145
hogyan kezdjek hozzá??? Egy kis, házilag készülő robotnak
  • Xecutor
    #105
    hi mindenkinek! Nem tudjatok hogy va-e az orszagban olyan bolt ami mikrorobot alkatreszek eladasaval foglalkozik es ha van akkor hol? Mert kulfoldi cegeket mar talaltam parat de hungarikumot.....:S meg nem :(( Jo lenne mert ha csak beneznek az sok ihhletet adna....
  • Koppernikusz
    #104
    "12 servos " hát igen.. :)
    elég robosztusnak néz ki,, kíváncsi lennék mennyi időn keresztül mozgásképes, ekkora testel + lcd, stb..
  • zeustck
    #103
    Eyebot
    Csinálj egy ilyet az biztos jó lesz!
  • nemcsakfeel
    #102
    nem hallottam róla, de érdekesen hangzik.
  • TommyC
    #101
    A Rotherham-i kisérletről lenne szó ha valaki így jobban ismer...Itt egy link is
  • TommyC
    #100
    Nem hallott valaki arról a projektről, miszerint valamilyen robotokat építettek valahol Angliába?A kisérlet lényege annyi, hogy lesznek ragadozó robotok és préda robotok...Na mind1, alényeg hogy azt mondták hogy online-on is lehet majd követni, de nem tudom, hogy hol, mert ahol ők mondták ott nem lehet...Nem tudtok valamilyen híreket, vagy egy oldalat ahonnan majd informálód6ok?Kösz
  • nemcsakfeel
    #99
    Van új láb konstrukció, a rézdrót lábakat felváltotta aluminium lemez, így egész jól meg áll, viszont szarul néz ki :(
    kerékkel nem megyek semmire. Attól hogy nézne már ki egy rovar ?
  • Tetsuo
    #98
    Sry, labilisnak.
  • Tetsuo
    #97
    Az egész nagyon labilisnek tűnik. Muszáj eröltetni a "bármit csak kereket ne" elvet, pláne ha kicsi a költségvetés?
  • nemcsakfeel
    #96
    Instabilitás egyik része azért van, mert jelenleg csak egy motor van benne, ami meghajtja a lábakat, és ez sajnos az egyik végébe került, a másik motor, amelyik a kanyarodáshoz kellene, még nincs rajta.
    Viszont ha súlynak ráteszek kis gombaksikat, akkor meg már nem bírja kihajtani a lábakat a motor :( Vagy nagyobb áttétel kéne, vagy hogy kisebbeket lépjenek a lábak.. csak azt nem értem, hogy amúgy a motort szabad kézzel elég nehéz lefogni, itt meg elég gyorsan leakad. Másik motor után nézzek?
    Ez most kb. 3.5 - 4 V ról megy, szal 3 kis aksi elvihetné :)
  • nemcsakfeel
    #95
    jelenleg így áll:


    kicsit instabil a járása, azon kéne vmit változtatni :(
  • Tetsuo
    #94
    LOL
  • nemcsakfeel
    #93

    nanee, erre tökre hasonlít az én készülő példányom is:
  • kz
    #92
    Nem látom az első hozzászólást, de talán nem nyúlok nagyon a téma mellé...
    Olyan leírás(oka)t keresek, ahol egy két- vagy négykerekű jármű kerekeinek a pályályát leíró matematikai (fizikai) modellről olvashatok. Konkrétan az érdekelne hogy egy adott kormányállásnál (adott tengelytáv, keréktáv, stb fühvényében) milyen íveken mozognak az egyes kerekek.
  • nemcsakfeel
    #91
    Kapacitív mérést mivel lehet eszközölni? Nem tudom hogy gyakorlatban az hogy néz ki :( Mert akkor az úgy pont jó is lenne ( bár megvalósítás szempontjából egyáltalán nem fontos ) hogy a csápok érzékelnék ha megváltozik a kapacitás, vagy vmi ilyesmi.. mint egy antenna lenne hozzákötve.
    ( hogy a csáp hasznos legyen, gondoltam arra hogy az elhajlását fényvisszaveréssel kéne érzékelni, pl. a csáp egy üvegszál, amibe bemenne ledről fény, és ugyanott lenne egy érzékelő is. Akkor nincs semmi jel ha egyenesen van a csáp, nem hajlott el. Ha elhajlik akkor viszont vhogy visszaverhetné a fényt a faláról az elhajlás miatt. Az irányt pedig lehetne szin összetétellel érzékelni, hogy a szálra hoszábban háromféle "színszűrővel" bevonni, és a így a visszaverődött fény elemzéséből meglehetne állapítani hogy a csáp melyik irányba hajlott el )

