Hunter

Jövőre kilép a Naprendszerből a Voyager 2

A Voyager 2 elvileg már jövőre átlépheti a Naprendszer legkülső határvonalát, a lökésfrontot, jóval kevesebb kilométert megtéve, mint a Voyager 1, ami azt tükrözi, hogy a helioszféra egy szabálytalan alakú gömb.

Az űrkutatás újabb mérföldköve egy évvel a Voyager 1 áthaladása után, a vártnál hamarabb fog bekövetkezni. Ez annyit jelent, hogy a déli határmezsgye durván 1,5 milliárd kilométerrel közelebb van a Naphoz, mint az északi. Ebből az következik, hogy a Nap szele által létrehozott, töltéssel rendelkező alacsony energiájú részecskékből álló buborék, a helioszféra az északi féltekén kidudorodik, míg a délin befelé nyomódik.

A Voyager 2 elkezdett visszafelé áramló napszél részecskéket észlelni. A Nap által kibocsátott részecskék a Naprendszeren kívülről érkezők hatására visszaáramlanak, tehát a Nap irányába haladó napszél részecskék már a lökésfront közeledtét jelzik, ahogy ezt a Voyager 1-nél is észlelték. Ez körülbelül 85 Csillagászati Egységnél következett be, egy CSE megközelítőleg 149,6 millió kilométer. Ezzel szemben a Voyager 2 már 76 CSE-nél észlelte a visszafelé haladó részecskéket, ami azt jelzi, hogy a helioszféra déli félgömbjén utazó Voyager 2 által megközelített lökésfront közelebb van a Naphoz, mint ikertestvére, az észak felé haladó Voyager 1 által maga mögött hagyott, nyilatkozott a projekt egyik tudósa, Ed Stone.


A kutatók szerint a helioszféra asszimetriája egy gyenge csillagközi mágneses mező hatása lehet, ami befelé nyomja a déli féltekét. Stone szerint ez a mágneses mező erősségét tekintve mindössze százezred része a Föld felszínén uralkodó mezőnek, de akkora területen helyezkedik el, hogy képes lehet 1,5 milliárd kilométerrel is beljebb tolni a lökésfrontot.

Mindkét Voyager űrszondát a Cape Canaveral Légibázisról lőtték ki 1977-ben. A Voyager 2 augusztus 20-án indult útnak, a Voyager 1 pedig szeptember 5-én követte. Utóbbi jelenleg körülbelül 13,9 milliárd kilométerre van a Naptól és évente 3,6 CSE-t tesz meg. A Voyager 2 évente 3,3 CSE-t tesz meg és pillanatnyilag 10,4 milliárd kilométerre távolodott el szülőcsillagunktól.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • utility #48
    no én nemtom :DD
  • En3r6y #47
    A kérdésem nyilván arra vonatkozott, hogy a hangsebesség átlépésétől mekkora sebességig beszélünk szuperszonikus sebességről. Minden a hangsebességnél nagyobb sebességet szuperszonikusnak nevezünk?
  • utility #46
    Erre válaszoltam...LOL2
    "Azt tudja valaki, hogy a szuperszonikus sebesséh az meddig tart? "
  • mrzool #45
    Te miről beszélsz? Szerinted a Voyagereket még mindig üzemanyaggal hajtják?:) LOL.
  • utility #44
    Ameddig ki nem fogy az üzemanyag...
  • The Termentor #43
    a szubszonikus ahhoz kepest szubszonikus amihez kepest eddig mertek a sebesseget.
    "...évente 3,6 CSE-t tesz meg. A Voyager 2 évente 3,3 CSE-t tesz meg"
    ez is sebesseg, nem?
  • En3r6y #42
    Azt tudja valaki, hogy a szuperszonikus sebesséh az meddig tart? Mert ugye itt az van írva hogy szuperszonikusról szubszonikusra lassul. Ez lehet akár 200000km/s ról 10km/h való lassulás is :).
    Gondolom a naphoz van viszonyítva.
  • turul16 #41
    Mach szám itt igy jöhet szóba: haladási és a zavarterjesési sebbeség aránya. (Napszél-sebesség) / (Alfvén-sebesség). (haladási / zavar)
  • plamex #40
    előző ezzel kapcsolatos cikk:

    "A vita arról folyik, hogy a Voyager 1 elhagyta-e a határoló lökésfrontot (termination shock), ahol a Nap által kibocsátott szuperszonikus sebességgel száguldó részecskék beleütköznek a csillagközi plazmába és szubszonikusra lassulnak."
  • teddybear #39
    A világűrben nincs hangsebesség. Hang sincs. Ahol éppen haladnak, olyan vákum van, amit nálunk csak laborban tudnak megközelíteni, valamelyest.

    Különben is, mihez képest mérnéd? A Naphoz? Valamelyik bolygóhoz képest? Esetleg magához a Voyagerekhez? Melyikhez?

    Piszok pongyolán fogalmazol!