283
Nostradamus után szabadon
  • Ron Ragm
    #203
    Persze, de csak a vízszint emelkedésével kapcsolatban hoztam fel.
  • sz4bolcs
    #202
    Az Arktisz elolvadása nem emeli a vízszintet, csak Grönland és Izland jegének elolvadása, mert azok száraz talapzaton vannak. Ugyanígy az Antarktisz is, de ezt már kiveséztük.
  • sz4bolcs
    #201
    Én is gondoltam erre, ez ki is meríti az éghajlat-változás fogalmát. :D
  • Ron Ragm
    #200
    Az Antarktisszal kapcsolatban igazad van, mivel az kontinens, de az Arktisz csak egy "kurva nagy úszó jégtömb".
  • Hajnalcat
    #199
    Akkor te is mehetsz a meakulpába.
  • Hajnalcat
    #198
    Már ne haragudj, de akkor Te is próbálj ki a fürdőkádban valamit. Miután megengedted a vizedet, állj bele. Nézd meg, mekkora lett a vízszint és most feküdj bele, kicsit megemelkedett, igaz?
    Az Arktisz és az Antarktisz nem egy lapos tányér, hanem óriási jéghegyek halmaza, amik ezen állapotukban nem határozzák meg a vízszintet, de ha elolvadnak, akkor már igen, hisz beleolvadnak a tengerbe.
  • sz4bolcs
    #197
    Buta vagy hajnalcat. Én sem emlékeztem Arkhimédész törvényére, mert már régen tanultam fizikát, és kiesett az érdeklődési körömből, de ami fontos, hogy utánanéztem.
    Te meg ezzel a hozzáállással hülye maradsz.
  • Ron Ragm
    #196
    Azt viszont elfelejti mindenki hogyha a hőmérséklet nő, a párolgás intenzitása is valószínűleg nőni fog - több víz kerül a légkörbe.
  • Kmarha
    #195
    Úgy látszik akkor a mi Arkhimédészünket nagyon is lebecsülöd.

    Ugyanis már az ókor óta tudjuk, hogy a vízbe helyezett test, megemeli a vizszintet. Úgyanis a saját súlyának megfelelő súlyú vízet szorit ki. Tehát adva van az északi sark hatalmas jégtömege, melynek létezése adja a jelenlegi vizszintet. Ha ez a jég olvad, tény hogy több folyékony víz lesz az oceánban, de a kiszorított víz, ahogy a jég súlya is, csökken. Egyrészt nő a vízszint, mert hát a jég nem tünik el, vizzé változik, AZONBAN! csökken is, hiszen a jég eltünésével, kevesebb lesz a vizben lebegő jégtömeg súlya, kevesebb vizet fog kiszorítani. Lényegében nem fogsz tapasztalni változást, mert a két folyamat kiegyenlíti egymást.

    Egy pohár vizzel, és belehelyezett jégkockával ki is probálhatod otthon.

    Mondjuk én felvetettem a hőmérséklet problémáját, hogy talán más-más hőmérsékleten kicsit változnak a dolgok, de leszavaztak. :) Mindazonáltal a fentebb említett dolgok igazak.
  • Ron Ragm
    #194
    látod látod, erről beszéltem.
  • Hajnalcat
    #193
    "A Golf-áramlás mintegy 1.4 petawatt hőt szállít."
  • Hajnalcat
    #192
    És akkor mitől van meleg levegő, meg négy évszak Európában?

    Amúgy mutatok neked valamit:

    Tessék

    "Az áramlat jelentősen befolyásolja azon szárazföldi területek éghajlatát, amelyek közelében elhalad."
  • Hajnalcat
    #191
    Egy nagyon okos embertől. ;)Százszor több esze van, mint a ti Arkhimédészeteknek.
  • Hajnalcat
    #190
    Hát eggé nem volt magánál, mikor ezt mondta. Már hogyne változna a víz színtje, ha elolvad a jég. Az a sok víz szerinted hova a folyna? Csak úgy elvinnék a láthatatlan manók vagy mi?
  • sz4bolcs
    #189
    Az eszement idiótát Arkhimédésznek hívják, általános iskolai fizikának...
  • Lorgem
    #188
    Hajnalcat, nem tudom honnan veszed ezt a sok hülyeséget, de remélem nem iskolában tanították neked :P
    Amúgy a Golf-áramlat meleg vizet szállít, nem pedig meleg levegőt, azért nem fagy be télen pl. Murmanszk kikötője...
  • sz4bolcs
    #187
    elöbb járnak jól a rízstermelők
  • Lorgem
    #186
    LOL!
    A föld felszíne többszázmillió négyzetkilométer, aminek durván a 2/3-át víz borítja, Izland pedig csak 103.000 körül van, de még Grönland sem olyan vészesen nagy. Egyedül az lehetne gáz ha az Antarktiszon elolvadna a jég, de mint korábban írtam lehet h még az sem emelné nagy mértékben a vízszintet, másrészt elég lassan fogyna el...
  • Ron Ragm
    #185
    na, most összezavartál. Mit nem néztél meg?
    Valamint azt magyarázd meg nekem, hogy hogyan függ össze a vízszint emelkedése és a 'golfáramlat' megszűnése között.
    A jégtömböset meg próbáld ki, hidd el engem is meglepett, de aztán belegondolva rájöttem hogy tényleg.
  • Hajnalcat
    #184
    Nem néztem meg, köszönöm, nem kérek belőle. Csak gondoltam, nektek ez a változat jobban tetszik, hisz reálisabb, nem igaz?Vagy ha tévedek, akkor világosíts fel.
    Amúgy ez hülyeség, hogyha a jégtömbök felovadnak, nem változik a víz szintje. Ezt honnan vettétek? Valami eszement idótától?
    Ha elovadnak a jétömbök, akkor megszűnik a golfáramlat, ami a meleg levegő hozzánk érkezésében segédkezett. Ez nem vicc, de ti csak nevessetek rajta...
    Nem baj, ti csak fingjatok sokat, legalább hamar eltűnnek a Földről az ilyen nagyokosok.
  • sz4bolcs
    #183
    Jaja :-)
  • Esrohnoil
    #182
    Igen, de északon van sok jég, ami szárazföldön található. Pl Izland, Grönland. Szerintetek az hova folyna? :D
  • Ron Ragm
    #181
    jég.
  • sz4bolcs
    #180
    a vizet melegítve a sürűsége csökken, térfogata nő. Nem? Legalábbis nem hallottam még melegítéstől összehúzódó dologról.
  • sz4bolcs
    #179
    a térfogata ugyanakkora, nem?
  • NKristof
    #178
    A szilárd halmazállapotú víznek(jég) nagyobb a térfogata mint a folyékony víznek, nem? A víz hőmérsékletétől pedig a sűrűsége függ nem a térfogata.
  • Kmarha
    #177
    No majd pár millió év mulva mikor a nap annyira felduzzad, akkor pedig lesz ám nemulass :) (bár mire odáig fajul a dolog hogy az oceán nagy része felmelegszik 4 fok fölé arra már rég nem lesz jég a bolygón)
  • Ron Ragm
    #176
    ahhoz túl alacsony hőmérsékletváltozásról beszélünk, arról nem is szólva hogy a víznek csak a felszíne, a legfelsőbb rétege követi a hőmérsékletváltozásokat, mivel igen rossz hővezető
  • Kmarha
    #175
    "Arkhimédész törvénye: Minden folyadékba vagy gázba merülő testre felhajtóerő hat, amelynek nagysága egyenlő a test által kiszorított folyadék vagy gáz súlyával.

