1385
Kapcsolási rajzok, ötletek, leírások....
  • syberia2
    #1225
    nem tudom, ezt engedélyezi-e a KRESZ...:))
  • kisPesti
    #1224
    Cső.

    Egy kis segítség kéne. Kocsiba szeretnék készíteni egy váltást kérő fényt. Ez úgy nézne ki, hogy egy bizonyos fordulatnál sárga,magasabbnál vörös fény is világítana vagy villogna. Tudna valaki adni egy leírást, vagy ami még jobb lenne egy kapcsolási rajzot?

    Segítségeteket előre is köszönöm.

    Üdv.:
  • NorBear
    #1223
    Hali!

    Egy kis segítség kéne mivel a szomszédunknak nem rég elszállt a konnektor hálózata.A szobákba bekötött lámpák mind működőképesek de a konnektorok valamiért döglöttek.(panel házról van szó)
    Vajon mi lehet a probléma?
  • syberia2
    #1222
    És valami leírás a hozzávalkókról meg az összeszerelésükről nincs?
  • Sith
    #1221
    Nem mondom hogy nem jó ötlet ki indulásnak amit mondasz de azért szerintem van ettől jobb megoldás is.. ha van kedved barkácsolni akkor Kezdetnek ajánlom ezt
    A kapcsolások között találsz egy AVR témát ot is írnak robotokról.. ami itt kicsit a bogár esetében vicces lehet az a mozgás vagyis a lábak mozgatása mechanikailag.
  • Tarajos Sül
    #1220
    Szerintem egy ehhez hasonló robotot tök könnyű elkészíteni.
    (elméletben :D )
    A lényeg egy időzítő, és az érzékelők.
    Ha pl. megy a robot,és neki nyomódik a falnak pl. az a "bajusz" féleség,akkor elindul az időzítő, ami kapcsolja a jobbra forduló motorokat(ha "kerekes" robotról beszélünk).
    Ha lejárt az idő, (teszem azt, pár mperc)akkor kikapcsol az idözítő,és alaphelyzetbe állva, megint megy előre, ütközik stb a robot.
    Szerintem tényleg könnyű elkészíteni egy ilyen szerkezetet.
  • syberia2
    #1219
    heló
    ezekről a beam robototkól mit kell tudni? Mark Tildenről olvastami, miszerint több olyan kis robotot készített, amelyek "tudatosan" mozognak, kisajátítva a napfényes helyeket(T.I. napelemmel működnek), és a leírás szerint igen könnyű elkészíteni őket. Igaz ez? És ha igen, valahol találhatok ilyen leírást?
  • mazsola89
    #1218
    Hello! nem tudom mennyire tartozik ide de 1 kis segítség kellene. Szeretnék csinálni a fényképezőgépemhez úgymond éjjellátót infra ledekből.
    Tudnátok ajánlani nekem ledet hozzá esetleg linkelve. Előre is köszönöm
  • Dj Faustus #1217
    Bár ha jobban belegondolok a te esetedben nem is kell nagy "adatátviteli sebesség" (túlzottan az informatikusi/távközlési énem tör elő, egyből megabaudokat akarok, én kis telhetetlen ), sőt nem is használnál komplex modulációs technikákat (OFDM, blah...).

    Itt például egy ürge 51 km-t hidal át, ahogy olvasom a repülőgépen 500 mW-os "adó" van, szimpla körsugárzóval, a vevőoldalon egy 18 dBi-s Yagi-antennával, egy normál vevővel (ha jól értelmezem mindezt FM modulációval).
  • Dj Faustus #1216
    "Kicsit talán túlzásba viszik a frekvencia korlátozást."
    A 2,4 GHz korlátozása az alábbi okokra vezethető vissza:
    * Ezen a frekvencián működik a mikrohullámú sütő - nem épp életbiztosítás lenne a nagyteljesítményű adó.
    * Ezt a frekvenciát kis hatósugarú távközlésre használják (802.11 B/G/N szabványok), eléggé nagy bonyodalmat tud okozni egy "mindent túlordító" adóállomás. Aki mikrohullámú távközléssel foglalkozik sokszorosan tapasztalhatta ezt (Mellesleg megjegyzem, hogy például 20-30 km-es pont-pont linket mikrohullámon több száz mW-os adóval és 1 m átmérőjű dobantennával szoktak csinálni - de azon akkor átmennek a megabitek).

