160
  • Plow
    #80
    Kb. fél éve volt a Spektrumon egy dok.film ami arról szólt ,hogy az amerikai hadsereg a mai napig(!)használ különböző szereket a pilóták éberségének fokozására...pontosabban amfetamin származékokat ...(régebben nem csak a pilóták használtak-bár még egyes különleges egyégek most is)A filmben is foglalkoztak a baráti tűz problémájával...nagyon megdöbbentő film volt.
  • BlackRose
    #79
    Persze az egéssz háború meg kb. 50 milliót. Nem a számokról van szó, a számok relatívak, hogy 1 áldozat van vagy 10 millió, nem számít azoknak akik élve maradtak (kivéve a családnak és esetleg barátoknak, rokonoknak) és annak sem számít aki meghalt mert az nem tudja, hogy meghalt és ugye előbb vagy utobb ugyis meghal mindenki. Itt az a kérdés, hogy valakit megölni rendben van e, erkölcsi e, jogos e? Ha önvédelemből teszed azt úgy, hogy más megoldás nincs akkor OK, de nem tudom milyen az önvédelem 10km magasból gyerekeket ölni? Szóval nem tudom titeket bombáztak e, de éngem igen, szerencsére néhány km-re voltam a robbanó Tomahawkoktól, de nem volt mindegy soha nem tudod mikor robban valami meletted, akaratból vagy tévedésből az nem számít, főleg nem a húgomnak, anyámnak és a gyerekeknek, nem volt kellemes dolog naponta 24 órát halgatni a vészjelzőket és a gépeket a magasban. És azt még most sem tudom mi közöm volt a bombázást kiváltó dolgokhoz. Mindez a korlátlan hatalmú szemét politikusok miatt (minden oldalon egyaránt). Hiroshima és Nagasaki hiba volt.
  • Pharaoh
    #78
    Atom így-úgy, miközben a sima bombázásokban is rengetegen meghaltak, Tokyo gyújtóbombázásában is közel 100.000 ember halt meg, ami több, mint amit az atom azonnal megölt, de Drezda bombázása is 60.000 emebrt ölt meg.
  • cucumbira
    #77
    Ezt komolyan gondold???
  • Mike at home
    #76
    a japok simán megérdemelték az atomot
  • Molnibalage
    #75
    És ez, hogy jön ahhoz, hogy SAM-mel lőttek le saját repcsiket? A továbbfejlesztés meg nem egyenlő a felhasználással.
  • Pochok
    #74
    Nem vagyok biztos benne, de úgy rémlik, hogy az amcsik felszólították japánt a megadásra az atom előtt...
  • Tetsuo
    #73
    A pilótákat szvsz a saját érdekükben (lelkiismeret, nyilvánosság) nyugdíjazzák v irodába rakják.
    Komoly büntetést v börtönt szvsz nem kapnak, hiszen emberből vannak, vagyis tévedhetnek.. a (katonai-, operatív-, stb-)rendszer a hibás. Azon kell változtatni.
    Mint laikus így gondolom.. :)
  • BlackRose
    #72
    USA 1054, SU 715, France 210, UK 45, China 45, India 5, Pakistan 3, North Korea 1

    http://en.wikipedia.org/wiki/Nuclear_testing

    szóval ez inkább 2000 körüli szám. Különben ma is vannak "kisérleti robbantások" a szuperszámítógépekben - szimuláció (pl. www.llnl.gov), mert még most sincs "kellő információ".

    Különben ki mondta, hogy Japánt el kelett volna foglalni (megszálni), hogy a háborúnak vége legyen. Nem kelett ott semmi féle partraszállás, az csak duma. Nem volt ott mit felszabadítani (kivéve néhány apró szigetet és ázsia egy kis részét), de ott nem kelett Normandia féle partraszállás.
  • mstummer
    #71
    Használtak az izraeliek orosz technikát, hisz nem keveset zsákmányoltak az araboktól. Példának ott az AK is, amit aztán továbbfejlesztettek, ennek az eredménye a Galil.
  • Molnibalage
    #70
    "Sem Hirosima, sem Nagasaki nem védett meg egy amerikait sem."

