89
  • sanner011
    #49
    Sorry ha laikus voltam, de nem merültem bele annyira a témába.
    Csak arra céloztam, hogy ha a Windows így épül lefelé, mint most a Vista esetében, akkor ezért nem mondtam nagy újdonságot... :)
    Az MS hozáállására meg a példa a dx 10 onliviszta...
    Mikor kis trükközéssel vígan szalad Xp-n is, és nem valószínű, hogy a játékok csak Vistára+későbbi utódaira fognak kijönni.
    Ezért, szerintem én még 5 év múlva is vígan ücsörgök majd az egy darab legális Xp példányomon, még ha 4 magos procim meg 4Giga ramom is lesz a gépben, akkor sem váltok Vistára...
    Már most is látszik, hogy ezt már nem nagyon tudják lenyomni még az átlag paraszt user torkán sem.
    Szóval hiper szuper giga MS ide vagy oda, csak a hírnevéből él, de az is elfogy egyszer, ha nem hoz ki egy gyors rendszert mondjuk nyílt forrással...
  • flashdesigner
    #48
    Ha cég, akkor (tegyük fel közép vagy nagy cég) akkor úgyis van egy "advanced user" esetleg "administrator" , vagy "root" (rút :) rendszergizdája, az pedig jól tudja hogy a hálozati konfigolások és egyéb irodai feladatok , tehát az említett OpenOffice és adatbázis alapú programok ugyanúgy elfutnak Linuxon ,
    hacsak nem jobban, egy jóval kisebb teljesítményű, régebbi gépparkban is, és persze jóval olcsóbban (ingyen).
    Na persze az OS ára inkább már a cég vezetésére tartozik, akik egyáltalán nem "advanced user"-ek hanem inkább "guest"-ek viszont jó sok zsozsettájuk van.

    Kis cég esetében pedig kevésbé advanced az az user és még kevésbé
    "administrator", oda jó ha van egy Corporate Windows
    (főleg a Microsoftnak milyen jó), különösen arra való tekintettel, hogy
    az ilyen cégek túlnyomórészt Windows Specifikus szoftvert használnak
    (CAD, Lotus stb..) ... Kis cégek tehát nem tudják sem elbliccelni sem kiváltani a Windowst.

    A BSA-s hírek legtöbbje HOAX, beijesztés, mint a Torrent szerverek lefoglalása.
  • ziby
    #47
    Linux szerintem milliószor felhasználó barátabb(részletes beálítások, sok, jó doksi) , és nekem az egész sokkal átláthatóbb. Ha le ülök a gép elé azt érzem hogy azt csinálja amit én akarok, és érzem rajta hogy az én rendszerem, én magam állítottam be a legapróbb részletekig mindent. Windowsal az a bajom hogy hogy nem lehet válogatni. Az van amit adtak hozzá és kész. Pl.: windowson az ablak kezelő végletekig menően silány szerintem. Kezdve az asztalok számávával, nincsennek meg a rétegek, nem lehet tab-olni. No meg amitől falra lehet mászni hogy mennyire GUI centrikus az egész rendszer. Szerintem a két rendszer között az a különbség hogy a Linux az felhasználóbarát, a Windows meg hülye barát. És míg a Linux arra figyel hogy úgy legyen minél hülyebarátabb hogy közben megőrizze azokat a tulajdonságait ami miatt szeretik, és amit majd később a kezdők is értékelnek majd.

    No meg ha lusta dög az ember és már az egeret is lusta használni, bill-ről is tökéletesen irányíthatja a rendszert:D

    Zárául: Az senkit nem érdekel hogy valaki saját hülyesége miatt nem tudja használni a linuxot. Nem azért van a linux hogy mindenki azt használja, hanem hogy megbízható, jól kezelhető rendszer legyen. ( A kezelhetőség nem egyszerűséget jelent)

