145
hogyan kezdjek hozzá??? Egy kis, házilag készülő robotnak
  • Sir Quno Jedi
    #25
    Legjobb, ha a gépre pakolsz egy nagysebességű rádiós interface-t, aminek a párját rákötöd egy nagyteljesítményű PC-re. Onnan már csak programozás kérdése, hogy kezes legyen a bárányka. A mikrovezérlők jók az alapvető motorikus funkciókra (arra kellenek (!) is bele), de a bonyolultabbak túlontúl nagy számítási kapacitást igényelnek, azokhoz már túl nagy gép kell ahhoz, hogy belepakolhasd a robiba (hacsak nem Hummer-ben gondolkodsz). A többszintű vezérléssel így már csak a mikrovezérlőknek adsz utasításokat a "nagyéppel". Napersze, hogy az érzékelők adatait és hasonló okosságokat is áthozd, ahhoz már kérem sávszélesség sem árt, de manapság vannak jó rádiós hálók. Lehetne PDA-kkal meg laptopokkal is próbálkozni a gépbe buherálni, de azok meg kissé túl merevek ehhez (bár beiktatni a vezérlés és a mikrovezérlők közé, esetleg).
  • Zsoldos
    #24
    az kulon tudomany
  • Vlala #23
    Kérjük komolyan venni a kérdést :-)
    Bocsesz, tegnap semmit nem tudtam rajzolni, egész este nem volt áram (mire hazaértemtől mikor lefeküdtemig) ma megpróbálok összedobni valamit.
  • Prank
    #22
    én csináltam egyszer egy robotcsigát...
    lekvár az ajtóra és várni míg lecsúszik:)
  • Tetsuo
    #21
    A netről különféle építőkiteket lehet venni, de a legelterjedtebb a LEGO Technics. Szerintem rohadt drága..

    Először kerekekkel télleg jobb/olcsóbb lenne..
    Persze attól függ mi a cél, szerintem az Electrolux Trilobyte-ját kéne leelőzni később meg az ASIMOt.

    A legfrissebb hírek a témában itt találhatók: robots.net
  • Tetsuo
    #20
    Intelligenciáról szó sincs??
  • Nyers
    #19
    Szvsz ez a téma csuda jó és kib'tt nehéz. Ha nézel ismereterjesztőket, esetleg olvasol Élet és Tudományt, nos akkor van fogalmad róla, hogy mi is van itt. Gépészet + programozás. A rovar-robotikában meg hatalmas lehetőség van, USA-ban a hadsereg támogatja a projecteket, azt hiszem ebben minden benne van. A szárnymodell megvalósítása és az ahhoz szükséges vezérlési rendszer, plusz speciális anyagok és az energiaellátás, hát ezek nem filléres dolgok. Persze nem muszály egyből szitakötővel, vagy léggyel kezdeni, kezdetnek a rák-mozgás lemodellezése és megvalósítása sem piskóta. Azt hiszem ezek több emberes feladatok ...
  • nemcsakfeel
    #18
    Johny 5 ?
  • paynes
    #17
    Én a helyedben egy hasonlóval kezdeném...:

  • Vlala #16
    Lábakra több ötletem is lenne, az egyik egy kis hajtókaron át egy függőleges lábat mozgatna, alá beépítünk egy segédkart, hogy függőleges is maradjon... nem túl bogaras, de egyszerű. Á, ez így zagyva, holnapra rajzolok néhány tervet...
  • nemcsakfeel
    #15
    Vezérlő központnak egy 8052 es mikrokonrtoller lenne, port multiplexerrel. Assemblyben programozva.