    "A 2,4 GHz-s 32 csatornás megoldást már a második világháborúban is használták"
    A mikrohullám eléggé a fényhez hasonló, egyenes irányban terjedő mivoltáról híres, úgyhogy valószínűsítem inkább alacsonyabb frekvencián zajlott mindez.
    Itt például 45 MHz-ről és 500 W-ról(!) értekeznek (és az itt olvasható iromány első pár oldala szerint nem sok sikerrel jártak akkoriban).

    "Ezeket a fegyver rendszereket kb 70 éve használták...igaz főként a hadsereg használta őket de akkor is meglepő hogy még most is tiltott a használata Magyarországon."
    A WIFI-ben, GPS-ben, DECT telefonokban is jelen van a szórt spektrumú jelátvitel (bár inkább DSSS metódussal történik, nem FHSS-sel, ami a katonaságnál használatos frekvencia-ugrásos technológia).
  • NorBear
    #1215
    Köszi a tájékoztatást Faustus :)
    Kicsit talán túlzásba viszik a frekvencia korlátozást.A 2,4 GHz-s 32 csatornás megoldást már a második világháborúban is használták, főként távirányítású rakéták,bombák vezérlésére.Ennek a rendszernek az volt az előnye hogy nehezebb volt zavarni.Ezeket a fegyver rendszereket kb 70 éve használták...igaz főként a hadsereg használta őket de akkor is meglepő hogy még most is tiltott a használata Magyarországon.
  • Dj Faustus #1214
    "20 km-ről is biztosítani szeretném a gép vezérlését."
    20 km nagy táv, megfelelően irányított antennák és megfelelő adóteljesítmény kell hozzá; ez pedig a Magyarországi szabályozásnál - ami jelenleg 100 mW az engedélyezett frekvenciákon - a megengedettnél nagyobb kimenő-teljesítményt feltételez.

    Az engedélyeztetés nélkül használható frekvenciákról bővebben itt olvashatsz.
  • NorBear
    #1213
    Üdv!

    Szeretnék tanácsot kérni tőletek.Nemrég nekiálltam egy saját tervezésű RC repülő építésének és 20 km-ről is biztosítani szeretném a gép vezérlését.Csak az a probléma hogy a vezérlő jel szvsz ehez gyenge (talán erősítővel megoldható lenne).A másik probléma a zajokkal lenne amik zavarhatják az irányítást.Olyan védelemre lenne szükségem ami viszonylag könnyű és max 10 voltos DC-vel működik.
  • syberia2
    #1212
    Szerintem a kapcsoló nem működik, mert így kötöm be, de nem lehet bekapcsolni. Kapcsoló egyikfele alatt ugye azt érted, hogy pl. a jobb oldali 3 láb? Nekem ezt írták le:

    A kapcsolónak 2 sor lába van. Ebből az egyik sort (áramkört) kell csak használni. Műszerrel kellene megmérni, de ha az nincs akkor a 3 lábból az egyik szélsőhöz kapcsolódik a 2 másik láb, de most sajnos pontosabban nem tudom megmondani.
  • mumpic
    #1211
    Nem értem a kérdést. elem+ -> kapcsolóegyikfele....kapcsolómásikfele -> Led anód...led katód -> elem-
  • syberia2
    #1210
    és szerintetek hogy kössem be? ehhez kéne, szóval minél kisebbnek kéne lenni, és érdekel, hogy miként rakjam össze:)
  • mumpic
    #1209
    Én arra tippelek hogy a két oldalán 3-3 láb egy potenciálon van, szóval szerintem mindegy hogy melyik kettőt használod az ellentétes oldalról, de ha van egy műszered akkor mérd ki. Ha nincs rajta szakadásvizsgálat, akkor ellenállást mérj. Váltogasd a lábakat, a gombot meg nyomogasd, és figyeld hogy hol ugrik fel 0-ról végtelenre az ellenállás.
  • syberia2
    #1208
    ET-5617 6p. 22ák. nyomógomb:)
  • syberia2
    #1207
    Kapcsolható Led összeszerelés kérdés:)
    Adott egy LED egy kábel egy elem és egy nyomógomb. Semmi több. Panel se A gombnak 2x3 darab "foga" van, és nem tudom hogy illesszem össze:) help
  • passatgt
    #1206
    értem, és a rossz telefonvonal mitől lehet?
  • Dj Faustus #1205
    "Illetve ez megszűrheti a telefont is?"
    A telefonvonalat közvetlenül nem szűri, csak a túlfeszültségvédelméről gondoskodik. Tehát ha a kintről jövő telefonvonalban túlfeszültség keletkezik (mert a telefon légkábele mellé becsapó ménkű miatt túlfeszültség indukálódik), akkor az nem fogja a telefont elrontani.

    "nem a modem ráz, hanem maga a koax kábel"
    A koax kábel kívülről nem ráz, maximum a kábelmodembe menő fém külsejű csatlakozó.

    Hibaelhárításként javaslom, hogy húzz ki minden eszközt a 230V-os hálózatból, aminek köze lehet az UPC-kábeléhez - TV-t, videófelvevőt, DVR-t, kábelmodemet, stb...
    Fogd meg most a koaxkábel-csatlakozóját! Ráz? Ha igen (aminek eléggé kicsi a valószínűsége), akkor valahol összeérhet a 230V-os kábel és a koax.
    Ha nem, akkor szépen egyenként vissza kell dugdosni a kihúzott eszközöket, egyenként leellenőrizve, hogy mikor kezd el rázni a koaxkábel-csatlakozója. Amelyik eszköz visszacsatlakoztatásakor el kezd rázni a csatlakozó, az lesz a hunyó.
  • passatgt
    #1204
    ok, körülnézek még, picit rában mehet feljebb, de azért nem korlátlan a büdzsém:)

    köszi
  • Dj Faustus #1203
    Elvileg a leírása szerint van benne EMI/RFI szűrő, sőt a hibás kábelezésre ("Detection of the wrong wiring of wall sockets"), illetve a földelés hiányosságára ("Detection of the grounding problems") is figyelmeztet. Bár kissé gyanúsan olcsó, és az adatlapján kevés pontos adat szerepel; de jó lehet.
  • passatgt
    #1202
    Ez is jó?

    Illetve ez megszűrheti a telefont is? UPC telefon vn, ez is a modemből jön és nagyon recseg, folyamatos alapzaj van benne.
  • passatgt
    #1201
    nem a modem ráz, hanem maga a koax kábel

    az elosztót köszi, megnézem
  • Dj Faustus #1200
    "Ha bekapcsol a hűtő, egy kattanó hang jön ki a hangfalból. Ez mitől lehet?"
    Bekapcsoláskor hirtelen nagyobb teljesítményt vesz fel a hűtő, ez egy rövid impulzusként jelentkezik a hálózatban, ez jelentkezik az erősítő tápegységében, ami áthallatszódik az erősítő áramköreibe.
    Megelőzésként szerezz be olyan elosztót, amiben van magas frekvenciás zaj elleni szűrő - például ebben van "EMI/RFI zajelhárítás".

