136
  • babajaga
    #56
    "nagy erejú hordozorakéta, tetejére egy a szojuzhoz hasonló cucc"

    Az nem űrrepülőgép lenne.
  • babajaga
    #55
    Ezeknek a csempéknek pont az a tulajdonságuk hogy nem olvadnak meg hanem bizonyos hőmérsékleten el kezdenek párologni ezáltal hő vonódik el az űrhajó azon részétől.Némelyik csempének a vastagsága negyedrésze se marad meg.
  • Imremagdi
    #54
    új ürrelpűlőgép kifejlesztése sem megoldás, mer a baj az üzemanyagtartályal van.

    Szerintem kellene egy a Saturn V rakétához hasonló nagy erejú hordozorakéta, tetejére egy a szojuzhoz hasonló cucc - jóval olcsobb lenne
  • mrzool
    #53
    Mi a csúnya? Tényleg ráteheted a kezed, semmi bajod nem lesz. (nyilván nem a hevített oldalra, hanem a másikra:))
  • Caro
    #52
    Ez nagyon csúnya.
    Ezek a csempék éppen hogy rohadtul felmelegszenek.
    Csak nagy a hőkapacitásuk és az olvadáspontjuk, ezért nem folynak le az űrhajóról.
    Hogyha az ereszkedést nem számolom, csak a sebesség disszipációját, akkor is az űrhajó 1 kg-ja 40,5 MJ energiát disszipál. Kb ennyi energia keletkezik 1 kg benzin elégetésekor.
    És az űrsikló nagyon sok kg-ból áll...
  • IoIa
    #51
    "Mert annyira fingos nincs a technikához, a tudományhoz meg úgy általában az szakmai elit felkészültségéhez, hogy fel sem tudod fogni hoyg ez megtörténhetett" - ez tetszett. Hány éves vagy? 15?
  • Shodan
    #50
    Te most így miről beszélsz?

    És ezekre a kis csempékre több ezer fokos hevítés után is nyugodtan ráteheted a kezed ugyanis nem lesz meleg. Úgyhogy ezek a kis csempék már csak ilyen szarok.
  • year
    #49
    Jó lenne már kivonni az űrsilókat a forgalomból!
    Sztem a NASA mérnőkeinek egy új űrrepülőgép kidolgozása és létre hozzása lenne a legfőbb cél.
    Nem 500 millió dollárba kéne kerülnie hogy emberkéket küldünk az űrbe hanem az 1/5-e vagy esteleg az 1/10-e.Az már inkább kifizetendőbb.Aztán jöhetnek az első Hold kolóniák valamint a nagyobb és jobban kihasznált űrállomások.A Mars elérése egy másik kérdés...
  • gz8
    #48
    Csempe? Nem tudom, nekem erről a szóról a fürdőszoba jut eszembe.
  • M2 #47
    Persze full hülye vagyok hozzá, de miért kell ennyire hőálló burkolat? Nem csak a visszatérésnél a légköri belépéshez?
    És mit kell ilyen tuti biztonságban visszahozni? Nem csak az asztronautákat?

    Mert erre kicsit pazarlásnak tűnik egy ekkora böszme drágaság.
  • babajaga
    #46
    "lenne egy soha nem elégő, nagyon kemény, ám rossz hővezető anyag"

    Olyan anyag nincs mely bizonyos hőmérsékleten nem párolog el. Az izzólámpában inert gáz van és a wolfram mégis folymatosan párolog, a sötét lerakódás finom eloszlású fém. Ha meg levegő kerül bele rögtön oxidálódik, fehér lerakódás.
  • FTeR
    #45
    nem olvastam el a cikket, sem a kommenteket, csak a címre reagálok:
    már a reggeli hírekben is volt, h _nincs_ veszélyben.
  • [NST]Cifu
    #44
    Szerintem ha lenne egy soha nem elégő, nagyon kemény, ám rossz hővezető anyag (ilyen szerintem van fémben)

    Ha létezne ilyen anyag, szerinted szórakoznának a viszonylag rideg és törékeny carbon-carbon csempékkel?
  • fie
    #43
    "...vannak eredeti űrbeli felvételek. Egészen másként mozognak ott..."
    Hát ez az. A Holdon van gravitáció (a földi kb. hatoda).
  • Ronny
    #42
    szvsz belülről ki kéne tölteni vízzel!Az asztronauták meg viselhetnének buvárruhát
  • babajaga
    #41
    " (ilyen szerintem van fémben2

