Hunter

Phoenix: az első mikroszkópos képek

A küldetés irányítói egy kommunikációs meghibásodás miatt kénytelenek voltak elhalasztani a Phoenix leszállóegység első mintavételi ásását, a tudósok azonban addig sem unatkoztak, megvizsgálhatták az egység első optikai mikroszkópos felvételeit a marsi por és homokszemcsékről.

A hiba akkor következett be, amikor a kommunikációs kapocsként funkcionáló Mars Odyssey űrszonda szerda délután biztonsági üzemmódba kapcsolt, miután egy nagy energiájú részecske tönkretette a szonda memóriaegységét. A Phoenix korábban egy másik NASA szondán, a Mars Reconnaissance Orbiteren (MRO) keresztül tartotta a kapcsolatot az anyabolygóval, azután állt át az Odyssey-vel való kommunikációra, miután múlt héten egy más jellegű probléma miatt ideiglenesen leállt az MRO kommunikációs csatornája. A NASA-nál ez utóbbinál már dolgoznak a hiba kijavításán, így amint kész lesz, a Phoenix visszatér az MRO-hoz, erre elvileg néhány napon belül kerülhet sor, tudósít a SPACE.com.



A hiba miatt egy nappal később kapta meg a Phoenix az utasítást a minta kiemelésére, illetve a kommunikáció híján a tudósok sem tudják ellenőrizni, hogy elegendő minta van-e az egység markolójában, amit a mai nap kellene behelyezni a Hő és Képződött Gáz Elemzőbe (TEGA). Az instrukciók hiányában a Phoenix - akárcsak május 30-án - egy tartalék szekvenciát futtat, ami többek közt újabb felvételeket készít a leszállóhelyről.

Szerencsére ennél hasznosabb dolgokkal is foglalkozott korábban a Phoenix, melynek eredményét még sikerült lesugározni a Földre, ez pedig a leszállóegység optikai mikroszkópjának adatai, ami a landoláskor felkavart por és homokszerű részecskéket vette szemügyre. Ezek a legnagyobb felbontású mikroszkópos felvételek, amik valaha is készültek a vörös bolygón, felbontásuk tízszer nagyobb a két marsjáró, a Spirit és az Opportunity által készítetteknél.


A MECA műszer optikai mikroszkópjának felvételeiből összerakott kompozit kép

A mikroszkóp felvételei a részecskék rendkívül széles skáláját tárták a tudósok elé, mind színben, mind méretben, ismertette az eredményeket a küldetés geológiai csapatának vezetője Tom Pike, a londoni University College munkatársa. A részecskék között megtalálhatók a klasszikus vörösesbarna marsi szemcsék, ami a bolygófelszín meghatározó színét adja. A képeken láthatók fekete, szinte üveges részecskék is, amiket a fékezőrakéták kavartak fel, taglalta Pike.

Mivel a szóban forgó anyagot nem a robotkar juttatta el a mikroszkóphoz, hanem a leszálláskor telepedtek meg az űreszközön, ezért nem garantálható, hogy mind a Marsról származnak, tette hozzá Michael Hecht, a Mikroszkópos, Elektrokémiai és Vezetési Elemző (MECA) műszer felügyelője. A küldetés tudósai azonban meggyőződéssel állítják, hogy az összes vizsgált részecske a Marsról került a Phoenixre, mivel a mikroszkópon a felszállás előtti, majd a repülés alatti ellenőrzésekkor sem találtak részecskéket.


Ilyen volt, ilyen lett. Balra a repülés során készített felvétel, jobbra a június 3-án lezajlott vizsgálat egyik felvétele a részecskéket összegyűjtő szilíciumlapról

A képeken rendkívüli finomságú részecskék is láthatók, ezek lehetnek a bolygó legkönnyebb szemcséi, melyek a légkör rózsaszínes árnyalatát adják. Mellettük láthatók még egészen világos részecskék is, melyek a tudósok sejtése szerint ugyanazok a fehérnek tűnő anyagok lehetnek, amit az első talajmintákban is észleltek. Akkor jégnek, vagy valamilyen ásványi só darabkáknak tippelték, a mikroszkóp alatt talált fehéres szemcsék viszont egyértelműen ásványi eredetűek, mivel a jég a mikroszkóp alatt lassan ugyan, de elpárolgott volna, magyarázta Pike.

