145
hogyan kezdjek hozzá??? Egy kis, házilag készülő robotnak
  • Vlala #65
    jaj...

    A topic elejére gondoltam, mert már egyszer-kétszer felmerült a "hasznájjá kereket" jóindulatú tanács, de a topic házigazdája elvetette, mert a kerekekben nincs semmi kihívás, és lábas robotot akar építeni.



    Teccikérteni?
  • nemcsakfeel
    #64
    Persze későbbi bővítésként sokminden elképzelhető, gondoltam arra, hogy a fényt követi, és pl. a szoba legfényesebb pontjában megáll, mint "töltődés", vagy a fényérzékelőit ( fény ellenállások vannak hozzá ) felhasználni irányításra, lézerrel távvezérelni. Persze a töltőhöz odamegy megoldás a legjobb, mert napelemmel elég lassan tölt.
    A motor ami megvan hozzá sztem elégjól eltalált, alacsony áramfelvétele, van, és elég kis feszültségnél is még működik, ez a motor hajtaná a lábakat.
    Másik motor pedig vezérelné a kanyarodást/elfordulást.. az lehet akár egy léptető motor is. A lényeg hogy egyszerre elég legyen egy motornak mennie, így kisebb a fogyasztás.

    48 as hozzászólásban a felső kép... nem kerék, nem láb :)
  • kázsé
    #63
    "a kerék témát már régen elvetették a kihívás hiánya miatt."
    Ez olyan, mint amikor a Francia Tudományos Akadémia 1891-ben százezer frank jutalmat ígért annak, aki 10 éven belül kapcsolatot teremt egy földön kívüli civilizációval. A Marsot kizárták a pályázatból, mert az "túl könnyű feladat lett volna".
    Azért a kerekes eszközöket sem triviális automatikussá tenni, főleg egy előre nem ismert környezetben.

    Régen létezett egy olyan műanyag víziló, ami a vízben lapátolta magát előre, majd bekapta a zsinór végén lévő ebihalat. Valami ilyesmit szeretnél csinálni szárazföldre?:-)
  • Vlala #62
    "odamegy a töltőhöz" elég érdekes ötlet :-)
    a kerék témát már régen elvetették a kivhívás hiánya miatt.

    A mostani T3 magazinban többoldalas cikk van robotokról, állítólag elkészült Aibo gazdija.
  • Tetsuo
    #61
    Vagy egy Elektroluxot.
  • kázsé
    #60
    Én inkább robotkarokkal és a robotok látásával foglalkozom. Ha viszont lépegető robotot szeretnék csinálni, előtte biztosan kipróbálnék néhány lehetőséget egy olyan 3D szimulátorban, aminek fizikai motorja is van. A lábforgatásos ötletekkel csak az a gond, hogy ezzel az erővel már kerekeket is használhatnál, de a fázisszögekkel kínlódni kell. Ha már lábak, akkor nem lehetne a szervomotorok helyett inkább valamilyen lágyvasas tekercsekben gondolkodni? Egyes lábakat megfelelő ritmusban behúznak a tekercsek, másokat kicsit elfordítva kitolnak. Ez csak egy ötlet...
    Láttam olyan robotot, ami apró piezokristályokon rezegtette magát előre, és a megfelelő frekvenciákkal akár irányítani is lehetett. Elég zajos, de működik.:-)

    Az aksitöltős napelem nem rossz ötlet, de elég kemény fejlesztés (mobilokhoz állítólag kapható készen is, de az biztosan nem olcsó). Akkor már lehetne olyan robot, aki ha érzi, hogy merülőben van, odamegy a töltőhöz, és feltölti magát.:-) Erre mobilos cuccokat lehetne használni, valamilyen egyébként elavult készülékből.
  • nemcsakfeel
    #59
    Egy része elkészült, a "törzse" megvan :)
    A láb mozgása még mindig nincs meg.. Sajna az utóbbi hónapban nem tudtam vele foglalkozni, vizsgák, miegymás. A több része, nagyjából ki van gondolva, főbb alaktrészek megvannak.
    Közbe felemrült még egy probléma, hogy a napelem normál fényviszonyok között, a motor energiáját nem tudja megfelelően pótolni, ezért vagy még aksit kell rá tenni, vagy más megoldás kell.