    #11: Lábak meghajtásánál én is ilyenre spekulálok, de mechanikailag nem tudom h kéne kivitelezni a lépegetést. Ötletedet le tudnád vhogy rajzolni?
    Egyensúly elsőre csak annyi lenne, hogy a súlypontja tök alacsonyan lenne, a lábak meg szélesen terülnének el, így kisebb gondot kell rá fordítani.
    Kisebb koromban legóból csináltam már 3 DOF os robotkart, de azt csak kapcsolókkal lehetett vezérleni, önállóságról meg szó se volt...
  • Vlala #14
    a robotika három törvényét mindenképp programozd bele, nehogy éjszaka kinyírjon :-)
  • Gerzson
    #13
    magát a robotot első körben érdemes Technic LEGO-ból megépíteni:

    itt van link



    legegyszerűbb a vezérlést mikrovezérlővel megoldani (assembly nyelven kell felprogramozni)
    van hozzá könyv


    PIC Mikrovezérlők Alkalmazástechnikája

    ezután beszerezhetsz motort, szenzorokat, amiket a mikrovezérlő fog működtetni

    és ha ez müködik, és még érdekel a téma, akkor olvass el pár robotikával kapcsolatos könyvet/egyetemi jegyzetet is
  • Vlala #12
    Én Technic legóból akartam lépegetőt építeni, de mindig pofára esett... a béka-tervem (excentrikus kerekek, menet közben ugrál - innen a neve) meg szétrázta a motort.
  • Vlala #11
    két motorral simán meg lehet hajtani hat lábat.
    Egyik motor-bal első láb-jobb középső láb-bal hátsó láb
    Másik motor-jobb első láb-bal középső láb-jobb hátsó láb

    A lábak leírhatnak körmozgást, kicsit idétlen lesz a robi, de minden kezdet nehéz...
    Mit kell ennek a robinak tudnia? Mert ha csak a húgod ijesztgetésére való, akkor könnyű dolgod van :-)
  • neuro
    #10
  • FREAK
    #9
    mindig mondom, hogy Dexter rulz, de így jár, aki túl sokat nézi :)
  • neuro
    #8
    Lehet kerekes cucc elsőre tényleg jobb lenne. Mert ha belegondolsz egy lábon van mondjuk egy darab 2 szabadsági fokú csukló és egy darab 1 szabadsági fokú csukló (és ez még az egyszerűbb verzió). Ez hat lábra 12. Ehhez mindengyikhez külön szervó kell, plusz érzékelők (pozíció, végállás, ready jel).
    A vezérlési oldalon pedig egy olyan szoftver és hardver, ami képes ennyi analóg/digitális jelet lekezelni. Ja és akkor ott van az egyensúly, amihez pedig giroszkópok kellenek. Nem tudom mennyire vagy otthon a vezérléstechnikában/automatizálásban, de én elsőre egy négykerekű távirányítós valami építenék. Esteleg egy több csuklóból álló kart, csak úgy esettanulmányként :)
  • Dzsini
    #7
    http://www.sulinet.hu/fizika/robot/robot.htm
    ha ezt minden gond nélkül megérted, és házilag el tudod készíteni, akkor nem lehet gond...
  • repro
    #6
    kerekes megoldás nem lenne kezdésnek jobb?
  • Gery1980
    #5
    Gyere Zsuntaó és hozd a Blaszti cimbidet is, tartsatok kiselőadást!

    [REMÉLI íGY LESZ, HIÁNYZIK NEKI A ROBOT SZAPPANOPERA....FÉLELMETES DE IGAZ]
  • Gery1980
    #4
    izgi
  • Dichter
    #3
    FEltételezem van valami erről szóló könyv. Akkor viszont Interneten is kell lennie valami szakirodalomnak. Nekem lövésem sincs, hogy kezdj hozzá.
  • K.András
    #2
    Elöször is nem ártana ha értenél egy kicsit az elektronikához,aztán egy csepp programozás egy kis kézimunka és már készen is van a 6-lábu robot,persze mindezt nem biztos hogy egy-két csavarhuzoval össze tudod rakni, ez nem olyan mint a lego,egyetemeken is honapokat dolgoznak egy egy ilyen robot készitésén nemhogy otthon egyedül...
  • nemcsakfeel
    #1
    5leteket várnék, hogy álljak neki. Pár ötletem van, a reális megvalósításra is látok némi esélyt :)) Kis, rovarszerű önálló robotot szeretnék konstruálni. 6 lábbal, 2 szervó motorral, napelemmel, saját vezérléssel, fényérzékelőkkel, stb..
    Első probléma, hogy 2 motorral hogy tudok meghajtani 6 lábat, hogy egyensúlyi helyzetéből ne billenjen ki lépés közben...