    Na de az egészen csak idegeskedek, szerda este van inkább megyek bulizni.
  • sanner011
    #46
    Wow, a MAC is ilyen népszerűtlen?:))
    Különben, én csak előreejelzést mondtam, most még egyértelmű az MS-dominancia.
    De lehet nem mindig lesz ez így.
  • flashdesigner
    #45
    "A Windows olyan mint a jog, semmit nem értesz belőle, de meg kell tanulni, ha meg akarod állni a helyed az életben."
  • fixpont
    #44
    Termeszetesen te ezt otthon mint homeuser megteheted, hogy nem fizetsz a szoftverert, nem is nagyon fognak erte baszogatni. Es valoban a home userek gepen a win is eppen annyiba kerul, mint a linux, vagy mert campus licenece van mondjuk vagy mert siman illegalis. De egy cegben ezt mar nem teheted meg, minel nagyobb a gep, annal kevesbe. Nem olvasod a hireket? Minden aldott nap olvasok valami BSA-s hirt, hogy mennyire szopatja a magyar kis-kozepvallalkozasokat.
  • flashdesigner
    #43
    3: fixpont .. én soha egy tiplákot nem fizettem szoftverért a 30 éves pályafutásom alatt és nem ismerek egyetlen embert sem a szakmai körökben aki erre vetemedett volna.

    ja igen olcsó húsnak híg a leve, 50 rugó elég kicsinyes ár lenne bármelyik nagyobb Linux disztribúcióért is , tekintve hogy mennyivel több befektetett energia , idő, pénz és humán erőforrás fekszik benne,

    hacsak nem lenne elvi alapokon egész más útra terelve a dolog.

    Az OEM verziókat használja csak nyugodtan bármelyik lúzer, habár
    a Corporate-eket is

    A Windows szükséges rossz, meg kell tanulni bármelyik rendszergazdának,
    ha komolyan gondolja amit csinál, bármennyire is ellentmond az elveinek.

    Ja igen az új notik árába eleve bekalkulálják a Winfos (Nyista) árát
    de szegény lúzer,

    - Ha tök kezdő akkor mindegy mit tanul, és egy Beryles
    stabil disztrón jobban el fogja verni a f**zát a gumisan pattogó 3d-ben forgó
    ablakoktól, mint egy -ehhez képest- fapados Pistán.
    Böngészésre pedig ugyanúgy alkalmas és a böngészőpluginekkel (hacsak nem Flash)
    ugyanannyit kell szopni bármilyen OS alatt is vagy.

    - Ha kényelmes irodai f**zzverő akkor is mindegy mert az OpenOffice még
    a korai stádiumától kezdve is full ugyanúgy néz ki és ugyanazt , sőt
    többet tud mint a Word+Excel.

    - Ha játszani szeretne , "olyannal mint ami a szomszédnak is fut" , tehát
    walami Windows-os FPS-sel , akkor úgyis a szomszéd fogja neki feltenni
    a saját krekkes Winfosát , és konfigurálni, hogy egyáltalán el is fusson rajta
    az az FPS,

    - Ha pedig gyakorlott, "advenced user" az illető akkor pedig nincs is miről
    beszélni, feleslegesen ecsetelem a dolgokat.

  • k0zi
    #42
    Tény, hogy nem éppen erre a területre specializálódom, én a cikkben elhangzott hülyeségre próbáltam rávilágítani, hogy bizony nem úgy megy az, hogy KIJAVÍTJUK a hibákat, ha nem megy valami, mert ahhoz bizony rengeteg idő és szaktudás kell és akkor még nem is beszéltünk a szoftver krízisről :)
    Hozzáteszem az USB-s tv tunerem működött linuxon 2 napi munkámba került. Ez mondjuk napi 5000Ft-tal számolva 1/4-ed része egy windows árának, így már nem is tünik drágának. (napi 5000Ft az 100E Ft-os havi bér kb).
  • adrianvadas
    #41
    Az alabbi velemenyektol elteroen en partatlan vagyok ilyen teren. Szerintem mindket oprendszernek megvannak a sajat hibai illetve elonyei. Sajnos a felhasznalok nagy resze kenyelmes es lusta elsajatitani a linuxot. A linuxban pont az a szep, hogy van egy hangulata es ha valami nem mukszik ahogy kell vagy hibat fedezel fel irsz egy levelet valamelyik fejleztonek es kijavitja. A masik jo pontja, hogy ingyenes. Kezdo kicsi cegek, akik esetleg nem engedhetik meg maguknak, hogy koltsenek licenszekre azok siman hasznalhatjak, a kituno halozati tamogatasarol mar nem is beszelve. Raadasul a 64 bites linuxon szinte minden program 64 bites ezzel szenben a 64 bites Win-hez nagyon keves 64 - bites felhasznaloi program letezik, nem beszelve a linux kituno halozati tamogatasarol. Termeszetesen egy kezdo felhasznalonak konnyu elsajatitani a Win-t. A linux egyik nagy hianyossaga a Win-zal szemben a multimedia tamogatottsag. Win alatt jobb minosegu a video lejatszas, es nagyon sok alkalmazas letezik.
    En mindkettot hasznalom. Linux eseten pedig a legujabb Ubuntut ajanlom.
  • sly007
    #40
    Hát ha a kernelfejlesztő sem kap doksit, akkor lehet, hogy ő sem tud drivert csinálni. Persze win alá megcsinálja a hardvergyártó cég. Nekem is van egy driver nélküli webcamom. De szerencsére kölcsön cucc. Szóval majd olyat veszek amelyik megy Linux alatt is. :-) Ha valóban neki feküdél a témának, akkor vagy nem értesz még elégé a programozás ezen ágához, vagy nem volt hozzá elég doksid a feladat megoldásához. Ha win alatt müxik, akkor linux alatt is kellene működnie.

