1385
Kapcsolási rajzok, ötletek, leírások....
  • Kalash17
    #1345
    Nem, én műtrágyás cukros rakétát készítek.De szívesen meghallgatnám a te verziódat is...Hát van kedved leírni, akkor kérlek keress itt: [email protected]
  • Tarajos Sül
    #1344
    A salétromos cukorra gondolsz?
    Olyat fogok én is készíteni holnap.. :)
    Jó sok salétromot nyertem, ahogy a salétromos falon lévő törmeléket vízben feloldottam, megszűrtem, és elpárologtattam.. :)
    Egyébként a legegyszerűbb elektronikus gyújtás, ha egy gyufafejre rátekersz egy darab fűtőszálat, és ha a fűtőszál darabkát feszültség alá helyezed, az akkor izzani kezd amitől meggyullad, és lángra kap a gyufán lévő foszfor. :)

    Csak óvatosan.
    Üdv.Tomi. :)
  • Kalash17
    #1343
    Sziasztok!Szakmai segítséget szeretnék kérni.Házilag készítettem cukros rakétákat, és szeretnék rá elektromos gyújtást...Létezik valami módszer amivel meg tudom oldani hogy egy kis méretű áramforrással, vezetékeken keresztül valamit felizzítsak?Előre is köszönöm a választ!
  • bboyatty
    #1342
    Na kijavítom magam, nem 9 hanem 10 darab kicsiből áll össze a 12 volt, ami így már darabonként 1,2voltot és akkor meg van oldva az első kérdés mivel, hogy 6 darab ezekből pontosan 7,2 voltot produkál. Akkor már csak a töltésre lennék kíváncsi, hogy mi módon oldhatom meg.
    Köszi, és bocsi a dupláért.
  • bboyatty
    #1341
    Helló! Van nekem egy RC autóm ami 7,2 voltos akksit igényel, jelenleg egy ilyen 6 voltos akksi táplálja, de túl nehéz és alig bír mozogni az autó tőle. Most kaptam egy Black&Decker akksis fúró akkumulátort ami ilyen kisebb akksikból van összerakva, pontosabban 9 darabból. Na most ha jól számolom akkor ezek kb 1,3 voltot adnak le egyenként tehát nekem a 9ből 5,5 darab kéne. Akkor az első kérdés az lenne, hogy 5 vagy 6 darabot használjak? 5darab kb 6,5 voltot ad le, 6 pedig 7,8at.(ezeket én most számolom, nem mérem, addig nem szeretném szét szedni a telepet míg nem tudom biztosan hány kell).
    Másik dolog meg az, hogy ugyebár ezeket néha tölteni is kell a töltője pedig nincs meg, meg hát szét lesz szedve a telep, amúgy sem lenne jó a 12voltos töltő, milyen töltővel tudom feltölteni? Van egy ilyen töltőm, a 6voltost eddig ezzel töltöttem mert lehet váltani 12v vagy 6v között. Ezzel tudom-e tölteni majd?
    Válaszokat előre is köszönöm.
    Üdv.
  • balcsi70
    #1340
    Szia! Lemértem, 0-át mutat a multi.
  • balcsi70
    #1339
    Letöltöttem a progit,generáltam egy hullámot az 50 Hz-et.Kb olyan mintha mikor felveszed a telefont és szól a tónus.Na akkor szétkapom a gépet és mérek még egyet remélem úgy jó lesz ahogy belinkeltem.
  • balcsi70
    #1338
    Köszönöm a választ. A szakadásvizsgálatot arra értettem hogy kikapcsolt állapotban lemértem a lábakat és így sípolt.(de akkor ez nem lényeges).
    Ja egyenáramot mértem Ilyenem van multi a COM(fekete) és a VmA ba mérjek? Így jó lesz?
  • Dj Faustus #1337
    "A kapargatás után megnéztem szakadásvizsgálattal(persze még be nem kapcsolt gépnél) és mindkét oldalon OUTL+és OUTL- között valamint OUTR+ és OUTR- között sípol a műszer."
    A szakadásvizsgálat jelen esetben felesleges.

