Hunter

A Holdat pásztázhatjuk a NASA szoftverével

Az Internetezők mostantól háromdimenziós virtuális sétákat tehetnek a Holdon, köszönhetően a NASA World Wind szoftverének, melynek eredeti célja a Földről készült különböző műholdfelvételek bemutatása.

A számítógépes program legújabb bővítménye a Hold szinte bármely pontjára elrepíti a felhasználót a Clementine műhold kilencvenes években rögzített felvételei segítségével. A NASA programozói az Ames Kutatóközpontban eredetileg a Föld műhold felvételeinek a világhálóra való eljuttatására fejlesztették ki a szoftvert. A felhasználók részletes háromdimenziós képeket láthatnak a Föld felszínéről, domborzatáról és éghajlatáról. A Clementine 20 méteres felbontású képeivel most már a Holdon is barangolhatunk a World Wind által generált 3D-s interaktív környezetben.


A Clementine 1994-ben indult a Földről és két hónapos küldetése során nem kevesebb, mint 1,8 millió felvételt készített a holdfelszínről. A küldetés fő célja könnyűsúlyú képrögzítő eszközök és a hozzájuk kapcsolódó technikák űrbeli tesztelése volt, amit a Védelmi Minisztérium finanszírozott.

Washington D.C.

A szoftver nyílt forráskódú, tehát bárki ingyenesen letöltheti a World Wind 1.3 weboldaláról. Több terabájtnyi adathoz juthatunk így hozzá, melyek több évnyi napi megfigyelések eredményei, sőt már a Katrina hurrikán adatai is megtalálhatók köztük.


Egy Marokkó felől a Kanári-szigetek irányába húzódó homokvihar

Nemrégiben a "Blue Marble, Next Generation Earth" nevű fejlesztéssel a programozók egy kilométerről 500 méterre növelték a felvételek felbontását, de egyes adatcsomagokkal a teljes bolygót végigpásztázhatjuk 15 méteres felbontással, míg az Egyesült Államok adatainál a felbontás 1 méteres, illetve több lakott területnél eléri a 0,33 métert is.

A Yosemite-völgy

A program futtatásához 1 GHz órajelű processzorra, 256 MB RAM-ra, Windows 2000 vagy XP operációs rendszerre, 3D-s grafikus kártyára, természetesen kábeles vagy ADSL internetkapcsolatra és nem utolsósorban legalább 2 GB szabad merevlemez-kapacitásra lesz szükség.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • jakes #26
    szerintem a google earth jobban közeliti a városokat
  • FeketeFény #25
    www.map.google.com
  • Epikurosz #24
    Hol Lehet a Google-n térképeket keresni vagy műholdas fotókat?
  • FeketeFény #23
    Dömi: Nem valószínű, hanem tény. De jobb is ha még csak itt tart a köztudat és nem közelíti meg a valóságot, hogy hol is tart igazán:)
  • Roli #22
    mert Te jó helyen lax :)) én csak a város foltját láttam
  • Sanyix #21
    Gugliban nincs kitakarva, legalábbis 1 hónapja még nem volt.
  • Schwarz #20
    a gugli is ezt az adatbázist használja, az 51es körzet, meg egyéb létesítmények ki vannak takarva :-(
  • Dono #19
    én ha 3xosan zoomolok akárhová ---> FATAL ERROR
  • Dömper Ármánd #18
    "Látta valaki a Közellenséget?:)"

    Sajnos.

    Egyéb iránt, a 0.33 méter még elég kevés összeesküdni, de valószínűleg a nagyobb kormányok hadseregnék rendelkezésre állnak. Bár ez utóbbi megjegyzésem eléggé összeesküvésgyanús volt :)
  • Shodan #17
    Nem