    Ha ötleted van, szívesen fogadom.
  • kázsé
    #58
    Hogy áll a robotépítés? Találtál jó anyagokat? Engem is érdekel a téma.
  • nemcsakfeel
    #57
    még lehecc!
  • Mike at home
    #56
    Melyikotok in Anakin?
  • nemcsakfeel
    #55
    a láb még mindig kérdéses.
    a meghajtás egy motorral az ok, csak lábakirányítására alternatívák kellenének.. :(((
  • Tetsuo
    #54
    :))
  • nemcsakfeel
    #53
    videókat tudtok hasonló lényekről?
  • nemcsakfeel
    #52
    mert annak nincs olyan régi hagyománya :)
  • [Walaki]D`Lair
    #51
    Az Trilobite...;))
  • hen-tes
    #50
    miért nem kerékkel próbálkozol ? :)
  • nemcsakfeel
    #49
    up
    5leteket várok a láb mozgatására.. forgatós lenne jó, de azt nem tudom hogy hogy lehet megoldani 6 lábra osztva
  • nemcsakfeel
    #48
    ettől mingyárt meghalok. ez rohatt jó!!

    a názások már nyulják is le az ötletet.. :
  • nemcsakfeel
    #47
    az első kép ez lett volna:
  • nemcsakfeel
    #46
    kicsit terhelném a fórumot a vázlatokkal
    első kép távlati nézlet. Nem! ez nem egy traktor és egy versenyautó keveréke! :)

    láb szerkezet, rugózás, bowden, oldalmozgás..

    egy láb legó modellje
  • nemcsakfeel
    #45
    Egy lego modellecske elkészült, bár nem teljes!!!
    Ezt lerajzoltam kézzel ( rá kellett jönnöm nem vagyok egy profi rajzoló .. :)))))
    A láb szétnyílását egy bowden húzása csinálná ( na hogy leírtam ) úgy hogy nem kell a húzáshoz külön motor ( mivel az ez oldalmozgással van összekötve.
    Ha sikerül csinálok fényképet / szkennelek.
    Olalazásról még mindíg nincs szó sajnos.. A másik hátránya ennek a formának, hogy nem a láb fordulásával haladna előre, hogy egy lábhoz legalább akkora szélességű hely kell, mint amekkorát mozogni képes egy lépéssel.. Persze mivel lehetnek eltoltan a lábak ( egymás fölött / alatt eltoltan ) a két oldali 2-1 1-2 hajtás miatt, talán kicsit jobban elhelyezhetők majd a testen.
  • Vlala #44
    Na bumm, ilyenekre nem is gondoltam... oldalazás, fordulás, ez egy külön mese lesz, az én terveim még csak egyenesen tudtak menni...
    Nem lehetne 1 szervomotorra kötni a lábak mozgását, a másikkal tudna kanyarodni?
  • nemcsakfeel
    #43
    Jójó, de az első változat még csak mechanikai próba verzió, semmi napelem, meg fényérzékelők.. de egynek jó.