    Lehet hogy az eddig felhalmozott cuccokból az aksit ki kell cserélni vmi modernebb darabra, mert nagyon elcsodálkoztam amikor most kikaptam egy telcsiból az aksit, 700 mAh-s és olyan pehely könnyű és apró hogy huhh..
    Egy olyannal akár még a képfeldolgozásos dolgot is megkockáztatnám. Bár női öltözős höz elég rátenni egy időzítős kis fényképezőt és beküldeni :))

    Igazi állatokról tudnál belinkelni videókat? Ezeket végignéztem, a lábmozgást vhogy másképpen képzelem el, mert az a bowdennel behúzós annyira nem szimpatikus :) Mű izomrostot néztem de rettentően drága, meg xy országból kéne rendelni, pedig azzal simábban meglehetne csinálni.
    Ilyen spektrumos videó vagy hasonló jó lenne, hátha a megvalósításhoz ad ihletet.
  • kázsé
    #90
    Most jutott eszembe. A piszoárok öblítőjénél is megtalálható infrás távolságmérő mennyire lenne megfelelő? Bár annak nem ismerem a műszaki paramétereit, de elképzelhető, hogy az is elég lenne az ütközés elkerülésére.
  • kázsé
    #89
    Elvileg a lengedezést ki tudod szűrni, pont a lengedezés jellege miatt. De én is úgy gondolom, kicsit brutál megoldás. Erre a célra el tudok képzelni kapacitív közeledésjelzőt is. Ekkor gyakorlatilag a kondi két elektródáját kifordítod egy síkba, így a lemezek előtt lévő levegő lesz a dielektrikum. Ha ebbe valamilyen tárgy belekerül, akkor megváltozik a dielektrikum összetétele és ezzel a térerősség is. Kis távolságra ez is használható.

    A kamerás megoldásokkal az a gond, hogy relatíve többet fogyasztanak és a feldolgozó apparátus is komolyabb. Csak egy újabb ötlet, amit szintén használnak a gyakorlatban. Mivel akkor kapsz éles képet egy tárgyról, ha a tárgy a kamera fókuszához közel van, ez is használható távolságmérésre. Be kell állítani kicsire a fókusztávot, és nézni a kép élességét valamilyen gradiens technikával. Ha a gradiens hirtelen megnő, akkor a fókuszban van valami. Persze felvetődik, hogy egy sima fehér falnál nincs ami kiélesedjen, ezért oda kell vetíteni valamit.

    Távolságmérésben én inkább az ultrahangra vagy a kapacitív technikára szavaznék (nagy pontosságigénynél persze lézerre). Ha nagyon rovarszerűt akarsz, ez lehet a csápon is. Az ultrahangos távolságmérés pontosabb is, mint a kamerás, kamerát csak összetettebb funkciókhoz (kémkedés, női öltözők áttekintése, stb.:-)) érdemes bevetni.
  • nemcsakfeel
    #88
    Gondolkoztam ezen a csápos dolgon.. ( jó, még a többi része sincs meg .. nade ) a joyos megoldás nekem kicsit brutálnak tűnik :). Max egy ilyesmi formájút tudnék elképzelni:

    vékony, hosszú, rugalmas, és a legapróbb nyomást is érzékeli..
    Csak az bizonytalanít el, hogy mozgás közben elkezdhet himbálózni, na annak a jeleivel mit kezd? Honnan állapítja meg hogy ez most csak ilyen elhajladozás, vagy tényleg "találkozott" a csáp vmivel :C.

    A "rendes kamera (lézerrel)" pontosabban mire gondolsz?
  • Tetsuo
    #87
    De akkor nem egyszerűbb az ultrahang v a rendes kamera (lézerrel)?
  • pedestrian
    #86
    Gondolom, két széttartó csáp lenne, és abból tudnád, merre lehet fordulni, hogy melyik csáp mozdult el később.
    Igy van.
    Természetesen sokkal finomabb mechanika kell hozzá, mint amilyen egy joystick-nak van.
  • kázsé
    #85
    Nem tudom; lehet, hogy meg lehetne csinálni. Ehhez nem lenne túl nagy a joystick mechanikai ellenállása? Bár nekem csak egy régebbi típusú van, ha jól tom, rugók húzzák vissza a potikat.
    Gondolom, két széttartó csáp lenne, és abból tudnád, merre lehet fordulni, hogy melyik csáp mozdult el később.
  • pedestrian
    #84
    Olyan csápra gondoltam, ami úgy működne, mint például egy analóg joystick. Az érzékelés irányába megváltozna a 4 potméter ellenállása és ezt az információt kellene feldolgozni, hogy melyik lábbal korrigálhatná a mozgást.
  • kázsé
    #83
    Kukkantsd meg a Cricket és a Zephyrus oldalát is! Ezek is rovarszerű lépegető robotok.
  • Tetsuo
    #82
    Nem feltétlenül rovarmozgásról, de néhány robotos link:
    world.honda.com/asimo
    www.android.com
    www.robo-one.com
    shadowrobot.dnsalias.org
    www.ai.mit.edu
    microbi.lap.hu
    robots.net

