358
  • 7HTH7
    #1
    Hol lehet jelentkezni? Megyek én is :D
  • daninet
    #2
    Hú 9. héten ZH van, azelőtt nem tudok sajnos jelentkezni :D
  • Szefmester
    #3
    Hát sztem párommal együtt mi is beneveznénk egy csak odaútra. :)
  • mousee
    #4
    Buli lenne, de azért hiányozna a Föld :) Telkünk fent van a hegyekben, azért ott nyáron elterülni a fűben, és magadba szívni a friss levegőt...hát... Marson ez necces lenne :P
  • DontKillMe
    #5
    Most még a párod...:DDD. Ott menne a levesbe..:DDDDD.
  • globint
    #6
    Na, a tudósokból kibújt az atavisztikus vágy az ősi lakáskultúra után:
    "A tudósok szerint a marsi barlangok ideális menedéket nyújthatnak az űrutazóknak."
    Amúgy időseket kellene küldeni. Ők tapasztaltak, és a nyugdíjuk is megtakarítás lenne így.
  • globint
    #7

    Vagy inkább Szefmester menne a levesbe, hogy egy sportos mars kutató beállhasson a helyére.
  • Kara kán
    #8
    Antarktiszkutatók, űrhajósok mennének elsőként, mert ők tapasztaltak.
    Ja, és remélem a "A Mars "mentőcsónakként" is szolgálhatna az emberiségnek" nem lenne lélekvesztő.
  • Ape
    #9
    Így elsőre bulinak tűnik odamenni, de azért.. nem jöhetsz vissza.. és nem a tengeren túlra mész, hanem más bolygóra szóval a honvágy 10x erősebb, valamint idegen környezet, ismeretlen veszélyek, unalom, stb.. Hát ha tényleg elkezdődik majd akkor lesznek "fura" dolgok, becsavarodások odaát az tuti.
  • immovable
    #10
    :SA:DA::ADD
  • Teppik Amon
    #11
    Dehogyiiis, már most is a számítógép előtt él egy csomó ember. Erre nevelik a társadalmat! Legyen internet kapcsolat a marson is, és minden meg van oldva :)
  • 7HTH7
    #12
    Akkor a legjobb, ha hozzám hasonló társadalomtól elzárkózó kockákat toboroznak. Nekem nem okozna semmi gondot az unalom, vagy a tudat, hogy nem jöhetek vissza. Hogy miért? Mert számomra a külvilág az unalom, azért vagyok ennyit a gép előtt, emiatt pedig mindegy hogy a Marson vagy a Földön kockulok XD
    Sőt a Mars még kedvezőbb is lenne, mivel megszabadulnék a társadalomtól, amit nem kedvelek, ráadásul végre lenne értelme az életemnek (felfedezés, az ismeretlen meghódítása).
    Szóval szerintem a becsavarodás megelőzhető, ha olyan embereket keresnek, akiknek az ottani körülmények kedvezőbbek az ittenieknél :)
  • torreadorz
    #13
    Nem hinném hogy nem lenne lehetőség visszaútra vagy hogy az olyan bonyolult lenne, ha már egyszer embert tudnak oda küldeni megfelelő felszereléssel a túlélésre (mert nyilvánvalóan egy sátor nem elegendő).

    Én ugyan nem dolgozok a NASA-nal, de nyilván maga az ürhajó maradhatna bolygó körüli pályán, üzemanyagot odaküldeni és bolygó körüli pályára állítani megint csak megvalósítható távirányitással és automatákkal is, innentől kezdve már csak egy megfelelő felszállóegység kell a bolygón ami felviszi a telepeseket az ürhajóra.