A mikroszkópos vizsgálatok és kísérletek célja a részecskék történetének meghatározása, például milyen környezetben alakultak ki, amit olyan jegyekből állapíthatnak meg, mint a méret és az áttetszőség.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Meszi #44
    LOL...
    A Mars atlagos tavolsaga a Naptol kerekitve 230 millio km, a Fold atlagos tavolsaga a Naptol 150 millio km. Ez azt jelenti, hogy a Mars kb 1.53-szer messzebb van a Naptol, mint a Fold. Az intenzitas negyzetesen aranylik a tavolsagtol, tehat az atlagos beeso feny erossege a Marson kb. 2.3-szer kisebb, mint a Foldon. Ha ehhez meg hozzaveszed, hogy a Phoenix valami 70 fokos szelessegen tartozkodik, akkor kijon, hogy kb. 6.8-szor kevesebb fenyt kap, mint egy ugyanolyan napelem a Foldon.
    Na most tegyuk hozza, hogy a marsi legkor nagyon sok port tartalmaz es rengeteg fenyt elnyel (ezert is olyan rozsaszines a szine)... a legkor nemhogy segit, de meg ront is a helyzeten.
    Szoval legkozelebb pistike88, ha okos akarsz lenni, talan tanuld meg a szamokat es az alapmuveleteket.
    Csak hogy felvilagositsalak: -50-90 fokon, _nagyon_ eros sugarzasban, _nagyon_ keves energiabol kell gazdalkodni, es ha hiszed ha nem, a mai csucstechnologia erre kepes. Szerintem te meg egy lego hazat sem tudnal osszerakni.
    Arrol nem is beszelve, hogy hany kepeslap szintu kepet kuldott vissza mar a Phoenix...
    Senki nem titkol semmit, nyugodj meg. Tobb szaz ember dolgozik az urkozpontban es amint az informacio lejon az urszondarol, maris nyilvanossagra hozzak, nekik is pont ez az erdekuk, kulonben nem kapnak penzt a kovetkezo urszondara.
  • pistike88 #43
    Igen, hozod az sg formát!
    Ha elolvasod a hozzászólásomat, akkor látod, hogy egy szóval sem emlegettem a légköri vizet.A prak..keres szolárpaneleddel dőreség összehasonlítani a szonda paneljeit, valószínűleg sokkal jobb hatásfokúak, és a ritka légkör még többet segít. De, ha van energiája fúrni, kamerázni,forgolódni, az egész rendszert működtetni, meg ráadásul leküldeni az eredményeket nekünk, akkor nehogy már ne maradjon arra, hogy pár miligramm mintát melegítsen.Ha már hülye példák mellett kardoskodsz, akkor próbáld ki egy ceruzaelem+tized mm vastag rézdrót rövidrezárását, és meglepődsz...
    Nem az a lényeg, hogy én, vagy Te meg tudnánk-e csinálni /valószínűleg feltételesen igen/, hanem az, hogy adott embercsoport, számunkra eszméletlen mennyiségű pénzből, szinte korlátlan humán erőforrással csak eddig jut!
    Tuti vannak már komolyabb vizsgálati eredmények, amit nem kötnek az orrunkra.
  • Epikurosz #42
    Jut eszembe, én már készen állok az áldozatokra is: ha kell kínai nőt is feleségül veszek. :-))
  • Epikurosz #41
    A németek is annyit totojáztak a II.vgh. idején, hogy a szibériai hideg betett nekik. Ma már nem probléma olyan hidraulikaolajat csinálni, amely bírja a -35 fokot. Persze, a legjobb, ha nincs is szükség hidraulikaolajra. Majd a kínaiak...
    (Amúgy nagyon jönnek felfelé, és az indiaiakkal szemben nekem szimpik is. Épp most csetteltem eggyel. :-)
  • valamit #40
    1. Azokról a napokról jelen ismereteink alapján úgy gondoljuk, hogy nincs ott élet, de nem TUDJUK. Tudásunk alapján az ESÉLYE elenyésző.
    2. A Marsról jelen ismereteink alapján úgy gondoljuk, hogy nem teljesen lehetetlen valamifajta vírus, baktérium szintű élet rajta vagy korábbi ilyen életnek a maradványai. De ezt sem TUDJUK. Ezt VIZSGÁLJA és amíg bizonyítékot nem találunk rá, addig is az ESÉLYÉT próbáljuk felmérni.
    3. Ami itt a Földön könnyűnek tűnik, az ott egész más. Ahol most a Phoenix van, ott jó esetben van -30 fok. Ilyen hőmérséklet mellet már a Földön is jóval kevesebb dolog tűnik könnyűnek. És ott ez a legjobb eset. És ez akkor még csak a hőmérséklet. E mellé még jön a távolság, az, hogy nincs ember a gép mellé és a gépek lehetőségei is behatároltak méretük okán is.
  • Epikurosz #39
    De, amúgy szerintem is parasztvakítás. Csak ugye a parasztoknak is van józan eszük ("common sense").
  • Epikurosz #38
    "Mellesleg nem arról van szó, hogy található-e víz a Mars légkörében,"

    Ilyen biztos nincs.
  • julius666 #37
    Na már megint hozzák az SG-fórumozók a szokásosat
    Figyelj b@zdmeg, csinálj! Aztán ha tényleg olyan eszméletlenül jó vagy, csak a megfelelő fórumokon kell bemutatnod a találmányod, és ha elismerten működik, hidd el, majd azt is fel fogják küldeni egy marsküldetésnél.
    Mellesleg nem arról van szó, hogy található-e víz a Mars légkörében, hanem hogy vízjég található-e, és ha igen naggyából mennyi. Ezt pedig úgy állapítják meg hogy felmelegítenek egy mintát és a párolgó részecskéket vizsgálják. És ha már ilyen okos vagy, akkor biztos lesz arra is javaslatod hogy a két napelemtáblával hogyan lehetne felmelegíteni egy marék fagypont alatti hőmérsékletű földet. Nekünk a kertben van jó pár solarlámpánk, szerintem a napelemtábláik területe több is mint a Phoenixé, és mit ne mondjak maximum hangulatvilágításnak jók, ráadásul ott a sarkvidékek közelében kb. tizedannyi napfény éri a szondát, mint itt a kertünkben.
  • pistike88 #36
    Ráadásul az egész, /sajtóhírek szerint/ arra megy ki, hogy van-e víz a Marson!
    Vazzeg, itthon a konyhában, meg a garázsban összedobok egy erre alkalmas ezköszt, ami agy gramm homokból is kimutatná!
    Ne etessenek már 5-6 milliárd embert...
  • ilf667 #35
    valójában ebből nekem is elegem van, tényleg nincs haladás az ügyben