Napi Online

Segítség, megöl a mikrosütőm!

Ha nem megfelelően használjuk, veszélyes lehet az egészségre a mikrohullámú sütő. Mibe kerül, ha be akarjuk vizsgáltatni készülékünket?

Egyes zöldnek tűnő magazinokban olyan mikróellenes érveket találni, amelyek szerint a mikrohullámok hatására az ételek molekulái degenerálódnak, így az ilyen módon melegített táplálék végső soron rákkeltővé válik, így csak a hagyományos, lángon történő főzés ajánlott. Az Ideál internetes életmódmagazin ennél is tovább megy: "a sejtfalak tönkremennek, aminek következtében az étel bioenergetikai információi elvesznek, a sav-bázis egyensúly felborul, így a szervezet már tulajdonképpen hasznavehetetlen energiát kap, ami az életfunkciók pangását okozza". Másutt - a sugárzástípusok nyilvánvaló összekeverésével - egyenesen konyhai mini atomerőműnek titulálják a mikrosütőt.

A másik oldalon józanabbnak tűnő érveléssel találkozni: az amerikai Cornell egyetem kutatásaira hivatkozva azt állítják, hogy a mikrózás a zöldségek vitamintartalma szempontjából kíméletesebb eljárás, mint a hagyományos főzés, illetve a mikróban elkészített szalonnában jelentősen alacsonyabb a rákkeltő nitrozaminok szintje, mint a hagyományos módon sütöttben. Egy biztos, a melegítést végző, nagy intenzitású mikrohullámok - ha elérik az emberi testet - károsak az egészségre, így annak érdekében, hogy a hullámok a sütőn belül maradjanak, ezeknek a konyhai eszközöknek többféle, szigorú biztonsági előírásnak is meg kell felelniük.

Most hanyagoljuk azt a női célközönségre szakosodott portált, ahol a szakértő a kilépő sugárzás ellen a készülék mellé helyezett oszlop- vagy medvetalp kaktuszt ajánl, sőt, ne is próbáljuk pipamocsokkal, pókhálóval bekenni a készüléket, hátha az majd elriasztja a mikrohullámokat. Járjunk inkább utána, miként lehet megvizsgálni, saját mikrónk mennyire biztonságos.

Egy, a közelmúltban a közrádió adásában is teret kapott nézet szerint egyszerűen tesztelhető a készülék. Tegyük a mikrosütőbe a mobiltelefonunkat, csukjuk be az ajtaját (NE KAPCSOLJUK BE!), majd hívjuk fel. Ha kicsörög, a mikrohullámok átjutnak, a sütő tehát nem biztonságos. A módszer ötletes, ám a valóságban a helyzet nem ilyen egyszerű. A mobilos tesztelés elve logikus, de problémát jelent, hogy a sütőre vonatkozó biztonsági előírások és a telefon érzékenysége nem tartozik egy kategóriába - mondta az Országos "Frédéric Joliot-Curie" Sugárbiológiai és Sugáregészségügyi Kutató Intézet (OSSKI) szakértője. Dr. Thuróczy György osztályvezető hozzátette: a mobiltelefon sokkal érzékenyebb eszköz, így ha meg is szólal a mikróban, a sütő attól még teljesítheti a rá vonatkozó szabványokat.

Egy mikrónak új korában a külső burkolattól mért 5 centiméteren belüli térben hoznia kell a legfeljebb 1 mW/cm2-es teljesítménysűrűségi határértéket, illetve teljes élettartama során az 5 mW/cm2-es határon belül kell maradnia. A mikró melletti sugárzás nagyságát a főosztályvezető azzal érzékeltette, hogy a fejet körülbelül azonos nagyságrendű terhelés éri mobiltelefonás közben, és akkor, ha az ember ott hallgatózik a bekapcsolt sütő ajtajánál. A szakember mindemellett úgy véli, működés közben - pláne kisgyerekek számára - nem ajánlatos közelről nézegetni a mikróban lévő ételt, kávét, ám fél-egy méter távolság már biztonságosnak tekinthető.

Azt azonban műszer nélkül nem lehet tudni, megfelel-e még az előírásoknak a mikrónk, hiszen a sugárzást nem érzékeljük. Ha jól meg van csinálva a sütő, elméletileg a teljes élettartamán keresztül meg kell felelnie az 5mW/cm2-es szabálynak - véli a szakértő. Thuróczy szerint korábban a szovjet mikrókkal voltak gondok, ugyanis bár a vasat nem sajnálták belőlük, az ajtó nem szigetelt megfelelően. Hozzátette: az, hogy milyen időközönként célszerű felülvizsgáli a készüléket, nem a sütő életkorától, hanem a használat módjától, intenzitásától függ - érdemes tisztán tartani, az ajtóval kíméletesen bánni.


A Kerminél nettó 100-120 ezer forintba kerül egy-egy mikrosütő-típus bevizsgálása - tudtuk meg az intézet műszaki termékek szakágának igazgatójától. Horváth György elmondta: nagyon kevés sütő akad fenn a rostán, ezeket a jellemzően távol-keleti származási országban ugyanis már bevizsgálták. Utóbbi azonban nem elég, ugyanis mivel uniós országba kerülnek a termékek, honosíttatni kell azokat. E szolgáltatás persze a készülékek importőreinek, forgalmazóinak szól. Az egészségük illetve saját, látszólag rendben lévő mikrójuk műszaki állapota miatt aggódók - ha ki is adnák egy új készülék árának többszörösét egy ilyen vizsgálatra - hiába kopogtatnak tehát a Kerminél. Számukra a szakszervizek jelenthetik a megoldást, néhány ezer forintért.

