1385
Kapcsolási rajzok, ötletek, leírások....
  • TuxSkajvok
    #1185
    Sziasztok! Vezetékes telefon + kapcsolás ügyében tudtok segítséget nyújtani?
  • balcsi70
    #1184
    Szóval:minden olyan írott lemezt amit eddig lejátszott(TDK)vagy akár eredetit most nem játssza le.Más olvasóban is próbáltam ott tökéletesen működik.Amúgy a kézikönyvében leírtaknak megfelelően olyan dvd-röl beszélek.
  • praksi
    #1183
    a "nem tudja beolvasni" dolgot konkretizáljuk, milyen lemezt nem tud beolvasni, más lemezzel próbáltad-e, más olvasóval próbáltad-e, az asztali lejátszó kézikönyve milyen lemez- és fájltípusokat említ, stb.
  • balcsi70
    #1182
    Az asztalit ha szervizbe vinném úgy is kuka mert több a javítása mint egy másik,a PC-s dvd t meg nem használom tehát ha elméletileg működne akkor neki mernék fogni. Csak az a kérdés hogy menne vagy nem.
  • mumpic
    #1181
    Szerintem ezt inkább bízd a szervízre, a végén se asztali, se pc-s dvd playered nem lesz ;)
  • balcsi70
    #1180
    Még egy kérdés mez is elektronika.

    Az asztali DVD-lejátszó fej és a PC DVD olvasó fej között van különbség?
    Vagyis:adott egy asztali dvd bexart több mint valószínű hogy fej mert nem tudja beolvasni.Van egy PC dvd olvasom,és ha annak a fejét valahogy átpreparálnám az asztaliban,létezhet hogy működni fog? Tegyük fel maga a műtét sikerül,csak hogy megoldható e vagy nem is menne,mert ha nem akkor neki se fogok.
  • balcsi70
    #1179
    Köszi.Én is reménykedtem hogy ez így jó. Köszöntem a megerősítést.(úgyis ha odarakom tölteni akkor kb 2-3 órát tölteném mint a telót.

    "Tehát az ellen nem vééééd,de viszont"
  • mumpic
    #1178
    Ha az akkumulátort a telefon eredeti töltőjével töltöd, akkor jó így, de túltöltés ellen nem fogja semmi védeni.
  • balcsi70
    #1177
    "kiszedtem egy telefon aksiját és beépítettem valahova.(egy kis éjszakai fénynek ,úgymond viharlámpa) az aksinak a feltöltését úgy oldottam meg hogy a saját töltőjének a + szálát egyértelmű az aksi + hoz a - ot meg a - hoz forrasztottam.
    Az lenne a kérdésem hogy ez így helyes az aksi feltöltéséhez vagy valamit be kell iktatni a kettő közé? (valami elektronikára gondoltam-hogy nehogy túltöltse vagy mit tudom én) Tehát a telefonba van e valami még amikor gyárilag töltöd.???(valami túltöltési szabályzó vagy tudom is én valami ilyesmire gondoltam).Vagy jó úgy ahogyan megcsináltam.(Fogom az adaptert bedugom a dugaszba(220) az aksira +t +-ra -t a -ra és feltelik az aksi aztán ennyi? Köszi. :)
    Remélem érthetően írtam le. Előre is köszönöm a választ.
  • mumpic
    #1176
    Fuss neki mégegyszer, plz. :)
  • balcsi70
    #1175
    Sziasztok.
    Lenne egy olyan kérdésem hogy kiszedtem egy telefonból az aksiját és beépítettem valahova.Ennek az aksinak a feltöltését úgy oldottam meg hogy a saját töltőjének a + szálát egyértelmű az aksi + hoz a - ot meg a - hoz.
    Az lenne a kérdésem hogy ez így helyes az aksi feltöltéséhez vagy valamit be kell iktatni a kettő közé? Tehát a telefonba van e valami még amikor gyárilag töltöd.???
    Remélem érthetően írtam le. Előre is köszönöm a választ.
  • nemlehetigaz
    #1174
    Sziasztok!