    Hány halott is volt az addigi partraszállásokban? A Japán fősziget estén mennyi lett volna. (és ehhez jöttek volna még a japán halottak)

    "de Hirosima és Nagasaki nélkül is befejezhető volt a háború"

    Utólagos bölcsességgel ez TALÁN igaz....

    "Jacques Chirac is még '95-ben eldurrantott egyet"

    Hát én úgy emlékszem, hogy egy kísérletsorozat volt, ahol 17-et terveztek, de kevesebb lett, mert kellő info gyűlt össze már kevesebből is.
  • Pochok
    #69
    Nem tudom minek kell itt oltani az amerikaiakat, hogy előbb lőnek és utána gondolkodnak.
    A lövés előtt kb 3-4x kért megerősítést és szenvedett a pilóta azon, hogy barát vagy ellenség a célpont.
    Meg én nem vagyok pilóta, nem értek annyira ehhez az egészhez, de azt sem hiszem hogy ti azok vagytok, de ahhoz képest úgy hibáztatjátok hogy összetéveszt egy sárga ponyvát egy sárga rakétával. Azt pedig nem hiszem hogy az utcáról a hajléktalanokat teszik be pilótának. 100%-ra csak akkor tudott volt megbizonyosodni róla ha leszáll mellé és bekopog a harckocsiba, hogy barát vagy ellenség.
  • BlackRose
    #68
    Hirosíma és Nagasaki HIBA volt! Ezt egy pro-amerikai beálítottságú ember (én) mondom. Nagasaki még nagyobb hiba volt. Az állam dolga megvédeni a polgárait. Sem Hirosima, sem Nagasaki nem védett meg egy amerikait sem. A háború vége persze igen, de Hirosima és Nagasaki nélkül is befejezhető volt a háború. Mindenesetre Hirosima és Nagasaki hiba. Ez az incidens viszont tévedés, most hogy miképpen történt a tévedés azt én nem tudom, de a két eset nem hasonlítható össze. Hirosima és Nagasaki esetében az USA tudta, hogy mit csinál, ez az incidens esetében pedig azt hitték, hogy ellenségel van dolguk. Tévedés és megfontolt gondolkodás utáni hiba nem ugyanaz.

    De érdekes volt a hiradóban a bejelentés... "...az amerikaiak lövöldözik az briteket Iraqban..." nekem erről az a kép jött a fejembe, hogy az amcsi bakák futkosnak és kiabálva "yeehaaaaaaaa" lövöldözik az angol bakákat. :) Gondolom, hogy az újságírás szenzácionalista hozzáállása elképesztő méreteket ölt manapság. Nem lehetett ezt úgy, hogy "...amerikai repülőgépek tévedésből támadtak egy brit katonai pontot miközben egy katona életét vesztette..."

    sathinel:

    több mint 1000 kisérleti robbantás volt, sőt a drága szuperzseni Jacques Chirac is még '95-ben eldurrantott egyet a csendes oceánon a francia nemzetbiztonság érdekére hivatkozva. Különben Einstein is már a robbantás előtt elmondta mi lesz a következmény. Nem voltak hülyék az emberek akkor sem, csak... ugye a politika mindég valaki érdekét teszi előtérbe valaki más pedig károsul (egész pontosan mindenki károsul, csak valaki képzeletben azt hiszi, hogy nyert).
  • Ronny
    #67
    "Szerintem akkor még amikor a 2.bombát ledobták még nem voltak a vezetők tisztában a veszélyességével."

