MTI

Optimista futurológusok - nem lesz Apokalipszis

Az Apokalipszis nem áll az ajtónk előtt. Megment bennünket az internet és a technológia - legalábbis ezt állítja Chris Anderson, a 2 milliárd dollárra (312,4 milliárd forintra) értékelt Future Publishing megalapítója, az optimizmus új guruja, aki szerint planétánk jövője kitűnő kezekben van.

A kitűnő kezek vagy inkább kitűnő agyak, akikre utal, azok a politikusok, szakemberek, akik résztvesznek a TED (Technology, Entertainment, Design) 1984-ben létrehozott hálózat, ma már internetes honlap munkájában. A csapat mintegy ötven főből áll, olyan futurológusokból, akik különböző szakterületek specialistái és a maguk módján készek a világ megmentésére.

Olyan előadókat sikerült megnyerniük, mint Al Gore, Bill Clinton, Sir Richard Branson milliárdos vállalkozó, Norman Foster világhírű brit építész, hogy csak néhány nevet említsünk. Olyan közönségük van, amely kész akár 3 ezer eurót (712 ezer forint) is fizetni előadásaikért. A honlapnak 10 millió látogatója van, akik videón is megtekinthetik a szigorúan 18 perces eszmefuttatásokat.

A Business Week című amerikai lap szerint immár nem a Davosban tanácskozóktól kell a megoldásokat várni, hanem ezektől a jövőkutatóktól. "A Föld problémái nem olyan súlyosak, mint hisszük, mondja Anderson, van ok az optimizmusra." A technológia, a média és a gazdasági növekedés kombinációja megoldja azokat. Ennek a kombinációnak a hatása hosszabb távon olyan erős lesz, hogy jóra fordítja azoknak az embereknek a sorsát, akik most a fejlődésből ki vannak zárva.

A technológia, az internet nemcsak azért jelent előre haladást, mert gyorsan hírt ad a globális veszélyekről, hanem azért is, mert felgyorsíthatja az ellenintézkedéseket is. Anderson szerint ez érvényes lesz a mindennapi élet vonatkozásában is, mivel 2015-ig a világ lakosainak fele csaknem mindent el tud majd intézni a világháló segítségével.

A TED szónokai konferenciákon is terjesztik a pozitív gondolkodást, a konkrét megoldásokat. És rombolják a negatív mítoszokat. Például: a média állandóan csak természeti katasztrófákról, terrortámadásokról, tragédiákról beszél, így kialakul az az általános érzés, hogy minden rosszul megy, pedig nem így van. "Az utóbbi 10 évben, bolygónk konfliktusai 40 százalékkal csökkentek, de erről említés sem történik" - jegyezte meg rosszallón Anderson.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Geralt Fisher #9
    "2.) Az emberi civilizáció jelenleg a fosszilis energiahordozókra alapozódott. Ezeket viszonylag rövid időn belül fel kell váltani MEGFELELŐ, AZAZ ELEGENDŐ MENNYISÉGŰ ÉS MEGBÍZHATÓSÁGÚ energiaforrással. NEEEEMM, NEM a szélenergia az!!!!!!"

    Az egy dolog. A lényeg viszont az, hogy az olyan mennyiségű elraktározott energiaforrás, ami évmilliók alatt gyülemlett föl. És ezen a bőségen burjánzott el az ember, mint egy baktériumtenyészet a terüljasztalkán. De amikor ez elfogy, akkor törvényszerűen drasztikusan visszaesik, mert a Föld normál körülmények közt nem képes ennyi mohó embert eltartani. Normál körülmények közt nincs annyi energia, ami ennek fenntartásához szükségeltetne. Minden olyan törekvés, ami ezt a mértéktelen életmódot próbálná fenntartani vagy meghosszabbítani, kudarcra van ítélve. Mert egyszerűen túl sok az ember, és túl sokat fogyaszt, évmilliók gyümölcsét éli föl, és ez az ütem hosszútávon nem tartható.
  • Geralt Fisher #8
    A planétát nem kell félteni, az köszöni jól van, csak a jelenlegi emberi civilizáció pusztul el róla. A Földet nem kell megmenteni, az túl fogja élni az embert. Az emberiséget meg az ilyen hólyagoktól kéne, meg a gondolkodásuktól, akik ezt az életmódot akarják megmenteni, ami az egészet okozza. Miközben a Föld megmentéséről hadoválnak.
  • lapaleves #7
    "A technológia, a média és a gazdasági növekedés kombinációja megoldja azokat"

    én tényleg nem értek hozzá, de nekem úgy rémlik ezek vittek minket a szakadék szélére.

    bár lehet, hogy csak megfélemlítettek és azért termelek havonta tonnányi szemetet, öntök ismeretlen vegyszereket a lefolyóba és égetek minden olyan dolgot, ami meleget ad.

    az, hogy a média álságosan kihasznál minden (akár általa odarakott) téglát az emberek Maslow-programjában ettől totálisan független. de erre egy megfelelően megfélemlített ember magától is ráérez idővel.

    aki meg nem érez rá (aka rtl klub zuschauer) annak majd megírja az újság csupa nagybetűvel vastagon aláhúzva: "A gyárosok hazudtak a zöld átállásról"
  • lee56 #6
    De végülis akkor te is optimista vagy, pesszimista ember minek építene atombunkert
  • The Garrett #5
    al gore rol mindig a south park és manbearpig jut az eszembe :D
  • halgatyó #4
    Annak nagyon örülök, hogy végre valaki megpróbál pozitív jövőképet sugallni a környezetvédelem álarcába bújtatott, egyre durvább és tömegesebb megfélemlítési kampány ellentételezéseképpen.

    De: a problémák maguktól nem oldódnak meg! Azért az emberiség döntési pozicióban lévő tagjainak is tenni kell valamit.

    Két alapvető baj van, ameikkel kezdeni kell valamit:

    1.) A környezetvédelmi álarcba bújtatott ideológiai-tudati sajtóterrorizmus kiagyalói, pénzelői és haszonélvezői jelenleg sajnos valós és nagy hatalom birtokosai,

    2.) Az emberi civilizáció jelenleg a fosszilis energiahordozókra alapozódott. Ezeket viszonylag rövid időn belül fel kell váltani MEGFELELŐ, AZAZ ELEGENDŐ MENNYISÉGŰ ÉS MEGBÍZHATÓSÁGÚ energiaforrással. NEEEEMM, NEM a szélenergia az!!!!!!
  • dstern #3
    Nemtom, ilyen megment minket a tudomány, majd mindent megold helyettünk-típúsú elvek utoljára az I. világháború előtt voltak divatban. Azóta az ember tapasztalatai révén megtanulta reálisan látni a helyzetét...
    Bocs a kultúrpesszimista hozzászólásomért, már megyek is vissza, folytatom az atombunkeremet
  • kernerster #2
    nem tudok véleményt alkotni róluk, de nagyon érdekes amit csinálnak! csak így tovább!
  • torcipepe #1
    hol lehet ilyen pólót kapni??