178
  • Ratty
    #138
    Azért persze ellenőrzött körülmények között van, és van egy határtömeg meg átmérő meg ilyenek, ahol még nem kezd növekedni!
  • Ratty
    #137
    "Azt meg már lentebb írtam, hogy a dolgok jelen állása szerint nincs sok értelme belefogni egy ekkora projektbe (vagy akár folytatni azt), mert sokkal sürgetőbb problémák vannak ennél a nyakunkon, amit ha nem sikerül időben megoldani, akkor hiábavaló volt az a sok évnyi kutatás
    "
    Van aki foglalkozik azzal is
  • Ratty
    #136
    Ha gömbről beszélsz, mint legtökélettesebb dolog, akkor próbálj gondolkozni azon h előszöris hány dimenziós gömböt veszel...
    ÉS Ahhojnak igaza van...A felület az 2 dim-es de mind1...
    És tényleg egy síkot feszít ki!
  • Ratty
    #135
    "A kozmikus multat (hogy a szavaiddal éljek) nem lehet kutatni, mert az már elmúlt"
    No comment...
  • Ratty
    #134
    Na ha élek a halas példáddal, akkor már csak azt is megkérdőjeleném, hogy a halak maguktól kezdtek el úszni? Szerintem ha belegondolsz nem logikus, hogy fogta magát az anyag a végtelen nagy térben és elkezdett távolodni. Vagy csak gondoltak egyet a galaxisok megunták egymást és távolodtak? Ha tényleg végtelen, akkor már végtelen messze kéne lenniük, és sehol senki nem lenne a szomzádunkban...
  • Ahhoj
    #133
    tapasztalat (saját magamon is) hogy akik életükben hallottak pár mondatot csillagászatról, és 1-2-pár óránál nem gondolkoztak többet a dolgokon, azok ragaszkodnak ilyen megközelítésében és főleg ennyira makacsul ahhoz a kérdéshez, hogy mi volt az ősrobbanás előtt :))
  • Ahhoj
    #132
    honnan tudod ezt a célt elérni lehetetlen?
    már egyszer említettem egyik kedvenc idézetem: "Ami nehéz, ahhoz kell egy kis idő, a lehetetlenhez valamivel több."
    a másikat nem tudom pontosan idézni: Merjünk nagyot álmodni.
  • F Gordon
    #131
    Te is nappal alszol?
  • Janek81
    #130
    Azt nem részletezi a film, hogy honnan ered a fény?
    (Egyébként már töltöm a szóban forgó dok. filmet, mindjárt leér, de akkor én már aludni fogok:)
  • F Gordon
    #129
    Az általam lentebb emlitett film szerint, a fény sebessége csökkenésének következtében, az üres tér energiakapacitása lecsökkent, igy az energiafölösleg anyag formájában vált ki a térből, igy keletkezett a világ.
  • yvorl
    #128
    Az mondjuk logikus hogy nem volt idő előtte, ha nem volt tér így anyag sem, ha ezek nincsenek, nincs ami változzon, így értelmetlen az idő.
    Amúgy megértem Janeket, mindent lehet más dimenzióból nézni és ez nem biztos hogy rossz. Persze érthető a ragaszkodás is a tudományos alapokhoz, mert kell valamihez, másképp nem megy, és azért ez elég sok hasznos meg kézzelfogható dolgot hozott :)
  • Janek81
    #127
    Azt én is megnézném. :) Illetve dehogy. :) Emlékszem nemrég láttam egy filmet, amiben ilyesmi volt. Ja igen, bekattant. A pókmen kettőben volt ilyesmi, ott is majd elnyelte a földet. :)
    (Igen, rám irányuló flame megelőzése érdekében közlöm, hogy nem vetem meg a jó fantasztikus filmeket, de a "fantázia" nem innen ered)
    Egyébként, ha valóban meg (tudják és/vagy lehet) csinálni, nyílván olyan körülmények közt, és olyan méretben, hogy az "ne szabadulhasson el", legalábbis remélhetőleg. :)
  • F Gordon
    #126
    Nekem tudjátok mi a fura? Valaki emlitette lentebb, hogy a földön miniatűr fekete lyukat fognak létrehozni. Nade ha létrehozzák, akkor szépen elkezdi elnyeln ia dolgokat az eseményhorizontjáról, s minnél több dolgot nyel el annál nagyobb lesz a tömege, igy a gravitációs ereje is, ebből következik hogy az eseményhorizontja is. Szóval ez a fekete lyuk amit itt hoznak létre, el fogja nyelni ez egész földet előbb vagy utóbb. Szóval nem egészen értem, hogy hoyg smint akarják létrehozni, aztán megszüntetni.
