299
Az idegen csillagok körüli bolygókat nevezzük extraszoláris bolygóknak, vagy röviden exobolygóknak.
  • PetruZ
    #99
    A Kepler első eredményei a HAT-P-7b forró Jupiterről.

    Érdemes megnézni a fénygörbéket, hihetetlen részletességű ez a cucc. (És az sem mindegy, hogy kint van az űrben, távol minden zavaró hatástól.)
  • PetruZ
    #98
    Megoldódik az Enceladus rejtélye körüli vita?

    Angolul nem tudok kedvéért: a vita azon megy, hogy az Enceladus vízkilövései vajon egy jégkéreg alatti mélyóceánból származnak (amit a Jupiter árapályhatásának melegítése folyékonyan tart), vagy a felszín közeli jég megolvadásának hatása. Nemrég ásványi sókat találtak a kilövelésekben, de ez sem volt perdöntő, most viszont ammónia nyomaira bukkantak, ami a korábban már felfedezett metanollal és sóval együtt gyakorlatilag fagyállót jelent, vagyis most a vastag jégkéreg alatti folyékony óceán teóriája erősödött jelentősen.
  • PetruZ
    #97
    Kettős bolygórendszert talált a HATNet program
  • polarka
    #96
    OFF:
    Azt utálom az Indexben, h nem tüntetik fel a forrásanyagukat. Jelen esetben annyit ír, h az MTItől van. Én viszont az MTI honlapján nem találom. Vagy ez ilyen suttyomban, fű alatt végzett dolog volt?
    Aztán utal egy Nature cikkre, amire persze linket nem adnak, nehogy akit érdekel maga is megnézhesse. Egyébként megtaláltam.
    A Natureben meg kapzsik és pénzt kunyiznak, h vki megnézze a teljes tanulmányt. Úgy néz ki jelen két kutatóhoz eddig még nem jutott el, h létezik az arXiv, ahová feltehetik nyugodtan, ha nem akarják elbújtatni a tanulmányukat, illetve éltetni a Naturet.
    Mellesleg, az Index cikke ez alapján készült, csak kihagytak néhány bekezdést, nehogy tök egyforma legyen.
    ON:

    "...ez a tény a nálunk fejlettebb civilizációknak adhat(ott) támpontot, hogy élet van itt?"

    Ha ellátnak idáig, akkor igen. Bár az űrbeli fotókon inkább kék és fehér területek látszanak a Földről és a zöldek jelenleg is csak kissé észrevehetők. Egyébként meg, ha ellátnak idáig, akkor már korábban kiszúrták volna a kémiai összetevőket is a Földön és tudhatták volna, h ha akkor még nincs is élet, akkor könnyen előfordulhat, h később lesz. Lényeg, h a vizet már korábban is észrevehették, mint a zöldülő szárazföldet.

    "magyarán, mi is láthatunk egyszer majd kék(óceán)-zöld(növényzet) bolygót?"

    Ha közel van, akkor vmi szar felbontású képen talán vmi kivehető lesz sztem.

    "Webb űrtávcső "csak" 1-2 pixelt ad majd vissza a bolygóból, amiből a spektroszkópia se tudom mit mutat ki
    mi az oka hogy nem építenek valami überbrutál távcsövet? fizikai vagy anyagi oka van?"

    Melyik bolygóból? Egyébként szórakoznak ilyennel, h néhányszor néhány pixelből kihozzanak minél legtöbbet. Azt mondták, h ha Földszerű bolygót látnak(Szárazföld/óceán tagolódással) és hosszabb ideig megfigyelik, akkor nagyjából a szárazföld/óceán arányát meg tudják saccolni. Csak ugye még nem találtak ilyen bolygót:)
    Fizikailag tudnának (tudtommal). Anyagilag meg nem hiszem, h a GDP nagy részét beleölnék a dologba, vagyis marad a köztes megoldás. Bezzeg, ha vmi despota társadalomban élnénk, ahol a despota megparancsolná:)
  • polarka
    #95
    Protoplanetáris korongok egy kettős rendszer csillagai körül.
  • Esplanade
    #94
    Egymilliárd éve zöld a Föld, ez a tény a nálunk fejlettebb civilizációknak adhat(ott) támpontot, hogy élet van itt?
    magyarán, mi is láthatunk egyszer majd kék(óceán)-zöld(növényzet) bolygót?
    Webb űrtávcső "csak" 1-2 pixelt ad majd vissza a bolygóból, amiből a spektroszkópia se tudom mit mutat ki
    mi az oka hogy nem építenek valami überbrutál távcsövet? fizikai vagy anyagi oka van?
  • Esplanade
    #93
    huh, ez félelmetes, mondjuk én annyira nem vagyok képben hogy azt se tudtam hogy másik galaxis csillagait el tudják különíteni egymástól


