Berta Sándor

Fémlemezbe robbantott hologram

A Fraunhofer Intézet Kémiai Technológiai Intézetének (ICT) kutatói olyan új megoldást fejlesztettek ki, amelynek segítségével miniatűr robbanótöltetekkel állítják elő a hologramokat, melyek szinte tökéletes védelmet nyújtanak a termékhamisítások ellen.

A hologrammokat általában lézerekkel állítják elő, a sugárnyaláb ilyenkor egy valódi háromdimenziós objektum képét rajzolja rá egy erre érzékeny papírra. De nem csak optikai technikákkal készíthető hologram: a Fraunhofer Intézet kutatói fémlemezeken állítottak elő ilyet, mely amúgy lézerrel kivitelezhetetlen lenne.

"Az árucikkek eredetiségének igazolásához még régóta nem elegendő a céglogó, de a gyakran alkalmazott hagyományos hologramos matricák sem nyújtanak tökéletes védelmet. Az általunk kidolgozott eljárás esetében viszont a három dimenziós képeket miniatűr robbanótöltetek, illetve úgynevezett robbantási fóliák segítségével acélba véssük. A felületre több mint 70 kilobáros nyomás nehezedik, ez olyan nyomásnak felel meg, mint ami 250 kilométerrel a Föld felszíne alatt található. A robbanás után az eljárásnak köszönhetően akár a legapróbb, a milliméter tízezred részét jelentő részletek is láthatóvá válnak a fémfelületen. Ilyen apró jellemzőket még egy mikroszkóp alatt sem lehetne észrevenni" - jelentette ki Günter Helferich mérnök.


A szakember hozzátette, hogy a hologram előnye, hogy annyira egyedi, mint egy ujjlenyomat, ezáltal különösen alkalmas a fontos dokumentumok védelmére. A bank- és hitelkártyákon alkalmazott kis méretű hologramokat azonban csak nagyon nehezen lehet előállítani. A Fraunhofer Intézet kutatói egy, a német kutatási minisztérium által is támogatott program részeként a közeljövőben azon dolgoznak majd, hogy a megoldás alkalmazható legyen hajlított felületeken is.

Az eljárás egyetlen hátránya, hogy a robbantás meglehetősen nagy körültekintést kíván, szükség van egy bunkerre és egy külön robbantómesterre. Helferich szerint azonban a cserébe kapott, gyakorlatilag tökéletes hamisítás elleni védelem megéri a befektetést. Ráadásul további előny, hogy az árucikkeket másolóknak közel sem biztos, hogy megéri az infrastruktúra kiépítése.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Sadist #33
    Nocsak, ezsgé már napokkal ezelőtt készült április elsejére, vagy megint kiütközött a magas színvonalú fordítói szagértelem?
  • dez #32
    Tatoo?
  • Balumann #31
    Elég ha odaraksz egy névjegykártyát a homlokodhoz, majd szorosan fejedhez szorítasz egy kézigránátot. Nem kell többet bemutatkoznod az biztos :D
  • Frayer #30
    Hova kell ehez menni?
    Bele akarom robbantani a homlokomba a nevemet, hogy ne keljen mindig bemutatkoznom ha idegen helyre megyek.
  • dez #29
    Azért hívják hologramnak, mert az eredmény fizikai megtestelülése ugyanolyan: a fény hullámhosszánál vékonyabb csíkok rendszere. Ha akarják, a látható eredmény térhatású ábra is lehet, vagy egyszerűbb színjátszós sík ábrák, vagy színjátszós sík lapok térben eltérő mélységekben, stb.
  • Epikurosz #28
    De.
  • willcox #27
    "Az áruknál meg engem nem érdekel a márka, csak a minőség." - meg az ára. Vagy az nem?
  • Epikurosz #26
    Hülyeség.
    Különben a robbantgatás egyre divatosabb, legutóbb Fót főterén robbantottak ki egy bankautomatát.

    Ez a hamisítványok elleni harc is nevetséges.
    Meg kell szüntetni a készpénzforgalmat, s mindjárt mást kell majd hamisítaniuk a bűnözőknek.
    Az áruknál meg engem nem érdekel a márka, csak a minőség.
  • Inquisitor #25
    Tisztában vagyok a kijelzőfajtákkal nagyjából, lehet félreérthető voltam, csak azért kérdeztem, mert a fotó nem adja vissza a holografikus hatást, és újabban minden csilogó bigyót "hologramnak" neveznek, ami nem az.
  • syn7h37ic #24
    70000 bar nyomás, az a szart is kipréseli az acélból, illetve tehénlepény lesz belőle. Nem tudom elképzelni, hogy ez valós hír.