    "A multin 200m-en"
    A 200m, 2000m 20 a multiméter egyenfeszültségű méréshatárai.
    Az erősítőn meg váltófeszültség megy ki.

    "A gép be volt kapcsolva zenét is raktam"
    Ne zenét rakj be, hanem 50 Hz-e szinuszhullámot - ilyesmit generálhatsz Audacityvel is (Generate/Tone menüpont). A multiméter nem zenei hangra van kalibrálva.
  • balcsi70
    #1336
    Szia! Mértem. a következőket.: A multin 200m-en (piros drótját OUTL+) negatív drótját OUTL- ra mértem 03.8 at. Multin 2000m-en 004 Multin 20-ason 0.01 A túloldalon vagyis a OUTR+,OUTR- en majdnem hasonló mérések voltak vagyis : 200m-en 02.4 200m-en 002 20-ason 0.00 at mértem. Remélem jól csináltam. A gép be volt kapcsolva zenét is raktam a hangerő tökig felhúzva. Ebből mit lehet kiszűrni? Üdv.
  • balcsi70
    #1335
    Szia! A lábak melletti kis résznél annál a kis körnél lekapargattam óvatosan a festéket hogy majd tudjak mérni.(hogy ne a lábaknál mérjek nehogy összeérjenek)A kapargatás után megnéztem szakadásvizsgálattal(persze még be nem kapcsolt gépnél) és mindkét oldalon OUTL+és OUTL- között valamint OUTR+ és OUTR- között sípol a műszer. Ennek így kell lenni? Üdv
  • balcsi70
    #1334
    Szia! Nagyon köszönöm a profi hozzászólást,akkor mérem így ahogy írtad és csináltam magamnak egy képet mérés. Ahogy lemértem írok hátha van valami ötleted. Előre is köszöntem.
  • Dj Faustus #1333
    "Azért mértem ezeket a 23-24 lábat mert ezt mondták nekem"
    Pedig az ábrán tökéletesen leolvasható, hogy az a láb nem arra való.

    De úgy is beazonosítható, hogy az adatlapról származó kapcsolási rajzon a VSS és CpVSS lábakat összekötik (pirossl jelöltem). Hol található ez a két láb? A chip jobb oldalán, felülről a 3. és 4. láb (12 és 11 számmal jelölve). Összekötötték őket az alaplapon? Össze - zöld színnel jelölve.
  • balcsi70
    #1332
    Szia! Nagyon köszönöm a választ.Azért mértem ezeket a 23-24 lábat mert ezt mondták nekem.Akkor megmérem így ahogy te írtad. Végül a hangszóró kimeneti hangjával van bajom,a fülessel nincs.,az tökéletesen működik. A kérdésem az hogy mehet így fél hangerővel a gép úgy hogy közbe az IC (tegyük fel hogy) nem jó? Holnap du. lemérném ezeket és majd írok. Ha mégis jó az IC akkor szerinted milyen alkatrésznél keressem még a bibit? Körülötte lemértem az ellenállásokat azok jónak tűnnek. A választ előre is köszöntem. Üdv.
  • Dj Faustus #1331
    Ha az adatlapról származó, a chip tetejét mutató ábrát összeveted az általad belinkelt képen mutatott mérési pontokkal láthatnád, hogy a műveleti erősítő bal oldalán felülről a 2. és 3. láb között mérsz feszültséget, ami a GAIN és a GND lábaknak felelnek meg.

    Ha az aszimmetrikus fejhallgatókimenetet akarod kimérni, a HPOUTL (jobb oldalon felülről az első) és a GND (bal oldalon felülről a második) vagy a HPOUTR (jobb oldalon felülről a második) és a GND (bal oldalon felülről a második) lábak között kell mérned.