    Azaz az úszó jég a saját súlyának megfelelő súlyú vizet szorít ki, és az elolvadása után vízzé válik, azaz ugyanakkora lesz a térfogata is, így pont kitölti a hajdani jég vízfelszín alatt lévő részét."

    Nos, ez igaz is, mindaddig, amig a víz hőmérséklete megmarad a 4 fok alatt. Bár sós tenger illetve óceánvíznél nem tudom hol is van ez az érték. Azonban, ha a hőmérséklet megváltozik, bizony megnő a térfogat is. Az így felhevült jég, mely már viszonylag melegebb vizzé változott, sokkal nagyobb térfogatot jelent, mint amilyen hideg, jégalakjában volt. A tömege ugyanaz, de bizony a térfogata más. Ezt is ki lehet probálni. :)

    Ergó a vizszintnövekedés reális lehet. Kérdés mikor, és hogy még az emberiség ideje alatt bekövetkezhet-e.

    Szerintem.

    De majd keresek valamit erről a neten is.
  • Ron Ragm
    #174
    Hatásvadász ostobaság, köszönjük
  • Hajnalcat
    #173
    Parancsoljatok
  • juzosch
    #172
    Mi az hogy növekvő? Régen nem voltak? Vagy kevesebb volt? Vagy csak többet nézünk TV-t/netet és ma már mindegyikről tudunk?

    Ha elmozdul a pólus, azt megtudod egy iránytű segítségével. Ha meg még nem mozdult el, akkor mi is hat a természetre belőle?
  • sz4bolcs
    #171
    Amég nálad a "természeti katasztrófa" azt sugalja, hogy valami nincs rendjén, nálam a természeti katasztrófa is a világ része.
    "harmónia és zűrzavar - ez mind a világ"

    Egy hatalmas hullám csak az embernek a hozzá fűződő viszonyában jelenik meg katasztrófaként.
  • Lorgem
    #170
    Amúgy a növekvő "természeti katasztrófák" egyrészt nagy valószinűséggel a föld mágneses pólusainak nemtomhányszázezer évenként esedékes felcserélődésével állnak kapcsolatban. Másrészt ki mondta h nem egy interglaciális korszakban vagyunk? Ezek természetes folyamatok, bár, nem biztos h jó 5let az emberiség részéről h felgyorsítja őket. Egyébként nem szeretem a "természeti katasztrófa" kifejezést mert ez azt sugallja h vmi nincs rendjén ,pedig nagyon is, a bolygó elvan szépen magában, arról már nem tehet h az emberek nem bírják a gyűrődést :P
  • Lorgem
    #169
    Igen, mivel Antarktisz egy kontinens, szilárd talapzattal, amire rárakódott néhol több ezer méter jég ami igen kellemetlen hatásokkal, járhat amennyiben elolvad. A tudósok vitatkoznak h mennyire emelkedne a jég, ha valaki tudja mennyi van belőle a Déli-sarkon akkor egy kis fejszámolás után kiderítheti :P
  • sz4bolcs
    #168
    Nekem még beszéltél szárazföldről, és vízszintemelkedésről. :-)
    Antarktisz más tészta, igaz? Ha abból olvad, az már emeli a vízszintet?
  • Lorgem
    #167
    Arkhimédész törvénye: Minden folyadékba vagy gázba merülő testre felhajtóerő hat, amelynek nagysága egyenlő a test által kiszorított folyadék vagy gáz súlyával.

    Azaz az úszó jég a saját súlyának megfelelő súlyú vizet szorít ki, és az elolvadása után vízzé válik, azaz ugyanakkora lesz a térfogata is, így pont kitölti a hajdani jég vízfelszín alatt lévő részét.
  • sz4bolcs
    #166
    mindjárt jön a politológus haverom, ő majd megideologizálja.
  • sz4bolcs
    #165
    ja mondjuk ez jogos :)
  • Prank
    #164
    ja