Hunter

Nem csupán az agyról szól a tanulás

Döntő fontosságú lehet a fizikai mozgás és az érzékelési ingerek közötti kapcsolat az intelligensebb gépek kifejlesztésében, sugallja egy robotokkal végzett amerikai kísérlet.

A mesterséges intelligenciát kutató tudósok általában különválasztják a fizikai viselkedést és az érzékelői információáramlást. Az utóbbi időben viszont egyre több tudós véli úgy, hogy az életszerűbb gépek megalkotásához a két terület szoros összefonódására volna szükség, és a kettő közötti kapcsolat alaposabb megismerése nagy segítséget jelentene több terület számára is.

A megismerésről alkotott klasszikus nézet szerint az agy egyfajta számítógépként, a testtől függetlenül kezeli az információkat, az inputokból outputot állítva elő. Ezzel szemben több filozófus is azzal érvel, hogy a "cselekvés" is nélkülözhetetlen része a tanulásnak, a megismerésnek. Minden idegrendszerrel rendelkező élőlény folyamatos kölcsönhatásban van környezetével. Ez utóbbi szemléletet vallók tábora folyamatosan növekszik, melyhez az Indiana Egyetem specialistáinak köszönhetően végre gyakorlati igazolás is társul. Ez azért jelentős előrelépés, mert ennek az idegi-viselkedési kapcsolatnak a mérése korántsem egyszerű feladat, élőlényeken gyakorlatilag lehetetlen, nem véletlenül alkalmaztak robotokat.

Az Olaf Sporns idegtudós által vezetett amerikai csapathoz csatlakozott a Tokiói Egyetemen dolgozó robot specialista, Max Lungarella is, akik két valódi és egy szimulált robottal végezték el a kísérleteiket.

A kutatók egy négy lábú sétáló robotot, egy humanoid torzót és egy szimulált, kerekeken gördülő robotot vetettek be. Mindhárom egyed számítógépes látással rendelkezett, melyeket piros objektumokra való összpontosításra hangoltak. A sétáló és a kerekes robot automatikusan mozgott a körülötte elhelyezett piros kockák felé, míg a statikus humanoid szerkezet kezeivel ragadta meg a piros tárgyakat, közelebb emelve szemeihez, fejét enyhén megdöntve a jobb észlelés érdekében.

A mozgás és a látás közötti összefüggés leméréséhez a kutatók rögzítették a robotok ízületeiből és vizuális rendszereiből származó információkat, majd egy Sporns által kifejlesztett matematikai módszerrel megvizsgálták mennyi ok-okozati kapcsolat jött létre az érzékelői inputok és a motorikus tevékenységek között. Az eredmények szerint mindkét irányba zajlottak ilyen összefüggések, azaz a mozgási események és az érzékelési események között, de az érzékelés és a mozgás között is zajlott információáramlás.

A kísérlet nem tűnik bonyolultnak, vagy rendkívülinek mégis fontos lépés volt az eddig csak elméleti síkon mozgó, úgynevezett "embodied cognition" (kb. testes észlelés) alátámasztásához. Sporns szerint ugyanezt az eredményt kapnák, ha állatokon végeznék el a kísérletet, mivel az evolúció úgy alakította a testet és az agyat, hogy azok egymással együttműködve fedezzék fel a világot.