    Ha a hangszórókimenetet akarod kimérni, akkor az OUTL+ (alul balról a negyedik) és OUTL- (alul balról az ötödik) vagy az OUTR+ (felül balról a negyedik) és OUTR- (felül balról az ötödik) lábak között mérj feszültséget.
  • balcsi70
    #1330
    Sziasztok! Segítséget szeretnék kérni!
    A laptopom hangja lecsökkent kb a 40% ra,tehát ha maximumra húzóm akkor is nagyon halk.,aztán rendeltem bele hangszórókat(igaz nem újakat) de ezzel is ugyan így szól. Próbáltam cserélni rajta hang drivert de semmi.Szétszedtem a gépet és úgy néz ki hogy meglenne a bűnös IC végfok persze ha jól mértem a lábain. Maxim 9755E feliratú az erősítő. erősítő IC A 23-24 lábain mértem feszültséget persze bekapcsolt állapotban és raktam rá hangot de semmit nem mutatott a műszer. kép jól lett mérve? Ha valaki tudna ez űgyben választ adni megköszönném. A válaszokat előre is köszönöm. Üdv.
  • polarka
    #1329
    Láthatóan a két erősítő kezelhető külön-külön. Annyi a közös, h az első kimenete megegyezik a második bemenetével.
    Az (egyenáramú) munkapont-beállításhoz a kondikat szakadásnak veszed és Ohm-törvényével, meg hurok és csomóponti egyenletekkel számolsz (vagy az ezekre alapuló - így ekvivalens - egyéb módszerekkel). Váltakozóáramú jellemzők - ha jól emléxem - a bemeneti-, kimeneti ellenállás, feszültség-, áram-, teljesítményerősítés.
    A határfrekvenciákat meg ugyanúgy számolod, mint egy RC szűrőnél, csak a megfelelő C-khez kell a megfelelő R-ket társítanod. Sávszélességhez is van egy képlet. Asszem gyök alatt a felső- és alsó határfreki.

    Úgy látom a szokásos szerencsétlenkedések miatt az SDT régi adatbázisát nem tudják olyan könnyen átmenteni az újban. De régiben elvileg le van írva, ami kellhet. Már csak bele kellene kezdeni a számolásba...
  • szakos
    #1328
    Sziasztok!

    Segítséget szeretnék kérni az alábbi feladat megoldásában:

  • uwu200
    #1327
    Amíg írsz neki addig ő is ír. Lényegtelen hogy mi az. Van egy rögeszméje, miszerint ért a fizikához, és emellett az hogy senki más nem ért hozzá.
    Ez nála a kiindulási alap, mondhatsz neki akár mit, így fog maradni örökre.
  • Gézoo
    #1326
    "és felhasználásával foglalkozó tudomány."

    "erősáramú technika, amely az elektromos áram energiájával (pl. elektromotorok, "

    Tehát ide tartozik.

    Ami pedig a számértéket illeti: F=2,30E-04 [N]
    és R=1 am távolságon pedig F=2,30E+08 [N]

    Azaz csak a távolság csökkentésével iszonyú nagy nyomatékú motorok készíthetők.
  • Petko
    #1325
    Igen, féleírtam a faszi nevét, Coulomb nem Coulumb. Francért nem lehet szerkeszteni hozzászólást.
  • Petko
    #1324
    Hát akkor meg számold ki Coulumb törvénnyel ha ennyire ezt akarod, persze totál baromság fog kijönni, mert nincs olyan számológéped amivel az állandókat elég sok tizedesjegyig beüthetnéd, ahhoz hogy értelmes eredményt kapj.
    És igen, ez így se elektrotechnikai kérdés.

    Wiki:
    Az elektrotechnika az elektromos energia előállításával, továbbításával és felhasználásával foglalkozó tudomány. Ide tartoznak az erőművek, transzformátorok, erősáramú kábelek és fogyasztók
    Az elektrotechnika két fő részterületből áll:
    gyengeáramú technika, amely az elektromos áram jeltovábbító képességével foglalkozik (pl. távközléstechnika).
    erősáramú technika, amely az elektromos áram energiájával (pl. elektromotorok, transzformátorok, erősáramú kapcsolók stb. alkalmazása),
  • Gézoo
    #1323
    Mekkora erő ébred F=k*Q*Q/R² függvény szerint két elektron között R=1 pm távolságon?
    Talán így fogalmazva sem elektrotechnikai kérdés?
  • Petko
    #1322
    ennek aztán abszolút semmi köze elektrotechnikához
    A kérdés eleve rossz, mert elektronok meg köztük kifejtett erők, távolságok, fotonok által kifejtett erők stb. ilyen fogalmi kontextus szerintem nem is létezik.
    Nem véletlenül alakult ki a 20. század első felében a kvantummechanika diszciplínája, mert részecskeszinten a newtoni modellek használhatatlanok.