    Szóval szerintem a relaitás sokkal inkább az, hogy egy-egy ilyen misszió időtartama 5-10 év lenne (alapból ~2 év az oda vissza út), és nem az hogy örökké.
  • KoviP
    #14
    Azért azt is vedd figyelembe, hogy MOST 2 év az út, viszont mire elkezdődik ez az egész hóbelebanc, valószínűleg redukálódik az időtartam néhány hónapra. Legalábbis nagyon remélem...
  • 7HTH7
    #15
    De itt kolonizálásról van szó, vagyis aki oda megy az nem azért megy, hogy visszatérjen ;)
  • torreadorz
    #16
    Ebben nem hiszek. Aki odamegy, az vissza is szeretne jönni a kérdés csak az hogy előbb vagy utóbb. Szerintem még a nagyon fanatikusak is pár év után megbuggyannának attól a gondolattól, hogy nem tudnak hazajönni, szóval a marson nem kolonizálás lenne egy idő után, hanem őrültek telepe.
  • mousee
    #17
    Ez egy egész jó sci-fi alap :D
  • viasz
    #18
    A Marson az internet jó esetben a te és pár szomszédod hálózatából állna, szal vigyázz mit kérsz. :))
    Egyébként nemrég olvastam cikket, hogy az űrben teszteltek router-eket sikerrel. Ha szerzel pár wifi router-t, megspékeled napelemekkel, lehet el tudod juttatni a Marsra az itteni internetet :D
  • 7HTH7
    #19
    Ja és arról ne feledkezzünk meg, hogyha már képesek vagyunk egy másik bolygóra eljutni és ott életben maradni hónapokig, akkor a kolonizáció sokkal hasznosabb az emberiség számára, mint a visszatéréses küldetés.

    A Hold utazásokat is azzal szurták el, hogy nem építettek ki egy állandó állomást, hanem mindig visszatértek és egyszer csak megszakadt az odaút érdeklődés hiányában. Beleöltek egy halom pénzt és semmi haszna nem lett. Maradt néhány lábnyom és eldobált eszköz a holdon meg pár kődarab és kép vagy videó a múzeumokban, semmi több. Ha a kezdeti nagy lendületet egyből arra használtuk volna, hogy ott egy állandó bázist hozzunk létre, akkor hatalmas nyersanyagkészletekre tettük volna rá a kezünket. Ráadásul a Hold az alacsony gravitáció és a légkör hiánya miatt sokkal alkalmasabb a nagyobb távolságú utazások indítására.
  • viasz
    #20
    Ügyesen kell csinálni. Az ott születetteknek már nem lenne honvágya.
  • 7HTH7
    #21
    Miért jönnék? Rabszolgaként szolgálni és fizetni az adót? A társadalomba vágyakozzak vissza, amelyet sosem kedveltem? Jöjjek vissza a sokmilliárd versenytárs közzé akik minden téren letaposnak állandó jelleggel, miközben ott versenytárs se lenne?
    Kevés ember lenne ott ezért mindenki valamiben sokkal jobb lehetne a többieknél, magyarán mindenki a helyi társadalom megbecsült tagja lenne.

    Számomra a legkedvezőbb a Marson élni, mint itt. Ha hozzám hasonló egyéneket toboroznak, akkor nem lenne semmiféle pszichológiai probléma :D
  • mousee
    #22
    Mondjuk az tényleg tök jó lenne, ha egy olyan társadalom alakulni ki, ahol tényleg számít az, hogy az ember önzetlen, és jó, nem pedig elítélik emiatt. Ez lehetne az új "szép új világ". Tudom, hülye hippi...

    (sajnos tudom, hogy erre semmi esély nincs :()

  • torreadorz
    #23
    "Miért jönnék? Rabszolgaként szolgálni és fizetni az adót? A társadalomba vágyakozzak vissza, amelyet sosem kedveltem?"

    Persze persze.
    Mondcsak jártál te már külföldön? Én igen, és elmondhatom bármennyire is gáz az ország, egy idő után mégis alig vártam hogy végre hazajöjjek, magyar szót halljak, álljak a szokásos dugóban stb stb, de mégis itthon legyek. És gyanitom ezzel mások is igy vannak.

    Na most, ez esetben te nem egy másik országba mennél, hanem egy másik bolygóra, hidd el nekem egy idő után még az is hiányozni fog hogy nem hánynak a nyakadba a metrón a csövesek hanem helyette egy élettelen bolygón élsz ahonnan nincs visszaút.