    megaztán a Robodex kiállításról is akartam vmit, de nem találok :(
  • kázsé
    #81
    Én is csak a Google-ban tudok ilyesmit keresni, de ott mindjárt az első próbálkozásra ("insect walking" video) találtam egy-két jó linket. A Locomotion Controller linket különösen ajánlom, nézd meg a videókat! Ilyesmire gondoltál? Ezek csak modellek, de első közelítésre egész jók.
  • nemcsakfeel
    #80
    Kerestem, de őszintén szólva semmire nem jutottam rovar videókkal.. Vagyis leginkább az a baj hogy nem találtam jó videót. Ha van anyagod / ötleted hogy hol vannak ilyenek akkor várom.
    Googleban kerestem pár féle módon, de nem volt értékes találat.
  • kázsé
    #79
    Én azért bízom benne, hogy nem lehetetlen, ugyanis pont ezt szeretném megcsinálni. A képfeldolgozás algoritmusai általában elég jól párhuzamosíthatóak, így akár több egység is foglalkozhat velük.

    Visszatérve az eredeti problémára, nézegettél már a neten rovarmozgásos videókat? Abból a lábak egyes fázisai elég jól megfigyelhetőek.
  • nemcsakfeel
    #78
    Huhh.
    Nekem a 2 nagyságrendel kisebb robot a célom :)) Ekkora méreteket sztem már pokolian nehéz összebütykölni, úgy hogy vmire használható is legyen. Gondolj bele hogy egy 30-40 kilós testet megmozgatni önmagában is mekkora kihívás, ráadásul akksi.. abban igazad van hogy arra a méretre egy két + érzékelő nem számít, se fogyasztásba, se felszerelésben... Oprendszert én RT linuxot vagy VMS-t ajánlanék. kifejezetten vezérlésekhez készültek.

    Az eddig meglévő váz kb. normál kártyalap alapterületű, az egész lábakkal együtt egy nagyobb tenyérnyi lehetne.. ultrahangos cuccnál csak nagyságrend megállapítása kéne, hogy 2 centi, vagy 2 méter.. több sztem nem is érdekes, a 3d-s test leképzés biztos hogy túl nagy munka :( és ekkora méretben lehetetlen kivitelezni..
  • kázsé
    #77
    Az teljesen igaz, hogy nagyobb méretekben könnyebb egy csomó dolgot megcsinálni (másokat meg nehezebb). Az lenne a buli, ha a leírtakat nagy részét otthon is meg tudnád építeni, persze szegény ember vízzel főz, ezért a tömeggyártás miatt olcsóbb, kommersz alkatrészekből. Biztosan nem lenne olyan profi, mint egy marsjáró, de egy csomó dolgot lehet belőle tanulni.
  • Tetsuo
    #76
    Lehet h tiszta baromság:
    Én nagyjából egy 50cm autómakett méretben építeném meg 30-40kg lenne, bazinagy ólomakksival, alu v magnézium vázzal, bukókerettel, a helyváltoztató-mechanika elektromos szervómotorok (legalább 2) a kerekekhez, de jó lenne mondjuk ha helybenfordulna és súlypontot, tengelytávot akármit tudna változtatni (intelligensen a terephez).
    Rakás érzékelővel, távolság stb méréshez, meg giroszkópcsipet, esetleg GPSszel, infrát is raknék bele hogy "megismerje" az embereket. Ha bírja az akksi akkor mozgó kamerát is, mikrofont tuti (kémkedés jeah! :)
    A (mondjuk) feladatmegoldó-mechanika pedig egy fogókar lenne 3 ujjal(ez kb a költségek fele) nyomásérzékelővel, fotocellákkal (az "ujjak" között) talán huzalokkal és mikromotorokkal, de lehet h kis teleszkópok is használhatók.
    Az adatfeldolgozó stb egység természetesen egy strapabíró számítógép lenne (winyó is jó lenne bele), simán PLCkkel nemtom h meg lehetne 1általán csinálni de akkor is, milliós ára lenne..
    Az oprendszere tuti nem Win lenne.. :) mondjuk DOS, UNIX.. persze meg kell hozzá írni a fő vezérlő programot, az energia optimalizálót, a speciális feladatokhoz a progikat jobb esetben nem kell az elejétől írni.. (pl felszínleképező, hangfelismerő meg ilyesmik..), jah meg jó lenne ha tanulna; és egy virtuális személyiségprogit is raknék bele (az elején játékból, de próbálnám kommunikációra használni)..
    De mivel nincs egy kanyi petákom se, se programozó se műszerész nem vok, csak álmodozom! :)