  • Gézoo
    #1321
    Elektrotechnikai kérdés.

    Mekkora erőt fejt ki egy elektron által kisugárzott foton egy másik elektronra ha a köztük lévő távolság 1 pm és a foton hatásideje 1e-34 sec?
  • Gézoo
    #1320
    Oké, igaz!
  • commissioner
    #1319
    Menjetek át a Fizika topikba!
  • Gézoo
    #1318
    Ami pedig a leendő fizikusok értelmi színvonalát jelzi az a viselkedés amit minden részleten jól hallhatóan mutattak.
    A tanáraik megszólalásai is jellemző: személyeskedő első mondatoktól.
  • Gézoo
    #1317
    Egyébként Egelynek az a fő gondja, hogy sehol a világon nem lehet szabadalmi oltalmat kérni energia megmaradást sértő eszközre.
    Design-re sok helyen lehet, (Ilyen eszközre például a Németeknél igen, nálunk nem,) de az nem nyújt védelmet a működési elv ellopása ellen.

    Egyébként pedig a KFKI ill. az ATOMKI kutatója nem lehetett volna kb 20 éven át ha igazad lehetne a tudását illetően.

  • Gézoo
    #1316
    A fehér lap a doboz belseje.

    Jól látod, a bal oldali m tömeg alig mozdul, mert az Impulzus változása kisebb mint a vele szemben mozgó jobboldali m tömeg impulzus változása.

    (Ezt a levezetés bizonyítja.)

    Az ütközésük után megmarad a két m tömegnek együttesen Ie=m*k*f impulzusa.

    Azaz a zárt doboz falának ütközve, tolja maga előtt a dobozát.

    Vagyis a zárt dobozban olyan jelenség zajlott le ami a két m tömegnek

    v= m*k*f/(2*m) = /m-el egyszerűsítünk/ =k*f/2

    azaz v=k*f/2 sebességet okoz.

    Magyarul kitesszük a dobozt a távoli világűrbe és történik benne valami, és a doboz v=k*f/2 sebességű mozgásba kezd.

    A fizika mai állítása szerint ilyen csak akkor történhetne, ha vagy rakétaként kilőne valamit, vagy kívülről meglökné valami.

  • uwu200
    #1315
    A két oldal eltérő sebességgel fog mozogni.
    A baloldali F erőnek egy része forgat, másik része meg húz, te meg nem osztottad szét.
    A törvényszerűségeket értelmüknek megfelelően kell használni, másképp nyilván nem működnek.

    Égelynek is az a legfőbb gondja hogy nem érti a fizikát, és el se tudja képzelni milyen az mikor valaki képes rendeltetés szerűen használni a modelleket.
  • Gézoo
    #1314
  • Gézoo
    #1313
    Meghallgatva Egely előadását bohóckodó hallgatóságot, alaptalan "lemosási" próbálkozásokat hallottam.

    Az előadásnak az impulzus megmaradással kapcsolatos részéről mit mond a fizika?
    [IMG] http://www.komal.hu/forum/kep/abra/b4/ba/b0/d76d6529c7bd74052c50e849e9-6456.jpg[/IMG]

    Az impulzus momentum és az impulzus egyenértékű, egymásba átalakítható:

    Kössünk egy kifeszített rugó egyik felére "jojókat", másik felére ugyanakkora tömegű nem forgatható testet.

    A rugó elengedése után a jobboldali merev test impulzusa I2 a jojók tömegközéppontjának impulzusa I1

    Nézzük I1 és I2 nagyságát!