    Exobolygókat vizsgáló kutatóprogram indul Magyarországon
    reméljük majd sok eredményről hallunk
  • PetruZ
    #92
    Az első, a Tejútrendszeren kívül felfedezett exobolygó (egyelőre még nincs megerősítve).
  • polarka
    #91
    Véletlen megint megnéztem egy híradást áprilisból. Most vettem észre, h akkor is említettek, h óceánbolgyó-jelölt.
  • PetruZ
    #90
    Szerintem folyamatosan vizslatják, hiszen elég közeli a csillaga, a berendezéseink és a technológiánk is finomodik, aztán egyszer majd csak mondanak valami okosabbat is róla. :)

    Viszont közben meg van az első, asztrometriával felfedezett exobolygó is. A VB 10b a Jupiternél kb. hatszor nagyobb tömegű, csillaga ennek is kisebb és hűvösebb, mint a Nap, viszont arányait tekintve ott van, ahol a Naprendszerben is a Jupiter.
  • polarka
    #89
    Talán beigazolódik a feltevés. Arról nincsen vhol szó, h van-e már terv, h hogyan/mikor vizsgálják meg, h van-e víz rajta?
  • PetruZ
    #88
    Gliese 581 d - Óceánbolygó?
  • PetruZ
    #87
    Befejeződött a Kepler kalibrálása, indul a tényleges kutatás. Az első adatok június közepén, az első találatok valamikor az év utolsó harmadában, jövő év elején várhatók. (link és link)
  • Pluskast
    #86
    Ugyan nem exobolygóról van szó benne, de újabb bizonyíték, hogy az Europán óceán található.
  • Pluskast
    #85
    Háát ha aktív a magja akkor azért lehet, hogy egy kicsit jobb az életfeltétel mint a marson.
  • PetruZ
    #84
    A hétszer nagyobb tömeg nem jelent hétszer nagyobb méretet (gömbről van ugye szó, és a belső összetétele is lehet más), de igazából nem is a méret a lényeg. A "d" bolygó nincs igazán bőven benne a zónában, a szélén van, a naprendszeri arányokat nézve még a Marson is túl valamivel, tehát nem tűnik túl ideálisnak (itt van egy jó összehasonlító kép is). Talán a 66 napos keringési periódus miatt nagyobb lehet az átlagos besugárzása, ami kompenzálhatja ezt, de a "d" szerintem inkább fagyos, Mars-szerű hely lehet.
  • Pares
    #83
    Az ugyan ebben a rendszerben találhat "d" jelzésű bolygó viszont bőven benne van a "lakható" zónában, viszont annaj tömege meg 7x nagyobb, mint a Földé... De aszongyák hogy eddig ez a legjobb jelölt egy jeges/vizes bolygóra...
  • polarka
    #82
    - "súlyú" helyett tömegű
    - csak kár, hogy túl forró
  • COOLancs
    #81
    [URL=http://www.space.com/scienceastronomy/090421-lightest-exoplanet.html]Az eddigi legkönnyebb, "1.9 Föld" súlyú bolygót fedeztek fel[/URL] a szépséghibája hogy 3 nap alatt kerüli meg a napját...
  • polarka
    #80
    Végre. Akkor talán már nyáron olvashatunk érdekes dolgokról.
  • Esplanade
    #79
    Indulhat a bolygóvadászat: elkészültek a Kepler első képei
  • COOLancs
    #78
    A JWST (ahogy a Hubble sem)bolygókeresésre van optimalizálva, csak szerencsés esetben fedezhet fel exobolygókat.

    Közvetlen megfigyeléshez minimum egy Terestrial Planet Finder vagy Darwin (ESA) kaliberű több tükrös projekt kellene, csakhogy ezek egyikének a fejlesztését sem kezdték el.
  • COOLancs
    #77
    Persze hogy kevés bolygót találtak meg közvetlen megfigyeléssel: mert még nincs olyan eszköz ami ezt lehetővé teszi.

    A Keplerrel szemben nagy az elvárás, de szerintem fele sem igaz. A COROT-ra is azt mondták hogy több száz bolygót fog felfedezni, ehhez képest 2 év alatt sikerült 7-et. Ha a Kepler 10szer hatékonyabb lesz , az is messze van a több ezer új exobolygótól.