  • Janek81
    #125
    Ez is érdekes dolog, mondjuk azon még nem gondolkoztam, hogy mihez kell és mihez nem kell idő. :) Az órákhoz nyílván kell. :)) No de erről sztem ne nyissunk vitát, mert lenne ebből is egy 100 postos flame :) Egyébként legjobb tudomásom szerint a fekete lyuk magábaszívja a fénnyel együtt az időt is. Ez is érdekes dolog, de ezeket már tényleg jobb lenne valami csillagász fórumon boncolgatni, mert ide már totál offtopic. :)
    A ciklusos univerzum meg valóban jó alternatívának tűnik, ha csak fel nem dobom az alap kérdést, hogy hogyan keletkezett az első, ami később zsugorodott, majd újra terítette lapjait. :) Vagy volt-e első egyáltalán. :) Nyílván, ha második volt, akkor első is. De ezt nehéz megmagyarázni és főleg felfogni... :)
  • F Gordon
    #124
    Ajánlom mindenkine a figyelmébe, az Einstein tévedett volna, cimü filmet. Megnéztem vagy 10 szer, de még most sem értem 100% ban. A lényeg, hogy érdekes és algondolkodtató, bár elég fura, hogy megkérdőjelezi a fénysebesség állandóságát, viszont, ha valóban változóként kezeled a fénysebességet, az egész nagyon logikus és felépített. Az pedig hogy a világegyetem ősrobbanások sorozatából áll, szerintem józan paraszti ésszel is fölfogható.
  • F Gordon
    #123
    Biztos hogy lenne megoldás! Meghalni senki nem akar,és életveszéylben az ember mindenre képes. Szerintem 50 év elég lenne ahoz, hogy elkezdjenek a marsra költözködni.
  • valamit
    #122
    Janek, ugye van az a dolog, hogy az idő realtív? Na most például - nem vagyok csillagász, szal lehet le leszek hurrogva - de ha jól rémlik akkor nagy tömegű testeken - például: fehér törpe, fekete lyuk - az idő lassabb telik. Na már most az az 'anyag', ami ősrobbant (jó magyartalan, bocs) az alakította ki a mostani univerzumot, ennek össztömegében van egypár galaxis, fekete lyukasosjaitúl meg fehér törpéjeitül. Azaz ha ez 1 sürű akármi lenne, a tömege is mondhatni nagy volna. Na már most, a gondolatmenetet folytatva, miszerint nagy tömegen lassul az óra, itt megállnának. Kampó, kész, nincs idő. Ha pedig idő nincs, nos gondolod végig, akkor mi van? Én ezt úgy próbálom, hogy mi az a dolog, amihez nincs szükség időre... nos, a ti vitátok ott mindenképpen nagyon hosszura nyúlna:) hozzáteszem gondolj az elektronok mozgására, stb., most így hirtelen nem tudom mihez nem kell idő, de a könyvtár zárni fog és oda el kell menjek, ez is idő lesz:) Ha meg azon aggódol, h mi volt előtte, szerintem válaszd a ciklukus univerzum elméletét, az az, hogy idővel megint zsugorodni fog. (Nem állítom, hogy ez az igaz, de neked megoldás. Sőt azt se állítom, hogy napjaink tudományos eredménye a végső válasz, nade anno 0 is igen nagy találmány volt, pedig ma már ki néz fel arra aki a 0-ról az a semmiről beszél?:) )
  • Janek81
    #121
    Na igen, de nekem ez a 100 év egyszerre tűnik túl kevésnek és túl hosszúnak. Hosszú azért, mert talán sokan úgy állnának hozzá, hogy engem már nem érint a dolog, minek törjem magam (persze feltételzem ezekről, hogy utód nélküliek, mert ellentétes esetben azért megmaradna a motiváció), és kevés azért, mert mi van, ha ez idő alatt nincs használható ötlet? :)
  • F Gordon
    #120
    Ha az életükről, és a biztonságukról van szó, hihetetlen dolgokra képesek. Mindkét világháború olyan technikai fejlődést hozott, amit előtte 100 év alatt nem produkáltak.
