215
  • NEXUS6
    #95
    Azért a Hubble sem volt egy olcsó mulatság, szal olyan 150-200Mrd $ körüli lenne egy ilyen rendszernek a költségvetése.

    Szerintem az amcsik inkább egy iráni, vagy kínai háborúra szavaznak, abból több a politikia haszon. Milyen jól néz ki ha az Elnök minden héten könnytől csillogó szemekkel beszédet mondhat a harcban elesettek zászlóval letakart koporsói felett!!!
  • Broafka
    #94
    de jó, nemsokára mehetünk nyaralni másik bolygóra! :)
  • Petko
    #93
    hát azok aztán atommegavallásosak:)
  • DonRudi
    #92
    Szerintem azt sem igazán nehéz belátni hogy egy bolygón ahol nagyobb a szökési sebesség mint pl. a földön a légkörből spontán és egyéb zavaró tényezők hatására kevesebb anyag tud elszökni az űrbe. (pláne ha van mágneses erőtere).
    Persze ennek ellnére ha v.milyen extrém okok miatt nincs v. nagyon vékony a légköre akkor lehet akár a földinél alacsonyabb légnyomás. Majd meglátjuk !!
  • mrzool
    #91
    "Remélem, a finanszírozást csak azért halasztották el, mert megvárják, milyen eredményt ad a Kepler."

    Sokkal valószínűbb, hogy a keresztény-túlbuzgó vallásos amerikai vezetés miatt lett elhalasztva az egész, nehogy kiderüljön, hogy van élet máshol is... Lásd még az intelligent design államilag támogatott nyomulása, a természettudományok szándékos visszaszorítása, és Bushék egyéb remek vallási okokra visszavezethető lépései.
  • kaktussz
    #90
    Meg az a szerencse hogy vannak olyan eszlenyek mint te... mert kulonben mi lenne az emberiseggel.... :P
  • haxoror
    #89
    Minek miliméterenként teleportálni, nem ésszerűbb rögtön egy lépésben a célhoz teleportálni a cuccot és kész?
  • kukacos
    #88
    A TPF-Darwin tudna persze a legtöbbet, képes lenne direktben vizsgálni a közelben levő földszerű bolygók színképét úgy 100 fényéven belül, tehát a légkör összetételét is lehetne vele vizsgálni. Magyarán ha van a bolygón élet, jó eséllyel kiderülne. Remélem, a finanszírozást csak azért halasztották el, mert megvárják, milyen eredményt ad a Kepler.
  • kukacos
    #87
    Én ezeket várom egyébként:

    http://en.wikipedia.org/wiki/Kepler_Space_Observatory (jövőre indul)
    http://en.wikipedia.org/wiki/Space_Interferometry_Mission (2016-ra tervezve)
    http://en.wikipedia.org/wiki/Darwin_%28ESA%29 (2020)
    http://en.wikipedia.org/wiki/Terrestrial_Planet_Finder (bizonytalan időre elhalasztva)

    Még erősebb: van egy Labeyrie nevű pacák, aki kidolgozott egy javaslatot egy interferometriai elven működő óriási űrteleszkópra, ami képes lenne felszíni részleteket is megmutatni Föld-szerű exobolygókon, mint pl. az Amazonas-medencéhez hasonlító zöld foltokat. A terv 150 db 3 m átmérőjű tükör földkörüli pályára állítását igényelné. Tekintve, hogy az USA az utóbbi húsz évben úgy 30 Hubble-méretű kémtávcsövet állított pályára, nem tűnik olyan nagyon lehetetlennek a dolog. Csak hát a politikai akarat a probléma, a TPF-et is emiatt halasztották el.
  • [Walaki]D`Lair
    #86
    0.2G-s gyorsulást hogy a fenébe ne bírna ki az emberi szervezet folyamatosan? Ne légy buta :):)
  • csiríz
    #85
    nem akarok belédkötni, de az évszakok változása nem (csak!) a Nap körüli keringés miatt van, hanem mert a Föld forgástengelye nem merőleges a keringési síkjával. ha ez éppen merőleges lenne akkor nem lennének évszakok nálunk se. ott nemtom mi a helyzet ilyen téren.
  • [Walaki]D`Lair
    #84
    Nálad ez a feJlődés nem látható...
  • Looooser
    #83
    amit itt nem írtak és máshonnan tudok, hogy a gravitáció a bolygóbn számítások szerint nagyobb mint a földön egy ötöd résszel szvl ha földi 1 gravitációs egység akkor annak 1,2 a gravitációs egység, amit már nem igazán bírna a szervezetünk...