    Éppen az a probléma hogy ilyen eszközökkel semmilyen valós statisztikát nem lehet felállítani az exobolygókról, mert a módszer csak a napjukhoz közel keringő, viszonylag nagy méretű bolygókat lehet találni.
  • PetruZ
    #76
    Emellett már rég elkezdték azt a nagy projektet, amit vársz: az lesz a James Webb űrteleszkóp (majd 2013-ban).
  • blackgamer
    #75
    közvetlen módszerrel kevés bolygót találtak eddig,
    Keplerrel sok (pár ezer) bolygót sikerülthet néhány év alatt felfedezni
    statisztikát készíthetnek hogy mennyire gyakoriak a Földszerű bolygók, majd azokra fókuszálva újabb vizsgálatok jöhetnek
  • COOLancs
    #74
    A tranzitmegfigyeléses technikával nem sokra megyünk, szerintem idővel kiderül, hogy az adatok egy része hibás, ráadásul csak az exobolygók töredékét lehet vele detektálni. Az ezen a módszeren alapuló keresés komoly eredményeket nem fog hozni, így a Kepler sem, ez is csak pénzkihajítás volt. Sok szétszórt projekt helyett (Corot, Kepler, földi teleszkópok) egy nagyobb projektet kellene elkezdeni, a közvetlen megfigyelésekre.
  • blackgamer
    #73
    Föld körüli pályára állt a Kepler űrteleszkóp

    itt megnézhető a kilövés
  • blackgamer
    #72
    egy újabb írás
  • blackgamer
    #71
    Szombat hajnalban lövik fel a Kepler űrtávcsövet
  • blackgamer
    #70
    Több milliárd Földhöz hasonló bolygó lehet a galaxisban, sűrűn jelennek meg ilyen cikkek
  • PetruZ
    #69
    Az eddigi legkisebb szilárd exobolygó.

    (Az angolul hadilábon állók kedvéért: a COROT-Exo-7b mintegy 140 parszekre található tőlünk, mérete legfeljebb a Föld kétszerese lehet, és biztosan szilárd halmazállapotú. A gond csak az, hogy közel kering a napjához, mintegy 20 óra alatt kerüli meg, ezért a felszíni hőmérséklete 1000-1500 fok körüli. Az előzetes feltételezések szerint valószínűleg folyékony láva borítja, de nem zárható ki forró vízgőz sem.)

    Egyébként ez a 337. exobolygó. :)
  • blackgamer
    #68
    Az élet sem zárható ki a Földhöz eddig leginkább hasonló bolygón
  • OKkultist
    #67
    Ez meg mi? Rejtélyes hangok a távoli kozmoszból
  • PetruZ
    #66
    Új, 3 éves program indul az Alpha Centauri B megfigyelésére bolygó(k) után kutatva. A hozzánk legközelebb (alig valamivel több, mint 4 fényévnyire) lévő csillag-hármas a Napunkhoz legjobban hasonlító tagja körül korábban is feltételezték már bolygók jelenlétét, de most olyan pozícióban lesz egy jó ideig, ami ideális lehetőséget nyújt a megfigyelésére. A számítások és feltételezések szerint ha van ott bolygó, akkor az nagy valószínűséggel pont a lakható zónában lesz megtalálható, mérete pedig a Földéhez hasonló lehet.
  • Pares
    #65
    Először meg kell tanulni a Földön észlelni...lol
  • Pluskast
    #64
    Amúgy ha jól emlékszem az ESA-nak is van egy hasonló programja nem? Vagy tévedek?
  • Petko
    #63
    olyan képet egyáltalán nem fognak kapni
    a lényeg most annyi egyenlőre, hogy egyátalán a csillag és környékén levő bolygók együttese felől (pontszerűen) érkező különböző sugárzások (ir, optikai, uv)-at szét tudják válogatni és megállapíthassanak valamit, ahogy írtad színképelemzéssel pl. hogy ott van e valami, és ha van akkor kb. mi lehet az
  • Pluskast
    #62
    Én úgy tudom, hogy a Kepler tízszer réletsebb képeket lesz képes csinálni mint a Huble. Bár szerintem itt még valami más plussz is lehet mert még ha teszem azt 10-szer közelebbre is képes ellátni a föld méretű bolygók megtalálásához, az is kevés hozzá.
  • blackgamer
    #61
    az élet nyomait nem tudom hogyan tudják majd kimutatni
    esetleg az óceánokat és az őserdő zöld színét észlelik és abból következtetnek
    illetve színképelemzéssel a kémiai anyagokra

    az is lehet hogy építettek az ottaniak egy nagy piramist hogy meglássuk a civilizációjukat
    az is lehet hogy a mi piramisainkat tanulmányozzák éppen!?

    nem tudom mennyire tudnak ellátni, mekkora nagyítást tudnak elérni
    már a csillagok kilengésének mérése is annyira apró hogy nem tudom mivel mérik
    a másik, hogy van-e valami fizikai határa nagyobb/összetettebb teleszkópok/tükrök építésének
    mekkora lehet a legtisztább kép amit egy idegen bolygóról kaphatunk?

    aki csillagászati műszerekben otthon van, írhatna pár kulisszatitkot mert ezekről nem-igen lehet információt megtudni
  • Pluskast
    #60
    Nagyon kíváncsi leszek. Tuti, hogy találni fognak olyan méretű bolygókat mint a Föld de azért nagyon kíváncsi leszek, hogy találnak e olyat mint a Föld és netán még élet nyomait is.