    2 szervó motor nem lesz elég a teljes mozgáshoz! Egyik motor a 2-1 et hajtana, a másik 1-2 őt, de ezzel még nem tud oldalazni.. oldalazáshoz kéne a harmadik motor, azzal szinkronban sorba lehetne mindkét oldalon a lábakat meghajtani.
    Kanyarodás egyszerű, csak az első, második motort kell előre / hátra hajtatni. ( mint a tankoknál a lánctalpakat, csak kérdés a lábai mennyire maradnak stabilak )
  • Vlala #42
    a régi vicc alapján: hat zongoraszék :-)
  • Sir Quno Jedi
    #41
    Szerintem Sunny !
  • Vlala #40
    Én ugyanezt csináltam, erre bead egy piros x-et
  • Vlala #39
    én is így gondolkodtam, de a 3 láb emelésével is ki lehet egyensúlyozni, ha a súlypontja a 3 láb által behatárolt háromszögön belül van.
    Akkor már miért ne lehetne gyorsabb?
  • nemcsakfeel
    #38
    A három láb egyszerre emelése szerintem nem célszerű, egyszerre max 2 láb.. Holnap csinálok egy gyors próbát az elképzelésemről, ha műxik, csinálok fényképet / rajzot.
    Először lehet h csak a láb körbeforgatása lesz :) Kicsit idiótán néz majd ki :)
    A lábakat viszont mindenképpen a lehető legrugalmasabbra kéne csinálni ( külön rugó?? ) így működhetne az hogy alapban minden láb nyugalmi helyzetben van, majd az egyik előrébb fordul, ami így rugalmasan húzódik, de az egész szerkezet még nem moccant arrébb. Azután a másik oldlon is fordula köv. láb, az is húz kicsit, a kettő feszítése már mozdítana a szerkezeten. Sít...

    Lassan indulhat egy szavazás hogy mi legyen a neve :DDDDD
  • haxoror
    #37
    hmm, ezt nem tudtam thx
    (megjegyzem szar lehet neki :)
  • Prank
    #36
    a kerék a természetben is előfordul:
    pl van egy sivatagi pók, amelyik úgy közlekedik gyorsan, hogy behúzza a lábait, oldalra fordul és szépen legurul a buckáról és még sorolhatnám...
  • Taranov
    #35
    Vegyél egy Sony Aibo-t és szedd szét :)
  • FREAK
    #34
    a lábakat is szerelheted kerekekre (sima L alakú lábat a kerekek külső ívére rögzítve), csak úgy kell belőni a fázisokat, hogy egyszerre mindig legalább 3 legyen a talajon (hatból)

    vagyis egyszerre "léphetne" a bal 1-3 és a jobb 2, illetve a jobb 1-3 és a bal 2

    így is dőlöngélne, de valszeg haladna
  • Vlala #33
    Mind1, a galériámban csak ez az egy kép van, nem lehet eltéveszteni...
  • Pyx #32
    jobb klikk, tulajdonságok, forrás

  • Vlala #31
    Mi a rákért nem tudok a saját galériámból idepottyantani egy képet? Ennyire kompatibilis önmagávl az SG?
  • Vlala #30

    Nah, a "nem bogaras, de egyszerű"-nél valami ilyenre gondoltam
  • nemcsakfeel
    #29
    Te vagy A kerék pr. managere ? :)))

    Nem, én mindenképpen lábakat szeretnék, csak még nem világos hogy lehet megoldani a meghajtásukat :(
  • haxoror
    #28
    Hát...
    Rögtön kezdésnek egy 6 lábas megoldás, főleg ha ki is akarja használni a lehetőségeket pl. előre-hátra mozgás mellett oldalmozgás, emelkedők stb. elég húzós és frusztráló lehet.
    El kell dönteni hogy mi a cél és ahhoz építeni a robotot, nagyjából sík terepre nem kellenek lábak oda elég a kerék és a lánctalp is.
    Más.
    Sokan tervezésnél az élővilágot veszik mintának (rovarok, négylábúak stb.) ami nem rossz, de ne felejtsük el hogy a természetben pl. nincs kerék, az tisztán emberi találmány és adott körülmények között sokkal gazdaságosabb és célszerűbb lehet. És az, hogy az állatok többsége lábakat használva közlekedik az nem feltétlen jelenti azt hogy ennél az evolúció későbbi koraiban nem fog a természet valami újabb és jobb megoldással meglepni minket.
  • Vlala #27
    Azért ez a láb-munka külön kihívás...
  • haxoror
    #26
    A (gumi)lánctalpas megoldás a legjobb kezdésnek, minden körülmények között stabil, az irányítás a lehető legegyszerűbb és a teherbírása is lényegesen jobb mint a 6 lábas változatnak.
    És mozgás közben is tud lőni.
    ...nem mintha ez szempont lenne