    Ipari hátránynak számít, ha a következő cégek vannak a Linux mögött: IBM, Novell, Google. Oracle, HP, stb. Nem éppen garázs cégek szerintem.

    Egyébként ki tudja hogy miről is szól a fenti cikk? Mer már ezerrel flamelünk. :-D
  • k0zi
    #39
    Egyébként van benne valami világmegváltós/kommunista/forradalmi/hippi életérzés, ami miatt istentelenül jól el lehet vele szórakozni :)
    Szóval jó dolog egy olyan OS-en dolgozni, amibe bele is nyúlhatsz, de ha tényleg az kell, hogy most azonnal működjön, akkor sajnos windows kell. Persze tuti arra is van olyan dolog, ami "a zistenért sem akar elindulni"
  • peba
    #38
    Én is kocka vagyok, kacérkodtam a Linux-szal, fel is került élesbe is, és ment a levesbe. Egyszerűen, nem láttam értelmét. Olyan könnyedén és GYORSAN tudok boldogulni az XP-vel, hogy linux alatt kínlódás volt, meg volt egy olyan érzésem, hogy egy olyan... "tákolt" rendszerrel van dolgom, hogy hát nem is tudom.
    Például: Ubuntu alatt a képernyőfelbontás beállítására létezik egy program. Win alatt, ez egy megfelelő helyre be van építve. Ubuntu alatt a háttér beállítására megint egy külön progi töltődik be. Minden kis szarságra külön programok vannak, Win alatt ez szépen egységesítve van.

    A biztonságról tudtam gondoskodni Win alatt is, a gépem nem lassú, kártevőktől mentes, minden oké, boldog vagyok, azt az időt, amit a linux-buzerálással tölthetnék, inkább elütöm mással.

    Boldog vagyok a dzsunka Windows Pc-mmel :)
  • Tinman #37
    Na végre valaki, aki próbálta is... mert egész addig jajdejó OS, fúj MS, amíg használni nem kezded. A garázsos példa tökéletesen igaz.
  • k0zi
    #36
    "hogy amennyiben például a Microsoft operációs rendszerét választjuk, nemcsak hogy nem tudjuk kijavítani az esetleges hibákat, hiányosságokat"
    Linuxon sem :) Nekem a hangkártyám illetve az alaplapi chipsetem akadt össze az usb-s eszközeimmel, illetve csak úgy magával is. Hosszas hibakeresés és fórum olvasgatás után kiderült, hogy bizony ez egy bug és nincs rá megoldás. Ezzel hangkártyám kilőve (illetve működött, csak nem mindig). Gondoltam tetézem a bajt és megpróbálok USB-s eszközöket használni. Vettem a dzsunka (Logitech) webkamerám, mondván ezt majd működésre bírom, ha már önállóan nem ismerte fel. Ha a megfelelő kapcsolókat beállítgattam és a végbelemen át megmarkoltam a mandulámat akkor működött is, persze mikrofon nélkül. TV tuneres kálváriámat már le se merem írni, ott pedig már kernel modult is írtam chipek alapján mégsem akart működni. Szóval ennyit arról, hogy KI TUDJA JAVÍTANI. Jelzem mérnök informatikus leszek (ha lediplomázom), tehát nem mezei felhasználó.

