283
Nostradamus után szabadon
  • Hajnalcat
    #243
    Visszaolvastam, és elolvastam a cikket is.

    Egy esetleges olvadásnál nyilván nem csak az úszó jégtömbök, hanem a szárazföldi jégtakaró is elolvad.
  • SRobert
    #242
    milyen kocka?
    hát nem lapos? ;)
  • sz4bolcs
    #241
    Te kocka-Földön élsz? :-)
  • sz4bolcs
    #240
    Ebben ne velem egyezkedj.

    Milyen módon láttad be, hogy az úszó jégtömb kiemelkedő részének elolvadásától nem emelkedik a vízszint?
  • SRobert
    #239
    de az nem a sarka :)
  • SRobert
    #238
    olvasok, ja
  • sz4bolcs
    #237
    Grönland, és Izland nem. :-)
  • Kmarha
    #236
    Olvass, ne csak nézz :) persze hogy az.

    #234 Hajnalcat: ez tény. Nagyobb gond lenne az, hogy télen is tökig izzad a nép :P :) Bár a jég most is olvad, de hát nagoyn messze van az az elolvadástól.
  • SRobert
    #235
    Az Északi-sark az nem egy úszó jégtömb? :o
  • Hajnalcat
    #234
    Elismerem, az úszó jégtáblák nem emelik a vízszintet, ha elolvadnak, de én nem csak azokra gondoltam. Bár valószínűleg az Északi-sark elolvadásakor az lenne a legkisebb gond, hogy emelkedik-e a vízszint.
  • Hajnalcat
    #233
    Rendben, de abban megegyezhetünk, hogy az északi-sark olvadásával nő a vízszint.
    Gyakran elbeszélünk egymás mellett.
    Pl: Lorgam ezt írta: "Amúgy a Golf-áramlat meleg vizet szállít, nem pedig meleg levegőt"
    Én sosem írtam ilyet, csak ezt: "ami a meleg levegő hozzánk érkezésében segédkezett"
    Ha így érthetőbb: A Golf áramlat nélkül nincs nálunk négy évszak, de főleg nyugat-európában.
  • Ron Ragm
    #232
    Tuti erre is kitalál valamit
    Azt sem csodálnám ha másodikban szilárdul állította volna (ellentmondva a matektanárral) hogy kettő meg kettő az öt
  • Kmarha
    #231
    No itt egy cikk, amivel remélem mindenki megelégedik: NG

    Ez elmagyarázza szépen, nyugodtan, hogy az északi jégpáncél elolvadása szinte egyeltalán nem befolyásolja a vizszint magasságát (mivel az egy hatalmas uszó jéghegy, jégtömb vagy nevezzétek akárminek). Ami viszont igen, az a szárazföldön található jégmennyiség (igen, ide tartozik a déli jégpáncél hatalmas része).

    És a téma szerintem itt le is van zárva, mert e tényt cáfoló cikket kétlem hogy bárki is találna.
  • sz4bolcs
    #230
    Ha visszaolvasol, láthatod, hogy sehol nem állítottam, hogy ha a jég elolvad attól nem emelkedik a víz szintje. Én csak azt magyarázom már egy ideje, hogy az ilyen jégtömb teljes elolvadásától nem növekszik a víz szintje, lehet a vízből kilógó része akármekkora. Ez az, amit nem vagy képes felfogni, mert nem ismered az erre vonatkozó szabályt. Erre próbálunk rávezetni.
  • Hajnalcat
    #229
    Itt van mégegyszer az egyik kutató, Pal Prestrud mondata:

    "A káros következmények egyike, hogy a tengerek szintje 10-90 centiméterrel megemelkedik."

    Válaszolnál már erre, légyszi.
  • sz4bolcs
    #228
    Igen.

    Szerinted a jéghegy mitől nem süllyed el?
  • Hajnalcat
    #227
    Azt kipróbáltad már, hogy a lufit csak félig nyomod le, majd teljesen a víz alá? Látsz szintkülönbséget?
  • sz4bolcs
    #226
    Nem. Egyetlen egy tudós sem állítja, hogy úszó jégtömb (mint amilyen az Arktisz nagy része), elolvadása után nőne a víz szintje. Ez ugyanis képtelenség. Lehet az a jégtömb vízfelszín feletti része akár Himalája méretű is, elolvadása után nem nő a víz szintje.
    Ahogy Lorgem rámutatott, hogy a vízszint csak szilárd talapzaton levő jég elolvadása után emelkedik, mint ami pl. Grönland, Izland, vagy éppen az Antarktisz.
    A probléma ott van, hogy Te nem érted meg, hogy hiába lóg ki a vízből akármekkora hegy méretű jég, ha az nem rendelkezik szilárd talapzattal, akkor elolvadása után semennyit nem változik a vízszint.
    És most megint csak Arkhimédészt hozom föl, mert amég a törvényét nem érted meg, addig hibásan fogsz érvelni az ilyen jéghegyek elolvadása, és a vízszint emelkedése mellett.
  • Hajnalcat
    #225
    sz4bolcs!