Az érzékelő és a motorikus rendszerek közötti információáramlás maximalizálása sokkal rugalmasabb, fogékonyabb egységeket eredményezne, vonta le a következtetést a kutató. Elvileg ezt a szemléletet követve már-már olyan hatékony kognitív rendszereket kaphatnánk, melyekhez hasonlót eddig csak a természet tudott alkotni, és nem csupán egy adott feladat, mint a mozgás vagy a látás elvégzésére képesek.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Laurion #48
    Voldemort, kedves... Először is, egy gyerek nem tud a világról eleget ahhoz, hogy eldöntse a maga leendő pályáját. Én pl. orvos szerettem volna lenni - a szüleim támogattak is -, és csak gimnáziumban jöttem rá, hogy csapnivaló orvos lennék, mert nem fekszik nekem az a munkamorál, ami egy jó orvostól elvárható (nem szeretek azonnal dönteni, nem bírom a stresszel elegyített felelősséget, stb). Magyarul, csak a felnőtt (vagy annak közelében lévő) személyiség tud dönteni saját maga felől, gyerek nem - addig pedig meg kell adni neki a minél szélesebb körű művelődés lehetőségét, hogy majd amikor dönt, sokféle irányt láthasson maga előtt. És mert a gyerek csak úgy magától nem akar minél szélesebb körben művelődni, hát kötelezni kell rá.
    Másodszor: hogy a világot valamelyest is érthesd, ahhoz szükség van a műveltségre... persze ha neked ez nem igényed, és nem akarsz tovább látni az orrod hegyénél, lelked rajta. De a magad szellemi sötétségéből ne gyárts ideológiát.
  • plamex #47
    Mert pl hiába hájper az iskola ha otthon bottal vernek :)
  • plamex #46
    De amúgy az is igaz hogy az iskola-család-én-diákközösség egy elég komplex rendszer, amelynek egyik részét sem ragadhatjuk külön ki a képletből.
  • plamex #45
    Szerintem ha az isolában megtanulsz tanulni és akár autodidakta módon akkor már elérte a célját. Ha tudsz magad elé kitűzni célokat és megtanulod hogy hogy érd el akkor már elérte a célját.
    Persze mindenki más célt tűz ki magának. Van aki megelégszik könyebb célokkal. Nem mindenki rendelkezik ugyanakkora tálentummal én ezt vallom, de nem mindegy hogy mennyit hozol ki magadból. Kétkezi munkásra is szükség van, ezt senki ne tagadja.
  • VolDemortNagyÚr #44
    assdf pontosan úgy van, ahogy látod. Az ország fetreng a hülyeségtől, a buta beképzelt emberektől, és lelkileg sérült emberek mászkálnak az utcán, mert a tanárjai kikészítették. És a tanárokat is az ő tanáraik, és így tovább. A tudás elszáll, mint a szó, a tanárok is lapról tanítanak, megjátszák az objektív felnőtt szerepét, közben meg bizonyos gyereket utálnak, bizonysat szeretnek. Bűzlik az egész ország, és lassan szépen eltűnik a pokol fenekén.
  • assdf #43
    Nyilván, de én inkább azt tapasztalom hogy mind az általános müveltség mind a szakismeret közelit a nullához, szóval eltaláltuk szarva közt a tőgyét. Mert az ált. müveltség unalmas a legtöbb diáknak, szóval oda se figyel, vagy maximum bemagol, de ebből nem lesz tartós tudás, a szakmai ismeretre meg a másik miatt sokkal kevesebb idő/energia jut, igy az meg szintén nem marad meg a diákokban, vagy csak nagyon hiányosan, és később bizony ebből óriási szivás van a felsőokatásban illetve a munkaerőpiacon. (ez rendesen meg is látszik a magyar társadalmon, illetőleg a gimiseket meg úgy hajigálják ki a felsőoktatásból, hogy a lábuk se éri a földet)
  • Gabbbar #42
    De ha más emberekkel akarsz beszélgetni, akiknek például nem ua. a munkájuk, akkor igenis kell hogy legyen valamilyen fokú általános műveltséged.
    Amugy pedig gimnáziumban/általánosban nem tanitanak annyira sok felesleges dolgot. Egy osztályba pedig nem 1 ember jár (bármily meglepő lehet nektek), és ami neked felesleges, lehet hogy másnak hasznos.
    Az pedig, hogy a női tanárok csak magolni tudnak... hát aki ilyet állit nagyon el lehet szállva magától, ha ilyet ki mer jelenteni.
    "Aztán meg vinnyognak hogy csend legyen, meg szaktanári. " Most komolyan melyikőtök tudna figyelni/tanitani zajban, ordibálásban?
  • assdf #41
    1,Az elméleti részeken igen, de a gyakorlati teszteken már rég kiestünk az élvonalból.
    2, hát ha szeretnél dolgnozni, és jó sokat keresni, akkor igenis szakbarbárnak kell lenned. Mindig ezzel az általános müveltség dumával jönnek a tanárok, de ha elmész dolgozni, akkor az állásinterjún csak 1-2 dolgot fognak kérni de ahhoz nagyon érteni kell. (saját szakterületemnél maradva -informatika-. azt fogják kérdezni hogy pl. c-java-html-t mennyire vágom és magyarázhatom én hogy bioszból v irodalomból milyen jó is voltam, nem fogja őket meghatni...)
  • Fityfirity #40
    Csak 1.

    Nézzétek meg a fizika/kémia/matek stb. diákolimpiák eredményeit.
    Az első 5-ben szinte mindig ott vagyunk. Olyanok előznek meg, mint Kína, USA, Oroszok (ahol ugyebár kicsit több ember él).

    Aztán ilyeneket olvasok: _rossza a tanár mert rászól a diákra_ aztán meg _nem tud fegyelmet tartani_ ???
    A legjobb tanáraim azok voltak, akiknél teljes kuss volt az órán, ha kellett telekarózta az osztályt, de utána legalább lehetett figyelni.
    Szokták volt mondani: "az iskola nem demokratikus intézmény".
    Amit meg a gimiben tanultunk az nélkülözhetetlen ahhoz, hogy értelmes ember légy. Sőt. Igen, alapműveltség. Vagy legyenek szakbarbárok?

    béke
  • VolDemortNagyÚr #39
    Heheh a nőkkel teljesen egyetértek. Folyton csak magolnak, az anyagot amit tanítanak azt is magolással táplálták magukba. Aztán meg vinnyognak hogy csend legyen, meg szaktanári. Jellemtelen gerinctelen alakok és gyerekeket nevelnek? a nők nem bírnak irányítani és kicsi az erkölcsi érzékük is.


    a másik viszont, lapaleves, hogy a kreativitás nagyban függ attól, hogy mennyire bontakozhat ki a gyerek az órán, ha csak kussol, mint mindig, akkor elvész a kreativitás. Letapossák a magból kihajtó virágszálat. Amúgy meg látom te szart se nézel ki az emberből, szted nem tudja mi a jó, nem képes dönteni. Nagyon is sokan vannak akik képesek dönteni önállóan, de mindenkiben belül ott van, hogy tudja mi a jó. Csak a szülők és tanárok ezt nagyon mélyre letapossák. Maradtál volna inkább a kommunizmusban, oda való a szemléleted.