    Ilyenkor előjönnek a windows előnyei. Tény, hogy nem lehet benne hibát javítani, de legalább ellátja azokat a funkciókat amikre szüksége van a usernek (linux nálam elég sokat nem látott el). Linuxnak is van jövője, bár valljuk be bármennyire is szép ez a közösségi fejlesztés, de elég nagy hátránnyal indul az iparral szemben. (próbálj meg otthon autót gyártani a garázsban)
  • mousee
    #35
    Amúgy lehet egy javaslatom? Vmware. Próbálkozol, rájössz az apró hülyeségekre és trükkökre...aztán ha már elég bátor vagy, akkor dual boot, azt a végén a win lekötözhet egy 50 gigás partícióra játékOS-nek... Legalábbis nálam ez volt a kronológia :PP
  • assdf
    #34
    "azt sem tudom, hálókártyát meghajtotta-e volna"
    Nálam úgy meghajtja hogy a biciklimet is ez hajtja :D
  • Tinman #33
    "Pendriveot felismeri, de istennek sem mountolja"

    Mountold kézzel, konzolból... egyik gyakori hiba, hogy néha egyszerűnem nem mountolja automatikusan, főleg Suse alatt.
  • slickboy
    #32
    Anélkül, hogy elvesznénk a részletekben (de mint tudjuk az ördög ott lakozik, és azon sok múlik), ha annyira jól rakták össze adott disztrót, akkor miért félig sikerült magyarítani? Amúgy egy netkapcsolat nélküli gépre tettem fel, úgyhogy azt sem tudom, hálókártyát meghajtotta-e volna? De mint mondtam, majd legközelebb lehet sikerül megszelidítenem a Linuxot magamnak.
  • mousee
    #31
    A félig magyar félig angol felület az kb két perc alatt javítható lett volna... nyelvi támogatásba bemész (idáig két kattintásnál vagyunk), majd kiírja, hogy hoppá nem százas a nyelvi támogatás, és leszedem magamnak. Utána egy ki-be jelentkezés, és voálá, máris az egész tökmagyar... zseniális... 5 katt... tényleg megerőltető...

    "Egyszerűen megszokták az emberek a Windowst és nem veszik a fáradtságok egy új rendszer megismeréséhez." - itt az igazság, és erre a fenti példa szerintem tökéletes volt... Amúgy a többit összecsocsózni is beletelt volna legalább 10 percedbe, de ahogy gondolod :)
  • Tinman #30
    "Az Ubuntu új disztribúcióin én mindent be bírtam állítani kattintgatással."

    Ubuntu... ja otthonra max ^^
  • slickboy
    #29
    Próbálkoztam Ubuntuval, kíváncsiságból, mégis hátha jobb a Windowsnál, egy próbát megér. Meg ugye beryl, stb... Nem dőltem el tőle, sőt. A félig angol félig magyar kezelőfelület elég gagyi így. Nem azért mert nem tudok angolul, de most akkor tessék elhatározni végre. Már telepítésnél vackolt valamit amikor partíciókat akartam állítani, csak úgy engedte, ha az egész lemezt feláldoztam, több partíciós lemezre nem volt hajlandó felmenni. Pendriveot felismeri, de istennek sem mountolja. Lehet FAT rendszert nem szereti? Hangkártya sem igazán funkcionált rajta. Biztos láma vagyok, de így elment a kedvem az egésztől és dobtam ki. Na jó, ATI videókártyát egész jól meghajtotta, hogy vmi jót is mondjak. Talán legközelebb sikerül...
  • Tinman #28
    Van itt 1-2 súlyos tévedés, mindkét oldalon:

    DarkKyle: A Vista véletlenül sem 100k, sokkal inkább 20-30 között van az home attól függően, hogy basic vagy premium kell. A Vista ultimate erős izgalmi állapotban egy 50-es ami éppen a fele a te elképzelésednek.