    Mellesleg ne legyenek illúzióid egy mars kolóniával kapcsolatban. Mivel nem fenyeget a veszély hogy a földre visszatérve számonkérnek a tetteidért, és mivel egy nagyon speciális helyzetben vagy (nagyjából mint egy börtönben), sokkal durvább dolgok is történhetnek veled, mint hogy adót kell fizetned.
    Például hogy te lennél a lány a fiúk között, mivel gyanitom te lennél a legnyápicabb, és törvény, rend és társadalom nélkül csak a puszta izomerő számitana.
  • boond
    #24
    A most tesztelt új hajtóművek már fél év alatt elérnék, min. De lehet már ennyi sem kell. 2025-re tervezik az első Mars expedíciót. 50-100 éven belül meg még jobb technika áll majd rendelkezésre, így ez a 2 év nagyon nem valós.
    Pláne ha feltalálnák a korábbi sg.hu-s cikkben említett hiperhajóművet, akkor radikálisabban lecsökkenne az utazás ideje.

    2. - "jó buli" nem bulizókat, meg kockákat küldenek oda, hanem szakembereket, és a későbbiekben is hasonlóan lenne. Biztos alapos szelektálás menne végbe a jelentkezők között. (lásd sg Atlantisz) ez szinte ugyan az a helyzet (nem számíthattak arra hogy visszajutnak...)

    Szerintem 1 pszichológus, egy orvos,meg ugye űrhajósok mindenképp kellenek a csapatba. A 4 ember meg talán kicsit kevésnek tűnik...

    Ja igen és a 2025-re tervezett küldetésnél vissza is térnek, egy modul leválik a hajóról ami leszáll a felszínre, a küldetés végekor pedig ezzel térnek vissza a bolygókörül keringő űrhajóra, hogy megkezdhessék a haza utat.
  • philcsy
    #25
    Ott katonai fegyelem lenne. Még erősebb hierarchiával mint itt földön. Szóval kinek ez itt sok (7HTH7), annak ott sem tetszene.

    Viszont lehetne belőle valóságshow-t csinálni!
  • KoviP
    #26
    A visszatéréssel igazából egy gond van, hogy rohadt nagy erőforrás igénye van annak, hogy elhagyjuk a bolygó felszínét. Lefelé kap a kabin egy ejtőernyőt, lassító raksikat és csókolom. Fölfelé azért kell a kraft rendesen és talán az első lakosoknak nem az kéne hogy az első dolguk legyen hogy mindezekkel szórakozzanak ott. Idővel persze ki lehet építeni ennek az infrastruktúráját is és aki akar visszajön, ír egy könyvet hogy mennyire kurva unalmas és monoton volt általában és mennyire meg volt tervezve minden nap előre, aztán szarrá keresi magát rajta... :)

    Amúgy meg tényleg kolonizálásról beszélünk akkor meg minek visszajönni?
  • torreadorz
    #27
    " így ez a 2 év nagyon nem valós."

    Én a mostani helyzetből indultam ki. 25 évvel ezelőtt meg azt mondtak, hogy mára már városok lesznek a marson én úgy járkálunk az ürben mint autóval a szomszéd falvak között :)

    Másrészt a cikkiróval vitatkozz, ő találta ki hogy nem lehet visszajönni a marsról, szerintem igen.
  • boond
    #28
    ja persze egy átlagos ruter nem fog átvinni 56 millió kilométer távolságot, min.
    Viszont vhogy kommunikálnak a műszerekkel, így elképzelhető hogy lehetne, pl e-mail írni a Marsról. Viszont ez 30 perc alatt érne el a Földre kb.

    Egyszó mint 100 nem ilyenre tervezték a kommunikációs eszközeinket. Erre majdhogy nem alkalmatlanok.
  • gombabácsi
    #29
    micsoda bulvártudományos álmodozás...
  • 7HTH7
    #30
    Voltam katona és nem a fegyelem és a hierarchia volt a legnagyobb problémám. Pontosan az a bajom ezzel a társadalommal, hogy nem elég fegyelmezettek és egymást marják ahelyett, hogy összetartanának, valamint mindig azt keresik az emberek, hogyan lehet a másikba belerúgni.