  • F Gordon
    #119
    Ez nem, hogy feltétlenül nem baj, hanem egyenesen jó. Éppezért nem is bánnám, ha most valaki fölfedezne egy aszteroidát, ami 100 év múlva biztos hogy belecsapódik a földbe. Elég motiváció lenne ez arra, hogy elkezdjenek gondolodni és dolgozni, külömben áb gét nekik is :)
  • Janek81
    #118
    Ez így van, ami persze nem feltétlenül baj, versenyezzenek csak, azáltal csak gyorsabban kifejlesztik a szükséges infratrukit az épp aktuális ujdonság bevezetéséhez. :)
  • Janek81
    #117
    Megköszönném, ha beidéznéd az ide vágó részletet (nevezetesen, hogy hogyan, honnan és mikor került oda és mi, milyen térbe). Tényleg érdekel, mert talán csak én vagyok hülye, de tényleg nem bírom felfogni. Számomra az sokkal elfogadhatóbb, hogy mindig is volt, mint az, hogy egyszercsak lett a semmiből.
    Azt meg már lentebb írtam, hogy a dolgok jelen állása szerint nincs sok értelme belefogni egy ekkora projektbe (vagy akár folytatni azt), mert sokkal sürgetőbb problémák vannak ennél a nyakunkon, amit ha nem sikerül időben megoldani, akkor hiábavaló volt az a sok évnyi kutatás.
  • F Gordon
    #116
    Részben egyet értek veled, de szerintem ugysem mi fogjuk megmondani hogy ott fönt ők mik után kutassanak. A kutatások soha nem arra irányulnak, hogy egyes emberek kiváncsiságát kielégítsék. A kutatásokat is a pénz irányitja, mindig olyan irányba folynak a kutatások, amiből valmilyen szinten pénz származik. Ha kiderülne hogy a marson olyan energiahordozó van, ami hosszú időre megoldaná az emberiség problémáit, a rozsdás bökőt ide, hogy az USA és Kína rövid időn belül egymással versenyezve embert juttatna oda, hogy rátegye a kezét, és biztosítsa vezető szerepét.
  • golden dragon
    #115
    Egyébként meg a tér és idő (vagyis téridő) egyszerre keletkezett az ősrabbanáskor...amíg nem volt tér idő sem volt....
    egyébként meg a tudomány pontosan az "elérhetetlennek tűnő dolgok" vizsgálata jelenti...a "Kvázi elérhető célokat kell kitűzni"
    az inkább a fejlesztésre igaz, azt viszont csak akkor lehet ha megvannak a tudományos alapok pl: hogy fejelsszünk antigravitációs hajtóművet mikor az elméleteink szerint nem is igazán lehetséges?
  • golden dragon
    #114
    Továbbra is azt tudom mondani: Paul Davies: Utolsó 3 perc...ha elolvasod látni fogod, hogy vannak elméletek arra nézve, hogy "hogy került oda az anyag"..egyébként meg szerintem ez csak hétköznapi emberek számára olyan "irdatlan probléma" hogy "hogy került oda anyag a semmiből"...egy fizikaprof vagy egy csillagász számára ez sokkal elfogadhatóbb dolog..szerintem..és miért kell ezután kutakodni?Azért mert ha jobban megismerjük azokat a folyamatokat amik létrehozták az univerzumot akkor jobban érteni fogjuk, hogy hová tart univerzum, és ez megcáfolhatja vagy éppen megerősítheti a fizikáról alkotott nézeteinket
  • Janek81
    #113
    Sztem olvasd végig a topic minden egyes postját, mielőtt beleszólnál. Több helyen is kihangsúlyoztam, hogy igenis van értelme a kutatásoknak, sok haszna van, de nem mindegy, hogy egy bizoyos célt el akarunk érni, vagy csak kóválygunk céltalanul és majd lesz ami lesz. Mert a kitűzött célt itt egyértelmű, hogy nem lehet elérni (az univerzum - vagy nevezd aminek akarod - kialakulásának megfejtése), ráadásul a kíváncsiságnál nincs is több jelentősége, mert változtatni már úgysem lehet rajta. Kvázi elérhető célokat kell kitűzni, és a vak szerencsének köszönhetően ennek következményeképpen is pont annyi eséllyel fedezünk fel új dolgokat, mint egy értelmetlen célt hajkurászva...
  • F Gordon
    #112
    Egy gyorsított és kicsinyített modellen meg koránt sem biztos, hogy pont az zajlik majd le, mint ami ténylegesen történt. A végső következtetésem tehát az, hogy ezeket a dolgokat egyszerűen lehetetlen kutatni, megfigyelni és reprodukálni.

    Fölhínám a figyelmedet arra, hogy Kolombusz Indiába szeretett volna eljutni, és megtalálta Amerikát, ezenkivül rengeteg olyan dolog van ami egészen másnak készült, mégis teljesen más de hasznos dolog sült ki belőle. Hagy próbálkozzanak csak, valami mindenfélaképen ki fog belőle sülni.