    Ezt komolyan mondtad?
  • sathinel
    #66
    Szerintem akkor még amikor a 2.bombát ledobták még nem voltak a vezetők tisztában a veszélyességével. Nemhiába álltak le a kísérleti robbantásokkal is mert annak sincs sok értelme. De előbb még megcsinálták a H bombát .
  • Csirke4
    #65
    Mert aztán a város utcáin tényleg jó lehet rakétákra lövöldözni hátha felrobban még mellé egy iskola vagy kórház.
  • Molnibalage
    #64
    Hát azért Hiroshimában is volt egy-két gyár meg laktanya...
  • NEXUS6
    #63
    "1. Akkor háború volt és már EZERSZER le lett tárgyalva, hogy miért lett bevetve és miért lett volna hiba nem bevetni."

    Tisztán katonai célpontot is választhattak volna, de ez "HATÁSOSABB" opció volt. kevesebb atombombával tudtak demonstrálni.

    Csak ugye ahogy nem az átlagamcsi döntött a háborúról annakidején, ugyan ez igaz az átlag japóra is.
    A katona ugyan vállalja hogy háborúzik, és meghall még akkor is ha nem ért egyet a politikusaival, de a civilek elleni akció sem most sem pedig akkor nem volt elfogadható, függetlenül attól, hogy mennyire kidolgozott nemzetközi egyezmények voltak e tárgyban akkor, és vannak most.

    Ilyen szempontból a gázkamra is megbocsájtható, nem?
    Más megérteni az indítékot és más elfogadni a cselekedetet. Láthatólag neked ebben az esetben ez utóbbi sem esik nehezedre, sajnos.
  • dondore
    #62
    "a szerencsétlen magyar civil gyereket is az amcsik lőtték agyon Irakban mindenféle figyelmeztetés nélkül"
    mit is csinalt o ott?
  • Pharaoh
    #61
    Japán még nem kapitulált akkor, csak a 2. ledobása után.
  • Esrohnoil
    #60
    Ja és
    3. Mosd ki a szád!
  • Esrohnoil
    #59
    1. a., Most is háború van. :)
    b., Japán már kapitulált akkor.
    c., "miért lett volna hiba nem bevetni..." Erről majd akkor nyilatkozz így, amikor ott álssz Szent Péter előtt a kapuban. :D

    2. a., A mostani politikusok sem jobbak.
    b., Tehetnek róla, mert nem tették félre az ellenségeskedést azóta sem.
  • burninhell
    #58
    csak így tovább! :)
  • Molnibalage
    #57
    Már megint ez a Hiroshima felemlegetés, kezd az agyamra menni.

    1. Akkor háború volt és már EZERSZER le lett tárgyalva, hogy miért lett bevetve és miért lett volna hiba nem bevetni.

    2. A ma élők MIT A FASZT TEHETNEK róla, hogy nagyapáik/dédapáik poltikusa így döntött?
  • Esrohnoil
    #56
    Amerika beszél terrorizmusról?
    Na persze Hiroshima idején nem számítottak az emberi jogok...
    Nem tudom mit szólnának ha az ő földjükön harcolnának idegenek.
  • Ronny
    #55
    "teknika"? iskola!
  • Ronny
    #54
    ezért is felesleges ezt az olaj témát túldimenzionálni.
  • Ronny
    #53
    annyira nem, amerika bőven nem csak az olajért harcol. Az izraeli lobby tolja a harci szekeret a saját érdekei irányába. Ezt kint mát elég sokan látják...
  • Inquisitor
    #52
    "Az IFF rendszer remélem azóta fejlődött."

    Sokat ér az anfetaminnal kezelt majd "lassítóval" visszállított, tablettafüggő pilótáknak ...
  • sathinel
    #51
    ja ez kb mint amikor a kínai bóvlit szidjuk hogy szar, azok meg hozzák kamionszámra mert vannak akik megveszik. Ha megveszik akkor szar vagy jó? + sokan rámondják hogy olcsó és jó. KB mint ebben a háborúban. Mindenki ugat, de mindenki részesedni is akar az üzletből. Bár ahogy az embargót is betartották az országok Iraq-al szemben, nem gondolom hogy jófejségből áltak ki pl a franciák melettük. Pont ők kapták a legtöbb olajat.....
  • sgbo
    #50
    Meg az is LOL hogy mindenki szidja az "olajéhes" Amerikát, de közben ugyanúgy kocsival jár...
  • sgbo
    #49
    mintha "olajháború elött is lettek volna bőven arab terroristák...