    Ravkin: A Linuxnak van múltja, jelene és jövője is, de esélye sincs a Windows-al szemben. Dehogy azért, mert a Windows jobb! Egyszerűen azért, mert már a kissrác az óvodában, XP alól lesi a Mekk eleket. Ha dolgozni megy Wordben ír szöveget és Excelben táblázatozik... de igaza is van. Mindenki ezt csinálja, akkor ő miért ne? Ez a Windows qrva nagy szerencséje, hogy már annyira elterjedt és annyira kényelmes és !!!!!!!!EGYSZERŰ!!!!!!!!!! <---kulcszó!!! használni, hogy az emberek 90%-nak eszébe sem jut másik oprendszer után nézni.
    A Linuxnak a minimális erőforrásigénye miatt, viszont komoly jövője van, kezdve az okos hűtőktől egészen a routerekig.

    kutyak: Több, mint 10 éve dolgozom a szakmában és te sem látod jól. A vállalatoknak a Windows alapú szerverekből van elegük, mert iszonyat drágák, de se tovább! Kliens gépek esetén a Windows választják, mert a munkaerő minimális százaléka tudja egyáltalán azt, hogy mi az a Linux.

    sanner011:
    "Miért ne érné utol a Linuix a Windowst? Sőt, ha az MS nem változtat a hozzáállásán el fog bukni..."

    Ez egy olyan laikus hsz volt, hogy etalonként lehetne eztán használni

    Gondolkodj egy kicsit. Összeválogatod a polcról a dzsunka jobbra, balra rizs hardver szarokat, összeszereled, 20 perc alatt rajt az XP és évtizedek programtermése megy rajta gond nélkül.
    Egy hálózati megosztás Win alatt 5 mp, Linux alatt, lehet, hogy 30 perc múlva is finomhangolod, ja és ha nem indítod újra az xy szolgáltatást, akkor nem fog menni azt garantálom.
    Az MS iszonyatos userfrendly GUI-t dobott össze... igen, tudom Gnome, KDE, bla, bla. Mondd ezt egy átlag usernek, hogy mindennapi problémákat oldjon meg Linux alatt... mondjuk hozza össze a netet wireless. Win alatt pár perc, Linux alatt pöttyet több idő lesz.
    Bezzeg a biztonság!!! Így van, biztonságos, de ne misztifikáljuk túl... tavaly egy full lejelszavazott, hardveres és szoftveres tűzfal mögött csücsülő Suse szerverre csak betört egy konkurens arc.
    Ahogy a Linux stabilitását se tartsuk legendásnak inet leállás nagy ritkán megesik egy szerveren és hoppá máris nem jönnek a leveleid, restart a szolgáltatásnak... a jóféle Samba megosztás rejtélyes hibáit már ne is említsem. Hónapokig működik gond nélkül aztán egyszer csak késleltett írási hibákat dobál, aztán néha a rá kötött nyomtatók egyszercsak megszűnnek működni, ha újra felépíted a nyomtatási szolgáltatást, akkor ok lesz persze, de ez messze van a tökéletestől.
    Láttam én már éves uptime-ot Win servernél és Linux szervernél is... semmi sem tökéletes.
  • Abu85
    #27
    A gépigény erősen viszonyítás kérdése. Nyilván a mai Ram árak mellett nem probléma a 2GB, sőt a 3GB is olcsón kijön. Viszont ha viszonyítunk, akkor még jobb látványbeli képességek mellett is, a Linux disztribúciók azok, amik alig eszik a gépet.

    Többieknek:
    Nem hiszem, hogy programozónak kell lenni a Linux használatához. Bár én szakmai tanulmányaim szerint rendszergazda vagyok, mégis úgy látom, hogy a Linux-hoz sem szükséges nagyobb alaptudás, mint a Windows-hoz. Az Ubuntu új disztribúcióin én mindent be bírtam állítani kattintgatással.
    Egyszerűen megszokták az emberek a Windowst és nem veszik a fáradtságok egy új rendszer megismeréséhez.
    Semmi baj nincs azzal, ha valaki Windows-t használ, sőt az se baj ha a Microsoft pártján van, de ne mondja, hogy szar a Linux, mert azzal a maga hozzáértését minősíti.
  • sgember
    #26
    Nem tudom mi lehet, nem használok Ubuntu-t. Fedora-t (most 8-at) használok, ott gond nélkül ment még az Nvidia vga-n az aiglx, compozite. De nem is nagyon használtam . Ati vga-val meg eleve nem megy, illetve nemsokára ígérték, Ati-n esetleg glx, beryl-lel. Ati-n az mplayer nálam is csak opengl vo-val megy fullban is, nincs vele gondom. Még az E.T. Quake Wars demó is fut, igaz néha gondol egyet és kilép :) Ati-val nekem most a 2d render sebesége nem tetszik. Ha frissítés közben elszáll az elég gáz, (lehet a repo fileok nem stimmelnek, de nem merek jósolni) ilyen volt régebben a Fedora, Redhat yum -ja is régebben, de most már kopp-kopp egész jó kis disztró lett belőle.
  • ivjoe
    #25
    És az oldalad milyen gépen fut? Ohh, nemtán linuxon? Akkor én a helyedben igen gyorsan törölném, mert, hogy néz ki, h lnuxon van az oldalad és nem az M$ szarjain? :CCC
    Sőt, egyenesen az sg-ről is törölheted magad, ugyanis ez az oldal is linuxon fut. Gyász mi?
  • DjDano
    #24
    "Miért ne érné utol a Linuix a Windowst? Sőt, ha az MS nem változtat a hozzáállásán el fog bukni... És ezt nem divat MS-utálásból mondom, nincs különösebb bajom velük, csak tény."