  • Janek81
    #111
    Akkor hogyanfogjam fel? Különben egy mondatban cáfolod saját magadat, csak gondolkozz kicsit.
    "az hogy nem tudjuk hogy kerüld oda az anyag"
    Milyen anyag és hova, és főleg mikor? Mert ugye most az ősrobbanás előtti "időről", "térről" és "anyagról" van szó, ami az elméleted szerint még ki sem alakult...
  • Ahhoj
    #110
    kérlek szépen ne úgy fod fel ezt a robbanást, mint ahogy a mi bombáink robbannak :)
  • Janek81
    #109
    Különben is, mivel lehet azt ennyi milliárt éves távlatokból megmondani, hogy az ősrobbanás hozta létre az időt? Mi van, ha idő és valamilyen anyag mindig is volt, és ebből lett az ősrobbanás? Ki meri azt kijelenteni 100 százalékos biztonsággal, hogy az ősrobbanás előtt nem volt anyag és idő?
  • Janek81
    #108
    Nem érted? Mi volt az, ami kialakította az időt? Az ősrobbanás, oké, de mi robbant fel? A semmi? Kérlek szépen, ne legyél már ilyen érthetetlen...
  • Ahhoj
    #107
    nem érted? ha igaz, hogy akkor alakult ki az idő, akkor nem kellett előtte lennie semminek
  • Janek81
    #106
    Nem állítom, hogy nem volt ősrobbanás (azt sem, hogy volt). Azt állítom, hogy olyan nincs, hogy nem volt előtte semmi. Valaminek lennie kellettmár előtte is, ami létrehozta az az anyagot, tömeget, erőt, stb... És azt is létrehozta valami, ami ezeket a dolgokat létrehozta. Olyan nincs, hogy csak a semmiből idepottyant az univerzum. Szóval tudomány ide vagy oda, valami mindig volt és mindig lesz is. Csupán ennyit próbálok megérttetni már néhány órája, semmi többet. Nem cáfolom, hogy volt ősrobbanás és az alkotta meg a jelenlegi univerzumot, csak azt mondom, hogy ha így is olt, előtte is lennie kellett valaminek.
  • Ahhoj
    #105
    amúgy nem angyon merültem el ősrobbanás témában (nagyon nem), én nem akarok kozmológus lenni, majd ha felkel Ratty ő megmondja a tuti frankót
    délután meg ha lesz időm, akkor keresek linket, ahol utána lehet olvasni. ha nem lesz időm, akkor csak köv hét
  • Ahhoj
    #104
    az hogy nem tudjuk hogy kerüld oda az anyag, nem jelenti hogy nem volt ősrobbanás, és ha akkor alakult ki az idő is, tér is, akkor tényleg nem volt előtte semmi :)
    tudom, nehéz, én se nagyon (nagoyn nem) bírom felfogni, hogy mit jelenthet az, hogy kialakul a tér meg az idő...
  • Janek81
    #103
    #52 - talán ha erre tudományosan bizonyított, hihető választ mondanál, meg tudnál ingatni. :)
  • Ahhoj
    #102
    hát most se :)
    akkor magyarázd el mire alapazod, egyáltalán miért gondolod hogy az álláspontod igaz lehet, holott eddig minden ellene szól? jó tudom a sci-fi könyvek/filmek izgalmasak
    és tény, hogy nem vagy mindentudás birtokosa, de nekem még hiányosnak is tűnik, ezért kérdem hol tartasz az életben...
  • Stray Wolf
    #101
    na csá gyíkok én leléptem -P( )-P
  • Janek81
    #100
    Ehh, még mindig nem fogod, ugye? :)
    Természetesen nem vagyok minden tudás birtokosa, ezt soha nem is állítottam. De még ha így lenne is, ha mindent tudnék a témáról, amit csak lehet, akkor is ez lenne a véleményem, amit próbáltam itt vázolgatni. Ismerem az elméleteket, amennyire egy hétköznapi embernek ismernie kell, de egy olyan álláspontot képviselek, ami nem ezeken alapszik, és olyasmit is feltételez, amit a mai tudomány nem. Ezzel nem emelem magam a tudomány fölé, mert természetesen egyetlen szavamra sincsen bizonyítékom, mert nem is lehet. Pusztán annyi történt, hogy a mai tudomány és az álláspontom nem egyezik meg, és ezt megpróbáltam kifejteni, de úgy látom még mindig nem fogtad fel. Talán majd most...
  • Stray Wolf
    #99
    Akkor gratulálok, Te barom nagyon ügyes vagy :)