    Megjegyzem a katonai pálya is nem véletlen vonzott anno, csak sajnos csalódnom kellett benne, mert nem azt kaptam amire vágytam. Ellenben a Mars kolonizálásánál már ezek a problémák is megoldódnának :D
  • 7HTH7
    #31
    Voltam külföldön és ott is ugyanez az idióta társadalom van.

    Nos, miből gondolod, hogy a kockák nem megfelelően képzettek szakmailag? Én pl programozó vagyok, nem hinném, hogy oda nem kell egy programozó :D Sőt ott nagyonis létfontosságú lenne. ;)

  • 7HTH7
    #32
    Egyébként meg persze, az aki itt jól érzi magát meg az életútja is sokkal jobb volt, mint a hozzám hasonló kockáknak az természtes, hogyszkeptikus a kolonizálással kapcsolatban. De én erre csak azt mondom, szedjétek össze a legelvetemültebb kockákat (köztük pszichomókussal és orvossal is) és küldjétek el őket a Marsra, majd várjátok meg az eredményt ;)
    Meg fogtok lepődni, mert még 90 éves korotokban is azt kell majd látnotok, hogy még mindig nincs semmi probléma :D
  • Grr1234
    #33
    Ha felküldenek egy kockát internetes kapcsolattal együtt, meg egy jó kis gépezettel, annak nem kéne se víz, se étel... :D
  • Grr1234
    #34
    Ha én egyszer elmehetnék erről a piszok bolygóról... :)
  • 7HTH7
    #35
    Nem kell még internet se ;)

    És valóban a kockák ilyen szempontból költséghatékonyak. ha elfoglalják magukat akkor az átlagtól sokkal kevesebb élelemmel és vizzel is elvannak :D
  • boond
    #36
    Én ezt úgy képzelem el, de tudtommal igy is tervezik, hogy egy x időtartamig tart egy expedíció, ezalatt kiépítenek meg felfedeznek dolgokat. Aztán jönnek mások akik folytatják pl.
  • 7HTH7
    #37
    Ja és hogy példát is mondjak a szkeptikusoknak én pl naponta általában egyszer eszek, ráadásul rendszeresen 3-4 napokat egyhuzamban ébren vagyok. 3 napot még mindenféle teljesítménycsökkenés nélkül kibírok, ehhez alkalmazkodtam ugyanis hosszú évek alatt ;)
  • EnxTheOne
    #38
    Én biztos hogy nem mennék. Nem tudnék kockulni (se játék, se új filmek). Az életemet egy laborban képzelem el, és a marson nem hiszem hogy van forrás hozzá. És a legfontosabb ok amiért nem megyek, az az hogy alig lennének ott lányok. :D
  • Locutus51
    #39
    Annyira egyetértek :D

    Nincs valami kolonizációs számítógépes játék? :D

    Bocs, nem bírtam kihagyni, amúgy az egész dolog érdekes, és szerintem is a kolonizáció nem arról szól, hogy ide-oda röpködjünk haza a "víkendtelek" között. Én bízom egy ilyen kísérlet sikerében (nem ezért tesztelik Oroszországban azon a néhány emberen, hogy milyen érzés ötszázakárhány napig bezárva lenni?).
  • torreadorz
    #40
    Te omlanál össze legelőször marsi körülmények között.

    Na mindegy, ebbe ne menjünk bele mert úgysem értenéd még.
    Egyszer vitatkoztam egy fanatikus CS (counter strike) játékossal, arról hogy mennyire lenne hasznos a CS tudása egy valós háborúban, és nem tudtam meggyőzni arról valószinüleg ő lenne az első akit agyonlőnének éles helyzetben, mert az egérrángatásnak nem sok köze van egy valódi fegyverrel való célzáshoz és lövéshez és a golyók elől ugrálás sem pont úgy zajlik mint a játékokban...

    Mindenesetre ő kötötte az ebet a karóhoz, miszerint mivel ő kurva jól játékos CS-ben, valódi harci helyzetben is kurva jó lenne mert ekkora nagy tapasztalata van...

    Arról az apróságról nem beszélve, a fizikuma alapján kb. fél perc futás után már kilógna a nyelve...