SG.hu·

Nehéz napokon van túl a Curiosity

Számítógépes hiba és egy napkitörés is megkeseríti a NASA Curiosity marsjárójának életét. A vörös bolygót érő kitörés megnehezíti az 1 tonnás robot "feltámasztását".

A Curiosity-t először március 2-án kellett "biztonsági üzemmódba" kapcsolni, hogy a küldetés mérnökei átrághassák magukat a robot elsődleges számítógépes rendszerénél adódott problémán. Alig állították helyre a rendszert, amikor március 5-én a Nap egy közepes erősségű flert bocsátott ki a Mars irányába, így a marsjáró kezelő jobbnak látták azonnal készenléti állapotba helyezni a mostanában kissé zaklatott sorsú szerkezetet. "Vihar közeledik! Napvihar tart a Mars felé. Visszatérek az alváshoz, hogy átvészeljem" - írták a NASA munkatársai a marsjáró nevében a Curiosity Twitter oldalán.

A marsjáró csapat egyszerű elővigyázatosságként értékelte a leállítást, elvileg a Curiosity-nak ugyanis ellen kell tudni állni egy ilyen jellegű kitörésnek. Az intézkedés azonban újabb csúszást jelenthet a robot tudományos munkáiban, amit a várakozások szerint már a hét elején folytatnia kellett volna.

A Curiosity tavaly augusztusban landolt a hatalmas kiterjedésű Gale-kráterben, hogy megállapítsa, vajon alkalmas volt-e valaha is a terület a mikroba szintű élet fenntartására. A robot zökkenőmentesen üzemelt egészen február 27-ig, amikor egyszer csak megszakadt a Földre irányuló adatátvitele, illetve a tervezett napi alvási módba sem kapcsolt át.

A küldetés mérnökei gyors ütemben felmérték a problémát, ami a Curiosity fő számítógépes rendszerének flash memóriájánál jelentkezett. A szakemberek átkapcsoltak a tartalék számítógépre, ami február 28-án biztonsági üzemmódba kapcsolta a marsjárót. Azóta a mérnökök a tartalék számítógép konfigurálását végzik a felszíni műveletek elvégzéséhez, illetve ezzel egyidejűleg a fő számítógép problémájának kijavításán is fáradoznak, amit gyanújuk szerint egy kozmikus sugár, egy gyorsan mozgó töltéssel rendelkező részecske okozhatott.

A roboton már látszottak a javulás jelei, szombaton kilépett a biztonsági módból és másnap már megkezdte antennájának használatát. A küldetés vezetői meggyőződéssel állították, hogy a mérnökök hamarosan dűlőre jutnak a hibával kapcsolatban, erőfeszítéseiket azonban most az űridőjárás hátráltatja.

Kapcsolódó cikkek és linkek

Hozzászólások

Jelentkezz be a hozzászóláshoz.

© Runo2013. 03. 09.. 16:36||#23
De te nem is vagy a Marson... majd ha ott leszel, te is írj s mindenki kíváncsi lesz rád!
+1
© goldmember2013. 03. 08.. 22:49||#22
Én is nehéz napokon vagyok túl, de mégsem írogatok róla cikket.
+1-1
© gombabácsi2013. 03. 08.. 15:17||#21
az vagy ám te, te mocskolódó seggszenny ember!
-2
© nextman2013. 03. 08.. 11:14||#20
Vajon mennyibe kerulne egy raketaval jol iranyzottan celba venni es megsemmisiteni szegenyket? (A Curiosity-t)
© csimmasz2013. 03. 07.. 22:55||#19
Sokszor vicces meg minden de szerintem kezeltesd magad mert valami gond van veled, ez már nem egészséges.
+1-1
© Shiloh2013. 03. 07.. 22:12||#18
Azt nem tudni, de hogy te egy pöcsnek vagy inkább fasznak számítasz az holt biztos.
-1
© gombabácsi2013. 03. 07.. 21:58||#17
a curiosity már ürmeghodiccsának számít?
-6
© lordmorden2013. 03. 07.. 20:24||#16
elvileg, ha mégsem a pincében készült, akkor a saját botkamerájával körbefényképezi amgát, és a képekbõl kivágják azt a részt ahol a kam, emg a tartója látszik, és összerakják a montázst valamelyik oldali nézõponthoz igazítva.
elvileg(: de ennek nem vagyok a szakértõje, viszont lehet valamelyik idegen csinálta és felnyomta egy képmegosztóra a helyi skynetrõl(:
© wraithLord2013. 03. 07.. 18:38||#15
Úgy, hogy több fotóból összeraknak egyet, amin az egész rover rajta van, és nem csak részletekben.
© Csacsis2013. 03. 07.. 14:53||#14
Azt a NASA mérnökei csinálták a pincében. <#banplz>