    Őcsém az a tény, hogy a weboldalak látogatóinak kb 1-2%-a netezik linuxos gépről.... Ennyit a hiperjó, hiperbiztonságos, hipernépszerő Linuxról... Mocskosul nagy bajban lehet az MS 95% feletti Windows részesedésével :DD

    Elrettentésül berekom még az oldalam statisztikáját csak neked:



  • smv
    #23
    Tök kezdő vagyok, felraktam az ubuntut, belőttem a berylt. Később nyomta egy upgradet a rendszerre erre meghalt az ubuntu, a neten semmi segítség, azt se tudom h mit nézzek meg a linuxosok pedig közölték h ha olya lame vagyok, hogy 3d desktopot akarok, akkor nemsegitenek. Fullscreenre nem lehet kirakni a videókat (nem rakja ki x11-be, se semmibe, csak opengl-el, akkor viszont villog a kép), stb stb.

    Na ez a nagy probléma a linuxal. Pontosabban, nem értem, hogy miért nem lehet mindent beállítások paneleken elvégezni, miért kellene 50 helyre szétszórt 48 konfig fájl 500 sorát végigtúrni, hogy most akkor mit is állítsak és hova? Arról nem is beszélve, hogy a dokumentációja magyarul a linuxos cuccoknak háááát. Erősen hiányosak.
  • Csi9aa
    #22
    Mondjátok már meg honnan szedtek ennyi baromságot (pl. programozó központú szemlélet, WTF??)?
    Közöm nincs a programozáshoz, mégis 5 éve csak linuxot használok. És tudom használni. hopp.
  • sgember
    #21
    Pont ez akartam írni: ) Egész pontosan nem értem hogy mire gondolt hogy gyenge, hardver támogatásban talán sajnos (mit szóljanak a bsd-t használók), másban miben? Olyan alapos masszív shellje talán nem is lesz win.-nak mint a unix klónoknak pc-re. Meg ahogy észreveszem egyre felhasználóbarátabb lesz, köszönhető a karbantartott, frissített csomagtáraknak és remélhetőleg egyre kevesebb buggal. Nem lesz kiváltó, mert rengeteg program csak winhez van, amik wine-nal vagy működnek vagy nem. Nem olyan szerncsés redmondi óriás árnyékában mindent elvárni a linux-tól, remélem azért egyre jobban fog fejlődni, az esélye meg van rá.
  • homeless
    #20
    "A linux sajnos meg mindig nagyon gyenge a winxp-hez kepest"
    Miben? Hardvertámogatásban? Hát nemtudom én amikor legutoljára telepítettem linuxot, mindent felismert, anélkül, hogy külső drivereket kellett volna telepítenem. Igaz, hogy van néhány "egzotikus" eszköz amivel probléma lehet, de akkor most én is mondhatnám, hogy a windows szar mert nem fut sparc-on. De jó elfogadom, hogy hardvertámogatásban az xp mögött van, mert tényleg így van(de nem sokkal), és még miben?
  • kvp
    #19
    A linux sajnos meg mindig nagyon gyenge a winxp-hez kepest, de a vista jelenlegi formajaval mar kb. azonos szinten allnak. (hardvertamogatasban is) A linux kozosseg legnagyobb elonye a legnagyobb baja is, megpedig a programozo kozpontu szemlelet. Ami miatt egy programozonak tetszik a linux, pont azert rossz az atlag felhasznalonak. A ket szempont egyelore nem tunik osszeegyeztethetonek.