    /Ha nyerek a Lottón, kibérelem egy évre az ASIMOt 30milláért..
  • Tetsuo
    #75
    Pedig 3Ds leképezés nélkül nehezen képzelnék el egy mai robotot.. :(
    De talán ki lehet kerülni (Sokoban rulz!)
    Szerintem aki robotot épít az autóértékben gondolkozzon (bizonyos hardverek elengedhetetlenek -pl minőségi szervómotorok), viszont már egy kisPolski + nagy kreativitás, egyenértékű lehet egy Audi A8assal.

    /A kerékkel meg csak spórolni lehet, mechanikai kihívás van elég pl a fogókarban.

  • kázsé
    #74
    Én olyan ultrahangos távolságmérővel dolgoztam, ami kb. 2 méterre (állítólag) tizedmilliméterre volt pontos. De ennél a mikrofonok kiterjedése egy nagyságrenddel nagyobb, így ez csak elméleti pontosság. Kis távolságra (a lézeres távolságméréshez hasonlóan) a fáziseltolódásból lehet a távolságra következtetni. Ilyesmivel leképezni tárgyakat nagyon nem egyszerű, ahhoz denevérnek kell lenni.:-)
    Ha a robot előtt lévő 3D testek leképezése a cél, akkor legpraktikusabb lézerrácsot vetíteni, és az alapján visszaszámolni a teret. De ez pénztárcában már nem a hobbi robotépítés kategóriája.
  • nemcsakfeel
    #73
    Ultrahangos dolognak majd utána nézek, hogy mik vannak hozzá itthon meg ilyesmik, mégis alapszinten mit kéne belőle kihozni.
    Egy ilyen ultrahangos adó-vevő mennyire lehet pontos?? Azaz 3-4 ilyennel mennyire lehet pontosan leképezni pl. tárgyat vagy primitív dolgokat? Mekkora távolság ( reálisan ) amit egy ilyen átfog? Esetleg egynél többel( irányonként) nem is érdemes foglalkozni ? Meg majd megtanul a denevérekkel beszélni,

    csáp csak egy nyomás érzékelős dolog? az nem kevés ?:)
  • kázsé
    #72
    A csáp nem is lenne hülyeség, ha elég lassan menne a robot. Azzal kitapogathatná a közeledő falat.:-)
    A led-es távolságmérés nem lenne túl praktikus, mert a fényviszonyok erősen változhatnak. Én inkább az ultrahangos adó-vevőt javaslom. Ehhez vannak elég érzékeny ultrahangos membránok, és tulajdonképpen csak jelerősséget kellene mérni, amit szintén rázavarhatsz a mikrokontrollerre. Csak nehogy odacsalja a denevéreket!:-)
  • nemcsakfeel
    #71
    max annyi még a fényességen kévül hogy az útjábe kerülő dolgok ról tudja hogy 5 centire van tőle vagy 5 méterre.. ez nem tudom mennyire bonyolult..
    talán a baja a webkamera ellen az, hogy túl sokat fogyaszt, és alapvetően nem 5V ( USB fesz ) re van méretezve.. akkor egyszerűbb egy ultrahangos adó vevő, vagy led + fényvisszaverődésből megállapítani hogy van e előtte vmi..

    a csáp nekem magas :D
  • pedestrian
    #70
    Ha már rovar, érzékelhetne csáppal.
  • Vlala #69
    nekem ez már magas...
  • Antychrist
    #68
    jeeeeeeeeeeeeeeeeee
  • kázsé
    #67
    Attól függ, milyen szintű képfeldolgozásra gondoltál. Az alap dolgokat biztosan meg lehetne csinálni, például az említett legfényesebb régió keresést. De egy alakfelismeréshez már lehet, hogy kevés lenne.
  • nemcsakfeel
    #66
    naaa ha már felhoztad a robot látást :) szted egy webkamera jeleit fel lehet használni úgy hogy mikrokontrollerel elemezzem? vagyis egy kontroller teljesítménye elég a képfeldolgozáshoz?