    Amúgy meg háború van, ők katonák (ráadásul önkéntese), úgyhogy nem kell sírni (viszont a tapasztalatokat persze le kell vonni - de a Sun nem hiszem hogy erre jó forum lenne)
  • UnnameD
    #48
    Elég lol, hogy minden ország már rühelli amerikát, mégis mindegyik segít neki a mocskos olaját megszerezni (no persze ez politika)
  • dep
    #47
    Megerdemlik, ha szetlovik egymast! Mit keresnek amerikaiak es britek irakban?? Utana meg fosnak felszalni egy civil repulogepre, annyira felnek az arab "terroristaktol", amit maguk termelnek ki az olajhaboruhoz(-al). nem tudom sajnalni oket.
  • sathinel
    #46
    Voltatok katonák??? Mert én igen és magyarországon nem volt háború, de mégis a laktanyákba bemászó részegeket pl lelövöldözték a közkatonák. Pedig nincsennek szétstresszelve hogy harc van... Legyél katona kerülj ki éles hejzetbe és meglátjuk mekkora arcod lessz. Ja vannak hibák mint az életben is. Csak itt sokkal veszélyesebb tévedni. De nem ezért megy valaki katonának, és aki ezt nem akarja otthon ül és teped a pc előtt és magyaráz okosakat. Vazz néhányan úgy szidják őket mintha direktben lelőnék a szövetségeseket. Most mindenféleképp amerikát kell szidni, vagy gondolkoztok is mielőtt leugattok valakit?
  • Molnibalage
    #45
    Izraeliek orosz technikát? Te magadnál vagy?
  • kukacos
    #44
    Az A-10-esek sorozatvető egységekre vadásztak. Azt hitték, hogy a messziről sárgának tűnő tető a katyusa tetején sárgára festett rakéták.

    Az "I am sick" kifejezés angolul bezony azt jelenti, hogy elhányom magam, tessék megjegyezni.

    Mint említettem, a friendly fire általában minden ötödik katona haláláért felelős. És ezek csak a szépített hivatalos adatok... Hja kérem, elég egyetlen katonának hibáznia, a másik oldal nem fog átkiabálni, hogy vajon "ellenség vagy"? Amióta nem kézzel kell hentelni, nyilván egyre gyakoribb.
  • Drakkar
    #43
    lentről így nézhetett ki:
    http://www.youtube.com/watch?v=zAHmqNoLTf8
  • sonicXX
    #42
    Azért belátható, hogy az iraki invázió nem egy paintball party volt, hanem véres háború - és mint ilyen, halálos áldozatokat követel. Minden ott harcolónak meg volt a választása hogy kimegy-e vagy sem, hiszen az USA-ban hivatásos sereg van. Aki vállalta, tisztában volt azzal, hogy lelőhetik és meghalhat, illetve másfelől meg ők lőhetnek le másokat akik szintúgy meghalhatnak. Valószínűleg ahogyan itthon is, másutt is opcionális volt a részvétel, cserébe nagyobb zsoldért, rendfokozatért/kitüntetésért opcionálisan. Aki nem értett egyet, nem ment. Aki ment, az vállalta a fenti kockázatokat, beleértve a FF-t aminek az esélyével minden katona határozottan tisztában van.

    Harcoló katona sosem nevezhető ártatlan áldozatnak. Részt vettek, meghaltak, "ődóguk". A katona jobbára fogyó eszköz egy háborúban. Azok is akik lőttek és azok is akik meghaltak a munkájukat végezték, a hibát ott követték el, hogy kimentek rambosdit játszani. Egyikét sem fogom megsiratni, sajnálni.
  • Hoz_Hun
    #41
    És ezzel még csak vitatkozni sem tudok.
    Meg amúgy is negatív irányban vagyok elfogult az amcsikkal.