    de egy kérdés ha a bolygó amit felfedeztek 13,5 nap alatt kerüli meg a vörös törpét akkor nem annyi idő alatt megy le az a körforgás ami nállunk eggy év alatt szvl tavasz nyár ősz tél példa alapon véve a naprendszerünket az egyik bolygónk se rendes kört ír le a amikor megkerüli a napot ezért gondolom hogy ez is valami ekliptikus pályán mozog szvl ott is kéne valami ilyen rendszernek lennie, és azért ha ebbe belegondolunk, akkor az ilyen sűrü ciklus változás nem tesz jót az életnek
    kb úgy lehet ábrázolni hogy egy növényt nyáron 4 napig kiraksz tűzőnapra, aztán 4 napig folyamatos árnyékba aztán 4 napra be a hűtőbe aztán 4 napra folyamatos féárnyékra így tudod szimulálni ezt az ég hajlat változást szerintem 3 hétig. ha folyamatosan ezt csinálják vele akkor belepusztulna, szvl szerintem még átkéne fontolni ezt az "új lakható bolygó" címszót...
  • bvalek2
    #82
    Pedig nem kell nagy tömegű légkör nagy felszíni nyomáshoz, és természetesen nagy légköri nyomás nem jelent nagy tömegű légkört.

    Nagy gravitáción kevés levegőnek is nagy lesz a nyomása. De ha még kevesebb a levegő, akkor gravitáció ide vagy oda, nem lesz elég a nagy légnyomáshoz. Tehát az "Arnoldián" lehet nagy légnyomás, de lehet hogy alacsony, a méretétől nem függ.

    A Titánnak és a Tritonnak egyaránt hatalmas tömegű légköre van, és az utóbbinak jóval kisebb a felszínén a légnyomás mint a Földön, mivel az alacsony gravitáció mellett csak nagy légtömeggel lehet elérni ugyanakkora nyomást.

    Ezek nem olyan nehezen felfogható összefüggések, lássátok be.
  • BiG G
    #81
    Te egy hülye vagy.
  • Balu0
    #80
    Van egy érdekes elméleti meghajtási rendszer ami közel fénysebességgel történő mozgást tesz lehetővé, vagy akár gyorsabbat.

    A Inercia nélküli "mozgás" ami valójában nem is mozgás mert a tárgy áll.. "egyszerűen" miliméterről miliméterre odébbteleportálod, de ezt nagyon gyorsan egymás után.. így a külső szemlélő számára a tárgy mozogni látszik valójában viszont nem mozog. Nem gyorsul, így nem hatnak rá relativitáselmélet törvényei.

    A cucc neve Stutterwarp... néhány sci-fi vázolta fel.

    CSAKHOGY az anyag teleportálása már megvalósult. Itt SG-n is volt róla cikk, először fénnyel után pár évre két tudóscsoport is anyagi atomokkal sikeres teleportációt végzett.

    nem adok 100 évet és képesek leszünk csillagközio űrszondákat építeni.. és ha szerencsénk van 50-éven belül meglesz a technológia hogy 200 évig éljünk, és akkor még akár láthatjuk is :DDDDD

    Csak optimistán :P
  • kukacos
    #79
    Hamarabb alakítjuk át az emberi testet, mint hogy odajussunk. A jövő "embereinek" valószínűleg nem lesz gond akár húszezer évnyi utazás sem, egyszerűen standby módra kapcsol majd. Innentől pedig akár utazhat egy Pioneer kategóriás pillepalackban is.
  • Balu0
    #78
    A mi életünkben már biztos nem tudunk eljutni oda, DE a távérzékelés hihetetlenül fejlődik.. 15 milliárd fényévre ellátunk..

    ez a 20 fényév igenis közel van csillagészati szempontból..

    Egy jó távcső kell és kész...