    Az lenne a kérdésem, hogy sikerült-e valakinek a PCB Wizard tervezővel saját alkatrészt a Library-ba felvenni, amit később ugyanúgy tudott használni, mint a beépítetteket?
    Egyébként a program egyszerű, de nagyszerű... viszont a saját alkatrész része borzalmas... de az is lehet, hogy én csinálok valamit rosszul...
  • bekecs
    #1173
    Sziasztok
    Van egy 2x36 wattos elektronikus előtétem. Az lenne a kérdés, hogy kapcsolhatom vele külön-külön a két darab fénycsövet? Meg lehet oldani?
  • Sith
    #1172
    Ez kicsit érdekes kérdés szerintem inkább a monitorhoz néz szerviz doksit vagy magához az inverterhez csak van rajta valami típus vagy valami ami alapján el lehet indulni ha van egy kapcsolásod akkor el lehet kezdeni legozni és méregetni persze csak óvatosan
    amit megnéznék azok a kondik a kimentei oldalon szoktak lenni nagy fesz kondik illetve a nagy fesz trafo igy hirtelen ami eszembe jut bár a nagyfesz cuccokra gyanakszom így látatlanba ha csak az egyik oldal indul

  • civic4ever
    #1171
    üdv,van olyan aki ért ccfl fénycső inverteréhez? vmi kiment benne csak nemtudom milehet az,a féncsőnek csak a fele világít aki ért hozzá írjon pls! a neon tuti jó mer másik inverteren megy
  • passatgt
    #1170
    Üdv!

    Valaki Veszprémben vállalna telefon alaplapra forrasztást?
    Leszakadt a mikrofon és a hangszóró, 2-2 drótot kéne visszarakni, természetesen kifizetném
  • mugab
    #1169
    Szóval tulképp ez egy egyszerűsített fényorgona...
    Szerintem az a baj hogy nem nyitja ki a tranyót eléggé a hangkártyáról jövő feszültség.
    Megoldás, tegyél egy 100k potit a tranyó bázisa és a táp közé és kezdd el csökkenteni az ellenállását addig mig épp elkezdenek begyújtani a ledek. Ez az az ellenállás aminél egy kicsivel nagyobbat kell betenned.(10k-nál valszeg nagyobb lesz) A hangkártya felé meg illő betenni egy kondit kb. 10uF úgy hogy a plusz legyen a tranyó felé.
  • laliking
    #1168
    ha kiveszek egy ledet, akkor is ugyan az a probléma.
    ha belerakok plusz ellenállást, akkor hogy lesz fényesebb? ez nekem ellentmondás :/
  • barret
    #1167
    Így kösd rá a 4 ledet,a 680R-es ellenállások értékével változtathatod a ledek fényerejét.Evvel a módszerrel akár 200 ledet is ráköthetsz,és az a tranyo elviszi.
  • barret
    #1166
  • barret
    #1165
    1 ledet vegyél ki,és meg van oldva.
  • laliking
    #1164
    jacket bedugom a hangkártya kimenetbe viszont a szétkapott sztereo fülesnek csak az egyik oldalát használom. ott a földet kötöm a tranzisztorra, az áramot pedig az alap áramforrás negatív pólusára.

    (bocsi, ha hülyeséget mondok. nem vagyok nagyon otthon a témában)
  • mumpic
    #1163
    akkor végképp nem értem az egészet :)
    gondolom a kapcsoló lenti állásában simán világít, de átkapcsolva miért fog villogni? a tranzisztor munkapontja sem teljesen világos előttem. mibe dugod be jackkel?
  • laliking
    #1162
    jack dugó
  • mumpic
    #1161
    mi az a p2?
  • laliking
    #1160
    egy led 3 voltos, szal elvileg pont elég kéne legyen, nem? mikor csak simán rákötöttem sorba, normális fénye volt, de így, hogy ebben az áramkörben van, már gyenge. nem lehet, hogy a tranzisztor a gyenge?
  • barret
    #1159
    4 ledet kötöttél sorba,ez a baj.
    Az 12 V-mellett már túl sok. 4 felé osztódik a 12 V.
  • laliking
    #1158
    szép napot kívánok!
    szeretném a nálam okosabbak segítségét kérni
    csináltam egy ledes villogót az alábbi kapcsolási rajz alapján:

    működik is, csak annyi problémám van vele, hogy túl gyengén világít az alap fényerejéhez képest. meg tudná valaki mondani, hogy hogy tudok ezen segíteni?
    előre is köszönöm!
  • Dj Faustus #1157
    1. Ez egy fórum, nem privát üzenet formájában várjuk választ, mert más is kíváncsi lehet rá.
    2. Javaslom a fizika, technika, számítástechnika tankönyvek áttanulmányozását alapozásul.
    3. Ha ez megvan - Internet (Wikipedia, ebookz.hu, doksi.hu, Google, emule, dc++, torrent, stb,stb...), könyvtár, antikvárium, könyvesbolt.
    Kulcsszavak: elektronika, elektrotechnika.

    Példának okáért pár könyv:
    - F. M. Mims: Elektronika alapfokon, Műszaki Könyvkiadó, 1989, ISBN: 963 10 8226 1 (rajzos, mókás, kezdőknek ideális)
    - Fábián Tibor: Információtechnika II, Nemzeti Tankönyvkiadó, 1994 (már komolyabb, de közérthető)
    - Klaus Beuth, Olaf Beuth - Az elektronika alapjai I./II./III., Műszaki Könyvkiadó, 1990 (az elsőhöz hasonló, komolyabb kivitelben)
    - U. Tietze, Ch. Schenk: Analóg és digitális áramkörök, Műszaki Könyvkiadó, 1993, ISBN: 963 10 0438 4 illetve 963 16 0010 6 (vastag, súlyos, nem csak a tömegét tekintve)

    De az Internet is teli van tananyagokkal - például nézz szét pár egyetem oldalán - például itt
  • uiztu
    #1156
    Helo!
    Nekem az lenne a kérésem, hogy szeretném megtanulni, hogy, hogyan működnek az elektronikai dolgok. Tv, számítógép, programok, stb. Talán később még saját dolgokat készíteni is. ÉS, ehhez tudnátok valami könyvet ajánlani? Vagy, letölthető könyv, ilyesmit? ÉS, ha lehet akkor küldjetek inkább privátba a válaszokat. Mert eléggé kihalt a fórum, és nem tudom, hogy egyáltalán még válaszol valaki rá.
  • aderka
    #1155
    Eagle, Sprint Layout, PCB Wizard, TINA pro7, Elektronik Workbench - Ultiboard.. stb.
  • Tarajos Sül
    #1154
    Helló

