevesebbet érveltek megfelelően :D

    Egyébként én itt abbahagyom, mivel úgyse módosíthatom mások agyműködését. Legyen igazuk:

    - Ne vessük meg a lábunkat más égitesteken.
    - Ne újítsunk semmit se.
    - Ne merjünk belevágni semmibe se.

    Akár még a fára is visszamászhatunk, mert annak az ősünknek volt igaza, aki ott akart maradni...
  • 7HTH7
    #285
    "Egy programozónak. Igen, úgy tűnik nekem kell, ha már más nem tette meg. Neked valami elcseszettmód naív és ostoba elképzeléseid vannak a témáról."

    Kinek is vannak ostoba elképzelései? Alapvető hiányosságaid vannak a témával kapcsolatban, amikre már többször is rámutattam.

    "Hát az űrverseny vesztesének semennyire. Esetleg ha John Glenn repülését kérdezted volna, akkor arra azt válaszolnám, hogy hihetetlen módon megérte. Amerika maradt az egyetlen szupernagyhatalom a világon, aminél kevés dolog jövedelmez jobban. Az egész űrverseny erről szólt, ez volt a végén "a főnyeremény", amit Amerika zsebelt be."

    Ki kell ábrándítsalak, most se nyereséges. Ha az lenne, akkor nem okozott volna gondot, hogy kissé lenyirbálták a költségvetést.

    "A Szovjetunió konkrétan megsemmisült, ezt nem kétséges megtérülésnek nevezném, hanem katasztrofális bukásnak."

    Nem a kérdésre válaszoltál. Én azt kérdeztem hányan tartották nyereségesnek a vállalkozást? Mert nem sokan...

    "Csak éppen te nem kutatni akarod a Holdat, hanem bányászni, okoska! Az kurvára nem tudományos, hanem ipari tevékenység, aminek viszont elsődleges szempontja a gazdaságosság."

    Igen gazdaságosabb egy műholdhoz, űrállomáshoz vagy űrhajóhoz kibányászni ott a nyersanyagot, megépíteni és útra indítani, mint itt a Földön. Csak ugyebár eleinte magas a holdbázis telepítési költsége. De így volt ez magával az űrutazással is.

    "Nem, azt az írok tették, bő 30-40-100 évvel a mérnökök előtt. Verne Gyuláról hallottál-e már? Na, ő nem mérnök volt, és ő beszélt először arról, hogy oda kéne menni a Holdra..."

    Épp arról beszélek, hogy a mérnökök ezeket a sci-fiket olvasták és ezeket valósították meg figyeld csak meg hány sci-fibe illő dolgon dolgoznak jelenleg is.

    "Ilyen nem történt sohasem. Vernét még kiröhögték, _talán_, de mire ezzel a problémával mérnökök kezdtek foglalkozni, addigra már senki nem mondta, hogy lehetetlen."

    Akkor rosszak az információid. A többség még akkor is azon a véleményen volt, hogy lehetetlen. Sőt sokan azok küzül akik lehetségesnek tartották az mondták, minek, nem éri meg, baromság, stb...

    "Tájékozatlanságod nem ismer határokat. Szerinted a mai napig mennyi űreszköz készült sorozatgyártással? Te meg egy csillagközi űrhajót akarsz építeni prototípus nélkül, gyártósoron, kvázi ember nélkül. Gratulálok.
    Csak ki ne bassza a plafont az a mérhetetlen intelligenciád..."

    Gratulálok, igazán értelmes vagy, hogy még olvasni se tudsz. Én arra válaszoltam, hogy te az űrszondák munkaerő igényéről kérdeztél éngem, erre mondtam, hogy az könnyedén mehet akár sorozatgyártásban is, emberi munkaerő nélkül. Részben ez a szakmám, robotokat tervezek és programozok ;)
    Ja és megsúgom, gyakran prototípus nélkül, mert csak egy példányra futja :D
  • Grr1234
    #284
    Elkezdtem olvasni ezt a csomó hozzászólást, de felénél abba hagytam, mert ez már fáj. Nem tudom ki írta, de igaza van: ha nem megy az érvelés, jöhet a sértegetés.
  • picket
    #283
    De buta vagy, a suzuki gyártósor is önmagát rakta össze, az űrben is simán meg lehetne csinálni, és egy bőröndben elfér!!!!
  • picket
    #282
  • dronkZero
    #281
    "Igen pont te fogod egy mérnöknek megmondani, hogy mi a mérnök szakmájának lényege. Vicces..."

    Egy programozónak. Igen, úgy tűnik nekem kell, ha már más nem tette meg. Neked valami elcseszettmód naív és ostoba elképzeléseid vannak a témáról.

    "OK, mennyire is volt Gagarin repülése költséghatékony?"

    Hát az űrverseny vesztesének semennyire. Esetleg ha John Glenn repülését kérdezted volna, akkor arra azt válaszolnám, hogy hihetetlen módon megérte. Amerika maradt az egyetlen szupernagyhatalom a világon, aminél kevés dolog jövedelmez jobban. Az egész űrverseny erről szólt, ez volt a végén "a főnyeremény", amit Amerika zsebelt be.

    "Hányan is tartották a megtérülését kétségesnek?"

    A Szovjetunió konkrétan megsemmisült, ezt nem kétséges megtérülésnek nevezném, hanem katasztrofális bukásnak.

    "Egyébként meg az űrkutatás még ma sem megtérülő dolog"

    Csak éppen te nem kutatni akarod a Holdat, hanem bányászni, okoska! Az kurvára nem tudományos, hanem ipari tevékenység, aminek viszont elsődleges szempontja a gazdaságosság.

    "Ja, a mérnökök nem álmodoztak űrhajókról annak idején, vagy repülőkről?"

    Nem, azt az írok tették, bő 30-40-100 évvel a mérnökök előtt. Verne Gyuláról hallottál-e már? Na, ő nem mérnök volt, és ő beszélt először arról, hogy oda kéne menni a Holdra...

    "Mindenki kiröhögte őket és azt mondta lehetetlen"

    Ilyen nem történt sohasem. Vernét még kiröhögték, _talán_, de mire ezzel a problémával mérnökök kezdtek foglalkozni, addigra már senki nem mondta, hogy lehetetlen.

    "Akár emberi kéz nélkül robotokkal is el lehet készíteni, mehet sorozatgyártásban is, tudod, mint a suzuki a japán gyárakban ;)"

    Tájékozatlanságod nem ismer határokat. Szerinted a mai napig mennyi űreszköz készült sorozatgyártással? Te meg egy csillagközi űrhajót akarsz építeni prototípus nélkül, gyártósoron, kvázi ember nélkül. Gratulálok.
    Csak ki ne bassza a plafont az a mérhetetlen intelligenciád...
  • 7HTH7
    #280
    Na ehhez pont illik ez, hogy láthassuk a földhöz ragadt embertársaink mennyire is értékelik ezeket a hazai eredményeket:

    http://hirek.csillagaszat.hu/egyeb_temak/20101005-nkth-botrany.html
  • Grr1234
    #279
    Fegyverek, bombák fejlesztésébe (és tesztelésébe) rengeteg pénz el megy, a "semmiért". Először "békét" kéne kötni, de nem csak papíron, hanem úgy igazán, szívből. Akkor a hadakozásba nem is kéne annnnyira sok zöld hasút lőni, rögtön lenne egy kis zsebpénz kolonizálni a Marsot.