    2010-ig több új űrtávcsövet lőnek fel.. ezek már képesek lesznek pontosan érzékelni magát a bolygót, nem csak a csillagra gyakorolt hatását. A tudósok képesek lesznek megmondani, van-e légköre, van e rajta növényi élet, vannak-e rajta óceános stb stb..

    Ez nagyon izgalamas szerintem. Jelenleg a földön kívül egyáltalán nem találtunk életet, még csak egysejtűeket sem. Sokkal nagyobb a valószínüsége hogy távérzékeléssel távcsövekkel fedezünk fel életet egy másik csillag bolygóján mint mikroszkóppal a marson... szerintem..

    Lehet fogadásokat kötni.. mi lesz előbb.. marsraszállás, vagy távcsővel felderített föld típusu bolygó amin van nagy mennyiségű növényi élet...

    Pl ha a földet néznénk néhány fényévről, még azt is meg tudnák mondani a tudósok a jelenlegi technikákkal, hogy értelmes élet és ipari társadalom van a bolygón..

    (Szerves és szervetlen anyagok mennyiségéből a légkörbne, olyanokból ami természetesen nem jön létre csak mesterségesen)..

    Megfelelő távcsővel erről a bolygóról is igen részletes adatokat fogunk kapni hamarosan.
  • Akuma
    #77
    Ha nem világos, akkor kapard le a szürkehályogod, vagy kérdezd meg kezelő orvosod, gyógyszerészed!
  • kaktussz
    #76
    Valo igaz... Vannak mas rendsszerek is lol jo eszrevetel. Tenyleg olvastam egy cikket hogy egy ket atomot mar tudnak egy KM-re teleportalni... lehet hogy van benne jovo. A kerdes az hogy ha egy embert teleportalnak az csak a fizikai valojabol all (osszerakjak a molekulakat a tuloldalon) vagy vbalami tobb ennel? A fenysebesseggel utazasnak tenyleg semmi lenyege... meg ugy is 20 ev kell.
  • Davidus
    #75
    de te nem ezst írtad "LOL"
  • haxoror
    #74
    Ha sikerülne valami csillagkapu szerűséget építeni mint ami a tv sorozatban is van (szal nem űrhajók hanem instant és folyamatos felszíni átjáró) akkor megoldható lenne akár tömegek áttelepítése is, persze előtte valamilyen szinten lakhatóvá kell tenni a célállomást is.