    A fémek fizikai tulajdonságai közé tartozik a jó hővezetés.A másik tudod hogy a surlódástól hány ezer fokra hevül a belépőrész? Hiába rossz hővezető a borítás, egy része elpárolog.
  • Caro
    #40
    Szerintem az állandó megoldás jobb. Talán azzal lehetne "feltuningolni", hogy megcsinálják aktív hűtésre.
    Pl: nagy teljesítményű hőszivattyú segít átpumpálni a keletkező hőmennyiséget(Vagy akár nanocsövek, ha jól tudom naggyon jó hővezetők). Belenyomatják valami nagy forráshőjű anyagba, elforralják, aztán kész.
    Persze ennek nem sok értelme látszik így.
    Így!
    De a gáznemű anyag energiát tárol, amit talán fel tudnak használni egy kis vízbontásra, a következő misszióhoz.
    A legjobb persze az lenne, ha az összes alkatrész visszatérő lenne.
  • Zedas
    #39
    Szerintem már számtalan ember elmagyarázta neki többször is, sajnos nem tehet róla, de nem érti meg. Csökkent képességű embertársainkkal legyünk elnézőek!
  • Zedas
    #38
    Szerintem ha lenne egy soha nem elégő, nagyon kemény, ám rossz hővezető anyag (ilyen szerintem van fémben), akkor mögé lehetne pakolni aerogel szigetelést (a jelenleg létező legjobb hőszigetelő).

    http://stardust.jpl.nasa.gov/tech/aerogel.html
  • babajaga
    #37
    Az űrcowboyok című fimben vannak eredeti űrbeli felvételek. Egészen másként mozognak ott az emberek mint a stúdióban készült felvételen.Én világosan látom, sokan miért nem látják? Vagy nem is a szemükkel van baj?
  • NEXUS6
    #36
    És egy ilyen elégő hővédő réteget, miért nem lehet minden használat után újra felrakni?

    Az ürsiklónál valszeg arra gondoltak, hogy úgy a legolcsóbb, ha egy viszonylag megbízható, állandó pajzs van, csak éppen nem ez nem jött be.

    Szerintem egy elégő és nagyobb darabokban a visszatérés után egészben eltávolítható hővédő pajzs anyagilag és műszaki szempontból is jó kompromisszum lenne.

    Ráadásul később könyebben lehetne új anyagokat is használni, akár állandó pajzsra áttérni, ha majd egyszer már abból is olyat tudunk csinálni.
  • Anteris
    #35
    "Bezzeg amikor a Holdon "jártak"...."

    na ezt még hány topikban sütöd el eccerü ember?? Ez már a sokadik.

    Na, nem jártak a Holdon! Megnyugodtál ember? Ez most neked jó valamiért? Leleplezted a nagy Holdraszállós átbaszást mi? Tudod miért nem hiszed el, hoyg jártak ott? Mert annyira fingos nincs a technikához, a tudományhoz meg úgy általában az szakmai elit felkészültségéhez, hogy fel sem tudod fogni hoyg ez megtörténhetett. Azért mert te állsz a világ még halad. De mondom, nem jártak, biztos helyről tudom, magától nil amsztrongtól. Múltkor kint jártam az usában é sösszefutottam az öreggel. Jól berugattam aztán sikerült kihúznom belőle az igazságot. Azt mondta: "Bazzeg, tudod hol voltunk mi? sehol bazze! Fellöttek minket mert azt nem lehetett elsumákolni, mutatta a tévé, de csak mentünk egy kört és amikor mindneki a Hold felé bámult mi gyorsan visszeestünk vaze az óceánba. Még az ernyőt sem nyithattuk mi nehogy meglásson valaki minket..."

    na nem akarom itt hosszan idézgetni az öreget, a lényeg, hogy át lettünk baszva. Mindenben igazad van lola, jól leleplezted ezt a mocskos összeesküvést, gratula!!!
  • babajaga
    #34
    Csak az űrrepülőgépnél van egy probléma mivel szárnyai vannak, a rezgés. Ezért szakadt a sérült gép szét.Ez nem hengeres kúpos kabin.Természetesen a rezgés a légkörben következik be.
  • babajaga
    #33
    És arra nem gondolsz hogy még nincs jobb?
  • [NST]Cifu
    #32
    Abban nincs igaza, hogy hővédő csempénél jobb újrafelhasználható hővédelem még nincs, és nem is várható (amennyire én tudom, ha tévednék, valaki plz világosítson fel).
    Alternatíva az "ablative" hővédelem, mint a Szojuzokon és anno az Apollo űrhajókon is volt/van. Ez egy elégő hővédő anyag, amelyből elég X vastagságú, de ezzel megóvja az alata lévő anyagot. Hátránya, hogy 1x használatos. Viszont ehhez képest a hővédő karbon csempék csúcstechnikát képviselnek...
  • [NST]Cifu
    #31
    Az "űrbombázó" van jobb megoldás is, a HyperSoar, vagyis egy nagy magasságban, hiperszónikus sebességel haladó harci repülőgép. Az X-43 program ugyan még csak az elején jár, de szvsz egy évtized év múlva realitás lehet.
    Ráadásul erre egy szót sem szólhat senki, semmiféle egyezményt nem sért ugyanis...
  • NEXUS6
    #30
    "Gyerekek!
    Egyvalamire senki se gondol. Szerintetek, olyan hülyék a NASA-nál, hogy UGYANAZ a hiba mégegyszer megtörténhet???"

