Berta Sándor

Nanoantennák a nagy sávszélességű hálózatokért

A 21. században alighanem az információhoz való hozzáférés és a mobilitás lesz a két legfontosabb dolog. Az emberek egyre több adatot szeretnének egyre gyorsabban továbbítani, legyenek bárhol a világon. A növekvő elvárások miatt a kutatóknak is új megoldásokat kell kifejleszteniük.

A Karlsruhei Technológiai Intézet (KIT) munkatársainak nemrég sikerült reprodukálható arany nanoantennákat létrehozniuk. A nanoantennák készítése eddig rendkívül nehéz feladatnak számított. A KIT Nanosclae Science DFG-Heisenberg Csoportjának tagjai éppen ezért egy elektronsugaras eljárást, az úgynevezett elektron fény litográfiát alkalmazták. A siker két kutató, Dr. Hans-Jürgen Eisler és Matthias Wissert nevéhez köthető. A szakemberek az eredményeiket már publikálták is a Journal Nanotechnology nevű szaklapban.



Az arany nanoantennák fizikailag gyakorlatilag ugyanúgy működnek, mint a rádióantennák. A különbség csak az, hogy az utóbbiak mérete körülbelül 10 milliószor nagyobb. A nanoantennák előnye, hogy képesek fogni a több százezer GHz-es frekvenciákat, ennek köszönhetően az elméleti adatátviteli sebesség rendkívül nagy, elérheti a jelenlegi sebességek akár 10 000-szeresét is. Ezzel párhuzamosan azonban rendkívül alacsony a fogyasztásuk. Így ezek az eszközök a későbbi optikai nagy sávszélességű hálózatok alapjai lehetnek.

Van még egy fontos szempont: a 1000 és 400 nanométer közötti fénytartomány az emberekre, az állatokra és a növényekre sem káros. "Ezek a nanoantennák azonban nem csak az információk továbbításában segíthetnek nekünk, hanem a segítségükkel akár egyes biomolekulákat is megvizsgálhatunk, ami eddig nem volt lehetséges" - mondta Dr. Hans-Jürgen Eisler, a Karlsruhei Egyetemhez tartozó Fénytechnikai Intézet munkacsoportjának vezetője.

A mikrobiológia mellett ezek az eszközök felhasználhatók az új szenzorok, félvezetők és integrált áramkörök készítésében, valamint a fotovoltaikus kutatásokban is.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • NEXUS6 #24
    Egyre nehezebb manapság a terroristák dolga. Régebben megvette azt a pár kiló mosóport meg a műtrágyát és összedobott ezt azt, amivel különböző dolgokat lehetett a levegőbe röpíteni.

    Manapság meg itt vannak ezek az izék! Hát mire jó ez egyáltalán? Nálad van egy ilyen alufólia? Önmagába is tuti lebukás a repülőtéren. Áááá....

    Szal ha terrorista lennék én biztos azon gondolkodnék, hogy pályát változtassak, elmennék inkább ügyvédnek, közgazdásznak, vagy politikusnak úgy sokkal több kárt okozhatnék!

  • Amergin #23
    Ávátká "mijaza biorobot???" után szabadon megkérdezném halkan: mi az a "biomolekula"?
  • teddybear #22
    "a rádióantennák nem üvegszálat használnak"

    Ebben az esetben analógiaként az újabb fejlesztésű fázisvezérelt antennarácsot hozhatnám fel. A működési frekvenciáját az elemi antenna méretezése adja meg. Itt olyan kicsi antennákat hoztak létre, amelyek már a látható fény hullámhosszával egy nagyságrendbe esnek. Magyarul baromi kicsik.

    Az üvegszálon keresztül bármilyen fény átmegy, kivéve ha az üvegszálat felépítő üveg el nem nyeli. Pl. kvarcüvegen átmegy az UV.
  • metaljesus #21
    mivel azt írja, hogy a "későbbi optikai nagy sávszélességű hálózatok alapjai lehetnek", ez nekem is eszembe jutott.

    "Az arany nanoantennák fizikailag gyakorlatilag ugyanúgy működnek, mint a rádióantennák"
    ez viszont így már nekem összefüggéstelen, a rádióantennák nem üvegszálat használnak. szóval akkor valszeg mégsem ugyanúgy működnek.

    "a 1000 és 400 nanométer közötti fénytartomány az emberekre, az állatokra és a növényekre sem káros"
    ha amúgy is üvegszálban akarják továbbítani, akkor más tartomány miért lenne káros? (bár nem értek hozzá, nem tudom hogy például az uv-fény tartományt lehet-e üvegszálon keresztül küldeni)
  • teddybear #20
    Ipari célokra jóval több aranyat használnak fel, mint ékszernek.
  • teddybear #19
    Kérdéses a hatásfok nagysága. Egy optikai érzékelő hatásfoka nem kell hogy olyan magas legyen, mint egy áramtermelő napelemé.
  • teddybear #18
    Üvegszálban.
  • readswift #17
    majd a vatikán felajánlja az aranykészletét először aztán sorban a többiek :D
  • metaljesus #16
    ekkora méretekben ki tudja. lehet hogy néhány gramm aranyból több négyzetméternyi napelemet tudnának összehozni, persze jó kérdés hogy ez mennyire lenne használható.
  • Scroll #15
    Olcsón? Az arany minden, csak nem olcsó! :D