    (az hogy esetleg a nép nem akarnak menni csak egy demokratikus társadalmi rendszerben jelent problémát, vannak másfajta rendszerek is... )
  • kaktussz
    #73
    Alapjaban egyet ertek veled. Ha csak az utobbi 300 ev felylodeset figyeljuk hihetetlen... De szerintem mi mar nem erjuk meg hogy az urben tomegesen maskaljunk. Amennyire tudom eddig mindosze 500 embernek adatott meg hogy az urbe mehessen ugyhogy van meg mit csinalni boven.
  • Akuma
    #72
    Mire odaérsz nem 20 év telik el, a fény ér hozzánk 20 év alatt.... "LOL"
  • NYCBoy
    #71
    Egy tudományos cikkben olvastam, hogy a fénysebességhez közeledve az űrben elszórva található részecskék (por) egy erős anyagsugarat (masszát) képeznének, és nem valószínű, hogy valaha is képesek leszünk olyan anyagot előállítani, ami ennek ellenállna. Azaz soha nem fogjuk megközelíteni a fénysebességet, alapvetően más mód kell a nagy távolságú utazásokhoz.
  • haxoror
    #70
    Nem hiszem hogy ez optimizmus lenne ez inkább realizmus, végülis a szavannán mászkáló hordából az egész bolygót belakó fejlett fajjá váltunk aki már a Holdra is betette a lábát ami elég nagy és kvázi töretlen fejlődés alig több mint 10k év alatt szal minden okom megvan abban hinni hogy a világűr kolonizálása meg fog történni :)
  • Sanyix
    #69
    De van összefüggés, és full igaz amit írt. A légkörnek is van tömege, felső réteg nyomja lefelé a lejjebb lévőt.
  • kaktussz
    #68
    Nem vagyok egy fizikus de szerintem amit artal az hujeseg....
    Bocsi.
  • kaktussz
    #67
    Azt hiszem kitelepietesrol szo sem lehet, ahhoz kicsit sokan vagyunk... es lehet el sem akarnank menni, hanem inkabb a tulelesrol.
  • bvalek2
    #66
    A légkör mennyisége, és a légnyomás között nincs összefüggés. Innentől kezdve a többi amit írtál nem igaz.
  • Sanyix
    #65
    Nem kell sok üzemanyag, ionhajtómű üzemanyagtömeg/toloóerő arányban nagyságrendekkel jobb mint a hagyományos rakétahajtómű. Egy hagyományos LH2-LOX hajtóanyagú rakétahajtómű elvileg 12 MJ energiát tud leadni 1 kg üzemanyag elégetésével, ehhez képest egy ion hajtómű ugyanígy 1,25 GJ energát ad le. EZ picit jobb.
  • haxoror
    #64
    A kolóniák létrehozásának nem a már meglévő Földi népesség kitelepítése a lényege hanem az emberi faj terjeszkedése, a Földi túlnépesedést a Földön kell megoldani mert milliárdnyi ember áttelepítése egy másik bolygóra gyakorlatilag megoldhatatlan feladat még évezredekig.
  • kaktussz
    #63
    Eleg optimista vagy ...
    de igazad lehet amire odaerunk :D addig fennalhat ez is. tevedtem bevallom
  • DonRudi
    #62
    "A légnyomás nem függ a gravitációtól" Persze, direktben nem, de hogy egy bolygó mekkora légkört tud megtartani abban igenis a tömegének (garvitációjának) - sok egyéb más tényő mellett persze - de fontos szerepe van.
    Röpködő állatok: a felhajtóerő a nyomással és a felülettel egyenes arányosan, a sebességgel négyzetesen nő. (ha jól tudom!!) E szerint ha a bolygó felszinén a gravitációs erő "csak" kétszerese a földinek, de a felszíni nyomás több mint kétszeres, akkor "könnyebb" repülni mint a Földön.
  • haxoror
    #61
    Amikorra odaérünk leszünk már annyira fejlettek hogy a nagyobb grav ne legyen gond, nem a mai állapotokból kell kiindulni.
  • Davidus
    #60
    nyilván 20 év alatt megsemmisült LOL^^
  • kaktussz
    #59
    Amugy ettol mar az is elonyosebb ha a holdra csinalnak koloniakat, viz ugye van gyorsan oda lehet erni es szerintem meg olcsobb is... ha mar itt nem fernenk...
  • sylas
    #58
    1 másik - ha az ember el is jutna furcsa lenne neki mert a Földhöz van szokva, akár 1 kis eltérés az új bolygón a földihez képest az már nem lenne jó az embernek mivel hozzá kéne szokni ami nem kevés idő lenne - sztem vagy az lenne ha teljesen az evolúció kezdetén kezdenének csak azt is tudni kéne ha egy 1 sejtű-nek ideális lenne a körülmény az kezdenek fejlődni egészen az emberig akkor szokná meg, de addig ráken jönni a folyamatokra ami egészen az emberig vezetett(értsd nem az az hogy miből mi lett az evolúciónál hanem magára a folyamatra) másik addira mire eljutnánk tuti olyan fejlett tech. lessze hogy megoldja a bolygók kül. légkörét meg grav. saját hasznára fordítsa
  • gyuri12
    #57
    biztos ott élnek az alienek!:D
  • kaktussz
    #56
    He he, kar a sok spekulacio... valos idon belul, ha csak nem muszaly, senki sem fog odamenni... ha a fenysebesseg tizedevel tudnank utazni, ami egyelore nem megy ugye, akkor is 200 ev.. ha tenyleg nagy gubanc van a foldon akkor meg mar ugy is annyi olyankor csak egy elit lep le... arra meg lesz love nem kell felni.
    A gravitaciorol meg annyit hogy eleg szivas lenne egy 70 KG-os embernek 160 Kg-ot cipelni azon a bolygon..
    Hogy szetcsesik e a bolgot ha odaerunk? he he ha odaerunk... akkor mar megengedhetjuk magunknak. :P