    Ezek szerint te saját magadnak hiszel inkább, mint a tudósoknak, akik tényként közölték a vízszint emelkedését?
  • sz4bolcs
    #224
    A cikk nagyon felületes, kb. annyi az ok-okozati összefüggéssel feltárt tény belőle, hogy a jegesmedvék elpusztulnak.
  • sz4bolcs
    #223
    A szemléletesség kedvéért:
    Felfújsz egy lufit, és lenyomod a viz alá egy fél lavor vízben.
    -A lufi ki fog szorítani annyi vizet, amekkora a lufi, a vízszint látványosan megnő, mondjuk tele lesz a lavor.
    -Elkezded leengedni a lufit, a víz pedig szépen visszaáll a lavor feléig.
  • sz4bolcs
    #222
    Hajnalcat: Szerinted miért nem süllyed el egy ilyen jégtömb?
  • sz4bolcs
    #221
    Bizony hogy nem nő a víz szintje, ha csak nem szilárd a talapzata.
  • sz4bolcs
    #220
    Én Arktiszról beszéltem, ami gyakorlatilag az. ;]
  • Hajnalcat
    #219
    Ez jó kis cikk

    "A káros következmények egyike, hogy a tengerek szintje 10-90 centiméterrel megemelkedik."
  • Ron Ragm
    #218
    Ezt hívják jéghegynek.
  • Hajnalcat
    #217
    Te is olvasd el, kérlek.
  • Hajnalcat
    #216
    Ez egy úszó jégtömb. Az én általam berakott jéghegyről beszéljél. Én végig jéghegyet említettem.
  • Ron Ragm
    #215
    Olvasd már el kérlek mit írtam.
  • Ron Ragm
    #214
    Szerintem te nem vagy tisztában a jéghegy fogalmával.
    Tessék itt egy kép valamelyikről, hátha ad egy kis támpontot:
  • Hajnalcat
    #213
    A képen látható rész nincs benn a vízben. Menj már be a fürdőkádba!
  • Hajnalcat
    #212
    Jobban mondva a képen látható jéghegy.
    Voltál már fürödni?
  • Ron Ragm
    #211
    Nem, mivel a jég sűrűsége kisebb a vízénél, és a térfogata is nagyobb.
  • Hajnalcat
    #210
    A képen látható jégtömbről kérdezlek. Ha elolvad, nő a vízszint?
  • Hajnalcat
    #209
    Te, hol beszéltem úszó jégtömbökről? Én jéghegyeket írtam.
  • Ron Ragm
    #208
    Három szó: Hőmérséklet, Térfogat, Sűrűség.
  • Hajnalcat
    #207

    Ugye most már rájöttél, hogy a jéghegyek olvadása emeli a vízszintet?

    Gyengébbek kedvéért: a képen látható jégtömb azon része, ami kilátszik a vízből, ugyebár nem szorít ki semmit, viszont ha elolvad, akkor belefolyik a tengerbe, tehát nő a tenger térfogata, vagyis emelkedik a vízszint, de ha nekem nem hisztek, kérdezzétek meg a hollandokat, hogy mi a sz*rért építik azt a sok gátat. Ha ezektől a dolgoktól nem fog emelkedni a vízszint.

    Ez az Északi-sarknál készült felvétel (Arktisz):
  • Kmarha
    #206
    nyugi.. most olvashatta.. én sem olvasok mindig vissza a forumokban.
  • sz4bolcs
    #205
    Nem érted meg, hogy bármekkora úszó jégtömb olvadhat bele az óceánba, nem fog emelkedni a vízszint. Inkább nézz utána, itt már sokan próbálták elmagyarázni, de nem veszed az adást.
  • sz4bolcs
    #204
    haha.. :D:D: A jéghegyeknek nem igazán ér le a lábuk.