    "Illetve van egy folyamatos alapzaj is, ami csak akkor jelentkezik, ha bevan dugva a modem, amibe a UPC tv kábele megy"
    Ha magas sistergés, lehet hogy az UPC modeme (illetve kábele) "zajong" bele a hálózatba - ennek elkerülésére lásd az előző bekezdést.
    Ha mély búgás, akkor meg valószínű, hogy földhurok. Bővebben erről: Földhurok, avagy mit csináljunk mikor minden zúg

    "ami ráadásul ráz, ha hozzáérek a fém részéhez a végén"
    A kábelmodemnek nem kéne ráznia - törpefeszültségről üzemel, külső tápegységről.
    Nincs valami régi, katódsugárcsöves TV, ami ezt okozhatja?
  • passatgt
    #1199
    családi ház, de nem éppen új:)
  • mumpic
    #1198
    Panelban laksz? Régi házakban elég satnya a konnektorok földelése.
  • passatgt
    #1197
    Üdv

    Ha bekapcsol a hűtő, egy kattanó hang jön ki a hangfalból. Ez mitől lehet?

    Illetve van egy folyamatos alapzaj is, ami csak akkor jelentkezik, ha bevan dugva a modem, amibe a UPC tv kábele megy, ami ráadásul ráz, ha hozzáérek a fém részéhez a végén:)

    ötlet?
  • tenkenorman
    #1196
    Hatalmas hiphiphurrát nekem a 3/4es elektró vizsgámhoz (3. évvégi)

    elmélet 100%
    számolás 100% csak belekérdezett mit csináltam volna ha B kisseb mint 100, és hogy számolom a bázis áramot :/
  • praksi
    #1195
    milyen "elektronikai termékekre" gondolsz, alkatrészekre vagy háztartási gépekre? :)
  • Kroul
    #1194
    Nem tudom, hogy jó helyen érdeklődöm-e. Csak én nem rég költöztem fel Budapestre, és azt szeretném megkérdezni, hogy nem-e tudtok egy jó helyet, ahol olcsón és jó minőségben tudok elektronikai termékeket vásárolni, lehetőleg közel a BME-hez.

    Előre is köszi a segítséget, és remélem nem rossz helyen tettem fel a kérdésemet.
  • mumpic
    #1193
    Ez amúgy valami barkácsolt led mátrix amit a suliban adtak, vagy rendes bolti? Ha ez utóbbi, akkor nincs valami sorozatszáma vagy ilyesmi?
  • NorBear
    #1192
    Köszi :)

    A módszereddel sikerült kideríteni hogy milyen logikai jellel lehet kirajzolni a legtöbb állapotot.Azonban a 11,12,13,14-es állapot megvalósításával továbbra is gondjaim vannak...

  • mumpic
    #1191
    A telefonnal meg szerintem nem érdemes mókolni, hívd fel a szerelőt aki kötögette, hogy tessék visszajönni és megcsinálni rendesen garanciában, vagy nemtudom hogy hívják az ilyet.
  • mumpic
    #1190
    Hm nem olvastam el az elejét, lehet hogy akkor nem is úgy működik...
  • mumpic
    #1189
    Gondolom a mátrix 5 kivezetése az X koordináta, a másik 5 meg az Y.
    Ha nem egyértelmű a lábak elrendezéséből, akkor próbálgasd, mindig kettőre adj magas szintet, egyszercsak valamelyik led kigyullad.
  • NorBear
    #1188
    Sziasztok!

    Egy kis segítséget szeretnék kérni!

    http://vili.pmmf.hu/~zamek/digtech/digt_II_feladat.html

    A 14-es feladatot szeretném megoldani ahol a 0,3,8,11,12,13,14 állapotokat illetve ezek kombinációit kell megvalósítani.A gond csak az hogy az 5X5-ös led mátrixnak 10 kivezetése van és nem igazán tudom hogy hogyan kössem össze a logikai hálózattal.
  • TuxSkajvok
    #1187
    okkes, röviden, tömören:
    van 2 telefon, és az 1-ik szerintem rosszul lett bekötve, ugyanis nem lehet róla hívni, viszont, amíg ki nem lett cserélve, addig lehetett.
  • mumpic
    #1186
    Fórumon úgy szokás segítséget kérni, hogy leírod részletesen a problémát, és hogy eddig próbáltál-e csinálni vele valamit és mi volt az.