    Jelentem igen!!!!;)
    Dolgoztál már bürokratikus állami cégnél? Ha igen, akkor tudod hogy kérdésed merően költői volt.

    Az emberi hülyeségnek nincs határa, arra rengeteg pénzt el lehet költeni.

    Emlékezz csak arra a szondára, ami nem olyan régen jó pár éves meló után visszatért a Föld légkörébe a napszél anyagát tartalmazó mintákkal, és mivel valaki fordítva építette be az ejőernyőt jól le is zuhant. Pedig az is belekerült vagy 100 milkó $-ba, meg mérnök seregek dolgoztak rajta!
  • Dömsödi
    #29
    Gyerekek!
    Egyvalamire senki se gondol. Szerintetek, olyan hülyék a NASA-nál, hogy UGYANAZ a hiba mégegyszer megtörténhet??? 2 év alatt minden csináltak az ürrepülőgépen, csak éppen a rossz "pur habot" használnak megint.
    Szerintem kamuhiba. Talán a képek is manipuláltak. Viszont jó érv arra hogy a kongreszustól több pénzt kérjenek.
  • Zsoltika 007
    #28
    Mégis igaza van. A hidegháború végével megrekedt az egész ott ahol volt. Nincs pénz nincs technika.
  • babajaga
    #27
    Leállították a programot.
  • babajaga
    #26
    Na, van egy tehetség NASA figyelj.
  • NEXUS6
    #25
    Az gáz lenne, mert akkor a Nemzetközi Űrállomás program is beszarik!
  • Laci73
    #24
    Pharaoh: a kerámiacsempék azért számítanak jó megoldásnak, mert extrém hőmérsékletet is elviselnek, a fémekkel ellentétban nem vezetik a hőt, és jóval könnyebb szerkezetűek.

    Az azonban igaz, hogy a ~20 éves űrsikló véglegesen elavult: egyszerűen már túl öreg. A megoldás az űrsikló-flotta újraépítése lenne. Ez azonban csak katonai szempontból érné meg az USA számára (ugyanis más ország, vagy országok nemigen tudnak ilyen feladattal pénzügyileg és technikailag megbírkózni - Pl. a régóta tervbe vett "űrbombázók" megépítésére gondolok) A hordozórakéta-alapú űrtechnika ugyanis jóval olcsóbb a rendkívül bonyolult űrsiklókénál (az űrsikló-rendszer jelenleg a Föld legösszetettebb és legbonyolultabb technikája, már persze a nyílvános, ismert fejlesztések közül) Véleményem szerint sikeresen hazatér a Discovery, de az űrsikló-program le fog állni.
  • Mr.Grent
    #23
    Na de mi van a madárral? Az sokkal fontosabb :D
  • Esrohnoil
    #22
    Fogadni mernék h. az is csak parasztvakítás volt h. újratervezik... Vkik ezen a címen nagyot akasztottak az egészből. Zsebtömés volt, semmi más.
  • Pharaoh
    #21
    Szigetelőhab meg csempe, egy űrsiklónak a XXI.-században nem ezekből kéne állnia.
  • babajaga
    #20
    "remélem nincs semmi baja az aljának sem. mi frászt csinálnának?"

    Már mondták felküldenek egy másik gépet és a Discovery elveszett.
  • plamex
    #19
    szegény madár ...
  • mrzool
    #18
    Azért ez a bukfenc manőver szép volt, már aki követte a NASA TV-n.:) Persze a részletgazdag, nagyfelbontású képekre várhatunk még egy pár órát.
  • rolika
    #17
    "A Discovery a repülési terv szerint közép-európai idő szerint 13 óra 18 perckor kapcsolódik a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS). Előtte azonban - ugyancsak az új biztonsági szabályok értelmében - Eileen Collins 180 méterre az űrállomástól hajójával egyfajta bukfencmanővert hajt végre. Ezután az űrsikló hasát mutatva elrepül az ISS fölött, miközben az űrállomáson dolgozó orosz Szergej Krikaljov és az amerikai John Phillips a bázis Zvezda nevű orosz moduljából fényképezi a Discoverynek azt a részét, amely az űrrepülőgép kabinjából nem látható. Így meg lehet majd állapítani, hogy az indításkor megsérült-e vagy nem a Discovery ottani hővédőburkolata. Mindössze 90 másodpercük lesz arra, hogy részletesen lefotózzák az űrsiklót az orrától a tatjáig." - NGO

    remélem nincs semmi baja az aljának sem. mi frászt csinálnának?