    A tehetetlenségi nyomaték: theta= m * R*R

    körfrekvencia kisomega= delta fi/ delta t= 2*Pi*f
    (ahol f a fordulatszám (=frekvencia))

    Azaz
    N= thete*kisomega
    N = m*R*R * 2* Pi*f
    N=I*R

    I=N/R
    I= m*R*R * 2* Pi*f /R
    I= m*R * 2* Pi*f ahol pedig, a kerület K=2*R*Pi
    I= m*K*f

    I1=F*t-m*K*f
    I2=F*t
    Ie=I2-I1

    Ie=F*t - F*t-m*K*f

    Vagyis a keletkező, "pár nélküli" szabad impulzus nagysága:

    Ie= - m*K*f

    Tehát ilyen elrendezéssel sem teljesül az impulzus tétel, és sérül az impulzus szimmetria.

    Azaz amikor ezt az elrendezést zárt dobozban üzemeltetjük, és a jobboldali tömeg helyett a doboz falához kötjük a zsinórt,
    akkor a doboznak:

    Ie= m*K*f impulzusa (lendülete képződik) ami az itt a középiskolás szintű ismereteket felhasználva levezetett tény,.

    Ennek ellenére ha egy zárt rendszer impulzusának megmaradása kerül szóba akkor a fizika mai állítására hivatkozva kijelentjük, hogy ez lehetetlen.

    A ma fizikusainak van két állítása amiből a levezetés szerinti impulzus sértő elrendezéssel és a matematikával bizonyított, hogy tény.

    Ez a tény ellent mond a másik, a mindenkori megmaradást kikiáltó, kísérlettel nem igazolható feltételezésnek.

    Mit jelent ez?

    Csak azt, hogy Egelynek igaza van, ez bizonyított tény. Bárki, bárhol, bármikor megismételheti a jojós kísérletet mindig ugyanaz az eredmény:

    Hamis értelmezéssel használjuk az impulzus megmaradásának tételét.

  • adamq01
    #1312
    A Szilárd? Az lényeges különbség :D
  • adamq01
    #1311
    Végig hallgattam és valóban szét szedték Egely-t, hogy teljesen fizikán kívüli képleteket használ.
    De ez nem feltétlen jelenti azt, h rosszak.
    Ha megnézzük Einstein elmélete is sok új dolgot állít és ha jól tudom Newton működőképes elméletét is felülírja.
  • adamq01
    #1310
    Erről ez jut eszembe. Persze nem azt jelenti, h nem úgy vannak a dolgok ahogy te mondod.

    "Egy eléggé fejlett technológia megkülönbözhetetlen a varázslattól."
    Arthur C. Clarke
  • Dj Faustus #1309
    Nos megnéztem a linkelt videót.
    Az általad emlegetett "zsinóros cucc" valószínűleg egy ilyesmi berendezés lehet, egy 555-ös IC-ből előállított oszcillátor, esetleg egy trafó - kisebb kimenőfeszültségre állítva, és a villanócső helyett ledek vannak.

    Olyan ez, mint egy rádióadó, ami csak vivőjelet sugároz, és ennek a berendezésnek az antennakimenetére csatlakoztatnánk diódákból és kondenzátorból álló egyenirányító egységet, és a kapott egyenfeszültséget LED-ek meghajtására használnánk fel.

    Miért nem terjedt el - ha már Tesla is felfedezte?
    Azért mert a villamos ellátó-hálózatok - aminek kifejlesztésében Teslának is jelentős szerepe volt - energiatermelő eleme, a generátor 3 fázison adja le az alacsony frekvenciás váltóáramot. Ezt utólag konvertálgatni csak energiapocsékolás lenne.
    Másrészt magasabb - több kHz-nyi - frekvencián nagyobb is lenne a veszteség.
    Harmadrészt zavart okozna a rádiótechnikai berendezésekben (ezért sem szeretik a rádióamatőrök a PLC - Power Line Communication ~ villamos energiaelosztó-hálózaton való magas frekvenciás jelátvitelt, mert a távvezetékek antennaként viselkednének)
    Az alacsony frekvenciára kihegyezett berendezésekről - leginkább a a váltófeszültségű villamos motorokról - nem is szólva.
  • Dj Faustus #1308
    "Ez az egy zsinóros cucc tényleg annyira eltitkolt?"
    Nem néztem meg a videót - csak elöljáróban pár szösszenet.