Budapesten kiszállással együtt 5500 forintot kér az elektromágneses sugárzások beméréséért Bencze Ágnes természetgyógyász, bár ezért a pénzért nem csak a mikrót, hanem a többi forrást - tévé, számítógép, mobil, vezeték nélküli telefon, stb. - is górcső alá veszi. A szerinte az ételre gyakorolt negatív hatások említése mellett elmondta: eddig még nem találtak olyan mikrosütőt, ami megfelelően szigetelt volna, így tanácsos vagy lemondani az eszköz használatáról, vagy működtetés közben négyméteres körzeten kívül kerülni. (Emlékeztetőül: az OSSK szakértője fél-egy méteres távolságról beszélt.)

Egy fővárosi műszerész viszont már háromezerért beméri a készüléket, és Budapesten kiszállási díjat sem számít fel. A szakember szerint a gyengébb minőségű, olcsó sütők vásárlásától inkább tartózkodjunk, a meglévő mikrónkat pedig célszerű 3-5 évente beméretni. Hozzátette: leggyakrabban az ajtó deformálódása, a sütőtér sérülése, illetve a rosszul beállított magnetron okolható, ha túl magas a kimenő sugárzás. Bár az említett szabvány szerint a gép közelében a sugárzás energiája nem haladhatja meg az 5 mW/cm2 értéket, a szakember inkább 2 mW/cm2 alattira állítja be az általa szervizelt mikrókat. A műszerész - az OSSKI osztályvezetőjének érveivel egyetértve - mindemellett egyszerűen hülyeségnek minősítette a csináld magad mobiltelefonos mérést.

A távközlési és radarrendszerekkel való zavaró kölcsönhatás elkerülése érdekében a háztartási mikrohullámú sütő magnetronja 2,45 GHz frekvencián működik. A készülék körüli mikrohullámú sugárzás megengedhető nagyságáról az MSZ EN 60335-2-25 szabvány rendelkezik.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • kovadam87 #87
    Hát nekünk egy régi samsung mikrónk van (akkoriban se számított drágának) és eddig az összes bajunk vele kapcsolatban csak annyi h csökken a teljesítménye, és már nem melegít olyan jól. Van a lakásunkban Wlan is azt eddig még egyszer se zavarta, van jópár mobil is, azoknak se tett keresztbe,se fényképezőgépnek se kamerának. Mindennap használjuk és eddig még senkinek se lett baja a mikrótól. =) Amúgy meg én is kipróbáltam a mobilos trükköt beraktam és felhívtam, és nálam csörgött :D nekünk egy Samsung M1171N típusű Samsung mikrónk van. Amúgy pedig én is láttam már mikróban odaégett kaját nem is egyszer :D Legjobb emlékem mikor a befagyasztott kenyeret olvasztottam fel és a figyelmetlenségem miatt a kenyér teljesen a közepéig beizzodt égett :D fogtam magam kinyitottam kiömlött a füst a mikróból és ívesen kidobtam a harmadikról ablakból :D:D legjobb emlék, köszönöm neked mikró :D
  • zeraton #86
    A tartós stressz számtalan betegség okozója lehet a szervezetben! Védekezni kell ellene! Mi is sokmindent tehetünk ezért!
    Ötletek ezzel kapcsolatban:

    www.hairwellness.hu
  • dez #85
    Jó esetben tejfölben is.
  • babajaga #84
    Azt elfelejted hogy az étel megfőzésekor azok már elpusztultak többnyire. A később belekerült károsakról van szó.Olyan dolgot meg amiben kimondottan hasznos baktériumok vannak, ( yoghurt, kefír)nem igen melegítesz mikróban.
  • dez #83
    Nos akkor a hasznosakat is elpusztítja...?
  • babajaga #82
    És azt tudod e hogy a mikroban melegített étel egészségesebb mert a sugárzás sok káros baktériumot elpusztít? Nem kell az ételt forralni mert a baktériumok nem a hőtől hanem a sugárzástól pusztulnak el. 8 éve használok mikrót, gyenge érzékeny a gyomrom de a kaja semmi problémát nem okozott.
  • babajaga #81
    "Egyébként a stressz v. szellemi túlterhelés is "rá tud menni" az emésztésre"
    Jó meglátás!

    Minden melegített, főtt étel sugárzással készül nem tudod? Csak más hullámhosszúval.
  • babajaga #80
    Ez a borzasztó mikor egy ember a több megváltozott körülményt nem veszi észre csak egyet.
  • dez #79
    Ugyan! Majd a tudósbácsik küldik a robotméheket!
    Vagy nem. Mert közelében sincsenek, hogy leutánozzák őket.
  • dez #78
    Szerintem sem a mikro az oka. Velem is hasonló történt, pedig sosem használtam mikrót. Nem használsz véletlenül mostanában sok felforralandó instant ételt, tele konzerválószerrel (ez betesz a bélflórának is), aromával, ízfokozóval, stb.? Én ma sem bírom ezeket. Egyéb emésztési probléma is lehet, és/vagy étel intolerancia, pl. tejérzékenység, gluténérzékenység (ezek elég elterjedtek, csak sokan nem tudnak róla, pedig hosszabb igen káros, ha ennek ellenére fogyasztja őket illető). De a leggyakoribb a bélflóra-probléma: első körben próbáld ki, hogy pár hétig rendszeresen eszel joghurtot, de csakis élőflórásat, legjobb az A+B kultúrás. Egyébként a stressz v. szellemi túlterhelés is "rá tud menni" az emésztésre.