    Az egyik,ami villámszerűen az eszembejut az az "Eagle"
    van több is,de nem nagyon ugrik be
  • mcsaba
    #1153
    Hello lehet hülye kérdés de én még csak most tanulom az elektronikát és mindent breadboard-n (próbalap aszem igy hívják magyarul) csinálok és olyan kapcsolásoknál ami már 20-30 alkatrésznél többől áll elég sokat szoktam kínlódni az elhelyezésnél. Láttam hogy vannak olyan programok amik a nyomtatott áramköröket megtervezik és hát a kérdésem az lenne hogy van olyan program amiben breadboard-ra lehet megterveztetni a kapcsilást?
  • polarka
    #1152
    Nekem ez egy kijelzőlapkának tűnik, ami hátulról meg van világítva. De remélhetőleg vki megaszondja...
  • Borgi
    #1151
    azért ide irtam, mert ugy gondoltam ez a topic áll legközelebb ahogy amire kiváncsi vagyok, remélem jó helyre irtam azért :)
  • Borgi
    #1150
    üdv!
    mostanában gondolkodtam, hogy előkapom a régi gameboyom, csak eszembe jutott hogy nincs rajta háttérvilágitás. utánanéztem interneten, és találtam ilyen csináld magad tipusú, "cseréld ki a battery ledet és szedj ki egy ellenállást" megoldásra, ami az én szintemnek megfelelő lehet, mármint hogy meg tudnám csinálni (remélem :O). ahol találtam ezt, ott egy átlátszó müanyag lap és egy alufólia segitségével szorja szét a led fényét, de láttam hogy van más lehetőség is erre, csak azt nem tudom, hogy az mi és hogy egy mezei halandó is tudna-e oylat csinálni/venni. erre gondolok, hogy itt egy ilyen kicsit átlátszó műanyagnak látszó lapra világit a led ami egészében fényes lesz. (simán elképzelhető hogy ormibtális baromságokat irok, csak irom amit látok :)) ez sokkal szebbnek néz ki mint a cd-tokból kivágott müanyag + alufólia kombó. tehát, olyan kis lapot mezei halandó tud szerezni? vagy mi az egyáltálán?
    kösz a váalszt előre is
  • SzKrisztian
    #1149
    Kösz a segítséget, úgy látszik nem értettem jól a két ledes kapcsolás müködését, én valahogy úgy képzeltem hogy ha az egyik kondenzátor kisül emiat a tranzisztor aminek a bázisára van kötve ami nyitott álapotba kerül az emitter és a kollektor között és feltölti a másik kondenzátort és közbe még áramot ad a lednek is, mire kisül a kondenzátor feltöltődik a másik és a folyamat kezdődik előröl csak a másik oldalt. Én így képzeltem a müködést és így logikusnam tünt a kapcsolásom, de ezek szerint nem jól értettem a müködését. Tranzisztorral nem lehet megoldani hogy több led sorba egymás után villogjon? Mig nem értem rendesen a tranzisztoros kapcsolásokat addig nem kezdenék bele az integrált áramkörösbe.
  • aderka
    #1148
    Szia!

    A te 2 led-es villogódat, astabil multivibrátornak hívják, az egy billenőkör. 2 stabil állapota van, amibe automatikusan billen.
    Ha te szeretnél sorba villogtatni 4 db led-et, az írásodból értelmezve ugy mint a Knight Rider fényt, akkor nem ezzel a billenőkörrel kell ezt megvalósítani, hanem egy 4017-es CMOS ic-vel.
    Fosz egy 555-ös IC-t amivel a 4017-esnek az órajelet szolgáltatod.A 4017-es valójában egy léptető regiszter. Órajel hatására sorba helyezi ki, az 1-es bit-eket a kimenetein, majd kezdi előröl.
    Sőt igy még a futófényed gyorsaságát is tudod majd szabályozni.

    üdv: aderka

  • SzKrisztian
    #1147
    Sziasztok, én még teljesen kezdő vagyok az elektronikában egyedül tanulom így nincs kitől kérdezzek, a saját ötleteim amit megakarok csinálni előbb kipróbálom egy multisim nevü progiba, csináltam egy két ledes villogót amit a neten láttam és ezen felbátorodva gondoltam csinálok egy négy ledest is, müködik is csak nem úgy ahogy én akartam. És úgy akartam hogy sorba egymás után kigyúlnak majd kezdik előröl, és az elképzelésem szerint ezt akárhány leddel meglehet csinnálni, de a multisim szerint nem, ott párosával villognak a ledek nem egymás után. valaki eltudná magyarázni mi az oka? és hogy lehetne hogy sorba villogjanak?
    Kapcsolási rajz
  • Dj Faustus #1146
    "létezik olyan program amiben meglehet tervezni egy áramkört, a nyákot és a végén 3D-ben megnézni"
    Ha a 3D nem annyira lényeges:
    Eagle, Tina, Multisim (régebben Electronics Workbench), de van még pár ([url=http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_EDA_Software]#1[/url], [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_Free_EDA_software]#2[/url]).

    De ott van például az Edison.

    "egy olyan érdekelne amivel kissebbek is elboldogulnak (10-12 évesek)"
    Én amondó vagyok: protoboard+pár egyszerű áramköri elem (akkumulátor, kapcsoló, potenciométer, banándugós vezetékek, zseblámpaizzó, csengő).