    A vista meg osszeszedheti magat, ha vegre elkeszul az osszes olyan alrendszer ami jelenleg hianyzik es csak felmegoldasok potoljak. Bar valoszinuleg azt mar ujabb verziokent fogjak kiadni, annak ellenere, hogy az lesz a beigert vista.

    A macos-x lenne jelenleg a legrosszabb valasztas, mivel a szep kulso ellenere eleg gyenge os, szinte csak direkt neki keszitett mac-eken fut rendesen. Ha elterjedne a pc-s vilagban, akkor vagy a hazi keszitesu gepektol bucsuznank el, vagy a win98 stabilitasa koszonne vissza.
  • floatr
    #18
    Egészen pontosan lobbyzásban jár nagyon az élen
  • homeless
    #17
    "Egyébként a windows nem arany hanem egy nagy múltú sok tapasztalattal rendelkező cég terméke, amit a linux valószínűleg sohasem lesz képes utól érni."
    Érdekes, mert én pont fordítva érzem. A windows kullog a linux után. Elég sok mindent lenyúltak már az évek során, hogy megközelítsék a unix-like rendszereket, és itt nem a csicsára gondolok. Nem konkrét kódokról van szó hanem ötletekől, bár az is elő fordult már, hogy egész kódokat emeltek át bsd-ből(finger, ftp, nslookup, stb...). A windows egyetlen dologban jár a linux előtt, mégpedig elterjedtségben.
  • floatr
    #16
    A Linux jövője egyértelműen az oktatásba való beszivárgás lenne, illetve az állami/vállalati szféra. Szerverként amúgy is optimálisabb egy hajszállal, mint kissé drágább ablakozós barátunk.

    Mellesleg szeretik is használni, mert egyszerű használni, és kicsit nagyobb múltú termék, mint ahogy azt bizonyára Te is tudhatod.
  • Sliders
    #15
    Én Assdf-el értek egyet igaza van szerintem.
  • Narxis
    #14
    Egyetértek, Ravkin egy divat-Linuxfikázó...
  • Su0my
    #13
    windows vistából ki kell lőni 1-2 funkciót, akkor lehet optimalizálni..

    linuxnak 10 éven belül nem hiszem, hogy van esélye megszorongatni a microsoft tökeit.. főleg a drága jó 'segítőkész' linux-kockáknak köszönhetően (akik sajna többségben vannak a linux fanok között)..

    én annak örülnék, ha a mac os x lenne a piacvezető:P
  • kadar1
    #12
    Én mikor laptopot vettem vistát kaptam hozzá.Kb 2 hónapib birtam vele,aztán felraktam az xp-t.És lám,megvagyok elégedve az xp-vel.A vistát meg eladtam egy baleknak.
  • Csaba42
    #11
    Semmi baj a Vistával, bőven elég neki 1 GB DDR RAM még játékok alá is (kb. hasonló teljesítménye lesz, mint 512 MB RAM-mal XP-n), ami manapság igen átlagos. Nagy tévedés az, hogy nagy a gépigénye - vagy csak én kaptam direktbe egy light-os verziót? Minden ugyanúgy fut (olyan sebességgel), mint anno XP-n, sőt, kevesebb hibával. Akkor minek maradjak az XP-nél (ami ugyancsak frankó oprendszer volt, legalábbis a Win 98 után felüdülés :))?

    A Linux legnagyobb előnye az, hogy ingyenes (azért nem mindegy, hogy egy újonnan vásárolt gépre még a rendszert is meg kell venni, vagy csak le kel tölteni), könnyű karbantartani (szakértelemtől függően), s mindemellett ugyanúgy mindenre jó, mint a többi társa (még játékra is, még ha a legtöbb ismertebb Windows-os játék nem is fog elindulni rajta, emulátorok ide, vagy oda). Oktatási célra legalább annyira használható, mint a Windows, csak sajna a legtöbb suliban (nálunk hál' Istennek nem) az OpRendszerek témakör kimerül a Windowsban, a szövegszerkesztés a Wordben, stb, pedig van élet a MS-en túl.:(
  • kernerster
    #10
    Hát csak egyet tudok érteni