    Egely - na az egy érdekes fazon. Mindenféle marhaságokat állít (tudományos maszlaggal körítve), de bebizonyítani, levezetni nem tudja. Az ELTE-n még 2004-ben próbálták rávenni állításainak igazolására, de csúfos kudarcot vallott - előadás 13+1 részben:
    [url=http://szkeptikus.bme.hu/borsohanyo/elte/kismokus01.mp3]#1[/url]
    [url=http://szkeptikus.bme.hu/borsohanyo/elte/kismokus02.mp3]#2[/url]
    [url=http://szkeptikus.bme.hu/borsohanyo/elte/kismokus03.mp3]#3[/url]
    [url=http://szkeptikus.bme.hu/borsohanyo/elte/kismokus04.mp3]#4[/url]
    [url=http://szkeptikus.bme.hu/borsohanyo/elte/kismokus05.mp3]#5[/url]
    [url=http://szkeptikus.bme.hu/borsohanyo/elte/kismokus06.mp3]#6[/url]
    [url=http://szkeptikus.bme.hu/borsohanyo/elte/kismokus07.mp3]#7[/url]
    [url=http://szkeptikus.bme.hu/borsohanyo/elte/kismokus08.mp3]#8[/url]
    [url=http://szkeptikus.bme.hu/borsohanyo/elte/kismokus09.mp3]#9[/url]
    [url=http://szkeptikus.bme.hu/borsohanyo/elte/kismokus10.mp3]#10[/url]
    [url=http://szkeptikus.bme.hu/borsohanyo/elte/kismokus11.mp3]#11[/url]
    [url=http://szkeptikus.bme.hu/borsohanyo/elte/kismokus12.mp3]#12[/url]
    [url=http://szkeptikus.bme.hu/borsohanyo/elte/kismokus13.mp3]#13[/url]
    [url=http://szkeptikus.bme.hu/borsohanyo/elte/kismokus14.mp3]#14[/url]

    Tesláról: Tesla korának zseniális feltalálója volt, nevéhez köthető a rádió, a 3 fázisú villamos energiaátviteli rendszer, a nagyfeszültségű Tesla-tekercs.
    Mint minden feltalálónak voltak fantazmagóriái, voltak szabadalomként beadott (a szabadalmi védés egy jogi eljárás, nem biztosítja a találmány működőképességét) - ámbár nem működő - dolgai, már életében sok legenda lengte körül. De nem kell őt túlmisztifikálni.

    "Elvileg, nem hidrogén ég el, hanem a plazma."
    Nem. Az orosz plazmavágó berendezésben a vizet bontják hidrogénre és oxigénre, majd a hidrogén ég el, ezzel nagy hőmérsékletű plazma keletkezik. Csak ehhez a mókához 3,5 kW teljesítményt vesz fel a villamos hálózatból.

    Ennek a jómadárnak meg az az ötlete, hogy ezt autókban alkalmazza - vagyis a vizet hidrogénre és oxigénre bontja, majd a motortérben egyesíti.
    Csak azt felejti el, hogy a vízbontás több energiát igényel, mint amennyit az elégésekor fel tudunk szabadítani (bazisok akkumulátor kell hozzá, ami plusz súly a kocsiban), másrészt speciális motorblokkra lenne szükség (a hidrogén eléggé magas hőmérsékleten ég el), harmadrészt ő is áltudományos maszlaggal (vízplazma, víz nukleáris energiája), a "meg nem értett feltaláló siralmaival" (ellopták az oroszok a találmányát, el akarják hallgattatni "a Kennedy gyilkosaival kokettáló UFO-zsidók", nem akarja eladni a találmányát külföldre, mert ő hazafias).

    Summa-summárum: ne dőlj be minden csodának látszó dolognak - mint Rodolfo a híres bűvész mondaná: "vigyázat, csalok" (De átültethető ez "vigyázat, csalók!"-ra is).
  • polarka
    #1307
    ezen mondatodnak annyi értelme volt, mintha azt mondtad volna, h a táborhelyünkön nem fa ég el, hanem szilárd
  • adamq01
    #1306
    Elvileg, nem hidrogén ég el, hanem a plazma.